Inceput bun

DeletedUser17004

Sincer eu cand joc, joc cu prietenii..si farmam non-stop...ne lasam sitter unul altuia (am ajuns intr-o noapte sa farmez de pe 5 sittere :( ) deci cu minele chiar nu pea avem treaba.
Statuia, principala, cazarma, fieraria, grajdul... :D si traiasca usoara...
Stiu ca e sinucigasa chestia, dar daca iese e ok..daca nu...alta lume :cool:
Why so serious?
 

DeletedUser25388

Astea cu tutorialul sunt povesti pentru noobi. Depinde de setari si de cate sate de barbari ai in imediata vecinatate. Daca ai viteza trupelor mare si multe sate parasite in zona la inceput te vei baza mai mult pe farmat, daca viteza trupelor este mica insa viteza jocului este mare investesti in productia de resurse mai mult decat in trupe pentru farmat. Ca sa ai inceput bun pe orice lume va trebui sa te dezvolti mult mai repede decat vecinii tai pentru a nu avea probleme mai tarziu cu ei. Daca se nimereste la inceputul jocului ca doi jucatori sa fie foarte activi si vecini apropiati e logic ca ei se vor dezvolta mai greu resursele disponibile impartindu-se la doi in timp ce un jucator aflat intr-o zona cu alti jucatori mai putin activi se va dezvolta mult mai repede decat cei doi de care am pomenit mai devreme.
Deci pe scurt ca sa ai un inceput bun trebuie sa ai si putin noroc ca sa nimeresti intr-o zona cu putini vecini activi precum si timp la dispozitie sa poti fi non-stop pe cont pentru o perioada cuprinsa intre 10 si 21 de zile, perioada care difera in functie de viteza lumii (la o viteza mai mica perioada este mai mare). :p
 

DeletedUser25388

Am spus non-stop deoarece jocul i-a adus pe ocupantii primelor locuri din clasamentul de la inceputul fiecarei lumi in acest stadiu de a fi sau a delega pe cineva pe respectivul cont tot timpul. ;)
 

Lord Catau

member
Scor reacție
1
daca speed-ul e mare iti poti permite sa faci doar 20 lancieri..daca ai si sate goale langa tine..sa te bazezi doar pe atac:)
 

DeletedUser

Am spus non-stop deoarece jocul i-a adus pe ocupantii primelor locuri din clasamentul de la inceputul fiecarei lumi in acest stadiu de a fi sau a delega pe cineva pe respectivul cont tot timpul. ;)

in general, primii lideri ai lumilor s-au pierdut destul de repede pe traseu, fiind fie inobilati, fie si-au sters conturile, fie au ajuns usor usor pe la jumatea clasamentului. rare sunt cazurile in care au rezistat in fruntea topului.

p.s. ma refer la lumile care au vechime, nu la cele incepute asta vara.
 

DeletedUser17342

pai sunt jucatori de inceput, cu explozie buna, dar se plictisesc repede, jucatori medii, care se mentin constant in toate perioadele jocului, si jucatorii care cu cat urca in numarul de sate(ma refer 500,1000 +) cu atat se descurca mai remarcabil

chiar la inceputul jocului vezi conditiile din mediul inconjurator: )) si apoi faci planul. dar te pastrezi maleabil, ca orice se poate intampla
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser25388

Bravo. Asa este. Eu am vorbit doar de cei care joaca la inceput deoarece tema se numeste inceput bun. Astia care joaca doar la inceput incep cel mai bine si pe urma cedeaza conturile altora si din cauza asta cei care incep bine se pierd in anonimat pentru ca cei care sunt noii proprietari ai conturilor nu se descurca la fel de bine ca si acesti jucatori care incep bine.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser17342

da, si deja cand vezi un cont chiar si de 100 de sate nu mai poti fi sigur ca proprietarul actual e cel care a si inceput de la 0. ce sa mai zic mai incolo la 1000 de sate...
 

DeletedUser

da bine ;))

Dc Noob ??? :)))) ... pai cand isi fac astia cu mine 30 curte nobila eu deja am peste 10 nobili ;))

1.cred ca exagerezi putin
2.no ofence dar tu faci 10 nobili pana sa am eu sat de 5.5-6k?Niciodata!
3.minele la 30+farmat=minim 7-10 taleri pe zi(in contul meu)
4.cu minele 30 si farmingul care-l fac o sa am full mult mult mai repede ca tine(tu investind in curte si fierarie), in timp ce la mine merge o mina in 29-30 spre exemplu se fac trupe f multe avand din start ferma minim 28 si magazia minim 26-27.(tu probabil ferma 23 si magazia 21)
5.Tu avand curtea nobilala 2.5k iei sat maxim de 2k.eu cu satul full de 5.5-6k I-au 3-4 sate minim de 4k(fara trenulet nu i-au sat).

Fara suparare dar ceea ce vreau sa evidentiez ca fiecare are strategiile lui si face cum crede el mai bine.Parerea mea personala e ca mai bine iei un sat gata crescut decat sa pierzi timpul, crescandu-l.

In cazul tau exista un mare avantaj:Dupa ce iei un sat deja incepi sa faci trupe(eu incepand abia mai tarziu)

PS:Sincer nu cred ca exista strategie buna.Ci zona buna,vecini slabi, jucatori buni.Strategia ti-ofaci in functie de astea.

Nici o strategie nu functioneaza daca:
1.nu ai sate de barbari la inceput
2.ai vecini care is activi(fac aparare) sau jucatori buni
3.vecinii suntin triburi bune

desi se intampla rar toate astea deodata si cate una singura iti poate pune probleme.Sper ca nu te-am deranjat(e doar o parere)
 

DeletedUser

aici cam are dreptate misu... degeaba ai in gand o strategie, ca in momentul in care incepi lumea sunt destule variabile care ti-o pot schimba. daca pici langa 1-2 jucatori activi, nu ai spor la farmat... si atunci automat trebuie sa cresti minele. degeaba apuci sa scoti niste usori daca vin cu mainile in buzunar de la farmat. plus ca poti sa ai "norocul" sa pici langa jucatori care au ceva "bucurii" la tine... si atunci se schimba strategia in "care pe care"... foarte rar pici unde trebuie si cum trebuie
 

DeletedUser12737

primu pas - paladin
pas 2 mine lvl 1
pas 3 localizat sate barbari/farm doar cu paladinul non stop

optiune 1. daca ai cel putin 2-3 abandonate langa tine

cladiri necesare pentru cazarma , inclusiv cazarma

pas 4 . instruirea de lancieri cel putin 4-5 cat sa justifice intarzierea paladinului daca vor fi trimisi cu el. adik din moment ce ataci cu viteza injumatatita macar sa menti ritmul .
cresterea numarului de lancieri la 30.
cresterea minelor undeva la 10 10 7
cladiri necesare pentru grajd, grajd inclusiv , niv 3
spioni - minim 10
cav usoara

optiune 2. fara sate abandonate aproape

cresterea minelor cat mai mult in raport 1.33 1.33 1
cladiri necesare pentru grajd, grajd inclusiv , niv 3
spioni - minim 10
cav usoara

la cresterea pe defence nu stiu care ar fi cea mai buna ca nu o practic :)
 

DeletedUser

io cred ca cam asa rebuie facut
1.In prima zi nu trebuie fact paladin.Nu e graba trebuie crescuta cladirea principala cat mai mult ca stie tota lumeea ca pt inobilare trebuie cladire 20
2.trebuie facuti berbeci multi si fara aparare(adica cav grea sidaca ai arma la paladin scepru lui vascu spioni)si multe mine mari ca e nevoe de arnata pt atac.
3.Cand esti atacat sa darami magaziile daca ai cladire prrincipala 15(vezi puntul1)ca daca nu fura nimic seplictiseste si pleaca sau nu pleaca da te;asa inpace.
4.Daca nu telasa inpace cel mai bine faci topoare ca asa cum spune si numelei dai cu topoarelen cap si atunci renunta sigur,si dac nu renunta faci cai si atunci nuare nicio sansa,ca caii cara si multe argile si fer
5.si peurma faci zid
 

DeletedUser

..o strategie a mea este sa imi fac minele mari la inceput , iar daca sunt intr-o zona buna , cu n00bi si inactivi , imi fac primul sat de atac , pt ca se mai gaseste cate unu in zona mea sa fie activ..:p


daca zona este naspa rau....jucatori activi , mari .... ma imprietenesc cu ei si primul sat tot de atac il fac...:p

cel mai bine , daca ai intrat intr-o lume mai inaintata , e sa te imprietenesti cu un jucator mare ( sau mai multi ) si iti cresti magazia....restul v-am mai explicat cu satul de atac..:D
 

DeletedUser28375

..o strategie a mea este sa imi fac minele mari la inceput , iar daca sunt intr-o zona buna , cu n00bi si inactivi , imi fac primul sat de atac , pt ca se mai gaseste cate unu in zona mea sa fie activ..:p


daca zona este naspa rau....jucatori activi , mari .... ma imprietenesc cu ei si primul sat tot de atac il fac...:p

cel mai bine , daca ai intrat intr-o lume mai inaintata , e sa te imprietenesti cu un jucator mare ( sau mai multi ) si iti cresti magazia....restul v-am mai explicat cu satul de atac..:D

cea mai frumoasa strategie :D
 
Sus