Idei respingere atacuri

DeletedUser

Sunt si eu curios...sunt modalitati in care sa eviti atacuri?...dar fara nici o pierdere de trupe poate daor zidul sa fie redus la nivelul 0 dar altceva?...ma refer la o situatie de genu:3 atacuri full unul dupa altul+4 nobili
Vreun raspuns?...
 

DeletedUser

da . trimiti trupele in sprijin pe cel mai apropiat sat si le iei inapoi imediat dupa atacurile de curatare si nobilii vor fi distrusi ...
 

DeletedUser

este intr-adevar posibil cu un planificator de atacuri ... nu ai ce face decat sa ceri sprijin si sa incerci totusi sa retragi sprijinul , chiar si daca distruge macar ultimul nobil ... cu 3 nobili nu te mai cucereste ...
 

DeletedUser

Uite o tehnica de recuperare pe care am invatat-o si aplicat-o cu succes pe L13. Ataci singur satul tau cu trei nobili si ii darami piata centrala. Apoi, dai cu un full de atac sau mai degraba doua care sa ajunga la cateva secunde dupa atacurile inamicilor. Bineinteles urmate de un nobil sau mai degraba doi pentru siguranta. La doua minute distanta, trimiti sprijin, sa ai timp sa refaci piata centrala. Functioneaza destul de bine, nasol e ca atacurile se reintorc cu siguranta in cateva zile, ca nu distrugi trupele.


uite ceva...mi-a dat-o cnv...la asta ma gandeam eo...alte idei?...citeste-o de vreo 3-4 ori ca sa intelegi
 

DeletedUser

Uite o tehnica de recuperare pe care am invatat-o si aplicat-o cu succes pe L13. Ataci singur satul tau cu trei nobili si ii darami piata centrala. Apoi, dai cu un full de atac sau mai degraba doua care sa ajunga la cateva secunde dupa atacurile inamicilor. Bineinteles urmate de un nobil sau mai degraba doi pentru siguranta. La doua minute distanta, trimiti sprijin, sa ai timp sa refaci piata centrala. Functioneaza destul de bine, nasol e ca atacurile se reintorc cu siguranta in cateva zile, ca nu distrugi trupele.


uite ceva...mi-a dat-o cnv...la asta ma gandeam eo...alte idei?...citeste-o de vreo 3-4 ori ca sa intelegi

deci cum ? :eek: daca ataci un sat cu 3 nobili o data fara nici o alta trupa se distruge automat piata centrala ?:confused:
stiu ca nu e posibil , dar asa se intelege din ce ai scris
 

DeletedUser

atacul trebuie sa contina catapulte...vai ce idee man...nu te-ai gandit o clipa la asta!!...oricum sper ca ai inteles nu-i asa?
 

DeletedUser

normal ;))
attachment.php
 

DeletedUser

Uite o tehnica de recuperare pe care am invatat-o si aplicat-o cu succes pe L13. Ataci singur satul tau cu trei nobili si ii darami piata centrala. Apoi, dai cu un full de atac sau mai degraba doua care sa ajunga la cateva secunde dupa atacurile inamicilor. Bineinteles urmate de un nobil sau mai degraba doi pentru siguranta. La doua minute distanta, trimiti sprijin, sa ai timp sa refaci piata centrala. Functioneaza destul de bine, nasol e ca atacurile se reintorc cu siguranta in cateva zile, ca nu distrugi trupele.


uite ceva...mi-a dat-o cnv...la asta ma gandeam eo...alte idei?...citeste-o de vreo 3-4 ori ca sa intelegi

ideea e destul de buna si am aplicat.o si eu
dar mi sa intamplat pe o lume o chestie un pic ciudata
am avut atacuri de curtare in timpu asta nu am avut nimica in sat
iar apoi au venit 3 siruri de nobili si am bagat inapoi trupele in sat dar atacurile erau full si au distrus tot
iar pe urma alti nobili dar cu foarte putina armata si in trimpu asta a sosit un sat de sprijin si a omorat tot...intre timp pana sa soseasca siruletu cu nobili am dat atac sa imi reiau satu la cateva sec dupa atacurile celui care ma ataca
si am facut o gresala ca respectivu nu a luat satu, ci mi l.am luat eu mie
deci nu merge intot deauna
desigur nu am stat atunci nici sa calculez deoarece aveam prea multe atacuri
 

DeletedUser

Uite o tehnica de recuperare pe care am invatat-o si aplicat-o cu succes pe L13. Ataci singur satul tau cu trei nobili si ii darami piata centrala. Apoi, dai cu un full de atac sau mai degraba doua care sa ajunga la cateva secunde dupa atacurile inamicilor. Bineinteles urmate de un nobil sau mai degraba doi pentru siguranta. La doua minute distanta, trimiti sprijin, sa ai timp sa refaci piata centrala. Functioneaza destul de bine, nasol e ca atacurile se reintorc cu siguranta in cateva zile, ca nu distrugi trupele.


uite ceva...mi-a dat-o cnv...la asta ma gandeam eo...alte idei?...citeste-o de vreo 3-4 ori ca sa intelegi

Nu prea inteleg ce rost ar avea sa te ataci singur in acest caz. :eek::confused:
Ca dai la recuperare e o alta treaba, dar sa te ataci singur inainte de atacurile inamicilor chiar nu vad rostul. Trupele trimise sprijin pe un sat caruia intre timp i-a fost distrusa piata centrala ajung la ora stabilita in satul respectiv, nu raman pe drum, deci nu vad de ce nu ai planifica sprijinul la 1 secunda dupa nobil.
In doua situatii are rost sa te ataci singur cu nobil atunci cand nu mai ai nici o sansa sa pastrezi satul si pentru a cauza cat mai mari pierderi inamicilor, intradevar ataci satul cu 3 atacuri cu nobili sau atunci cand ai adeziunea sub 20 si dai cu un nobil sa creasca adeziunea peste 25.
 

DeletedUser

de parca tu intelegi ceva vreodata...ideea este ca il faci pe atacator sa isi rupa trupele singur, dar asta este o strategie de moment pt ca nu poti face asta tot timpul(vei ramane fara trupe) sau sa faci misto de atacator de ce nu. e buna daca cineva ataca cu cate un nobili de pe fiecare sat, asa esti sigur ca nobili trimisi de el au cate un full in spate. e mai bine sa te distrezi decat sa suferi din cauza unui joc, dar putina lume a inteles asta. mai ales tu
 

DeletedUser

Pai daca citeai mai bine ce am scris mai sus poate bagai ceva la cap.
O astfel de strategie ca inamicul sa se rupa singur o faci cand nu mai ai sanse sa pastrezi satul. Acuma ma rog nu toti au aceeasi conceptie ca si mine si fiecare are stilul lui de joc.
Daca aplici aceasta strategie de fiecare data (asa cum ai precizat si tu Shinobi666) te duce la faliment.
Iar faza cu sprijinul la 2 minute e inutila, cand poti trimite sprijinul lejer si la sub o secunda dupa ultimul nobil atunci cand dai la recuperare.
Cat priveste suferintele mele, te rog sa te abtii si sa vorbesti la subiect daca doresti, daca nu vezi-ti de treaba.
 

DeletedUser

asta am zis si eu ca nu poti face asta la mai mult de 2 sate ;) citeste mai bine
 

DeletedUser

Ataci singur satul tau cu trei nobili si ii darami piata centrala.

Poti sa ti-o demolezi in doar cateva minute... dar inainte sa iti scazi adeziunea.

La doua minute distanta, trimiti sprijin, sa ai timp sa refaci piata centrala. Functioneaza destul de bine, nasol e ca atacurile se reintorc cu siguranta in cateva zile, ca nu distrugi trupele.

distrugi trupele care vin cu nobilii... si am intalnit destul de multi care, daca au destule sate de atac, trimit full+nobil sau, daca sunt siguri ca iau satul, ultimul nobil cu full aparare. Si... de ce la 2 minute distanta sprijinul? ca oricum il trimiti dupa alt sat si nu conteaza daca pe satu pe care trimiti ai sau nu piata. Nasol e ca totusi pierzi trupele dupa satul cucerit/recucerit... dar oricum e mai bine decat sa pierzi aparare care sa faca fata la cateva fulluri.
 

DeletedUser

Mai bine te duci si calculezi timpul pe care il parcurg trupele de aparere pana in satul atacat,si dai OK astfel incat sprijinul sa ajunga intre full si nobili :D

Ce este asa de greu...
 

DeletedUser

Mai bine te duci si calculezi timpul pe care il parcurg trupele de aparere pana in satul atacat,si dai OK astfel incat sprijinul sa ajunga intre full si nobili :D

Ce este asa de greu...

era ideea ca nu ajunge sprijinul intre full si nobil
ca asta stie oricine sa faca [sau cel putin ar trebui]
 

DeletedUser

Prima si cea mai eficienta posibilitate de respingere a atacurilor este sa blindezi satul/satele atacate, apoi urmatoarea solutie este sa faci dodge si sa omori doar nobilii, iar solutia la care poti recurge in cazuri extreme este atacul de recuperare. Aici as mai adauga eu ca o metoda de aparare si o incercare de intimidare, trimiterea de atacuri pe satele atacatorului. Dupa cum se stie in orice sport sau joc de echipa cea mai buna aparare e atacul :D
 
Sus