Eroare 500 - iar a picat serverul?

  • Autor subiect DeletedUser1245
  • Data de început

DeletedUser1245

Nu este vorba de cerut sau nu. Daca nu ma insel, traim intr-o democratie, iar una din regulile de baza este ca conform careia minoritatea (in speta jucatorii care au avut acces la server) se va supune majoritatii ( jucatorii care nu au avut acces).
Ciudat, toata lumea acuza coruptia, ineficacitatea, dar nimeni nu propune o solutie viabila. De criticat este extrem de simplu de oferit o parere constructiva se pare ca e mai greu.
De ce? No comment!

Cat despre serverele .net, joc de aproape un an acolo, te pot asigura ca exista si acolo admini care joaca, decizii nedrepte, critici, samd.
De asemenea probleme cu serverele exista si acolo. Cea mai reprezentativa mi se pare lumea 5 cu overdues zilnice timp de aproape 2 luni, caderi de 1-2 zile pe lumile 5 si 6, samd.
Diferenta este data de modul de tratament dintre forumul de aici si cel de acolo. Poti face un experiment simplu, incercand sa acuzi administratorii de acolo. Probabil ca reactia va fi instanta, iar regulile se vor aplica exact asa cum sunt scrise fara nici cea mai mica urma de intelegere.
Despre servit brasoave, am sa te rog sa clarifici aceasta afirmatie. Ai la dispozitie PM-ul. Multumesc cu anticipatie.

Inca o data tin sa salut decizia de-a reseta serverul chiar daca si mie mi-a produs o multime de neplaceri chestia asta... Toti suntem beneficiari ai aceluiasi serviciu si nu este corect fata de cei care n-au putut sau n-au avut de unde sa stie ca se poate intra pe http numeric, ca unii sa joace, chiar daca n-au facut decat sa dea o comanda de construit sau scos trupe, iar altii sa piarda resursele fiindca nu s-au putut loga. Cui ii place sa fie-n avantaj sa si-l faca singur nu sa-l fure!
Sa speram ca daca vor aparea probleme asemanatoare in viitor, tot la fel le veti trata, impartial.
 

DeletedUser

degeaba saluti tu pt ca este o mare nedreptate:mad:
chiar acum am aflat de ex ca unii trimit sprijin masiv in sate care au fost cucerite si inapoiate d roll back fostilor stapani
pur si simplu nu e corect.........ce sa mai cuceresti acum cand inamicul iti stie intentiile si primeste suport masiv:confused:

da-mi tu o solutie dave.....si chiar incearca sa nu-mi dai un rasp gem "democratie" pt ca nu tine
de ex multi au inceput sa atace inainte sa cada serverul asa ca nu pot fi acuzati ca nu sunt fair-play
acum exista doar zone moarte pt niste juc deoarece nu mai pot fi lansate noi atacuri:mad:
ce facem?ramanem si ne uitam ca niste oi la ecran nu?
 

DeletedUser

democratia nu functioneaza cand maj a cerut demisia lui Andu si debanarea celor 2 juc care l-au atacat?
nuuuu...........desigur ca nu:mad:
 

DeletedUser

Sa va aduc aminte carui fapt se datoreaza aceasta intamplare?
Ce a determinat toata seria de intamplari?

Imi pare rau, echipa de administrare a incercat sa faca tot posibilul pentru a repune serverul in functiune si pentru a compensa efectele. Ca exista si efecte colaterale, acestea sunt imposibil de evitat.

SE face alt rollback? macar sa se anunte
 

DeletedUser

nu avea zeci de mii de puncte si nu era un jucator care sa joace cu acel sat
era doar un sat parasit pe care mam straduit sal cuceresc si nam dormit

Era cazul meu,ieri de dimineata am inceput inobilarea unui asemenea jucator.Crezi ca acum cand stii ce va urma o sa mai reusim? Ma indoiesc.
 

DeletedUser1576

Cel mai rau e sa intre useru ala intr-un trib cu care ai pna sau alianta....
NU AI DOVADA de refugiat...
So scapa repede.... :(
 

DeletedUser1563

Cel mai rau e sa intre useru ala intr-un trib cu care ai pna sau alianta....
NU AI DOVADA de refugiat...
So scapa repede.... :(

Il ataci si cu asta basta.

