Concurs Craciun - VOT !

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Reguli de vot :

1. Fiecare utilizator isi va exprima votul o singura data prin postare de genul "am votat creatia x, din motivul y". ( in cadrul acestui thread ).
2. Nu aveti voie sa votati creatia proprie, acest lucru ducand automat la excluderea din concurs.
3. Aveti voie sa votati doar de pe un singur cont.
4. Propaganda, reclama, influentarea celorlalti sunt strict interzise.
5. Voturile venite de la conturi mai noi de 25.11.2011 nu vor fi luate in calcul.
6. Discutiile referitoare la concurs se vor face aici !
7. Este strict interzisa dezvaluirea identitatii concurentilor.

Orice post care incalca una din regulile de mai sus va fi sters.


Creatiile inscrise in concurs !

craciunfericitl.jpg

Craciunul

Craciunul zi de srbatoare,
Mosul cadouri aduce oare?
La copii cei silitori,
Ce invata sa scrie scrisori.

Este noapte ninge usor,
zapada cade repejor,
La colinde, plugusor,
Toti copii pleca de zor!

E caldura mare -n case,
Mancara este pe mese,
Toti servesc cina usor,
Dar apoi e sera, somn-usor.

La colinde si la cor,
Parca-ar fi un sunet de dor,
Toate vociile la un loc,
Ar forma un mare joc.

Crăciunul în familia Triburile!

Vine Alinuta acasa si-i gaseste pe toti plangand.
- Ce ati patit mai?
- A murit Mos Craciun...
- Cum asa?
- Pai, sa vezi... a incercat sa intre pe horn dar era prea gras si s-a daramat cu el.
- Si-a murit?
- Nu...a alunecat pe acoperis si a tras toata tigla dupa el...
- Si-a murit?
- Nu... ca s-a prins de burlan... da' s-a desprins cu el cu tot...
- Si-a murit?
- Nu... a cazut la etaju' 2... da s-a rupt cu el si a picat prin tavan la etaju' 1...
- Si a murit Mos Craciun!
- N-a murit mai... da' l-am impuscat noi ca ne darama casa...

Crăciunul în familia triburile


Craciunul pe Triburile...pentru mine ar fi al 4-lea Craciun pe care "l-as petrece" pe Triburile. De fiecare data diferit, de fiecare data cu alte persoane, dar totusi de fiecare data la fel.

Pot zice amuzata chiar ce nu s-a schimbat si nu cred ca anul acesta e o exceptie
-tipete si urlete ca atacurile de mult programate vor intra pe pace. <<Apai ce? Noi platim bani ca sa ne strice serveru planificarile de x saptamani? "nenorocitii" astia nu sunt in stare, dupa ce noi platim sa zica o ora cum trebuie?" vrem despagubiri!!>>
Poate nu e chiar asacu aceleasi cuvinte, dar povestea va fi mereu aceiasi.
- Oamenii cu real life care au viata si fac misto de aia care stau pe forum de Craciun. Hellooooo si voi stati pe acelasi forum in acelasi timp
- Am facut tiket de x ore? caaaand mi se va raspunde? Pai hmmm printre un carnat si o cana de vin fiert se va raspunde. Fa si tu ca ei si sa vezi ce frumoasa va fi viata.
- Urarile de Craciun de pe fiecare lume. da...devenim de Craciun mult mai buni si mult mai ingaduitori.
- mai rar intalnite, pacea de Craciun stabilita intre triburi pe diferite lumi fara a se tine cont de "pacea" oficiala.
da, mai mereu e acelasi lucru, dar de fiecare data e diferit. X-ulescu nu mai intra, Z-ulescu s-a lasat.
Mai slab populat, intri mai rarut, te ai lasat de joc...e diferit, dar oricat de diferit ar fi, pe Triburile tot intri. macar o data pe an, vezi ca nu mai e la fel, dar tot intri, zici un "Ho Ho HO Marry Christmas" si gata...mai intri la anu!
Nu e din cauza jocului, nu e nici din cauza ca s-a deschis lumea xxx cu "wooooaaawww ce setari". Intri din cauza prietenilor, cunostiintelor.
Intri sa faci un spam, sa fii insomniac, sa vezi ce se mai asculta si cine cu cine se cearta.


Craciun Fericit!


De colinda calde ritmuri ,
Sa se-auda iar pe TRIBURI
Si sub bradul luminos
Sa gasiti tot ce-i frumos.

Si resurse si armata ,
Sate mii , colea pe harta ,
Si razboaie castigate ,
Si trofee adunate.

