De pe bloguri adunate

  • Autor subiect DeletedUser706
  • Data de început

DeletedUser706

Doresc sa deschid aceasta sectiune a forumului exclusiv pentru pasionati de blog .
Am cautat pe forum si nu exista o sectiune dedicata celor care pierd timpul pe bloguri .
Sa postam aici articole de pe blogurile noastre , sau articole de pe alte bloguri care noua ne a captat atentia .
Singura rugaminte este sa ramanem in cadrul temei si sa discutam despre bloguri , despre articolele din bloguri si sa nu deviem discutia la adresa autorilor sau poate si mai rau la atacuri la persoana , discutii privind orientarea politica sau alte tampenii .

Am sa incep eu cu articolul publicat aseara pe blogul :

http://aztecul.wordpress.com/2010/11/15/apocalyptic-day-ce-nu-a-spus-nasa/

Iata o parte din el :
Intregul articol il gasiti pe blog

Ora 18.30 - Preocupat , imi vedeam de o mica curatenie in gradina cand un omulet mic si negru imi apare brusc in spate . Nu , nu era ET era un prieten .
Precipitat incearca sa mi salveze viata si ma anunta :
-Omule mergi repede in casa ca sustin astia de la NASA o conferinta de presa . Vin extraterestrii !
Acum ce era sa fac , nu puteam sa mi ingrijesc gradina tocmai in ziua cand veneau extraterestrii , asa ca am zbunghit o in casa .
Ce a urmat , insa a fost apocaliptyc !

Ora 19.00 - Apas butonul telecomandei si ma arunc in fotoliu . Deschid cutia de bere [ doar nu era sa intampin o civilizatie extraterestra fara sa am ce sa ciocnesc cu ei ...sic] si apas pe un buton la intamplare . Camera este inundata de o lumina verde naucitoare si o voce inumana , stranie rasuna puternic . Un fior imi strabatu piciorul stang . Apoi am realizat . Nimerisem pe OTV

Un comentator isterizat vorbea in direct cu telespectatorii . Doamna credeti ca americanii ne vor spune adevarul ? Eu stiu maica ....
Beau o gura de bere si ma gandesc stupefiat . Daca Elodia era extraterestru , si defapt ea nu a disparut ea sa intors acasa ? Sa fie Cioaca un Man in Black !?
Neahh ....

Ora 19.15 - Schimb canalul cautand un post mai serios . Gasesc Antena 3 . Aici emisiunea este una complexa . Pe jumatate de ecran era imagini de la sediul NASA , pe cealalta jumatate se discuta in studio cu politicenii de la PNL si PSD daca ar trebuii suspendati extraterestrii . Sau cel putin asta am inteles eu .
Cei de la PSD au decis sa ia initiativa si au promis pentru maine un miting in fata sediului NASA cu Ponta si Dragnea cap de coloana in cazul in care extraterestrii accepta sa se intalneasca si cu Basescu .
Pe ceallta jumatate de ecran conferinta sta sa inceapa .

Ora 19.30 Sa terminat berea .

Ora 19.35 Incepe conferinta de presa . Ciudat nici un extraterestru nu este prezent . In timp ce priveam la televizor rasfoiesc presa online .
Gandul ,Evenimentul ,Romania Libera tot ce inseamna presa serioasa anunta cu litere de o schioapa NASA ANUNTA LA ORA 19.30 O DESCOPERIRE CARE VA REVOLUTIONA OMENIREA !
Fiori reci ma furnica pe picioare . Dupa cateva secunde imi dau seama ca nu era fiori , varsasem berea pe picioare :)

Gata incepe ...

Stimati telespectatorii telescopul nostru de n spe miliarde a facut o descoperire incredibila . A descoperit o gaura neagra !
Cuuuuum ?! Poftim ?! Pai tataie pentru gauri negre noi il avem pe Negoita . Si nici nu costa miliarde . Sa vezi cum descopera el gauri negre ! Tinere ...si mult mai aproape ca a voastra .Le face si Miss .
Si extraterestrii ?
Extraterestrii numai vin ?
Adica eu l am votat pe Basescu degeaba ? Adica Basescu e pamantean ? Ca noi toti ? Cu , carne [cacofonia e de la bere ] si oase ?
Si criza ? Criza nu vine ET sa o rezolve ?
Si maine .....
Maine trebuie sa ne ducem la munca ? Nu luptam cu ET ?
Ce dezamagire .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser706

Azi am primit un mail cu un text interesant , pe care l am publicat pe blogul personal .
Concluzia materialului face toti bani .
Cititi si judecati singuri :

Statia metro L’ENFANT PLAZA d in Washington, DC, intr-o zi friguroasa, pe 12 ianuarie 2007.