Zicea cineva ca asta e cea mai buna solutie pentru toti jucatorii. Din pct cui de vedere? Eu unul zic ca e prostie. Nu e vina noastra ca nu au avut ei un backup care sa intre in functiune in 5 minute din momentul in care s-a produs incidentul, database nu a fost atacata pentru ca totul a mers inregula plus ca serverel 1 si 2 au avut doar probleme putin timp si si-au revenit si pana la rollback totul era in regula. Deci database cu numele jucatorilor si cu actiunile lor functiona cat se poate de bine. Faptul ca pagina aia a permis intrarea unor jucatori pe server demonstreaza ca database era in picioare si functiona. Deci singura problema a fost cu pagina principala pe care ne puteam loga. Nu e un motiv temeinic de rollback pentru toata lumea. Acum spun unii ca sunt conturi care nu mai au jucatori de vacanta din cauza la rollback. Daca restaureaza jucatorii de vacanta normal ca o sa cer si eu satul parasit pe care l-am cucerit la 4 noaptea. Ar demonstra ca se poate interfera cu database si atunci mi se pare cat se poate de firesc sa imi satisfaca cererea pentru ca motivatia ca nu se poate pica, doar au restaurat jucatorii de vacanta...
 

DeletedUser1245

degeaba saluti tu pt ca este o mare nedreptate:mad:
chiar acum am aflat de ex ca unii trimit sprijin masiv in sate care au fost cucerite si inapoiate d roll back fostilor stapani
pur si simplu nu e corect.........ce sa mai cuceresti acum cand inamicul iti stie intentiile si primeste suport masiv:confused:

Este o mare nedreptate personala, nu uita asta, dar la nivel de server nu e o nedreptate. La nivel de server o nedreptate a fost ca unii sa joace si altii sa n-aiba habar macar ca se poate juca, iar prin revenirea la statutul de dinaintea inceperii problemelor s-a indreptat greseala facuta anterior.
 

DeletedUser

Foarte rar un Forum mã enerveazã suficient de mult, ca sã mã registrez. Dar de data asta n-am mai putut sta deoparte.

Ca sã fiu clar de la început: am fost unul din cei care am stat logat pe perioada cât a durat mult faimosul DDoS. Respectiv am intrat pe adresa numericã fatalã. Totuºi soluþia aleasã de innogames - respectiv de roll-back - în cazul acesta este cea corectã. ªi domnul Dave, probabil dupã sfãtuirea cu ceilalþi membri din staff-ul român (plãtit din banii noºtri) ar trebui sã suporte consecinþele pt. haosul creat.

Dar ceea ce constatãm cu toþii, ºi aici scriu, cred, în numele userilor Premium, fiindcã în strategia economicã ceilalþi sunt inexistenþi, este cã suntem la cheremul unui grup autokrat care vorbeºte elevat de democraþie.

Nu am mai întâlnit NICIODATÃ un forum în care un moderator sã prelucreze, sã cenzureze ºi sã adnoteze contribuþia unui membru! Poate n-am vizitat suficiente forumuri, dar ce-am citit aici nu gãseºti nici la tribal.net nici la staemme.de, ca sã nu mai spun de concurenþii direcþi gen travian.ro.

Dragii mei, vBoardul sau vBulletinul are o opþiune automatã de cenzurã care eliminã toate obscenitãþile posibile. Era simplu sã activaþi asta ºi sã o definiþi suficient de larg ca sã nu fie discuþii. Dar voi decideþi "de sus" fãrã nici o bazã, ce înseamnã jignire ºi ce înseamnã iubire.

În loc de rãspunsuri profesioniste moderatorii/adminii îi lasã pe senior members sã facã jobul în locul lor ºi ei stau cu burta pe google ca sã posteze articole wiki ºi aberaþii cisco ºi la sfârºitul lunii sã se lipeascã de ghiºeul Western Union în aºteptarea cecu-lui din banii noºtri. Cel puþin asta e impresia pe care am câºtigat-o de la apariþia lui .ro

Dragã Dave, NIMENI nu s-a supãrat cã a cãzut serverul, deci supãrarea ta cã prietenii tãi admin te-au lãsat cu posteriorul în supa fierbinte peste WE nu trebuia s-o reverºi într-un mod atât de afectat personal peste cei cãrora le datorezi jobul tãu. Nimeni nu te încrimineazã pe tine sau pe Carmen sau pe alþi vrãjitori din orz, malþ ºi hamei pt. nefasta întâmplare cu hackerii care au dat un atac pe giganticul server .ro mai puternic decât cei care au blocat yahoo-ul. Ceea ce voi nu pricepeþi este cã aveþi de-a face cu CLIENÞI PLÃTITORI !!!!!

ªi scriu mailul ãsta fiindcã nu se mai concepe nici mãcar în Albania ca un client plãtitor sã fie desconsiderat în felul în care m-am simþit desconsiderat ºi nerespectat în aceste zile. Unde mai citeºti o replicã de genul "Ãstea sunt regulile, dacã nu-þi convine bye, bye, je m*en fiche" sau "Te rog sã mã laºi sã lucrez în liniºte" (citez contextual ºi nu cuvânt cu cuvânt). Replica merge aplicatã ÎNAINTEA semnãrii unui contract, atunci când clientul mai are puterea de a alege. Dar odatã brânza plãtitã e naºpa sã-i scoþi tot laptele ºi sã bagi apã în loc.

Cât de greu poate fi sã fiþi consecvenþi în ceea ce faceþi? Chiar dacã sunteþi din România, þara mea de glorie þara mea de dor-de-ducã, cât de greu este sã vã comportaþi profesionist fãrã sã luaþi totul în nume personal? Cât de complicat poate fi sã fi scris un mail tuturor cu informarea existenþei back-upului? ªtiam cã veþi face roll-back din momentul în care s-au scurs 3-4 ore de problemã. Cât de greu ar fi fost sã postaþi mãcar aceastã posibilitate, aºa încât sumedenie de plãtitori nu ºi-ar fi pierdut frenetici noaptea?

Bla... bla... bla... Nuci aruncate în pereþi...

Pentru incorectitudinea ºi desconsiderarea crasã de care aþi dat dovadã, dau doar 2 exemple despre care ºtiu sigur cã sunt reale (mai ºtiu altele dar nu pot fi verificate):

În L1 tribul în care joacã admini era excelent informat de la început de existenþa serverului numeric ºi i-au dat înainte cu rãzboiul împotriva unui trib care sãracu îºi scotea firele de barbã din picioare de nervi. (Chiar aþi sperat cã Innogames n-o sã dea roll-back? Dak aþi jucat pe servere civilizate .net ºi .de ºtiþi bine cã acest lucru se face.)

Iar pe un bun prieten, Lerua, l-aþi banat de pe forum fiindcã ºi-a permis sã-ºi expunã pãrerea pe acest forum????

"You have been banned for the following reason:
Spam

Date the ban will be lifted: 26.08.2007, 09:00:00"

Spam înseamnã probabil cã a postat de 3 ori cuvântul PLESK. bine cã aþi activat opþiunea asta, dar chestia cu înjurãturile n-aþi definit-o cum trebuie. Cel puþin sper cã a fost banat automat, cã dacã într-adevãr a fost o acþiune arbitrarã, apoi frate, aveþi probleme mari la unitatea (nervoasã) centralã.

btw. Lerua e plãtitor, evident.

Oameni buni, treziþi-vã, nu vã bateþi joc de ºansa care vi s-a dat de a colabora la un joc foarte cool... ªi nu vã bateþi joc în halul ãsta de noi, cei care vã plãtim salariile...

ªi ºtiþi de ce este lumea atât de revoltatã?

Fiindcã IUBIM acest joc. Fiindcã ne-a prins. Fiindcã unghiile sunt roase ºi deºteptãtoarele sunt puse ºi berile sunt stoarse ºi fiindcã o parte din viaþa particularã este acordatã acestei community care poate deveni extraordinarã.

Gata. Mã puteþi bana.
 