...................................

Mos Craciun pe-o catapulta
Se grabea ca sa ajunga ,
Pe intinse continente,
Printre sate o****nte.

Doi berbeci a inhamat
Modul speed a activat
A dat un fake cazon
Ca sa vada cine-i on

Curtea Nobila-i deschisa
Mosul are-o lista scrisa
A primit la circulare...
Cu ce vrea cam fiecare.

Nobilii s-au cam strambat,
Ca bugetu-i limitat.
Si-au trimis la magazie
Dupa Paladin , sa vie.

Paladin , doi fermieri
Cavaleri usori si grei
Asteptau cu nerabdare
Un raport de la farmare

Trebuiau sa-mparta prada
Lancierii si cu spada
Doar arcasii n-au pretentii
Ei cantau ”oda sagetii”

Mosul cand vazu ca-i groasa
Si ca nimanui nu-i pasa
Apela la spionaj
S-aiba ferma-n marcaj

Un miner un pic baut
Ce iesi atunci din sut
A vandut ceva argila
Si de mos ii fu cam mila

Fier si lemn dadu pe data
Daruri din ele sa faca
Si astfel isi umplu sacul
Lasand fara resurse satul

Dar cand in sfarsit sa mearga
De prin targ , cu o desaga,
Aparu un negustor
Cam batran si un pic chior

Si a scos din a sa traista
Ceva tuica , pita arsa ,
Niste cas , un usturoi ...
Mosu s-antors innapoi

Negustorul cel subtil
A sunat de pe mobil
La o craciunita juna
Sa-i cante la mos in struna

Si in seara de Craciun
Mosul s-a facut chiaun
Juna i-a cam sucit capul
C-a pierdut mosul si sacul

De aceea dragii mei
Si mai mari si mai mitei
Nu va mai uitati pe cos
Anu asta n-aveti mos

Nu fiti tristi ..lume tribala
E-o poveste virtuala
Stim cu totii... daca crezi
Mosul o sa vina..vezi?

Daca vrei mosul sa vina
Cu cadouri si lumina
Ia-ti C.P. dar nu putin

epn39y.jpg



Sper ca iarna asta va fi asa cum iti place tie: cu ninsoare, cu o casa plina de lume, cu bradul de Craciun impodobit. Sa te bucuri de aceste sarbatori si de ceea ce iti ofera viata. Iti urez cele mai fericite sarbatori si multa sanatate si iti trimit imbratisare de departe!


[YOUTUBE]ksTIhYUW4uo[/YOUTUBE]

Odata cu venirea sarbatorilor de iarna, cu multa bucurie in suflet ii cer lui Dumnezeu sa-ti implineasca toate visele, sa ai parte numai si numai de bucurii, sa-ti domneasca linistea in suflet, sa fii alaturi de cei dragi si sa-i ajuti pe cei care au nevoie de tine.
Acest mesaj este pentru tine prietene, iti multumesc ca ai fost alaturi de mine cand am avut nevoie de tine si nu uita ca Dumnezeu vede tot si rasplateste.