On om cu o vioara a cantat sase piese de Bach timp de 45 de minute. In timpul acesta aproximativ 2000 de oameni au trecut prin acea statie, majoritatea in drum spre serviciu. Dupa vreo trei minute un om intre doua varste l-a observat si s-a oprit sa-l asculte pentru cateva secunde, apoi a grabit pasul, manat probabil de programul sau strict.<!--more-->

4 minute mai tarziu:

Violonistul a primit primul sau dolar, o femeie i l-a aruncat in palarie fara sa se opreasca.

6 minute:
Un tanar se reazema de perete ca sa-l asculte, dupa care se uita la ceas si pleaca in trap usor spre peron.
10 minute:
Un copil de 3 ani se opreste in fata muzicianului dar maica-sa il trage grabita de hainuta. Copilul se mai opreste odata sa-l priveasca pe violonist dar maica-sa il impinge nervoasa inainte, asa ca cei doi se misca, el inrorcand capul din cand in cand. Lucrul asta se repeta cu mai multi copii iar parintii ii imping de la spate, grabiti sa ajunga la treburile lor.

45 minute:
Muzicantul a cantat in continuare. Numai sase oameni s-au oprit sa-l asculte pentru cateva momente. Circa 20 au aruncat niste bani. Omul a colectat $32.
Dupa o ora:
El a terminat de cantat si s-a lasat tacerea. Nimeni nu l-a observat, nimeni nu l-a aplaudat…

Nimeni n-a remarcat, dar acesta era Joshua Bell, unul dintre cei mai buni muzicieni ai lumii. El a interpretat cateva din cele mai dificile piese scrise vreodata, pe o vioara estimata la $3,5 milioane. Cu cateva zile inainte, umpluse o sala de concerte din Boston. Valoarea medie a biletelor $100.

Povestea este adevarata. Concertul din statia de metro, a fost organizat de catre Washington Post ca un experiment social asupra perceptiei, gustului si prioritatilor oamenilor.

Problemele care s-au pus:
*Intr-un loc public, la o ora nepotrivita, santem in stare sa percepem frumusetea?
*Ne oprim s-o admiram?
*Putem, oare, sa recunoastem talentul intr-un context neasteptat?

<strong> O concluzie posibila dupa acest experiment ar fi aceasta .Daca nu avem cateva momente sa-l ascultam pe unul dintre cei mai buni solisti ai lumii cantand cea mai buna muzica scrisa vreodata pe unul din cele mai bune instrumente facute vreodata ..</strong>

<strong>Oare , de cat de multe alte lucruri , minunate , ne lipsim in existenta noastra ?
</strong>



--
Sim D.

daca nu faci parte din solutie,
faci parte din problema.

Material aparut pe : http://aztecul.wordpress.com/2010/11/23/perceptie/
 

DeletedUser

Slab. Foarte slab. Dezamagitor.
Dar partea a doua e alta poveste.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser706

http://aztecul.wordpress.com/2010/12/02/nasa-va-prezenta-prima-dovada-a-existentei-vi

O stire pare ca trece astazi ca o umbra prin mass media romaneasca , ignorata in totalitate . Eu am gasit acest articol intr un colt stingher al editiei online a ziarului Romania Libera . Se pare ca NASA continua sa ne surprinda . Azi oare cu ce ? Iata stirea :

NASA va organiza, joi, la ora 21.00 (ora României), o conferinţă de presă pentru a prezenta o descoperire importantă din domeniul astrobiologiei, care va avea “]un impact major asupra programelor de căutare a dovezilor referitoare la existenţa vieţii extraterestre”, informează nasa.gov, citat de Mediafax.

Intregul articol precum si comentarii pe blog :

http://aztecul.wordpress.com/2010/12/02/nasa-va-prezenta-prima-dovada-a-existentei-vietii-extraterestre/#more-511
 

DeletedUser706

WikiLeaks-Un altfel de 11 Septembrie

WikiLeaks un mega scandal care aprinde ca intr un incendiu imens din ce in ce mai multe sfere . Servicii secrete , guverne , hackeri , jurnalisti , procurori , activisti pentru drepturile omului . Lumea intreaga pare ca se molipseste ca intr o pandemie mondiala .

Nu voi repeta cine este WikiLeaks sau ce documente a publicat deoarece este suficent sa accesezi orice pagina a unui ziar si capul de afis este acest scandal . Pentru prima data cineva a tras peruca de pe capul SUA aratand o doamna hada si bolnava . WikiLeaks a lovit SUA mai adanc decat cele 3 avioane din 11 septembrie . Atunci pierderile au fost de vieti omenesti , dar au capitalizat o simpatie enorma . Acum loviturile sunt adanci , murdare care reusesc sa ingenucheze mai ales prin valul de antipatie decat prin forta lor .

Indraznesc sa spun ca 11 septembrie a fost o mangaiere fata loviturile date acum !

Cum a fost posibil asa ceva ?

Cititi pe blog :

http://aztecul.wordpress.com/2010/12/10/wikileaks-un-altfel-de-11-septembrie/
 

DeletedUser39150

Cat ne rugaram noi azi de niste tanti sa ne arate si noua niste silicoane .. nu au vrut sa ne arate, nici unul mai mare nici doua mai mici , nici 3 .. ceva de drink ne-au dat, nimic de zis .. sa avem si noi acolo macar de un gay-fest..
Dar multumita lui aztecul unii dintre noi avem o sansa sa dormim bine si sa visam frumos ..... :D

La multi ani noua!
 

DeletedUser706

Seara trista pentru suporterii infocati ai cele mai iubite echipe de fotbal din Romania . Echipa care in urma cu 18 ani era la o bara distanta de finala cupei UEFA a retrogradat din prima liga de fotbal.

Cum a fost posibil ca una din cele mai bune pepiniere de fotbalisti din Romania , echipa ce elimina din cupele europene cluburi puternice din Franta,Italia,Anglia,Germania sa ajunga atat de jos ?

Cauzele sunt multiple .

Principalul vinovat , fara doar si poate, este sirul nesfarsit de “propietari” ai clubului , in fapt niste gainari cu aspiratii marete care au oscilat de la prostie si incapacitate de a conduce o afacere , pana la hotie si devalizare .

Staicu,Netoiu si mititelul au reusit in 10-15 ani sa distruga tot ceea ce a construit acest club in zeci de ani de existenta . Nu conteaza daca motivatia a fost furtul sau prostia rezultatul a fost acelasi .

Ultimul propietar reuseste o combinatie reusita intre prostie , paranoie , megalomanie , si mania persecutiei . El este cel care a reusit “performanta” de a transforma un lot de cupele europene intr o echipa de liga a II a .

E clar , actualul finantator este principalul vinovat , dar oare este singurul ? Fireste ca nu .

Mititelul nu avea sa ajunga la un asemenea grad de prostie , megalomanie dar si putere de a distruge aceasta echipa fara ajutorul presei din Romania .
La fel ca si Becali ,Iancu Borcea and co , mititelul este o creatie media .

Pseudojurnalisti ca cei de la GSP TV , Sport ,ro sau Digi au reusit sa creezi din niste parveniti ai societatii , asa cum sunt cei de mai sus subiecte ce invadeaza micul ecran 24 de ore din 24 .
Probail pentru a eclipsa mediocritatea lor ca jurnalisti , au ales drumul cel scurt , cel al tabloidizarii fotbalului romanesc .

Astfel de la 30 000 de suporteri care umpleau pana la refuz Centralul din Banie , scarbiti de fotbal si de scandaluri putini suporteri au mai sprijinit echipa .

Vor curge randuri pe marginea acestet retrogradari . Culmea ca cei vinovati de asta , “propietarul” si media care l au pieptanat atata timp pe acest parvenit megaloman , vor fi cei care vor plange pe umarul acestui club cu o istorie atat de frumoasa .
Parca il aud pe samoila cum dupa o discutie de 2 ore cu tacsu Becali , cum incepe sa mai tina o prelegere si cu mititelul pe seama “durerii” pe care o suporta ei

Din pacate Universitatea Craiova a retrogradat .
Mai grav decat atat este faptul ca nu avem nici o speranta ca vom revenii .
Cu un asemenea propietar soarta Stintei este pecetuita .

Din pacate s-ar putea ca 9 mai 2011 sa ramana data ultimului meci cu Dinamo pe Central in Liga I .

Adio Echipa unei mari iubiri !

Articolul original pe blog:

http://aztecul.wordpress.com/2011/05/09/povestea-de-la-ora-20-00-pdlo-20-00-universitatea-craiova-a-retrogradat/#more-741
 

DeletedUser706

Isteria rapirilor de copii capata amploare in Bucuresti . Desi autoritatile incearca sa asigure populatia ca sunt doar zvonuri , inteligenta nativa a romanilor pun mai presus cateva mailuri scrise de un ratat social decat evidenta .Habar am daca este vorba de incultura , prostie sau pur si simplu o naivitate vecina cu idiotenia . Poate parea dur ceea ce spun , dar cum e posibil ca un om care este atat de idiot , incat sa ia in serios asemenea zvonuri , poata face un copil ? Este legal ?

Mai multe despre ambulante fantome , copii rapiti si cine sunt rapitorii la adresa :

http://aztecul.wordpress.com/2011/07/08/povestea-de-la-ora-20-00-pdlo-20-00-rapiri-si-ambulante-fantoma/
 

DeletedUser

Unul din blogurile mele preferate http://soirs.wordpress.com/

”Nu contează niciodată venitul, noţiune flou, ci puterea de cumpărare. Şi nici măcar puterea de cumpărare, ci, cu adevărat, calitatea vieţii. A-ţi fi ‘crescut’ sau ‘scăzut’ veniturile nu înseamnă riguros nimic.
Prin anii ’50-80 exista un singur salariu într-o familie. Şi totuşi îşi puteau permite una sau două maşini, o căsuţă la ţară, combină stereo, toate lucrurile pentru care e nevoie azi de două salarii şi credite la bănci pe viaţă. N-am făcut decât să aducem şi femeile în universul muncii, dublând numărul de sclavi pe piaţa liberală. Cu rezultat nul.
Calitatea vieţii e un concep care complexifică puţin raporturile. Cuprinde totul: preţurile, vacanţele ieftine, timpul de lucru, condiţiile de subordonare non-abuzive, posibilitatea de a-ţi cumpăra locuinţă sau automobil, cartierul de locuit, liniştea, metrii pătraţi, nivelul chiriei şi al cheltuielilor, timpul liber, progenitura, moralul, speranţa în generaţiile viitoare. Toate acestea formează un complex socio-afectiv care defineşte calitatea vieţii. Şi tot ce poţi spune retrospectiv, la dracu, este că a scăzut.
Simţi că suntem ultimii care am trăit mai bine decât părinţii şi bunicii noştri. Suntem încununarea şi sfârşitul unui progres constant, al anilor care s-au numit în Occident ‘Cei Treizeci glorioşi’, şi chiar al unor perioade mai îndepărtate. Din patru generaţii strânse în jurul mesei în vechea familie nucleară, fiecare o dusese obiectiv mai bine decât precedenta. Totul s-a oprit. Următoarele generaţii, mai puţin norocoase, vor prinde timpuri în care ciclul progresului istoric, inversat, o să le mărunţească alienant vieţile. Şi nu se vor putea nici revolta, prăbuşiţi sub credite cum sunt încă din prima tinereţe; întreaga lor existenţă e debitoare, încât ai impresia că pe stradă nu trec tineri, ci credite, cecuri ambulante, fiecare cu cifra sa şi curbura specifică a spatelui. Îi plâng de pe acum. Nu ştiu cum îşi vor putea obţine libertatea; cât despre viaţă şi sens general, e mai bine să păstrăm tăcerea.”
 
Sus