Ferma

  • Autor subiect DeletedUser7086
  • Data de început

DeletedUser7086

Ar trebuii sa putem sa facem ferma mult mai mare .. eu degeaba am construit grajdu si atelieru ??? Vreau sa fac si alte trupe .. dar vreau sa am multa infanterie .. nu puteti sa faceti sa marim ferma mai mare ?? Cam level 40 .... adik 48.000 locuri de ferma ... cine e de acord ?
 

DeletedUser

Nup...prea mult. Foloseste mai multe sate de atac si reusesti:). EU zic ca doar cazarma tb crescuta
 

DeletedUser

Eu sunt de acord....ar fi bine sa fie mai multe locuri in ferma...nu stiu cat de multe...dar sa fie mai multe...:)
 

DeletedUser7072

Ar trebuii sa putem sa facem ferma mult mai mare .. eu degeaba am construit grajdu si atelieru ??? Vreau sa fac si alte trupe .. dar vreau sa am multa infanterie .. nu puteti sa faceti sa marim ferma mai mare ?? Cam level 40 .... adik 48.000 locuri de ferma ... cine e de acord ?

foloseste optiunea de cautare. sa mai discutat aceasta problema. in momentul de fata cu ferma la nivel 20 ai nevoie de 3 atacuri ferma plina ca sa distrugi o aparare cu ferma plina.

daca ferma ar creste, treaba s-ar destabiliza. sa nu uitma de bonusul oferit de zid...
ai avea nevie probabil de 4 sau 5 sate full de atac ca sa distrugi un sat full de aparare
 

DeletedUser5168

foloseste optiunea de cautare. sa mai discutat aceasta problema. in momentul de fata cu ferma la nivel 20 ai nevoie de 3 atacuri ferma plina ca sa distrugi o aparare cu ferma plina.

daca ferma ar creste, treaba s-ar destabiliza. sa nu uitma de bonusul oferit de zid...
ai avea nevie probabil de 4 sau 5 sate full de atac ca sa distrugi un sat full de aparare

depinde de atacuri.... daca apararea e prost organizata,degeaba ferma e plina..... mie imi trebuie 1,5 sate cu ferma full ca sa distrug o aparare de 10k cu 10k...
 

DeletedUser7072

depinde de atacuri.... daca apararea e prost organizata,degeaba ferma e plina..... mie imi trebuie 1,5 sate cu ferma full ca sa distrug o aparare de 10k cu 10k...

nu si pe clasica ;)

ma refeream la o aparare bine organizata cu lancii, spade si arcasi unde e cazul. si vreau sa-mi cer scuze pt cele spuse mai sus. am facut o simulare si mi-am dat seama ca la ferma de 48000 de locuri atacatorul e favorizat. nu pot face calcule matematice complexe sa explic acest lucru. cert e ca la moral 100% noroc 0 si atac diurn distrugi aproximativ 8500 din fiecare.

ps: -apararea arata cam asa: 15k din fiecare
-atacul: 15k topoare, 7k cu si 400 de berbeci
 

DeletedUser

Hmm...asta implica mai multe...degeaba s-ar dubla spatiul fermei,daca viteza de recrutare cu cazarma lvl 24 ar fi tot aceeasi fiindca ti-ar lua foarte mult timp sa faci 15k/15k/15k,la fel si cu trupele ofensive dar acolo ar fi mai usor fiindca se imparte intre cele 3 cladiri militare...Si nu s-ar ajunge la 40,intre level 29 si 30 este aproape 4k diferenta,deci s-ar ajunge undeva pe la 35,daca nu s-ar modifica de la lvl 1 incepand...
 

DeletedUser

Agresor Unităţi: 0 0 15000 0 0 7000 0 0 400 0 0 0
Pierderi: 0 0 15000 0 0 7000 0 0 400 0 0 0
Apărător Unităţi: 15000 15000 0 15000 0 0 0 0 0 0 1 0
Pierderi: 8125 8125 0 8125 0 0 0 0 0 0 1 0
Distrugere prin berbeci: Zidul a fost distrus de la nivelul 20 la nivelul 10

Agresor Unităţi: 0 0 15000 0 0 7000 0 0 400 0 0 0
Pierderi: 0 0 15000 0 0 7000 0 0 400 0 0 0
Apărător Unităţi: 22500 22500 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Pierderi: 14740 14740 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Distrugere prin berbeci: Zidul a fost distrus de la nivelul 20 la nivelul 8

Agresor Unităţi: 0 0 15000 0 0 7000 0 0 400 0 0 0
Pierderi: 0 0 15000 0 0 7000 0 0 400 0 0 0
Apărător Unităţi: 0 22500 0 22500 0 0 0 0 0 0 1 0
Pierderi: 0 13444 0 13444 0 0 0 0 0 0 1 0
Distrugere prin berbeci: Zidul a fost distrus de la nivelul 20 la nivelul 9

Agresor Unităţi: 0 0 15000 0 0 7000 0 0 400 0 0 0
Pierderi: 0 0 15000 0 0 7000 0 0 400 0 0 0
Apărător Unităţi: 0 0 0 45000 0 0 0 0 0 0 1 0
Pierderi: 0 0 0 17785 0 0 0 0 0 0 0 0
Distrugere prin berbeci: Zidul a fost distrus de la nivelul 20 la nivelul 13

Simularile le-am facut pe lumea 6 cu moral 100%, noroc 0, zid lvl 20, paladinul din defensiva nu are nici un obiect pe el.

Nu sunt de acord cu marirea fermei si atat, daca sunt ridicate si alte cladiri e posibil sa mearga.
 