Craciunul
Va voi povesti despre Crăciunul copilăriei mele, undeva, într-un sat „lung”, din Moldova. N-am Crăciunuri, ca adult, care să merite povestite, nu pentru că ar fi fost urâte, sau cine știe cum altcumva, în aceeași gamă, ci pentru că pur și simplu n-au lăsat urme, de nici unele.
Dar, Crăciunurile de la bunica Maria erau de neuitat. Începeau cu miros de cozoac copt în cuptor de chirpici, cu colaci rumeniți în rolă, continuau cu mersul cu colindul și sfârșeau cu primitul colindătorilor „mari”, a feciorilor și fetelor de însurat sau de măritat, care veneau, mereu, în cete separate, dar care se reuneau, la sfârșit de colindat, în „piața” Primăriei, sau „la deal, la magazîn”, cum numeau bătrânii zona respectivă, pentru Hora mare.
La bunica Maria în casă nu-mi aduc aminte să fi fost vreodată vreun brad împodobit cu globuri, bomboane, portocale, luminițe sau cu morman de cadouri frumos ambalate, cum se obișnuiește acum, dar, și dacă ar fi fost, ar fi fost degeaba sau ar fi sfârșit repede pe foc, dărâmat de „n” ori de turma de copii care se aduna mereu, la bunica, de sărbători. Ziua, alergam ca bezmeticii și veneam acasă cu pantalonii de lână atât de plini de zăpadă și de înghețați, că stăteau ca tabla, când ne dezbrăca bunica să ne încălzească. Câteodată erau așa de țepeni, ca stăteau drepți, pantalonii aia și trebuia bunica să-i bată cu ceva să sară zăpada și ghiața adunată cocoloașe pe ei. Iar seara eram așa de obosiți, focul în soba așa de cald iar jocul flăcărilor așa de hipnotic, încât nu apuca bunica să treacă cu mult peste „A fost odata...”, că noi dormeam buștean.
Ce nu pot uita, nici după atâția ani, sunt nămeții prin care aproape înotam ca să mergem cu colindul, din casă-n casă, traista de lână ce devenea din ce în ce mai grea pe măsură ce aduna colăcei, nuci și mere de la gospodari și claca ce-o făceam cu frații și verii mei după ce terminam colindatul și ne număram „averile”. Nu conta valoarea, ci numărul monezilor. Ce conta că vărul meu avea 20 de monezi de 3 lei si eu aveam vreo 50 de 15 si de 25 de bani. Eu aveam întotdeauna mai mulți bani! Credeți că avea cineva curaj să mă contrazică? :D:D
Cât despre contribuția mea la colindat, eram as la refrenul cu „Lerui ler” sau „Domn, Domn, să-nălțăm!”. Restul strofelor cădeau în sarcina celorlalți, că doar nu aveam să muncesc doar eu iar plata s-o împrărțim egal, nu?
Anii au trecut, bunica Maria s-a dus la cele veșnice iar eu am descoperit alte familii, printre care pe cea a jucătorilor de triburi, oameni deosebiți, cărora le mulțumesc, acum, pentru simplul fapt că există și le urez „Crăciun fericit!”.

[YOUTUBE]1dfUQAEsHsc[/YOUTUBE]


Vine craciunul fara zapada ce ciudat
Statusuri pe facebook ca-i vreme de rahat
Mass-uri peste mass-uri ca nu-i de stat in casa
Mergem si ne distram ca boschetarii pe strada

Bat in usa colindatorii si ma ascund sub masa
Ca daca le deschid astia imi fura tot din casa
Plec afara la o bere si-mi vad masina vopsita
,,Nu ai primit cu colindu''si-o cheie in geam infipta

Ma plimb pe afara si imi imaginez ca ninge tare
Apoi ma panichez ca nu au aderare bocancii din picioare
Instalatii multe multe si jocuri de lumini in parc
Cand le va veni de plata a doua oara n-o mai fac

Si intr-un final noaptea de ajun vai cata bucurie
Ca imi aduce mosu cadouri sau poate banii de chirie
Mama gateste de zor tata mai mult o incurca
Se cearta,se imbata apoi se impaca si se culca

Dimineata de Craciun sigur mosu mi-a adus lego
Ma uit sub brad surpriza:Cd-uri cu Fuego
De draci ma apuc sa mananc ca idiotul sarmale
Dar la cum le face mama ajung la reanimare

Craciunul asa cum il stiti voi nu prea e pe bune
Ca daca sunt sarbatori decente in noul an mananci alune
Va urez Craciun fericit si un An Nou plin de surprize
Daca la anul va fi ca si acum imi bag degetele-n prize

