Daca plec la atac si ramane satul fara armate

DeletedUser

Daca plec sa atac alte sate cu toate trupele si satul ramane singur fara trupe si ma ataca cineva ce se v.a intampla voi pierde resursele care nu au avut loc in ascunzatoare? adika se v-a opune doar zidull? ca trupele sunt plecate nu?
Sau pe viitor nu trebuie sa atac cu toate trupele?
Trebuie sa opresc cei care sunt buni in aparare?



Ps: Joc de 1 saptamana nu prea stiu multe in schimb in 1 saptamana am facut 450 puncte sunt foarte activ di vreau sa invat.
Poate pentru unii pare o intrebare stupida pt mine nu :D
 

mythra

SuperModerator GameSuport
Membru personal
Scor reacție
90
In scenariul descris de tine, vei pierde resursele, insa ai putea sa le consumi pe ceva (Trupe/cladiri) si anulezi comenzile dupa trecerea atacului (asta sa nu le mai pierzi in conditiile in care ai satul gol).

Cat despre zid, acesta nu are treaba cu resursele. Daca ai avea in sat suficiente trupe defensive pentru a-i distruge agresorului armata (zidul are o contributie semnificativa, in functie de nivel, in ceea ce priveste pierderile tale) nu iti va mai lua resursele.
 

DeletedUser

Am inteles!
Am intalnit o mica problema!
Am trimis 5 spioni intr-un sat si ciuciu mi ia omorat.!!Am vrut sa trimit intai spion sa vad apoi cu ce trupe atac sa stiu cate trimit sa-i iau la fix resursele :)) dar teapa. ce-mi recomanzi pe viitor?
 

DeletedUser35749

Rasfoieste forumul cu atentie, vei gasi raspunsuri la toate intrebarile.
 

DeletedUser

Am inteles!
Am intalnit o mica problema!
Am trimis 5 spioni intr-un sat si ciuciu mi ia omorat.!!Am vrut sa trimit intai spion sa vad apoi cu ce trupe atac sa stiu cate trimit sa-i iau la fix resursele :)) dar teapa. ce-mi recomanzi pe viitor?


Pentru a se apăra cu succes, în faţa unui atac de spionaj, apărătorul trebuie să aibă în sat un număr de spioni in proportie de 2:1. La un procentaj de minim 1:1 atacatorul va spiona doar trupele, cladirile si trupele trimise afara ca suport sau atac nu vor fi spionate.
Adica daca aparatorul are un numar dublu (sau mai mare) de spinoi fata de tine, automat iti omoara toti spionii..
Atunci cand esti atacat cu spioni , proprii spioni ataca spionii inamici, dar nici unul dintre spionii tai nu moare (asta in cazul in care tu esti aparatorul).
 

DeletedUser6558

Daca plec sa atac alte sate cu toate trupele si satul ramane singur fara trupe si ma ataca cineva ce se v.a intampla voi pierde resursele care nu au avut loc in ascunzatoare? adika se v-a opune doar zidull? ca trupele sunt plecate nu?
Sau pe viitor nu trebuie sa atac cu toate trupele?
Trebuie sa opresc cei care sunt buni in aparare?


Prima regula : CA SA NU RADA ASTIA DE TINE SI SA TE TREZESTI EXPUS PE LA " ATACURI AMUZANTE : nu ataca cu lancierii,spadele,arcasii.
A 2 a regula de aur . Daca esti foarte activ,nici macar sa nu-ti faci defensiva .Iti faci doar atac.
A 3 a regula . Fereste-te de vecini ca de dreacu :D Ei iti v-or arata care este cel mai scurt drum pana la marginea hartii ....hahaha

deci am o completare. daca iti faci atac si nu esti 87% sigur ca tribul o sa te sustina cu aparare, te-ai ras . E destul sa ai in zona un singur jucator care sta cu juma de ora mai mult ca tine intr-o zi, te-a prins offline, te-a curatat. Daca esti genul russian roulette, poti juca pe atac. daca nu, asigura-ti spatele macar cu 2000 de lancieri/spadasin, etcetera. Deci, in concluzie,daca tribul tau nu e foarte fidel, si tre sa te aperi singur. si daca nu esti 24/7 online, daca lipsesti suficient timp cit sa fii atacat de un vecin mai mare/ mai agresiv ca tine, fa-ti ceva aparare. Daca insa crezi ca nu te poate prinde nimeni cu garda jos, sau daca e cine sa te sustina cu aparare, fa-ti numai atac.

si poti ataca cu lancieri si arcasi satele gri care n-au zid mare, stiu eu, 100 de puncte, poate 150? ceva de genu. nu poti ataca cu arcasi, lancieri, sabii, satele altor jucatori. aia care dupa aia te pun la atacuri amuzante. Tehnic vorbind, si cavaleria grea e trupa defensiva. Dar arata bine.

LE. ...daca cumva nu stii, daca stii imi cer scuze, ideea este ca trupele de atac se comporta dezastruos in aparare. fa niste simulari , e in piata centrala simulatorul.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Daca plec sa atac alte sate cu toate trupele si satul ramane singur fara trupe si ma ataca cineva ce se v.a intampla voi pierde resursele care nu au avut loc in ascunzatoare? adika se v-a opune doar zidull? ca trupele sunt plecate nu?
Sau pe viitor nu trebuie sa atac cu toate trupele?
Trebuie sa opresc cei care sunt buni in aparare?



Ps: Joc de 1 saptamana nu prea stiu multe in schimb in 1 saptamana am facut 450 puncte sunt foarte activ di vreau sa invat.
Poate pentru unii pare o intrebare stupida pt mine nu :D


Sugestia mea este daca ataci cu toate trupele, roaga-ti un prieten sau coleg de trib sa-ti trimita sprijin pana se va termina atacul sau vei recruta soldati noi din cazarma. Si daca daca ataci cu tot ce ai si cineva iti ataca satul cand tu nu ai soldati in el vei pierde totul sau majoritatea bunurilor (in caz ca nu ai alt sat cred ca vei pierde tot)
 
Sus