Interviuri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
microphone.jpg


seperator.gif


Deoarece s-a ajuns într-o fază destul de avansată a acestei lumi, am decis că secțiunea de interviuri se poate deschide. Dorim prin aceasta să scoatem la lumină personalitățile marcante ale acestei lumi și să vă aducem la cunoștiință o mică parte din strategia viitoare a fiecărui trib.
Așteptăm părerile voastre, sugestii referitoare la persoanele nominalizate precum și ce ați vrea să aflați de la persoanele nominalizate.

seperator.gif

Discuțiile se vor purta aici.
Toate regulile forumului se aplică!
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Extraction point

Interviu Extraction Point
1. Pentru inceput ai putea sa ne spui cateva lucruri despre persoana din spatele nick-ului?
Da. Numele meu real este Ovidiu, am 21 de ani, sunt dintr-un orasel numit Oravita, aflat la cca 110 km sud de Timisoara, si sunt student al Universitatii "Politehnica" din Timisoara, la Facultatea de Automatica si Calculatoare. Consider ca ma caracterizeaza logica, meticulozitatea, ratiunea, organizarea si ambitia.
2. Cum ai aflat de joc? Cum a inceput aventura pe triburile.ro?
Despre joc am aflat in clasa a 10-a, de la un coleg, care joaca pe L26 sub nickname-ul de Cobrakid. Aventura pe triburile.ro a inceput pe Lumea 3, sub forma unui esec, fiind trimis la margine.
3. Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 30, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?
In general, consider ca modificarile jocului aduse pana acum, sunt de bun augur, cu exceptia celor care implica folosirea punctelor-premium pentru obtinerea unor facilitati, altele decat cele bazate pe economisirea timpului investit in acest joc.
4. Cum ai ajuns sa joci pe L26?
Pe Lumea 26 am ajuns sa joc datorita legaturilor formate in urma jocului de pe Lumea 3, fiind convins de catre colegii mei sa joc, desi din punctul meu de vedere, activitatea de jucator luase sfarsit in urma incheierii Lumii 3.
5. Ce semnifica nick-ul tau?
Nick-ul meu provine din cadrul unui expansion pentru jocul First-Person-Shooter (FPS), F.E.A.R., intitulat F.E.A.R. - Extraction Point, ce mi-a placut foarte mult.
6. Ai vreun "mentor" in jocul triburile?
Nu, nu am avut niciodata un "mentor" in acest joc, si ceea ce stiu este rezultatul ideilor care "curgeau" in momentul in care am fost pus in situatii dificile. Totusi, as mentiona pe ciadinutza, cea care a facilitat integrarea mea in tribul LRA, academia tribului LR de pe Lumea 3 si care m-a ajutat, iar mai apoi pe mihnutz, cea care era liderul tribului TLB (nu cel original) si care de asemenena a facilitat integrarea mea in randurile lor, in momentul in care am schimbat tabara.
7. Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L26, mai bine zis cel mai experimentat?
Daca discutam despre trib ca un tot unitar, cel mai experimentat/bun "trib", ar fi familia ZEN.Nu pot sa mentionez strict ZEN, NRV, Zezeni sau SMURD, deoarece impartirea de acum este rezultatul limitei de jucatori existenta pe aceasta lume de joc. Daca nu as crede in mine si colegii mei, nu m-as afla aici. Totusi, daca vorbim despre trib la nivel de jucatorii sai individuali, atunci consider ca familia MoH are cei mai buni jucatori.
8. Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ in cadrul acestui joc?
Da, exista. Ceea ce m-a surprins in mod pozitiv este nivelul de socializare din spatele jocului si modul in care legaturile formate pot fi extinse si in viata reala, iar ceea ce m-a surprins in mod negativ este modul in care felul nostru de a fi ca si jucatori, poate atat de bine sa ne reprezinte ca oameni din spatele nick-ului.
9. Ai vrut sa renunti vreodata, daca da: Ce lucru te determina sa ramai in joc?
Da, am dorit sa renunt pe Lumea 26 in momentul in care as fi atins 250 de sate, iar motivul care m-a determinat sa raman este cel opus motivului pentru care am dorit sa renunt, adica atata timp cat exista cel putin o persoana care sa te tina in acest joc, se merita sa joci in continuare. In cazul meu, sunt enorm de multe persoane care ma tin in acest joc, dar la inceputul acestei lumi, erau si foarte multe ce ma determinau sa renunt prin actiunile lor.