Povestea lui Mos Craciun


Traiau candva in pustietatea de la Polul Nord acum multi , foarte multi ani doi mosnegi , atat de batrani ca uitasera de mult timp cate ierni trecusera peste ei . Mosul se numea Craciun iar baba ... ei bine ati ghicit , baba se numea Craciunita . Si erau singuri ... tare tare singuri , nu aveau un copilas care sa le umple batranetile de bucurii . Singura lor alinare era sa ciopleasca tot timpul jucarii din lemn pentru copii sarmani , jucarii pe care Mosul le impartea in Ajun de Craciun mergand din casa in casa cu sacul plin in spate fara sa simta gerul si fara ca vantul potrivnic sa il impiedice sa ajunga la fiecare copilas in parte . Dar trecand iernile peste ei usor usor puterile le scadeau din ce in ce mai tare , le era din ce in ce mai greu sa ciopleasca jucarii pentru toti copii nevoiasi iar Mosului ii era din ce in ce mai greu sa razbata prin nameti si prin viscol ca sa ajunga la fiecare copilas ce il astepta . Vazand asta si facandui-se mila de ei o zana buna ce traia si ea la Polul Nord ii spuse Mosului :
- Mosule , de astazi te vei numi Mos Craciun si in fiecare Ajun de Craciun vei aduce Bucurie copiilor din lumea intreaga .
Dar Mosul intreba :
- Zana buna , noi suntem foarte foarte batrani , puterile ne parasesc , cum vom putea face noi ceea ce ne ceri ?
Atunci zana isi lua bagheta magica si facu o vraja , ca prin minune in fata Mosului aparura o multime de spiridusi si 9 reni ce trageau o sanie dupa care ii spuse Mosului :
- Mosule , spiridusii te vor ajuta in orice vei avea nevoie iar renii , ei bine renii au puteri magice . Renul cu nas rosu ( Rudolf era numele lui ) iti va lumina drumul prin viscol si prin nameti ca sa poti aduce bucurie fiecarui copilas in seara de Ajun , cu acesti reni sania ta va zbura din casa in casa .
Mosul ramase uimit , nu ii venea sa creada . Incepu sa se frece la ochi crezand ca viseaza si cand se uita dupa zana ca sa ii multumeasca n-o mai gasi , disparuse . Atunci Mosul isi lua sacul cu jucarii pe care il urca in sanie si pleca sa aduca inca o data bucurie copiilor ce il asteptau uitandu-se dupa el pe geamurile inghetate . De atunci in fiecare an Mos Craciun se urca in sanie trasa de cei 9 reni si aduce cate un dar tuturor copiilor din lumea intreaga . Daca in noaptea de Ajun vedeti pe cer o luminita ce se misca de colo colo sa stiti ca este Mos Craciun cu renii sai , sa-l intampinati cu sufletul curat .

Di Dasher, di Dancer, di Prancer, di Vixen, di Comet, di Cupid, di Donner, di Blitzen, dii Rudolf ... HO HO HO !
Ei bine dragii mei , asa a luat nastere legenda lui Mos Craciun .

SARBATORI FERICITE TUTUROR .


Votarea se va incheia in data de 31.12.2011 la ora 12:00, mult succes !
 
Ultima editare:

DeletedUser

Votul meu merge la concurentul nr.6 , deoarece imi aduce aminte de triburile .

P.S : Se vede ca a muncit :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser25829

Votul meu merge la concurent nr.6 , e o imagine foarte bine gandita!
 
Ultima editare de un moderator:

Adenauer

member
Scor reacție
105
Votul meu este pentru concurentul 9. Imi place foarte mult povestioara si in acelasi timp ma regasesc in ea, desi imi aduc aminte doar franturi din cauza fragedei varste pe care o aveam atunci.
 

DeletedUser

concurentul numarul 1 : imi place mesajul din poza ( pentru ca multi nici in ziua de craciun nu ar renunta la atacuri )
 

DeletedUser

eu votez concurentul numarul 13 ( sper sa nu aiba legatura cu vineri ) , mi-am pus intrebarea daca chiar asa a fost ;)
 

DeletedUser

12,m-a facut sa rad de-a binelea:))...cd-uri cu fuego,wtf:))
lasa,sa avem noi craciunuri mai bune:D

Craciun Fericit
 

DeletedUser41075

votul meu merge la concurentul nr 1 deoarece imi place mesajul pe care-l transmite:)
 

DeletedUser24196

acum inteleg, faza e ca eu nu am cont nou il am de cativa ani,ce caut eu la sectiunea pentru incepatori?

asta este intrebare pentru admini
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

acum inteleg, faza e ca eu nu am cont nou il am de cativa ani,ce caut eu la sectiunea pentru incepatori?

asta este intrebare pentru admini
pentru ca nu ai posturi.
concurentul numarul 3 a copiat o gluma numai ca a inlocuit cuvantul bunicul cu Mos Craciun.

îaici e gluma
a 3-a gluma de aici
e exact la fel,


revenind.
votez concurentul numarul 6. e o imagine frumoasa de Craciun si desi inca nu imi dau seama de ce, imi aduce aminte de triburile :)
 

DeletedUser18865

Am votat concurentul nr 4 datorita talentului narativ si imbinarii reusite dintre fictiune (Mos Craciun nu exista ?!) si realitate.
Vlade vezi ca al doilea link e cu virusi, detectat de kaspersky.
 

DeletedUser

Si... votul meu, (mega important :D), merge catreeeee... concurentul nr 7 :D!!!

(explicatie: e linistitoare melodia aleasa :D)
 

DeletedUser4133

votez concurentul nr. 10. Combinatia intre voce, tonalitate si text a iesit atat de bine incat nu-mi pot lua gandul de la ea. Concluzie -> m-a convins :))
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus