Discutii despre regulamentul jocului si despre regulamentul forumului.

  • Autor subiect DeletedUser38023
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser38023

Discutii despre regulamentul jocului si despre regulamentul forumului.


Observand bunele intentii ale echipei triburile, deschid aceasta tema in speranta ca vom putea lamuri impreuna (membri TT si jucatori) anumite aspecte neclare privind articole din cele doua regulamente..
Personal, am nevoie de explicarea suplimentara a unor fragmente din stufoasele regulamente, nu ca sa pun in dificultate membri ai echipei triburile, ci pentru ca vreau sa fiu mai sigur unde se situeaza limita care stabileste incalcarea, si, consider ca daca exista niste explicatii in plus care pot fi date, e bine sa le afle cat mai multi jucatori.

Ca sa evit dublul post, punctez mai jos urmatoarele:

I. Regulamentul jocului.

* Art.5 Vânzarea şi cumpărarea de conturi şi obiecte ingame
Mai sunt valabile toate acele lucruri interzise acolo acum cand resursele se obtin la schimb cu punctele premium?

* Art. 10 Conturi de susţinere (push accounts)
Neclaritatea mea vis-a-vis de acest articol vine dintr-o intamplare de pe lumea 40, dar va explic fara sa dau nume: X a cerut sprijin unui trib aliat, iar aliatii au trimis suportul de la ei, de la conturi de suport.. A fost incuiat si X la un loc cu cei care l-au sprijinit in mod neregulamentar, cu toate ca nu a avut de unde sa stie ce sprijin primeste si de pe ce fel de conturi..
Persupun ca sunt intr-un trib de 80 de membri si dau o circulara prin care solicit defensiva.. Imi trimit sprijin 50 de jucatori, dintre care 10 imi trimit de pe conturi de push din trib..
Ce pot sa fac sa ma protejez?
Trebuie sa iau in calcul varianta de a raporta preventiv cei 50 de colegi care mi-au trimis comenzi de sprijin?

II. Regulamentul forumului.

*
Accesul pe acest forum nu este un drept, ci un privilegiu. Echipa de moderatori îşi rezervă dreptul de a face orice este necesar pentru buna funcţionare a acestui forum.
Care sunt criteriile?

*
1.6. Membrii forumului care vor acţiona în mod deliberat împotriva creării unei comunităţi pe acest forum vor fi banaţi definitiv.
Si acest articol merita detaliat/explicat tinand cont de greutatea pedepsei cu care sunt amenintati utilizatorii.. Eu nu inteleg nimic de aici si va asigur ca nu sunt singurul..


*
5.3. În cazuri extreme se pot închide direct atât contul de pe forum, cât şi cel de pe joc.
6.3. Toate reclamaţiile sau criticile în legătură cu activitatea moderatorilor sau a adminilor de pe forum sau din joc (incluzând aici sancţiunile primite) se vor face numai prin sistemul intern de suport. Orice încercare de a deschide o discuţie pe această temă pe forum se va considera infracţiune şi va fi pedepsită cu sancţiune, iar tema va fi închisă/ştearsă.
Excepţie de la regulă este discuţia la modul general, fără absolut nici o referire la o anumită persoană (membru al forumului, moderator sau admin) şi/sau sancţiune primită. Aluziile de orice fel sunt de asemenea interzise.
6.4. În cazuri extreme, ne rezervăm dreptul de a închide conturi chiar dacă nu se aplică niciuna din regulile de mai sus.

5.3, 6.3, 6.4 par niste articole care dau posibilitatea celor inzestrati cu drepturi de admin, sa sanctioneze cu ban permanent pe oricine fara sa aiba un motiv si fara sa ofere explicatii.. Articole parca desprinse din anii '80 despre care as fi zis ca sunt scrise de Ceausescu..
Faceti ceva cu ele?

III. Barem de pedepse.

In orice legislatie sau regulament se mentioneaza clar modul in care este sanctionata o persoana care incalca o lege sau o regula..
De exemplu, daca nu respect un "STOP" , in codul rutier scrie ca primesc 4 puncte si risc o amenda intre 210 si 280 RON.. Poate ca e un risc pe care vreau sa mi-l asum avand in vedere ca nu risc mare lucru si, oricum, o fac pe pielea mea..
Daca joc cu muticont cat risc?
La fiecare articol ar trebui mentionate si sanctiunile de care suntem pasibili..

Exista articole foarte amenintatoare in care se folosesc expresii precum "duce la primirea de sanctiuni", "sunt strict interzise", "autorii vor fi pedepsiţi aspru", "sancţionaţi în concordanţă cu gravitatea abaterii săvârşite", "vor fi sancționate ca atare" etc, dar acestea trebuiesc traduse in puncte de penalizare sau in zile de ban..

Mi se pare de bun simt si normal sa vedem si noi ce sanctiuni ne pasc daca intram sub incidenta unui anumit articol..


