definitii tribalwars

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

salut la toti,

pentru a evita eventualele confuzii de termeni in joc,si de a-i impiedica pe altii sa "modeleze" anumiti termeni dupa necesitatile tribului lor,sa incercam aici sa dam niste definitii la unele cuvinte gen "ferma", "fugar" etc etc
nu de alta,dar tocmai m-a enervat unu pe privat(nu-i dau numele deocamdata nu este nevoie) si nu vrea sa recunoasca faptul ca ascunde fugari in trib...cica "unde scrie ce e aia fugar?"

____________________________________________________________

sa luam pentru inceput termenul de...

"FUGAR" ca sa-l lamurim pe om

dupa voi,ce inseamna fugar?..eu sunt n00b nu am mai jucat TW in viata mea( :D ) si nu stiu ce inseamna(nu ma bag deocamdata)
este cineva care poate da o definitie pertinenta va rog?

Cel care vrea sa posteze sa fie in afara tribului GD va rog

Va multumesc
 

DeletedUser

Fugar??

Sarmanul de mine!
O definitie nu cred ca pot sa dau (si eu sunt un noob). Dar am un sat langa mine pe care l-am farmat vreo 5 zile si dupaaceea a intrat intr-un trib mai maricel! Oare o fi avut vreun pact de preaderare? Ca la puncte baiatul se mentine de vreo 2 saptamani de cand a intrat la aia - probabil ramburseaza fondurile nestructurale!:rolleyes:
 

DeletedUser

inca o parere de n00b:fugar inseamna un jucator care-l ataci de multa vreme si se duce intr-un trib cu care esti aliat sau ai PNA:rolleyes:
 

DeletedUser

Cel care vrea sa posteze sa fie in afara tribului GD va rog
nici nu stii cata dreptate ai...
on-topic
tot definitie de noob: un fugar este un las, care pentru a scapa de atacurile unui(mai multor) jucator(i) se ascunde intr-un trib mai mare(top 20)
 

DeletedUser

Si ca sa nu fie fugar ar trebui sa stea si sa incaseze? :) Poate ca era incepator omul, si a durat o vreme pana s-a hotarat in ce trib sa intre. S-a intamplat sa fie primit si sa-i convina sa intre intr-un trib aliat. Trebuia sa caute unul dusman, ca sa nu mai fie fugar?

Intreb si eu. Mentionez ca nu-s fugar si nici altceva, nu m-a atacat nimeni niciodata si in tribul meu am intrat a doua zi dupa inscriere :D
 

DeletedUser

Si ca sa nu fie fugar ar trebui sa stea si sa incaseze? :) Trebuia sa caute unul dusman, ca sa nu mai fie fugar?

DA!...trebuia sa intre intr-un trib care nu avea relatii diplomatice cu tribul de care era atacat!...dar pe la noi se practica "hai sub aripa noastra ca te aparam"
:D
..ma rog,"te aparam" asta de multe ori se termina prin irosiri aiurea de trupe de partea celor care vor sa "apere" si incheieri de NAP-uri/aliante etc etc etc
 

DeletedUser

Si eu care credeam ca in dragoste si in razboi totul este permis....:p
Dupa mine, vina nu este a "fugarului", pentru ca el nu face decat sa incerce sa-si scape pielea, si e normal. Eventual e vina tribului aliat ca a acceptat un dusman. Intrebarea care se pune este insa daca un sat pe care-l ataci numai tu ca sa-l jefuiesti (si el sta si tace ca n-are cu ce sa dea inapoi) se mai cheama dusman :D
 

DeletedUser

..eu sunt n00b nu am mai jucat TW in viata mea( :D )

Aici iti dau dreptate. :D

Si eu care credeam ca in dragoste si in razboi totul este permis....:p
Dupa mine, vina nu este a "fugarului", pentru ca el nu face decat sa incerce sa-si scape pielea, si e normal. Eventual e vina tribului aliat ca a acceptat un dusman. Intrebarea care se pune este insa daca un sat pe care-l ataci numai tu ca sa-l jefuiesti (si el sta si tace ca n-are cu ce sa dea inapoi) se mai cheama dusman :D

E vina amandorura nu numai a tribului unde se duce (fuge) fugarul. Buna intrebarea ta din final, dar ca sa o luam asa, la urma urmei tot fugar esti. Fugi de atacator si te ascunzi la alte triburi. Daca te jefuia X sau Y inseamna ca era vina ta si i-ai permis s-o faca. Daca cineva-si rupe armata in tine, si pleaca de fiecare data cu pierderi, dar cu mana goala fara resurse, n-o sa-i mai convina sa te-atace (doar daca nu cumva are 'alte planuri' pentru tine)
 

DeletedUser

Sunt triburi care au facut din atacuri asupra membrilor altor triburi metoda de recrutare - il ataca de-l fac muci dupa care "daca vrei sa te lasam in pace hai la noi in trib". Adica ii transforma intentionat in fugari. Nu stiu la cata loialitate se pot astepta din partea unor membri recrutati astfel. Nu spun despre cine-i vorba, dar prescurtarea-i NWO si stiu vreo 2 cazuri concrete. :D
 

DeletedUser

Cred ca faci confuzie aici.
Din punct de vedere tehnic, un fugar (refugiat) este un jucator aflat sub atacuri care cere protectia unui trib in momentul in care este atacat.
Daca ataci pe cineva si ii oferi alternativa "Join or die" nu vad nimic gresit in asta. Poti da peste un jucator bun, care a ajuns la inghesuiala din varii circumstante. Il poti termina si castiga niste orase in plus sau ii poti oferi alternativa de a fi alaturi de tine si castiga un prieten.
 

DeletedUser

Mie nu mi se par specii asa de diferite. Sa saruti mana care te-a batut tot lasitate este.
 

DeletedUser

E vina amandorura nu numai a tribului unde se duce (fuge) fugarul. Buna intrebarea ta din final, dar ca sa o luam asa, la urma urmei tot fugar esti. Fugi de atacator si te ascunzi la alte triburi. Daca te jefuia X sau Y inseamna ca era vina ta si i-ai permis s-o faca. Daca cineva-si rupe armata in tine, si pleaca de fiecare data cu pierderi, dar cu mana goala fara resurse, n-o sa-i mai convina sa te-atace (doar daca nu cumva are 'alte planuri' pentru tine)

Te-as contrazice aici. Nu e vina fugarului, pentru ca el nu are nici o obligatie morala fara de tine, spre deosebire de tribul aliat care-l accepta. O fi fost vina lui ca s-a "lasat" atacat (de parca o fi si greu, cand esti incepator si abia iti construiesti armata), dar dupa ce a devenit ferma cuiva, cam greu sa se mai refaca si sa-i rupa armata aluia care-l ataca la foc continuu. Si atunci ce sa faca, e mai lipsit de lasitate sa dea restart?


Nonick, situatia descrisa de tine e diferita, eu intelesesem ca "fugar" e cel care nu are trib, nu cel care dezerteaza dintr-unul ca sa caute protectia celui care-l ataca. Si-n cazul ala tot nu vad care ar fi vina fugarului. Dupa mine e vina tribului lui care n-a fost in stare sa-l apere de atacatori.

Dupa cum spuneam, vorba aia romaneasca cu "la razboi totul e permis" mis e pare foarte inteleapta. Lasitate mi se pare mai degraba cand dai restart ca sa scapi de tot si sa "fugi" intr-o zona plina de incepatori si fara pericole (eu pe astia i-as numi fugari) si nu atunci cand faci tot ce-ti sta in puteri ca sa-ti salvezi pielea. Obligatie morala n-ai decat fata de tine si fata de tribul tau caruia ii pasa de tine, si in nici un caz fata de dusman.

Dar poate ma insel, abia azi se implineste o saptamana de cand joc jocul asta:) Toate opiniile mele se bazeaza pe ce-am citit pe forum si pe judecata proprie :)
 

DeletedUser

(de parca o fi si greu, cand esti incepator si abia iti construiesti armata)
Exista tutoriale pentru incepatori (asta daca intri intr-un trib bine-nteles), exista perioada de protectie in care ai timp sa-ti dai seama ce e ala spadasin etc, exista forum general cu sectiune de Intrebari la care se si raspunde dupa cum ai vazut, exista o sectiune de ajutor in-game cu explicatii asupra cladirilor, unitatilor.. mai subtirica, dar exista. ETC. Da, la inceput e mai greu, dar asta nu inseamna ca oricine a ajuns ferma, incepator fiind. De ce oare?

Tdar dupa ce a devenit ferma cuiva, cam greu sa se mai refaca si sa-i rupa armata aluia care-l ataca la foc continuu. Si atunci ce sa faca, e mai lipsit de lasitate sa dea restart?
E mai greu dar se poate si am vazut si cazuri. Exista si niste indrumari in sensul asta, sa scapi de ala care te farmeaza. Daca nu se poate nici asa, ramane si restartul cum ai zis, nu-i nimic rusinos (si n-am zis asta).

Dar poate ma insel, abia azi se implineste o saptamana de cand joc jocul asta:) Toate opiniile mele se bazeaza pe ce-am citit pe forum si pe judecata proprie :)
Multe inainte si spor la joc ;)
 

DeletedUser

O opinie personala!

La momentul intrarii in joc esti repartizat intr-o zona cu jucatori aflati la acelasi nivel cu tine!
De regula atacurile se dau zonal! Nu vad ce jucator ar face vreo 10 - 12 ore sa atace un incepator!
Daca dupa ce-ti expira protectia, tu esti atacat de vecinii tai care s-au dezvoltat ceva mai repede din varii motive - atunci fuga intr-un trib nu se face din prea multa iscusinta de-a juca, ci fie lasitate, fie din nepricepere!
Legea care guverneaza societatea umana, si implicit ideea acestui joc, este LEGEA JUNGLEI! - Cel mai slab dispare!
Fuga intr-un trib nu este altceva decat o amanare a destinului! Iar triburile care accepta fugari trebuie sa se gandesca de doua ori - daca tactic merita sa primesti un fugar pentru un mai bun control pe zona, strategic e un dezastru! S-ar putea transforma intr-un trib de fugari! :(
 

DeletedUser

Perfect adevarat ce spuneti voi, numai ca, din cate imi dadusem eu seama, pe topicul asta nu se punea in discutie inteligenta si priceperea la joc, ci "cinstea" (ma rog, lasitatea, sau "se face sau nu se face") a unuia care e atacat sistematic si se refugiaza intr-un trib aliat atacatorului. Ori, eu spuneam exact asta: legea junglei! Poate ca pe individ nu-l duce capul, sau poate a facut greseli incepator fiind (nici nu e greu, cand joci pentru prima data), sau poate ca n-a avut norocul sa intre intr-un trib care sa se ocupe de incepatori cu tutoriale si altele. Si atunci omul alege o solutie care i se pare buna, ca sa scape de atac si sa mai rasufle un pic. Strict din punctul lui de vedere, comportamentul mi se pare explicabil. Din punctul de vedere al agresorului, vina ar trebui sa apartina tribului care l-a primit.
 

DeletedUser523

In concluzie nu exista fugari [fiecare joak cum vrea k sa-si scape pielea] In acest joc exista un singur invins [cel caruia i-a fost innobilat satul] si un singur invingator [cel care innobileaza un sat/sau mai multe, dupa caz si putiinta;) ]! Asa k lasati discutiile despre morala si alte cele k nu-si au rostul in acest joc de razboi!!
 

DeletedUser

ahahahahahah

In concluzie nu exista fugari [fiecare joak cum vrea k sa-si scape pielea] In acest joc exista un singur invins [cel caruia i-a fost innobilat satul] si un singur invingator [cel care innobileaza un sat/sau mai multe, dupa caz si putiinta;) ]! Asa k lasati discutiile despre morala si alte cele k nu-si au rostul in acest joc de razboi!!

ba da exista "fugari" ,chestie ca "fiecare joaca cum vrea sa-si scape pielea" nu tine
:D
atata timp cat exista relatii diplomatice intre triburi vor exista si astfel de discutii...tzepes,daca nu esti la curent cu treburile astea nu-ti mai spune pararea...aiurea
 

DeletedUser

Good point hades...da' de obicei cand ai o ferma si devine refugiat vb cu diplomatu' tribului unde intra si ala(in marea majoritate a cazurilor)te lasa sa-i rupi mufa in continuare:D
 

DeletedUser

nu si daca intra in GD, ei sigur gasesc un pretext k sa-l pastreze
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus