De ce da, de ce nu ?

DeletedUser

Spuneti de ce va place Romania si de ce nu va place.

Ex:
Imi place Romania pentru:
1-
2-
3-
......

Nu imi place Romania pentru:
1-
2-
3-
......
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Imi place Romania pentru:
1-3 Că nu am încotro.


Nu imi place Romania pentru:
1-3 Că este locuită.

După cum vezi, se fură iar hoţul strigă hoţii, se minte iar mincinosul are dreptate, se înjură iar bădăranul este adulat ...
 

DeletedUser

imi place pt ca
1.avem o limba usoara :))
2.aici mam nascut
3.is oameni faini p'aici ( prietenii mei cel putin )

nu imi place pt ca
1.nu avem nimic (sau avem da nu ii valorificat)
2.legislatia privitoare la droguri este ffff aspra
3.again, nu avem nimic (inafara de fraude de milioane de euro)
 

DeletedUser

Imi place romania pentru ca
1.Aici este fff cald
2.Avem ce face
3.Avem jocuri tari pe calculator


Nu imi place romania pentru ca
1.Ce cearta oamenii
2.Se bat doar pentru un lucru
3.Le pasa numai de ei

Spedi putem sa zicem de mai multe ori de ce nu ne place si de ce ne place?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Imi place romania pentru ca
1.Aici este fff cald
2.Avem ce face
3.Avem jocuri tari pe calculator


Nu imi place romania pentru ca
1.Ce cearta oamenii
2.Se bat doar pentru un lucru
3.Le pasa numai de ei

Spedi putem sa zicem de mai multe ori de ce nu ne place si de ce ne place?

bineinteles,si spedi se scrie cu s mic
 

DeletedUser15145

Imi place Romania pentru:
1- Suntem lipsiti de cultura!
2-Since suntem de rasu eruopei si nu imi place sa traiesc intro astfel de tara
3-Joc un joc si cand am zis ca sunt din Romania au zis toti ca e o tara proasta si de aastea
......

Nu imi place Romania pentru:
1-Ca avem fete frumoase
2-Oamenii sunt detul de prosti si ii
3-Noua Romanilor ne place sa ne fie dat totu free , dar cand nu reusit facem mereu infractiuni.
......
 

DeletedUser17308

re

A
Imi place..
1.Sunt oameni cu cap.. in orice domeniu...
2.Daca vrei excursii.. ai unde... mare.. munte.. delta
3.Romanu stie sa se distreze
B
Nu imi place
1.Romanu e pervers..
2.Se fura pe fata si nimeni nu face nimic
3.Nu suntem inca la nivelul celor din occident.. inca traim ca pe vremea lu ceasca.. mentalitatea asta..
 

DeletedUser

Imi place:
1.sunt fete frumoase la noi(chiar si pitipoance)
2.avem zapada iarna
3.avem multe locuri care le putem vizita


Nu imi place:
1.prea aglomerat
2.daca le spui unor playeri(englezi)care joaca un anumit joc ca esti din romania...te dispretuiesc
3.se fura de se rupe
 

DeletedUser8715

Imi place Romania pentru:
1- Suntem lipsiti de cultura!

Bibliotecile sunt pline de carti, majoritatea avand autori romani si tu spui ca nu avem cultura? Traditiile difera de la o zona la alta, mergi 100 de km, gasesti alte obiceiuri foarte vechi si spui ca nu avem cultura? Cand ai avut, ca tara, oameni ca Eminescu, Blaga, Cioran, Tutea, Balaceanu-Stolnici, Nenitescu, Moisil si multi, multi altii, tu spui ca Romania nu are cultura? Daca pe tine nu te-a interesat chestia asta, nu inseamna ca intreaga tara e inculta.

2-Since suntem de rasu eruopei si nu imi place sa traiesc intro astfel de tara
Am avut ocazia sa calatoresc putin in Europa si nu m-am simtit penibil sau nu am vazut pe nimeni sa rada ca sunt roman-desi, cel putin pe plaja, aveam un prosop cu o echipa de fotbal din Bucuresti(scria foarte mare "Bucuresti").
Am vorbit cu oameni din afara, fiecare amintindu-si de Romania printr-un simbol- Nadia, Hagi, Cioran sau Dracula.


3-Joc un joc si cand am zis ca sunt din Romania au zis toti ca e o tara proasta si de aastea
......

Faptul ca ti-au zis cativa englezi(cred) ca Romania e o tara proasta, e de ajuns sa fii convins de asta? Serios, cati ani ai?


De ce imi place Romania:

1. Suntem, ca medie de tara, unii din cei mai inteligenti oamenii ai lumii.
2. I-am avut pe Mircea, Stefan, Mihai Viteazu si tot ce implica ei.
3. E tara in care m-am nascut.

De ce nu imi place: (nu ma refer la tara, ci la oameni).