DeletedUser

jocul asta a fost gandit deja sa fie echilibrat...pe degeaba veniti cu 1000 de idei caci putine ar ajuta la el. Multe ar dezechilibra jocul. Cu cazarma lvl 25 stau de 3-4 saptamani si ma chinui sa fac un sat defensiv full numai de infanterie...am ajuns abia la 18k si asta pe l5. Din cauza asta am inceput sa folosesc si cav grea caci imi ia doar 2-3 sapt sa umplu satul. Imagineaza-ti cat ar tine pana umplii 48k la ferma. + satul ofensiv e gata in o sapt si vro 3 zile(ala de 24k). Crezi ca ai timp sa iti pregatesti defensiva pe un sat de 48k? Pai pana atunci eu am destule sate ofensive sa ti-l rup, caci mie mi-ar lua 3 sapt cel mult sa fac un sat ofensiv full de 48k pe cand tie ti-ar lua 2 luni pentru un sat defensiv, poate chiar 3 luni daca stai doar pe infanterie......
Jocul e foarte bine realizat...cu exceptia cazarmii unde eu as vrea lvl 30:)...in rest totul e bun:).
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Da de ce te simti obilgat sa il umpli????:confused:e bine sa ai cat mai multe locuri sa ai armata..:p
 

DeletedUser

Da de ce te simti obilgat sa il umpli????:confused:e bine sa ai cat mai multe locuri sa ai armata..:p

ca sa stiu ca am dat tot ce pot cand atac sau cand ma apar. Nu ai destula armata? Ia un sat nou ;) . Sa vezi ca nu e distractiv sa umplii zeci de sate... si-asa satul care il tin doar pt infanterie imi face nervi...de o luna stau cu el si nu se umple:(...sa stau sa ating 48k? pai e prea mult....(si tine mult si la 24k...cu cazarma aia......)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7086

dar io zic cand termin satu ... si nu esti obligat sa termini ferma ... daca nu vrei .. o lasi la 30 sau si mai putin .... eu propun ... nu oblig
 

DeletedUser

dar io zic cand termin satu ... si nu esti obligat sa termini ferma ... daca nu vrei .. o lasi la 30 sau si mai putin .... eu propun ... nu oblig

da dar faza e ca esti obligat...pentru ca este nesar sa ai o aparare(atac) cat mai buna in cazul in care inamicul foloseste satul full.... Te duci la atac cu jumatate de sat impotriva unui sat full?
 

DeletedUser7086

bah .. io am sate pline cu infanterie .. si acu vreu sa fac cavalerie grea si zice .. "Prea putine ferme" :mad: ce naiba vrei sa fac .. am construit atelieru si grajdu degeaba ... nu sunt obligat sami fac ferma la maxim ... noobi ... zic asa :|

* Edit : recomand sa se inchida pentru a se evita spamul
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Sienok are dreptate,daca nu mai ai loc in ferma nu poti sa ai mai multa armata:).
 

DeletedUser

bah .. io am sate pline cu infanterie .. si acu vreu sa fac cavalerie grea si zice .. "Prea putine ferme" :mad: ce naiba vrei sa fac .. am construit atelieru si grajdu degeaba ... nu sunt obligat sami fac ferma la maxim ... noobi ... zic asa :|

* Edit : recomand sa se inchida pentru a se evita spamul

Ai auzit de nobili si trupe de atac? vezi ca alea se folosesc pentru sate noi unde poti face armata noua, iar in cazul in care ai prea multe resurse in satul full le poti trimite in satul nou sa grabesti producerea...
P.S. De ce nu joci cu ferma 15 daca nu e necesar sa o faci la maxim....

Sienok are dreptate,daca nu mai ai loc in ferma nu poti sa ai mai multa armata:).
Pai dupa voi n-ar trebui sa existe limita la ferma...ca cica nu esti obligat sa faci ferma la maxim... pai voi nu va auziti? Numai noobi nu fac ferma la maxim sa foloseasca satul la potentialul sau maxim.... Mai bn am sta cu ferma nivel 5 ca sa nu o facem maxim....am avea o aparare si un atac excelent.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Deci eu am zis asa....daca tu ai un sa(cum au unii)...ai fost nevoit sa iti faci armata la greu...si apuci sa iti faci curte nobila da...nu mai ai locuri in ferma sa faci nobil...ce faci?am zis ca ar fi o idee sa aiba macar cu 2000 de locuri mai mult...nu trebuie sa te enervezi
 

DeletedUser

Deci eu am zis asa....daca tu ai un sa(cum au unii)...ai fost nevoit sa iti faci armata la greu...si apuci sa iti faci curte nobila da...nu mai ai locuri in ferma sa faci nobil...ce faci?am zis ca ar fi o idee sa aiba macar cu 2000 de locuri mai mult...nu trebuie sa te enervezi

simplu. iti omori trupele. in caz ca nu ai inamici prin apropiere poti folosi propriile sate ca sa iti omori trupele si printr-o organizare buna a defensivei vei avea pierderi minore, stiind cu ce ataci. Si ai curte nobila:). Apoi daca vi se dau cele 2000 de locuri in + veti cere mai mult. Asa e intotdeauna
 

DeletedUser

Eu nu am cerut...doar l-am sustinut...ca eu nu am asemenea probleme dar am vazut la altii ce inseamna ferma plina si fara posibilitatea de a face nobil
 

DeletedUser

eu sunt de acord cu asta doar dupace am evoluat toate cladirile si vrem armata!
 
Sus