IV. Regulament public al adminilor si al moderatorilor.

Am vazut ca pe alte servere exista.. La noi nu se poate?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser13947

Despre regulamentul jocului şi al forumului:

§4) Comunicare

Triburile este versiunea românească a jocului TribalWars. De aceea vă rugăm să folosiţi pe acest server doar limba română pentru a fi înţeles de către toţi jucătorii! Toate profilurile, descrierile, adăugările de joc şi forumul trebuie să fie scrise in română

Limba folosită pe forum este limba română.

La fel ca şi în joc, pe acest forum este permisă doar folosirea limbii române. Vă rugăm să limitaţi folosirea altor limbi la citate sau fraze bine cunoscute (sau traduse) şi doar când acest lucru este în concordanţă cu situaţia respectivă.

  1. - Toate profilurile, descrierile, adăugările de joc şi forumul trebuie să fie scrise in română

în fapt, asta nu contează...ne punem sate şi-n chineză şi nu se întâmplă nimic
 

DeletedUser42487

Accesul pe acest forum nu este un drept, ci un privilegiu. Echipa de moderatori îşi rezervă dreptul de a face orice este necesar pentru buna funcţionare a acestui forum.

Cred ca in fraza de mai sus se explica clar, nu inteleg nevoia de lamuriri suplimentare.
Forumul e un spatiu de discutii asigurat de echipa si e normal ca in cadrul acestuia sa existe reguli, reguli stabilite de echipa respectiva. Nupriviti forumul ca pe o obligatie a team-ului, iar "curatenia"pe forum nu se poate face prin vot democratic. Voua vi se pare ca de multe ori se pedepsesc prea sever forumistii... dar nu e cazul.

Obiectii si puncte de vedere diferite intre team si membrii comunitatii vor fi mereu si asta e un plus care poate fi benefic pentru toti.
Atata vreme cat discutiile sunt constructive.
 

DeletedUser38023

Intrebarea mea era simpla, vis-a-vis de paragraful ala: care sunt criteriile?

Cred ca in fraza de mai sus se explica clar, nu inteleg nevoia de lamuriri suplimentare.
Forumul e un spatiu de discutii asigurat de echipa si e normal ca in cadrul acestuia sa existe reguli, reguli stabilite de echipa respectiva. Nupriviti forumul ca pe o obligatie a team-ului, iar "curatenia"pe forum nu se poate face prin vot democratic. Voua vi se pare ca de multe ori se pedepsesc prea sever forumistii... dar nu e cazul.

Obiectii si puncte de vedere diferite intre team si membrii comunitatii vor fi mereu si asta e un plus care poate fi benefic pentru toti.
Atata vreme cat discutiile sunt constructive.

Nu mi se pare ca fraza respectiva se explica clar si chiar am nevoie de lamuriri suplimentare.. Pentru ca asa cum este ea formulata acum eu inteleg: n-au voie pe forum decat smecherii stabiliti de TT si cei din TT, pentru ca vor si pot, isi rezerva super mega dreptul sa actioneze oricum, fara a da explicatii nimanui, in numele a ceea ce hotarasc ei ca inseamna "buna functionare a acestui forum".. Sunt convins ca nu asta s-a vrut sa se inteleaga si nu, nu inteleg ce vreau eu, dar asta e traducerea la ce scrie acolo..

Forumul e un spatiu de discutii asigurat de echipa si e normal ca in cadrul acestuia sa existe reguli, reguli stabilite de echipa respectiva.
Nu mi se pare cea mai potrivita definitie.. In acelasi stil, mai corect mi s-ar parea asa:
Forumul e un spatiu de discutii asigurat de INNO Games si intretinut de o echipa de moderatori care aplica un regulament global stabilit de INNO Games..

Voua vi se pare ca de multe ori se pedepsesc prea sever forumistii... dar nu e cazul.

Nu vreau sa discutam severitatea pedepselor, ci claritatea.. Normal ca ni se par severe, daca tot ceea ce avem sunt doar niste comparatii cu alte cazuri (ex: ala a facut la fel si a luat doar warn, mie mi-au dat ban direct)..
Nu mi se pare prea sever sa iau ban global daca scriu "buna dimineata" la topicul de spam, atata timp cat in regulamentul forumului exista un articol formulat asa:
Art. 5.7 Este interzis sa scrieti "buna dimineata" la topicul de spam. Sanctiunea prevazuta: ban global.
Perfect, daca vreau ban global scriu "buna dimineata" la topicul de spam..
 

DeletedUser44123

Cum sa fie un privilegiu accesul la forum ?
Cumva asta este un forum al jocului "baba oarba .com" si cuiva ii este mila de mine, lasandu-ma sa-mi exprim parerile contextulale vis-a-vis de TW. ?
Hai sa fim putin mai putin.... Asta nu este privilegiu, ci drept.
Echipa isi rezerva dreptul de a intretine buna lui functionalitate. (etica/morala).
Problema e ca unii au impresia ca daca au drepturi pe aci' , au si pe joc. ( exclus adminii).
"Externul" este voce intermediara intre inno si masa, masa si inno.
Nu vreu s-o lungesc...
Cum ar fi sa folosim suportul pt orice nimic?
Cum ar fi sa folosim suportul inno ( mail la ei) pt orice nimic?

Hai sa fim putin mai putin. Suntem o comunitate a unui joc ce vrea joc, nu bataie de joc.
 

DeletedUser24247

http://forum.triburile.ro/showthread.php?46105-Modificari-regulament-forum-extern-!&p=1114707#post1114707

Incepand de astazi au fost aduse mici modificari la regulamentul de forum pentru a usura intelegerea anumitor aspecte ( boldat - modificarile aduse ) :

---2.7.2 În cazul în care un cont este banat definitiv direct pe motiv de încălcari grave si repetate ale regulamentelor de joc si / sau forum ( fără avertisment/puncte în prealabil ), aceeaşi măsură se va aplica tuturor conturilor controlate de către respectivul utilizator.

2.8. Este interzis a se posta copia totală sau parțială a unui mesaj privat primit pe forum, în joc, sau în orice sistem de mesagerie,care conține insulte, jigniri sau acuze nefondate aduse echipei de admini/moderatori sau la adresa oricărui membru al comunității.

Ce inseamna "incalcari grave si repetate" si care este unitatea de masura in sistemul international?
 

DeletedUser41812

http://forum.triburile.ro/showthread.php?46105-Modificari-regulament-forum-extern-!&p=1114707#post1114707



Ce inseamna "incalcari grave si repetate" si care este unitatea de masura in sistemul international?

D) În cazuri extreme se poate acorda direct banare temporara fără avertisment în prealabil.

E) În cazuri deosebit de grave se poate acorda ban definitiv.

Punctele A, B, C sunt deplin aplicabile tuturor regulilor prezente în acest regulament.

Punctele D şi E sunt aplicabile în special regulilor 1.1 1.5 1.6 1.7 1.9 2.1 2.7 2.7.1 2.7.2 2.8 2.12 3.3 4.3 6.3

Daca acuzele sunt fondate?Ma refer la regula 2.8 completata.

6.3. Toate reclamaţiile sau criticile în legătură cu activitatea moderatorilor sau a adminilor de pe forum sau din joc (incluzând aici sancţiunile primite) se vor face numai prin sistemul intern de suport. Orice încercare de a deschide o discuţie pe această temă pe forum se va considera infracţiune şi va fi pedepsită cu sancţiune, iar tema va fi închisă/ştearsă.
Excepţie de la regulă este discuţia la modul general, fără absolut nici o referire la o anumită persoană (membru al forumului, moderator sau admin) şi/sau sancţiune primită. Aluziile de orice fel sunt de asemenea interzise.

Regulamentul mi se pare destul de clar, nu prea vad de unde atatea dubii.
 

DeletedUser46289

Ti-a placut mult 6.3 cat ai fost moderator ,nu?Topaiai ca jucator pana se lua unu de tine si iti aminteai ca esti moderator.Nu cred ca vrea cineva explicatii de la tine.Da?Asa putem vorbi si intre noi ,nu vrem explicatii de la un simplu jucator .Bye!
 
Ultima editare de un moderator:

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Daca acuzele sunt fondate?Ma refer la regula 2.8 completata.

Daca acuzele sunt fondate ( se pot proba concret ), se raporteaza la suport sau pe una din adresele de mail de pe pagina principala/echipa de suport ( partea de jos a paginii ).
Forumul nu este locul potrivit pentru dezbateri publice legate de posibile incalcari ale regulamentelor facute de membrii comunitatii ( fie ca sunt simpli jucatori, moderatori sau admini ).
Deasemenea regulamentele de joc/forum nu sunt subiect de dezbatere publica sub forma vadit tentdentioasa si ostentativa, sunt permise sugestiile obiective legate de cele doua regulamente, drept dovada ca de-a lungul timpului au survenit modificari la ele, unele chiar recent, ca urmare a sugestiilor venite de la jucatori, ca nu se pot schimba multe peste noapte sau ca unora nu le convin anumite aspecte este cu totul alta problema.
Regulile de forum si de joc sunt in general aproximativ la fel pe toate platformele de joc INNO, deci modificari majore nu pot fi aduse decat global.

Legat de publicarea sanctiunilor, nu se va face asta, nu mi se pare normal ca jucatorii sa stie la ce se asteapta in cazul in care fac o anumita fapta, mai ales ca exista intotdeauna diferente intre cazuri ce din exterior pot parea identice si de aici o intreaga polemica de genul "eu am luat atat, si ala care a facut la fel a luat "atat" minus sau plus ceva, este adevarat si faptul ca jucatorul implicat are un cuvant greu de spus in stabilirea sanctiunii, la fel fiecare lume are caracteristicile ei, daca pe speed banarile sunt mereu definitve, pe alta lume sunt in general temporare, etc, etc.

In speranta ca am lamurit destule aspecte, voi inchide acest topic. Daca exista sugestii normale si obiective ce vizeaza cele doua regulamente, exista zona specifica de propuneri ( joc si forum ).
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus