Concurs de creatie - vot

  • Autor subiect DeletedUser184
  • Data de început

Concurs de creatie - sectiunea de vot


  • Total votanți
    340
  • Sondaj închis .
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Magara, în primul rând nu e nimic rău să am fani. Nu am pus pe nimeni să voteze, nici măcar B-Sea-ul.

Și dacă observai textul este: "Cu ocazia sărbătorilor de iarnă, echipa Triburile vă urează un Crăciun Magic." Imaginea nu va apărea de anul nou, de paște sau de ce vrei tu, ci de Crăciun.
 

DeletedUser3919

Magara, în primul rând nu e nimic rău să am fani. Nu am pus pe nimeni să voteze, nici măcar B-Sea-ul.

Și dacă observai textul este: "Cu ocazia sărbătorilor de iarnă, echipa Triburile vă urează un Crăciun Magic." Imaginea nu va apărea de anul nou, de paște sau de ce vrei tu, ci de Crăciun.

A ta e pozna? Te simti cumva ca o critic?
Textul e de-a dreptul penal. Bine, sunt altele si mai si.
Nu se spune niciodata "cu ocazia Sarbatorilor de iarna va uram Craciun..." sau "cu ocazia sarbatorilor de iarna va uram An nou fericit". Cand spui "cu ocazia sarbatorilor de iarna" te referi la toate nu numai la una singura. E nepoliticos...
 

DeletedUser

Numarul 10 imi place cel mai mult!
Imi place si 13 dar am votat concurentul nr. 10! :cool:
 

DeletedUser

Am votat imaginea concurentului cu nr. 10, deoarece are un aspect mai frumos in general.
Scrisul de la final de imagine putea fi in partea stanga a imaginii, ca aspect ceva mai atragator.

imaginea concurentului cu nr. 13 nu este chiar atat de frumoasa, bradul nu este ales corespunzator, iar felul in care au fost scrise cuvintele nu prezinta ordonare corecta, cuvantul "Magic" este mult mai mare decat restul cuvintelor mai importante, care raman in umbra, laolalta cu "Craciun". Cuvintele par bine alese, insa aspectul nu arata corespunzator.
 

DeletedUser3919

felul in care au fost scrise cuvintele nu prezinta ordonare corecta, cuvantul "Magic" este mult mai mare decat restul cuvintelor mai importante, care raman in umbra, laolalta cu "Craciun".

Exact, chiar la asta ma gandeam si eu. Si ma bucur ca ai facut tu aceasta observatie ca altfel iar mi se zicea ca numai eu sunt carcotasa.

Textul de la 10 este intr-adevar mult mai inspirat. In privinta imaginii... imi place culoarea albastra, imi plac felicitarile simple si nu incarcate dar... ceva ma deranjeaza cand ma uit la ea... poate stanga e mult prea intunecata. Nu stiu, inca mai rumeg :)

Oricum, un lucru e clar... intre 10 si 13 aleg 10 :)
 

DeletedUser28580

votat 13..am votat de mult dar am zis sa ma dau si eu mare cu cine am votat:))
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Eu sper sa fie apreciata creatia in sine nu concurentii. Chiar daca unii autori se cunosc, incercati sa faceti abstractie ca va sunt mai apropiati sau nu, sufleteste.
 

DeletedUser8343

Haideti sa nu fim mai catolici decat papa, sunt binevenite pe forum si criticile, ca pana la urma-s constructive si din ele avem de invatat la ce trebuie avut grija in viitor. Nu trebuie insa nici sa strangem de gat pe participanti ca au facut tot posibilul sa ne arate cum vad ei "frumos" intr-o felicitare de Craciun.
Felicitarile sunt frumoase fiecare-n felul ei. Ne bucuram ca s-au inscris mai multi la acest concurs si , felicitari pentru participare si pentru straduinta!

Poate mai facem un concurs de acest gen si in cinstea anului nou care bate la usa.
 

DeletedUser

Intr-adevar, 10 si 13 sunt cele mai frumoase! Eu nu voi vota din anumite motive!
Vreau sa spun doar atat si sa va intre bine la cap:


ingerasa a spus:
sunt binevenite pe forum si criticile, ca pana la urma-s constructive

Prin definitie critica este destructiva! Din moment ce-l critici pe un om, el iti va purta pica! Chiar daca nu intentionat, dar va avea ranchiuna!
Critica distruge!
Daca vrei sa-l corectezi pe un om, da-i un sfat bun, intelept! Nu-l critica!
V-am pupat!
 

DeletedUser

13 este cea mai tare. Are culoarea scrisului specifica jocului si atinge toate cerintele unui "poster"
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Ai spus prost... eu nu cunosc nici un concurent. Am comentat stric lucrarile concurentilor. Iar dupa ce se alege lucrarea, se voteaza concurentul cu numarul X. Si in spatele concurentului cu numarul X se afla jucatorul Y. X ai Y sunt sunt necunoscute pentru mine.

Nu musai toti concurentii sunt si jucatori. Si oricum nu asta conteaza, ci calitatea lucrarii. A mea este de departe cea mai buna, atat prin fundal (transmite puritate, simbolul copilariei) cat si prin mesaj (protocolar dar cald). Autorul a(m) vrut sa sugereze pace si prietenie intru spiritul si magia Craciunului :)
 

DeletedUser184

ca de obicei trebuie sa iasa si scantei....se putea concurs fara ele?...hmmmm traiasca carcotasii.

dar totusi sa revenim la subiect.
daca totusi aveti divergente (ele se cunosc din paleozoic) rezolvati-le pe privat sau pe alt forum.
@ megara - in privinta "felicitarii" nu noi o alegem ci publicul - daca el decide ca imaginea x este castigatoare, ei bine aceea este aleasa.
daca doreai sa aduci o imagine mai interesanta trebuia sa concurezi :D
nu exista perfectiune si nici ceva care sa multumeasca pe toti.
acea "felicitare" este doar un lucru simbolic, de exemplu putea fi doar un text, are oare importanta?schimba cu ceva datele problemei?sau mai bine zis cati dintre ei o citesc?foarte putini iti zic eu, multi dau "treci mai departe"

dar totusi sa revenim la subiect ca si asa am deraiat cam mult
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser14300

dar care e faza cu concurentii?...eu una nu stiu care sunt deci mi-am spus parerea despre lucrari...pe ele le-am criticat si nu concurentii;) asa ca lasati vrajeala cu sters posturi si alte nimicuri patetice ca se impute treaba pe aici...se duce naibii iz-ul de scortisoara si brad cu tot cu spiritul sarbatorilor;) de fapt la mine s-au dus de cum am vazut creatiile voastre dar na...ma straduiam si eu sa fac pe 'infundata':D:D:D
 

DeletedUser

oamenidezapada2011.gif
 

DeletedUser

Intr-adevar, 10 si 13 sunt cele mai frumoase! Eu nu voi vota din anumite motive!
Vreau sa spun doar atat si sa va intre bine la cap:




Prin definitie critica este destructiva! Din moment ce-l critici pe un om, el iti va purta pica! Chiar daca nu intentionat, dar va avea ranchiuna!
Critica distruge!
Daca vrei sa-l corectezi pe un om, da-i un sfat bun, intelept! Nu-l critica!
V-am pupat!

gresit! criticile nu sunt distructive decat pentru imaturi, pentru cei care nu au "ochii deschisi" si sunt rupti de realitate. ai dreptate doar in cazul in care critica are un evident caracter malitios, rautacios si are o incarcatura negativa menita sa raneasca doar pentru ca se poate. adica, o critica de dragul criticii. spui ca e mai bine sa dai sfaturi. dar, un sfat care are un mesaj negativ, care face comparatii si ofera solutii opuse celor oferite de interlocutor, nu e tot o critica? nu asimilati continutul cu forma de manifestare sau cu modul in care este facuta. aici, intr-adevar, apare diferenta. cand critici dorind si fiind evident ca vrei sa umilesti, da, ai dreptate, apar resentimente si se naste agresivitate, de orice natura ar fi ea. cand critici, cu grija evidenta pentru cel criticat si pentru susceptibilitatea acestuia, cand critici pentru ca iti pasa de interlocutor, atunci, discutam despre o critica mai mult decat constructiva. cu alte cuvinte, chiar daca suna banal, tonul face muzica.
eu am un principiu dupa care critic: te critic pentru ca imi pasa. daca nu mi-ar pasa ce se intampla cu tine, te-as lasa in pace, mi-ar fi indiferent.

@ cei care critica: inainte de a critica, ganditi-va bine la scopul cu care o faceti. criticati pentru ca vreti sa raniti, sau pentru ca vreti sa produceti o schimbare in bine? in al doilea caz, ganditi-va la formularea criticii. nu mai dati sentinte, lasati loc si pentru cei care au dreptul la pareri opuse.
ex.: e "urat! e hidos!" e o sentinta, pe cand "mie nu-mi place in mod deosebit pentru ca se putea asa...ar mai fi mers si...se putea/schimba face asa..." e o critica utila, poate naste idei de corectare, de imbunatatire a mesajului criticat si nici nu da nastere la ranchiuna si resentimente. lasati celorlalti dreptul de a avea pareri diferite si de a gasi curajul sa le exprime. vehementa cu care va exprimati dezacordul ii face pe altii sa renunte la a mai expune pareri diferite, doar ca sa nu devina tinta ridiculizarii de catre cei ce si-au asumat rolul de "judecator si calau".
invatati sa "live and let live!", dragilor.

on topic: am votat concurentul 2 pentru mesajul scris, nu pentru imagine (imaginea, dupa parerea mea, putea fi imbunatatita. are prea mult fond alb, pentru gustul meu si, tehnic vorbind, zonele de interpatrundere a imaginilor colate puteau fi realizate cu mai multa grija ca sa treaca mai neobservate, fonturile folosite pentru a scrie "Sarbatori fericite!" puteai fi alese mai atent, sa nu lase impresia de tepos, intepator, etc., desi creatorul ar putea motiva ca a vrut sa sugereze ideea de ace de brad.). mi s-a parut simpatic si m-a facut sa zambesc cu caldura si intelegere. dar, am apreciat in mod deosebit concurentul 13, deoarece consider ca felicitarea lui intruneste, pentru mine, toate criteriile de eleganta. ma refer la efectul in ansamblu al creatiei. am privit, pe rand, de mai multe ori doar cele 2 creatii. primul impuls in cazul lucrarii nr. 2 a fost sa inchid ochii sa-i feresc de acel prea mult alb, care poate fi orbitor si sa caut pete de culoare care sa compenseze acest efect deranjant pentru ochi, pe cand, in cazul lucrarii 13, am putut s-o privesc mult timp, fara sa am acea reactie de recul si sa ma uit, de data aceasta, la detalii. repet, pentru mine este cea mai eleganta felicitare. dupa cum cred ca ati remarcat din argumentatie, am expus o parere personala, am lasat loc la pareri contrare si am evidentiat criteriile dupa care am ales. de asemeni, in paranteza am criticat ce mi s-a parut mie ca ar putea fi corectat si cred ca am ales cu grija cuvintele in asa fel incat creatorul sa incerce, macar, sa vada daca nu cumva as putea avea dreptate si am remarcat ceva ce lui i-a scapat si ar putea fi imbunatatit.

mesajul meu se vrea un indemn la reflectie si la reconsiderarea modului cum criticam. avem, mereu, de ales, intre a rani si a fi utili. exista loc si de mai bine si nu exista urat sau frumos absolut. nici uratul si nici frumosul nu ar putea exista fara celalalt. am ramane fara termen de comparatie si nu am mai putea realiza ca exista frumos sau urat. prin urmare, exista ceva de apreciat in fiecare dintre cele 2 situatii. fiecare are lasat un spatiu si pentru dubiu sau pareri diferite.

sarbatori fericite, tuturor!
 

DeletedUser3919

gresit! criticile nu sunt distructive decat pentru imaturi, pentru cei care nu au "ochii deschisi" si sunt rupti de realitate.

Am zis si eu asta intr-un mesaj anterior ce a fost sters...
Insa din punctul de vedere al moderatorilor si adminilor, orice critica si orice discutie contradictorie nu inseamna deca provocare, jignire si chef de cearta.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser34356

Am votat felicitarea cu numarul 2 :) . Are un mesaj mai interesant decat celelalte :))
 

DeletedUser21813

Un vot pentru concurentul 13; adecvare intre mesaj şi imagine; simţ estetic. Baftă!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus