Curiozitate

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

X ataca Y cu 4 nobili , urmeaza sa ii ia satu din acei 4 nobili , dar X da intre timp inceput nou , satul cucerit devine barbar ?
 

DeletedUser9568

Nu sunt sigur, dar stiu ca am pus si eu o intrebare prin tichete si raspunsul primit a fost "nobilii nu vor avea efect".
 

DeletedUser9568

Daca sunt atacat pe un sat cu 5 nobili.
Satul e gol.
Insa, jucatorul care a trimis nobilii da restart.
Ce se intampla cu nobilii?
a) Iau satul si satul devine al jucatorului.
b) Iau satul si il barbarizeaza.
c) Nu au efect.

Raspunsul a fost C).
 

DeletedUser

Daca sunt atacat pe un sat cu 5 nobili.
Satul e gol.
Insa, jucatorul care a trimis nobilii da restart.
Ce se intampla cu nobilii?
a) Iau satul si satul devine al jucatorului.
b) Iau satul si il barbarizeaza.
c) Nu au efect.

Raspunsul a fost C).

la intrebarea asta e C dar nu vad de ce atacatorul sa de-a inceput nou
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
da,cel putin asa e logic

Eu înţeleg că atacatorul nu a luat încă satul, dă început nou (normal dacă are doar un sat), deci şi armata va dispărea, deci nobilii nu vor ataca (deşi nu era sigur ca va fi luat satul cu 4 nobili) deci jucatorul Y are satul :)
 

DeletedUser

Eu înţeleg că atacatorul nu a luat încă satul, dă început nou (normal dacă are doar un sat), deci şi armata va dispărea, deci nobilii nu vor ataca (deşi nu era sigur ca va fi luat satul cu 4 nobili) deci jucatorul Y are satul :)

greu o fost sa scrii cu diacrite ? oricum citeste intrebarea si dupa vorbeste ... odata ce ai mai mult de 1 sat nu poti da inceput nou ... el a specificat clar ca satul dupa ce a fost cucerit nu inainte :D
 

DeletedUser9568

Ce nu ai inteles?
Este exact intrebarea care a pus-o pacciani doar ca am formult-o altfel.

Daca dai inceput nou nu dispar trupele.
Daca e innobilat satul dispar trupele.

Cand ataci pe cineva si inainte sa ajunga nobilii dai inceput nou, nobilii oricum nu vor avea efect, chiar daca satul e gol.
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
X ataca Y cu 4 nobili , urmeaza sa ii ia satu din acei 4 nobili , dar X da intre timp inceput nou , satul cucerit devine barbar ?

@indiana, ce vrei sa spui cu diacriticele ?
+ din întrebarea lui pacciani sigur nu se înţelege că a fost luat satul, dimpotrivă : urmează şi între timp mă face să cred că acţiunea nu s-a realizat încă, iar dacă X dă început nou, cucerirea nu se realizează prin urmare satul rămâne la jucătorul Y.
+ chiar trebuie sa polemizăm din orice ?
 

DeletedUser

Totusi intrebarea este destul de logica, deoarece trupele din satul x ataca satul y desi sa zicem jucatorul care avea satul x a dat Inceput Nou in timpul cand trupele se aflau pe drum catre satul y. Totusi cum de nobilii nu au efect in acest caz daca celelalte trupe au efect asupra satului y?
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Păi dacă jucătorul X dă început nou, trupele lui dispar, deci nici un fel de trupe nu mai au efect.
 

DeletedUser

Gresit am si dovada. Trupele isi continua atacul pana ajung la destinatie si apoi se reintorc in satul x daca supravietuiesc.
 

DeletedUser

Nu stiu ca din pacate a dat cu un singur nobil si a murit. :( nu a vrut respectivul care a patit-o sa se riste.
 

DeletedUser

Pacat ca barbarul care a atacat cu nobil (a fost pe mine) a avut prea putine trupe si le-am omorat chiar eram curios ! :D
 

DeletedUser9568

oricum...
Am depus un ticket acum sa fiu sigur si respectivul admin (care nici el nu stia dar a putut face testul) mi-a zis ca am dreptate.
 

DeletedUser

X ataca Y cu 4 nobili , urmeaza sa ii ia satu din acei 4 nobili , dar X da intre timp inceput nou , satul cucerit devine barbar ?

inceput nou = Posibil doar dacă posezi un singur sat ...in momentul in care zice pacciani jucatorul are 2 sate si numai poate da inceput nou ...:rolleyes:
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Recunosc, nu ştiam asta. Deci trupele aflate în deplasare dispar numai când satul este înobilat, dacă satul este barbarizat pentru inactivitate sau proprietarul a dat început nou, atunci trupele nu dispar.
Atunci aşteptăm răspunsul de la admini, este interesant.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus