Despre razboaie - cereri de sprijin

DeletedUser

Nu stiu cati dintre noi stiu ca atunci cand se face o propunere de pace exista o anumita problema si anume ca serverul considera ca fiind acceptata tacit daca nu o refuzi in termen de 7 zile , tribul care o ignora pierzand razboiul . Ar trebui modificate setarile , aceste propuneri de pace fie sa ramana in stand by pe termen nelimitat pana la acceptarea sau refuzarea lor fie sa nu mai poti face alta astfel de propunere decat dupa o anumita perioada de timp ( o saptamana , o luna ... ) . 2 astfel de incetari nedorite ale razboaielor au avut loc pe lumea 28 si pe lumea 29 , s-au facut 2 cereri de pace intr-un timp foarte scurt din care a fost observata si refuzata doar una drept urmare tribul care a facut cererea de pace desi era dominat in razboi apare ca fiind invingator .
In prezent cererea de pace poate fi acceptata sau facuta decat de tribul care a declarat razboi , tribul care are calitatea de 'invitat' in acel razboi neavand posibilitatea asta . :mad: Si aici trebuie facuta o modificare , trebuie lasat la latitudinea fiecarui trib daca accepta sau nu .
Tot legat de razboaie , ar trebui modificat si modul in care un trib paraseste 1 razboi . In prezent nu poti alege daca te retragi dintr-un razboi , aceasta intamplandu-se doar cand toate triburile adverse sunt invinse ( in cazul razboaielor multi trib ) . Daca 1 dintre triburile implicate in razboi incheie pacea cu un trib advers nu se poate retrage ci ramane acolo desi poate nu mai este activ in acel razboi . Nu trebuie privita ca pe o infrangere , infrangere trebuie socotita doar in caz de dizolvare sau in caz de scadere a punctelor / satelor tribului sub un anumit procent din pct/satele tribului/triburilor adverse .

Referitor la cererea de trupe suport din satele proprii , acum daca intri intr-un sat si ceri suport poti alege ce unitate sa ceri si ce unitate sa nu ceri dar ar fi ideal sa poti cere si doar un anumit procent din trupele prezente in satele respective . Eu personal nu folosesc in aparare full pe full ci un full de aparare impartit pe mai multe sate . M-ar ajuta enorm ca atunci cand am un grup de sate atacat sa pot cere pe fiecare dintre ele cate 25% din totalul unitatilor prezente in satele din care imi cer suportul
Si aici la cererea de suport este o problema , nu arata intotdeauna trupele reale pe care le ai in satele din care vei cere suprt . Intri la cerere in satul in care ai nevoie de sprijin , constati ca intr-un sat ai 2000 lanci , 1000 arcasi si 400 grei de exemplu , apesi butonul cerere si dupa ce aceste trupe pleaca constati ca mai ai 236 lanci si 73 grei in satul respectiv :( mie mi s-a intamplat asta foarte des :(:(
 
Sus