DeletedUser

Este o mare nedreptate personala, nu uita asta, dar la nivel de server nu e o nedreptate. La nivel de server o nedreptate a fost ca unii sa joace si altii sa n-aiba habar macar ca se poate juca, iar prin revenirea la statutul de dinaintea inceperii problemelor s-a indreptat greseala facuta anterior.

dar ce ma intereseaza p mine ca restul nu au cont p forum si nu au stiut?
fratilor ,forumul face parte din joc!!!voi ati gresit!!!de ce sa platesc eu pt voi:confused:
 

DeletedUser1563

Pe cine am afectat eu ca am luat un amarat de sat parasit de 241 de puncte cum nu avea nimeni in zona nobil. Pe nimeni. Am atacat eu vreun sat cu jucator activ? Nu. Satul ala din MafiaG atacat de mine a devenit parasit astazi inainte de rollback, acum vad ca nu mai e parasit, era foarte activ saracul daca a devenit parasit... Si eu sunt premium si am postat o motivatia clara de ce sa nu se faca rollback in cazul meu. Am primit o explicatie aiurea ca nu se poate face asa ceva pe cazuri individuale. Se poate face ca exista cineva care are acces la baza de date asta e clar. Presupunand ca se corupe salvarea precedenta si se corupe si baza de date curenta ce se intampla? Din tot ce am inteles exista o singura salvare precedenta. Nu ii intereseaza de parerile noastre iar domnul Dave vine si imi zice mie ca asta e decizia majoritatii dar eu nu cred ca a reusit sa intrebe toti jucatorii care e pozitia lor in legatura cu situatia de fata. Poate era mai simplu sa refaca doar unele sate si altele nu. Asa erau mai putine reclamatii. Plus ca au bagat alea 4 zile de premium pe gat, vrei nu vrei te obliga se le folosesti, ai nu ai nevoie de ele ti le baga pe gat. Nu asa se face. Asta e o tentativa de a ne astupa gurile. Eu nu vreau alea 4 zile premium, vreau satul cucerit inapoi.

in cazul meu e o mare nedreptate. si nu imi spuneti ca in cazul meu e nedreptate si ca in majoritatea cazurilor e dreptate. sincer nu ma intereseaza de altii ma intereseaza de mine pentru ca nici pe altii nu ii intereseaza de mine. ma repet compensatia primita e inutila si nici nu acopera nimic din pierderile suferite de mine.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser861

Colegu, colega

Sunt altii care au patit-o mai rau, nu te mai plange atat. asta e, o iei de la inceput.
 

DeletedUser1563

Acum imi distrug un aliat din zona din alt trib pentru simplu motiv ca am nervi. Normal ca e el suparat pe mine si il inteleg. Daca nu se intampla rollback aveam alt sat (si nici nu aveam intentia sa il fac bucatele) acum m-am reorientat.
 

DeletedUser1245

dar ce ma intereseaza p mine ca restul nu au cont p forum si nu au stiut?
fratilor ,forumul face parte din joc!!!voi ati gresit!!!de ce sa platesc eu pt voi:confused:

Atunci vaita-te in continuare ca o spalatoreasa daca nu te intereseaza... oricum nici pe noi nu ne intereseaza problema ta :p ... ce zici, iti convine cum gandesti, cam asa arati cand te uiti in oglinda :D
 

DeletedUser1563

Moneoz e vina firmei ca nu a oferit imediat un server backup si ca nu a anuntat jucatorii, se putea face si altceva redirect la majoritatea claselor de ip-uri catre pagina respectiva cu exceptia celor care atacau serverul principal. Dar de e greu sa faci asta...
Legat de faptul ca nu exista acces la database cu adresele de e-mail e doar partial adevarat, pentru 2-3 ore nu am putut sa imi vad adresa de e-mail in joc, dar dupa asta am putut sa imi vad adresa de email in joc, daca eu puteam sa imi vad adresa de e-mail inseamna ca serverul avea acces la ea deci ca putea fi accesata asa ca explicatia ca nu exista acces la adresele de e-mail ale jucatorilor pentru a fi anuntati nu tine.
 

DeletedUser

de la jocul asta nu stii la ce sa te mai astepti ... back up ul trebuia anuntat din timp ... yo asa cred ... nu ???? stai si te intrebi ca prostul de ce nu merge ... naspa :(
 

DeletedUser

@Skystalker

Foarte rar un Forum mã enerveazã suficient de mult, ca sã mã registrez. Dar de data asta n-am mai putut sta deoparte.

Ca sã fiu clar de la început: am fost unul din cei care am stat logat pe perioada cât a durat mult faimosul DDoS. Respectiv am intrat pe adresa numericã fatalã. Totuºi soluþia aleasã de innogames - respectiv de roll-back - în cazul acesta este cea corectã. ªi domnul Dave, probabil dupã sfãtuirea cu ceilalþi membri din staff-ul român (plãtit din banii noºtri) ar trebui sã suporte consecinþele pt. haosul creat.

S-a mai incercat explicarea acestei probleme si a modalitatii de lucru. Din pacate, nu ati incercat un minim de informare inainte de a posta.
Am sa incerc inca o data sa lamuresc.
Echipa de admini din RO (din care fac parte are atributiuni legate de controlul jucatorilor si rezolvarea contestatiilor, jignirilor sau orice alte probleme pot aparea). Nu avem drepturi de acces asupra serverului, asupra parametrilor de configurare, asupra bazelor de date sau control fizic direct asupra serverelor.
Cei care s-au ocupat de rezolvarea problemelor si au oferit in prima instanta o cale de acces alternativa, iar dupa aceea au hotarat efectuarea rollbackului sunt echipa de admini servere din Germania.
Aveti un anunt al lead game developerului, cel de la care am preluat datele referitoare la incident si solutiile oferite.

First of all: Sorry for not writing in Romanian. I only understand German and English.

Yesterday there was a long downtime, which was caused by an DDOS-Attack (http://en.wikipedia.org/wiki/Ddos#Distributed_attack) against our servers. Even the upstream connection of our provider was affected by this attack.
Problem became bigger, because of weekend and a lot of staff at InnoGames is currently on vacation. So it took too long to get the site back online. If you know some players who can still not login, tell them to use this url: http://www2.triburile.ro.

While the home page (www.triburile.ro) was down, players which were logged in could still play. They had an unfair advantage. So we decided to rollback to Saturday 5:45. Units that were on an attack at Saturday 5:45 will be set home.

Premium players will have their premium account extended by 4 days as a little compensation for all this problems.

Sorry for all this problems!

Hendrik Klindworth
Lead Game Developer
InnoGames GmbH
In consecinta, estimarile asupra timpului de depanare, oferirea unei solutii alternative si in final decizia rollbackului nu sunt oferite de mine, ci de echipa de administratori prin Hendrik Klindworth.


Inca o data. A fost explicat in mai multe locuri pe forum, in diferite ocazii. Echipa de admini, echipa de suport si echipa de moderatori din RO este formata din voluntari. Este valabil si pentru .net si pentru celelalte servere nationale.
Este la fel din cate stiu si pentru majoritatea jocurilor online free.


Dar ceea ce constatãm cu toþii, ºi aici scriu, cred, în numele userilor Premium, fiindcã în strategia economicã ceilalþi sunt inexistenþi, este cã suntem la cheremul unui grup autokrat care vorbeºte elevat de democraþie.

Nu am mai întâlnit NICIODATÃ un forum în care un moderator sã prelucreze, sã cenzureze ºi sã adnoteze contribuþia unui membru! Poate n-am vizitat suficiente forumuri, dar ce-am citit aici nu gãseºti nici la tribal.net nici la staemme.de, ca sã nu mai spun de concurenþii direcþi gen travian.ro.

Dragii mei, vBoardul sau vBulletinul are o opþiune automatã de cenzurã care eliminã toate obscenitãþile posibile. Era simplu sã activaþi asta ºi sã o definiþi suficient de larg ca sã nu fie discuþii. Dar voi decideþi "de sus" fãrã nici o bazã, ce înseamnã jignire ºi ce înseamnã iubire.


La fel, s-a explicat de cateva ori in forum ca fiecare jucator, indiferent daca este platitor sau nu de premium este tratat in exact acelasi mod in relatia cu administratorii/moderatorii jocului/forumului.


Ciudat, in regulile forumului se specifica destul de clar:
Moderatorii au dreptul de a edita, sterge sau inchide topicuri. Va rugam respectati instructiunile lor. Eventualele reclamatii privind moderatorii se vor face prin sistemul de suport.
In clar, moderatorii au indatorirea de a mentine forumul in limitele stabilite de regulamentul forumului, de a indeparta eventualele posturi care incalca aceste reguli si de a sanctiona utilizatorii care incalca aceste reguli.
Ciudat, pe orice forum pe care am activat sau activez exista moderatori care fac exact acest lucru, asa ca nu cred ca forumul TRIBURILE reprezinta o exceptie.
In afara de obscenitati, care pot fi filtrate automat, exista n posibilitati de a jigni. Este indatorirea moderatorilor de a interpreta posturi de acest gen si de a le sanctiona.