1. Din cauza unora ca Fate si Lord Adex- granitele va sunt deschise.
2. Pentru ca avem clasa politica.
3. Pentru ca am facut un sport national din a ne plange "Vai, in ce tara traim".
 
Ultima editare de un moderator:

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
De ce imi place Romania:

1. Suntem, ca medie de tara, unii din cei mai inteligenti oamenii ai lumii.
2. I-am avut pe Mircea, Stefan, Mihai Viteazu si tot ce implica ei.
3. E tara in care m-am nascut.

De ce nu imi place: (nu ma refer la tara, ci la oameni).

1. Din cauza unora ca Fate si Lord Adex- granitele va sunt deschise.
2. Pentru ca avem clasa politica.
3. Pentru ca am facut un sport national din a ne plange "Vai, in ce tara traim".

Felicitari pentru optiuni, probabil ca ar trebui sa incepem sa le respectam si pe ale altora. Nu cred ca alegerile celorlalti trebuie sa fie niste repere pentru tine ... din cauza unor ... nu imi place mie ... Ramai la acele valori enumerate mai sus si lasa'mi si mie dreptul sa trec peste patriotisme ieftine.

Chiar suntem cei mai inteligenti ? Si daca e asa, unde sunt cei care s-au facut remarcati prin asta ? Cumva mai sunt in tara ?
Mircea, Stefan, Mihai Viteazu si tot ce implica ei. Stii tu adevarul despre ce implica ei ? Dincolo de descrierile din manualele de istorie din gimnaziu (in fapt, manuale de manipulare, ma abtin cat adevar este acolo) ai citit si altceva despre ei ?
E tara in care m-am nascut. De acord cu tine, intr-o maternitate plina de gandaci, cu alimentatie rationala si curent cu portia. Cat despre tara unde ai crescut, o tara reprezentata extern de un cioban, un dement si o furfuza ... Mai degraba e tara in care vreau sa mor, asta da.


După cum vezi, se fură iar hoţul strigă hoţii, se minte iar mincinosul are dreptate, se înjură iar bădăranul este adulat ...

Astea sunt putinele argumente pentru care am spus ... nu trebuie sa fii prea critic cu mine, poate am o stare mai deosebita, imi trece. Invata sa-ti cladesti argumentele pe sistemul tau de valori, real si coerent, nu te mai raporta la al altora.
 

DeletedUser

De ce imi place Romania:
-aici m-am nascut
-aici imi sunt prietenii,familia,etc

De ce nu imi place Romania:
-pai Romania e o tara de oameni prosti si ingusti la minte(nu chiar toti)
-exista zgomotul numit manea si postul numit taraf(cei care asculta manele clar sunt inculti sau cocalari,un om normal nu asculta)
-nu avem ce vizita,sau....poate avem,dar conditii 0 la hoteluri,pe plaje...
-Romania e o tara murdara(in Italia de exemplu unele strazi sunt spalate saptamanal)
-aici se fura pe rupte
-sunt politisti corupti
-presedintele nu are fata de presedinte
-situatia scolilor de aici(cele ale statului)

si multe altele
 

DeletedUser15145

Bibliotecile sunt pline de carti, majoritatea avand autori romani si tu spui ca nu avem cultura? Traditiile difera de la o zona la alta, mergi 100 de km, gasesti alte obiceiuri foarte vechi si spui ca nu avem cultura? Cand ai avut, ca tara, oameni ca Eminescu, Blaga, Cioran, Tutea, Balaceanu-Stolnici, Nenitescu, Moisil si multi, multi altii, tu spui ca Romania nu are cultura? Daca pe tine nu te-a interesat chestia asta, nu inseamna ca intreaga tara e inculta.


Am avut ocazia sa calatoresc putin in Europa si nu m-am simtit penibil sau nu am vazut pe nimeni sa rada ca sunt roman-desi, cel putin pe plaja, aveam un prosop cu o echipa de fotbal din Bucuresti(scria foarte mare "Bucuresti").
Am vorbit cu oameni din afara, fiecare amintindu-si de Romania printr-un simbol- Nadia, Hagi, Cioran sau Dracula.




Faptul ca ti-au zis cativa englezi(cred) ca Romania e o tara proasta, e de ajuns sa fii convins de asta? Serios, cati ani ai?


De ce imi place Romania:

1. Suntem, ca medie de tara, unii din cei mai inteligenti oamenii ai lumii.
2. I-am avut pe Mircea, Stefan, Mihai Viteazu si tot ce implica ei.
3. E tara in care m-am nascut.

De ce nu imi place: (nu ma refer la tara, ci la oameni).

1. Din cauza unora ca Fate si Lord Adex- granitele va sunt deschise.
2. Pentru ca avem clasa politica.
3. Pentru ca am facut un sport national din a ne plange "Vai, in ce tara traim".

1.Scuzati gresile mele de gramatica eram intrat cu telefonul , la cineva in calculator care nu are net , si apoi avea taica o tastatura de toata jalea.
2.Da , recunosc `aveam` foarte multi scriitori inteligenti , munti luminae , dar subliniez cuvantul `aveam` , cum ai zis si tu oameni simbol - Nadia, Hagi, Cioran sau Dracula. Dar vreau sa zic ca ii aveam , si eu sunt o generatie noua 16 ani si nu ma dau amre cu gradul meu de experienta in viata , inteligenta sau multe eltele , dar din cate vad eu , se nasc multi manelisti , cu o cultura egala cu 0 sau pana in 5 , sau se nasc oameni Inteligenti care nu pot sa isi valorifice INTELIGENTA in Romania.

3.Nu , mi-au spus cativa Englezi , Americani , Suedezi , Turci , si Polonezi , din cate stiu era si un Rus , pe acel servar era `International Speak` si nu ne puteam intelege nici de fel .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Imi place Romania pentru:
1- Suntem lipsiti de cultura!
2-Since suntem de rasu eruopei si nu imi place sa traiesc intro astfel de tara
3-Joc un joc si cand am zis ca sunt din Romania au zis toti ca e o tara proasta si de aastea

Lipsit de cultura e doar cine se simte. E dovedit stiintific ca avem una din cele mai vechi si bogate culturi ale Europei.

Si daca te referi la cultura generala, prietene, fie ca stai in Romania, fie ca stai in Germania, daca nu deschizi rahatu' ala de manual si dormi pe bancile scolii, rezultatu' e acelasi.

Si singurii care sunt de rasu' Europei sunt cei care se fac de rasu' Europei. Daca tu scriai in jocu' ala cum scrii aici sau mergi prin strainatate, scuipi coji de seminte, te bati pe burta sau faci un dus la doua saptamani, normal ca o sa ti se zica (virgula) ca n-ai ce cauta acolo si ca provii dintr-un loc fara educatie. In rest, singura comunitate care vrea sa ne faca de rahat din orice prostie este clasa politica a italienilor.
 

DeletedUser15145

da , asai , dar poate la germani , Suedezi , dupa cum am vazut la Televizor , copii sunt mai lejeri la scoala , nu te ai vine fizica si daca nu stii tot manualu nu treci clasa , am vazut pe pro tv , in suedia primul test este in clasa a 4 si primul examen gen teze , dupa 1-8...si tot asa..copii vin la scoala mult mai lejeri , in programul lor sa dovedit ca asta ar scadea acel procent din populatie restardata a tarii..
 

DeletedUser

da , asai , dar poate la germani , Suedezi , dupa cum am vazut la Televizor , copii sunt mai lejeri la scoala , nu te ai vine fizica si daca nu stii tot manualu nu treci clasa , am vazut pe pro tv , in suedia primul test este in clasa a 4 si primul examen gen teze , dupa 1-8...si tot asa..copii vin la scoala mult mai lejeri , in programul lor sa dovedit ca asta ar scadea acel procent din populatie restardata a tarii..

Aici nu mai pot sa te contrazic. Programa e de rahat.

Oricum, nu lua de buna tot ce se zice la televizor. ;)
 

DeletedUser

Imi place Romania pentru ca:

1-e frumoasa baaaaa!
2-are baieti misto :D
3-aici s-a nascut Gerovital Plant :X:X:X:X:X


Nu imi place pentru ca:

1-O strica multi oameni
2-Spiritul civic scade pe zi ce trece
3-Faza cu moartea caprei vecinului e ca numarul firmelor-capusa din aceeasi tara, adica de necontrolat
 

DeletedUser

Ce imi place
1.Ca avem cultura(a se intelege patrimoniu cultural)
2.Ca avem istorie si suntem destepti
3.Avem simptul umorului

Ce nu imi place.....
1a)Daca intrebi de ambasada Romaniei la Roma lumea iti raspunde se de duci dupa colt si acolo undei coada se gaseste ambasada
1b)Ca ambasada Romaniei se gaseste la un subsol de bloc(cel putin la roma)
1c)Daca ai nevoie de un document astepti cel putin o saptamana caci trebuie programare(tot la abasada)
1d)Avem cele mai mari taxe consulare.

2)Avem cei mai prosti politicieni.
2a)Nu muncesc nu fac nimic si nu taie buruienile de la intrarea in tara.
2b)Nu au fost sa faca o strada civilizata de la oradea la suceava
2c)Fura mai pe fata ca hotii de bancomate.

3)Mizeria din invatamant
Referitor la mizeria din invamant nu prea am nimic de spus decat ca intr'un mod indirect ma indemnat sa plec.
 

DeletedUser

de ce da, de ce nu?
de ce sa nu schimbam noi tema ...(sa traiasca topicul!)
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Tema urmatoare ... de ce da / de ce nu ... propun :

Imi place acest forum

DA (de ce) :
1. Pentru useri
2. Pentru mozi
3. Pentru mine

NU (de ce) :
...
 
Sus