În loc de rãspunsuri profesioniste moderatorii/adminii îi lasã pe senior members sã facã jobul în locul lor ºi ei stau cu burta pe google ca sã posteze articole wiki ºi aberaþii cisco ºi la sfârºitul lunii sã se lipeascã de ghiºeul Western Union în aºteptarea cecu-lui din banii noºtri. Cel puþin asta e impresia pe care am câºtigat-o de la apariþia lui .ro

Dragã Dave, NIMENI nu s-a supãrat cã a cãzut serverul, deci supãrarea ta cã prietenii tãi admin te-au lãsat cu posteriorul în supa fierbinte peste WE nu trebuia s-o reverºi într-un mod atât de afectat personal peste cei cãrora le datorezi jobul tãu. Nimeni nu te încrimineazã pe tine sau pe Carmen sau pe alþi vrãjitori din orz, malþ ºi hamei pt. nefasta întâmplare cu hackerii care au dat un atac pe giganticul server .ro mai puternic decât cei care au blocat yahoo-ul. Ceea ce voi nu pricepeþi este cã aveþi de-a face cu CLIENÞI PLÃTITORI !!!!!


Nu vad cu ce drept clasificati dumneavoastra explicatiile in profesioniste/neprofesioniste. Consider normal ca in momentul in care faci o afirmatie sa-ti sustii argumentele cu explicatii si cu dovezi. Linkurile oferite drept argument sunt cotate printre sursele de informare de inalta credibilitate, din cate stiu, mai mult decat atat, linkurile au fost aduse in discutie drept raspuns la postul care a declansat discutia.

Referitor la Western Union, e doar o impresie. Nu sunteti primul si probabil nici ultimul care arunca impresii drept argumente. No comment.


Referitor la "giganticul server.ro", nu cred ca sunteti in masura sa faceti aprecieri privind capacitatile serverului, nivelul atacului si profesionalismul celor care se ocupa de protectia impotriva acestor incidente.
 

DeletedUser

Dave, Dave? What are you doing, Dave? (HAL9000)

Da domnule, am înþeles sã trãiþi!

Sunt un prost ºi cu mine toþi cei care posteazã pe-aici. Mai aveþi putere sã vã justificaþi atât? Când veþi înþelege cã nimeni nu este interesat de justificãri ci de o relaþie onorabilã client/furnizor? Efectiv nu înþeleg disperarea asta de a se disculpa tot timpul. E o boalã a þãrii ãsteia, no kidding! Cum zicea Pitiº, Dzeu sã-l ierte: Vinovaþii fãrã vinã...

Ce mã supãrã domnule admin, este cã aºteptaþi de la noi sã nu criticãm nimic, sã credem tot ce ni se spune, dar pe de altã parte suntem trataþi de proºti. Adicã nu ºtim sã citim reguli (complet lacunare de altfel), nu ºtim ce e un server, nu ºtim ce e wiki, nu ºtim ce ºtiþi voi aºa cã mai bine pliscu!

Este exact ce spune biscuit: în þara asta lumea nu-ºi ºtie drepturile.

Mult succes la implementarea în continuare a jocului. Precum îi spuneam lui Michael Zillmer: aþi intrat într-o niºã de piaþã ºi daþi cu picioru în frumuseþe de joc. Pãcat. În stilul ãsta justificativ nu faceþi decât sã întãrâtaþi oamenii.

Dar, anyway, e doar un joc. E ºi el simptomatic pentru goana dupã bani, ºi pentru intoxicarea concepþiei de cinste ºi responsabilitate în þãriºoara asta.

Vã rog mult domnule Dave, NU vã justificaþi ºi la acest posting. Ping Pongul din noaptea trecutã a fost suficient de penibil.

btw. NU dau niciodatã cu presupusul. ªtiu poate mai multe despre implementarea triburile.ro decât mã/ne credeþi în stare.

Good Luck in your job.
 
Sus