9a. Poți sa dai cateva exemple?
Pot sa dau exemple de persoane care in momentul de fata ma determina sa raman in acest joc, insa am sa le mentionez doar pe cele mai apropiate, deoarece in realitate sunt enorm de multe si lista ar fi nesfarsita. Ele ar fi : bogdan21111, marbah, BuBu***, melbel, Serifu20, High3rEnergy, ZaMaster, T.Daniel, Screetch, Cobrakid, Pandorra, Ingerasa, LoveKryss, kommodoro, lidcos, n3tghost, DarkWitch si Chiritza.
10. Ce calitati crezi ca trebuie sa le aibe un lider in cadrul acestui joc?
Consider ca un lider din cadrul acestui joc, ar trebui ca in primul rand sa aiba viziune de ansamblu asupra jocului si sa urmeze niste planuri de lunga durata. Pe langa aceasta, cred ca ar trebui sa se afle la granita dintre altruism si egoism, adica sa-si puna jucatorii pe care ii conduce pe primul plan, dar nu intr-atat incat acest fapt sa fie daunator dezvoltarii tribului. Un lider de asemenea mai trebuie si sa fie o mana de fier atunci cand conduce, dar si bland cu jucatorii sai, atunci cand e cazul. Si nu in ultimul rand, un lider nu ar trebui sa fie cel care numai traseaza diverse sarcini, ci si o persoana care cateodata, ia problema in propriile sale maini ca sa o rezolve, si este in acest caz un deschizator de drumuri.
11. Cred ca ai foarte multe informatii despre lucrurile ce au loc pe L26. Ce alte lucruri ne poti dezvalui? (dintre cele care ar trebui pastrate secret, uneltiri samd) Ai spioni in alte triburi?
Am destul de multe informatii, intr-adevar, insa nu cred ca sunt din acelea care fac parte din categoria celor care pot fi dezvaluite. Cat despre spionii din alte triburi, as tinde sa spun ca nu am, desi uneori se intampla sa mai primesc diverse informatii, insa acest aspect cred ca se datoreaza in mare parte pozitiei ocupate in clasament.
12. Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 26 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?
Eu cred ca timpul tot mai mic de desfasurare al joculului pe lumile recente, atesta faptul ca jucatorii sunt tot mai experimentati, iar 2-3 triburi ajung sa domine lumea foarte rapid si sa-si elimine concurenta. De asemenea, avand in vedere ca Lumea 26 este un "replay" al Lumii 3, ca sa zic asa, si ca aici joaca cei care au inchis respectiva lume si care isi apara titlul, respectiv o tabara concurenta formata din jucatori foarte buni si foarte puternici, intrati cu gandul de a-i detrona pe castigatori, as cataloga Lumea 26 drept lumea pe care se afla angrenati cei mai buni jucatori de pe serverul .RO in momentul de fata. Legat de conducatori, consider ca aceleasi aspecte se aplica conform celor scrise mai sus.
13. Cum ai fost privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului tau?
Am fost privit atat in mod pozitiv, cat si in mod negativ si am fost criticat uneori pentru ceea ce fac. Totusi, de fiecare data mi-am urmat planurile, iar atunci cand rezultatele au fost pe masura asteptarilor, am demonstrat ca am avut dreptate, iar cand nu a fost asa, am recunoscut ca am gresit.
13a. Poți să dai un exemplu de situație în urma căreia ai avut de câștigat?
Da, pot sa dau un exemplu. Cea mai elocventa situatie este aceea in care am refuzat in destul de multe randuri sa oganizez atacuri coordonate pe zona K64 Nord, si mai degraba sa speculez bresele din zona K64 Sud, iar in felul acesta, consider ca rezultatele obtinute de NRV in perioada cuprinsa din 6 iulie si pana in prezent, vorbesc de la sine.
14. Care este directia pe care NRV/ ZEN o va urma? (chiar daca nu e definita in detaliu, cateva exemple poate da) si aici astept o descriere marca Ovi tinand cont de diplomatiile din zona.
Referitor la directia pe care NRV/ZEN o urmeaza, as prefera sa nu dau detalii despre aceste aspecte, desi se asteapta de la mine o descriere a strategiei de dezvoltare, pentru ca asta ar implica sa dau informatii despre niste aspecte care influenteaza intr-o mare masura situatia actuala de pe harta. Totusi, la incheierea Lumii 26, am sa raspund la aceasta intrebare.
15. Ce inseamna cuvantul "alianta" pentru tine , referitor strict la joc?
Pentru mine, "alianta" este un termen care ar fi echivalent cu tribul propriu, si prin urmare, ii tratez pe respectivii jucatori ca si cum ar fi din acelasi trib cu mine. Chiar si fata de un jucator inamic, renunt la toata incrancenarea si la toate ostilitatile in momentul in care am ajunge sa fim in acelasi trib, si il voi ajuta cu tot ce pot, considerandu-l ca pe un adevarat coleg de trib, indiferent de ceea ce s-a intamplat in trecut.
16. Un mic top 10 facut de tine , numai cu playeri de pe aceasta lume ( experienta, pasiune, maiestrie...). Un mic top 10 obiectiv.
Imi este foarte greu sa intocmesc un Top 10 obiectiv si sa reusesc sa descopar anumite trasaturi care sa departajeze jucatorii intre ei, insa pot mentiona jucatorul care ar fi pe primul loc al acestui top, respectiv toti ceilalti 9 jucatori, care ar merita sa faca parte din acest top. Asadar, prima pozitie consider ca i s-ar cuveni lui ZaMaster, iar ceilalti jucatori ar fi : doeion, marbah, Pandorra, magnatu, vasy112, kommodoro, Annya18, iti iau satu. si Tribunul.
17. In ce masura iti afecteaza jocul viata reala?
Daca as spune ca jocul nu imi afecteaza viata reala, as minti, asa ca am sa spun ca da, imi afecteaza viata reala, iar exemplul cel mai elocvent il constituie examenele, unde nu am obtinut chiar notele pe care mi le-am dorit.
18. Ce te face sa dedici timp pretios acestui joc?
Dedic timp pretios acestui joc datorita persoanelor din spatele nick-urilor, cu care am format legaturi in viata reala, si pe care ii cunosc in mare parte. De asemenea, imi place si faptul ca jocul imi stimuleaza foarte mult gandirea logica.
19. Ai in prezent o "arma secreta", care poate rasturna mersul lucrurilor pe L26?
In prezent nu am nicio arma secreta, dar cu siguranta pregatesc anumite surprize.
20. Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?
Ca si jucator, nu cred ca am avut nicio realizare insemnata pe aceasta lume, iar esecuri de asemenea nu am avut, deoarece faptul ca inca joc pe aceasta lume, vorbeste de la sine. Insa, ca si coordonator, consider ca am avut un mic aport la ceea ce reprezinta tribul NRV in prezent, deoarece cel mai mare aport il are Melbel in opinia mea.
21. Esti pe locul 4 momentan. Ce anume te-a adus acolo, care sunt calitatile tale in paralel cu ceilalti jucatori?
Pe aceasta pozitie a clasamentului am ajuns in cea mai mare parte prin eforturi proprii, iar calitatile mele ca jucator, cred ca sunt aceleasi pe care le am ca si persoana si pe care le-am mentionat si la prima intrebare, adica : logica, meticulozitatea, ratiunea, organizarea si ambitia.
22. Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman”
Pe viitor as dori sa vad un interviu cu ZaMaster/marbah/melbel, din postura de colegi de trib, GromKasylv3r din postura de aliat, respectiv magnatu/vasy112 din postura de "dusman".

23. Care este cea mai buna prietena a ta de pe lumea 26 , si cand ai vorbit ultima data cu ea. Ne poti preciza numele , si nick-ul de joc,ca sa nu existe confuzii
Am foarte multe prietene bune pe acest joc si pe care le cunosc si in viata reala, insa le voi mentiona doar pe cele cu care discut cel mai mult, fiind de astfel si cele mai apropiate de varsta mea. Ele sunt : BuBu***, Ice Princess (care nu mai joaca, dar cu care am pastrat legatura) si Ingerasa. Numele lor reale consider ca raman la latitudinea lor, daca sa ramana dezvaluite sau nu, iar ultima oara cand am vorbit ... hm, as zice ca acum cateva ore.
24. Care a fost cel mai mare atac care l-ai organizat? contra cui ? si ce rezultate a avut ?
Cele mai mari atacuri organizate au fost pe Lumea 3, insa nu stiu daca le pot denumi asa, deoarece grupa pe care o coordonam acolo, ajunsese la un moment dat sa aiba autonomie, jucatorii atacand in mod constiincios, de indata ce aveau atacul complet. Totusi, as putea spune ca acestea au avut mii de atacuri in componenta si au reprezentat punctul culminant al castigarii L3, cand s-a finalizat cu succes un plan de cucerire al unui K28 extrem de bine blindat, dupa o strategie de incercuire a acestuia si de reducere a timpului util in care respectivii jucatori sa poata fi ajutati de tribul propriu.
25. Cine a fost cea mai buna recrutare ca si jucator? De ce crezi asta?
Cea mai buna recrutare pe aceasta lume, din tribul inamic si de pe zona mea de joc, cred ca a fost MotescuPaul, un jucator foarte bun si care s-a integrat extrem de bine in randurile noastre. Insa cea mai buna recrutare pe care am vazut-o vreodata pe acest joc, este cea a lui yettisor. Acesta a plecat platind un anumit pret, nedorind sa cauzeze pagube prea mari fostilor sai colegi si cedandu-le cam toate satele, iar apoi a inceput jocul practic de la 0, si s-a ridicat in asa maniera incat a reusit sa cucereasca peste 50 % din totalul satelor de pe 2 continente de joc.
26. Ce alegi din variantele urmatoare si de ce?
a) Crezi in dusman pe harta si prieten in viata? Da sau nu?
Da, cred in dusman pe harta si prieten in viata reala, avand si situatii concrete de partea afirmatiei facute.
b) Jucator bun si activ sau subaltern de incredere , slab si semi-inactiv?
Jucator bun si activ, insa daca acesta se considera indispensabil si actiunile sale atesta acest fapt, aleg cealalta varianta.
c) Dusman mai puternic chit ca pierzi sau dusman foarte slab fara nici o provocare de joc ?
Ambele variante, dar depinde faza jocului. Explicatia o voi da la finalul Lumii 26.
27.In incheiere, ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe L26 ?
Numai bine tuturor, iar jucatorilor foarte buni din alianta inamica, nu le spun decat ca abia astept sa ajung sa joc impotriva lor :)

Mulțumesc pentru timpul acordat!
Multa baftă în continuare!
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Interviu MAPET SOW
1. Pentru inceput ai putea sa ne spui cateva lucruri despre persoana din spatele nick-ului?
Pe mine ma striga Mugurel[pe alti poate ii striga mamele lor la culcare ca sa facut tirziu si tre sa inchida calculatorul :))(am glumit,asa-s eu mai nedus la biserica cu cei care au avut bac sau examene de dat si au picat din cauza acestui joc] am 39 de ani,locuiesc in MIOVENI jud ARGES.lucrez la Dacia[nu la renault] renault a cumparat dacia si a investit bani grei acolo ,dar tot noi care fabricam dacia ,fabricam si logan,duster...deci tot noi care am facut dacia care e un simbol al tuturor romanilor facem si aceste modele [noi cu minutele noastre ,nu muncesc francezi in locul nostru]
-se pling foarte multi de tabla subtire folosita pe modelele noastre...in cel mult doi ani se va schimba si grosimea la aceasta tabla va fi mult mai groasa si cu acelasi tratement...deoarece se vor da drumul la niste linii robotizate care nu permit aceasta grosime folosita in prezent[poate se va schimba un pic si pretul,asta ramine de vazut,,dar calitatea tablei va fi mult mai buna
2. Cum ai aflat de joc? Cum a inceput aventura pe triburile.ro?
cum am aflat de joc? e o intreaga poveste sunt citiva ani foarte buni de cind am inceput aventura pe acest joc[pe care as minti daca as spune ca nu -mi place...acum cind il cunosc din scoarta in scoarta cit de cit chiar imi face placere sa-mi pierd o perioada buna de timp pe triburi...dar sa am si o echipa cu care sa pot juca,daca nu ai echipa de unul singur esti o nulitate...de aia cred ca e si numale TRIBURILE...altfel erau tabinet,septica,popa prostu :))
-eu unul in copilaria mea as minti daca nu v-as spune ca la moda erau ;paca cu cornete,lapte gros,ratele si vinatori...habar nu aveam atunci de calculator,erau citeva emisiuni politice pe tvr,urmaream desenele animate cu mihaela si dupa se da stingerea sau se lua curentul[asa erau vremurile atunci][uni zic ca mai bune ,alti ca mai rele...fiecare cu parerea lui
-cum am luat primul calc in casa,si ala facut cadou de francezii de la renault a intrat fetita mea pe mai multe jocuri printre care si triburile
-a intrat pe triburi pe l1 si uite asa cind veneam eu de la munci tot se plingea ca o bate unul si altul si ii ia sate si una alta
-dupa o perioada de timp cind am avut ceva mai liber am hotarit [ca-i ii tot promiteam zilnic ca lasa tati ca te ajut eu cum am timp,sau ii spunem lu bunicu si se duce cu pusca peste ei si-ti ia satele inapoi :) nu te lasam noi asa]sa intru si eu sa vad cu ce se papa acest joc si cine o tot bate pe fata mea pe acest joc
-si uite asa am ajuns sa ma apuc de acest joc pe l1
3. Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 30, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?
-foarte bune,dar va rog sa fiti mai receptivi din momentul cind se platesc pp si pina se activeaza ele pe cont...cineva acolo cam doarme in post
ex l26 contreta 71 platit luni pp prin cont..marti dupa masa intrat tot in cont triburile....fata a primit pp abia vineri si asta cu mii de mesaje [aici va rog sa lucrati ceva,sau cei care sunt destinati acolo sa incerce sa nu mai doarma...sincer spun ...fata dupa o saptamina era gata sa renunte si la bani ,si la pp ,si la joc
4. Cum ai ajuns sa joci pe L26?
-la rugamintea la citiva prieteni dupa l17 si l13 am hotarit sa facem un intreg pe l26[la inceput a fost ok,dupa au disparut ....** romanului....ca magarul in ceata foarte multi in care aveam incredere pe l13
poate din plictiseala de atitia ani pe triburi.poate din cauza pb de zi cu zi...numai ei stiu
5. Ce semnifica nick-ul tau?
nike ales de fata mea , la inscriere a gresit si asa am ramas cu el
6. Ai vreun "mentor" in jocul triburile?
nu
7. Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L26, mai bine zis cel mai experimentat?
-raspund la aceasta intrebare foarte sincer:[daca cineva dupa 13 care citeste aici si zice ca mint cu ceva sa ma injure]
-l26 din punct de vedere al jocului e o lume moarta
- cel mai bun trib?[acolo unde poate mai sunt citiva vii]
-cel mai experimentat[va spun ca se doarme la greu ,e cald ,lumea e la mare poate...sau sunt in camere si nu au aer]
eu de cind joc aici nu am vazut ceva frumos in secunda...aici ma refer indiferent cine pe cine...nu conteaza tribul din care fac parte
8. Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ in cadrul acestui joc?
o data de mult am fost surprins de citeva faze[puteti citi interviul meu de pe l13]
dar aici nu sunt surprins de nimic nici pozitiv nici negativ
9. Ai vrut sa renunti vreodata, daca da: Ce lucru te determina sa ramai in joc?
-am vrut sa renunt definitiv la joc pe l13 cind am avut o cearta cu o tipa din trib si am hotarit sa ma bat doar eu cu ea si dupa m-am trezit cu foarte multe conturi in cap[conturi care o data le ajutam cu pp cind erau juc.respectivi pe ele]
-l13 a fost o lume frumoasa cu juc extraordinari de buni,si se va incheia asa cum le-am prescris eu atunci cind am parasit-o
-am ramas pe joc datorita unor persoane la care tin
10. Ce calitati crezi ca trebuie sa le aibe un lider in cadrul acestui joc?
-nu stiu intrebatii pe ei .eu unul nu ma consider lider
11. Cred ca ai foarte multe informatii despre lucrurile ce au loc pe L26. Ce alte lucruri ne poti dezvalui? (dintre cele care ar trebui pastrate secret, uneltiri samd) Ai spioni in alte triburi?
-spioni au fost si vor fi peste tot pe orice lume,dar pe mine ma lasa rece acest gen de jucatori
12. Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 26 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?
-o lume moarta[si cind se mai trezeste din morti cite o grupa din trib advers tot o grupa de morti gaseste la atacuri]
or fi la mare la plaja ,e vara...asta e
13. Cum ai fost privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului tau?
-nu stiu
-da,doar de cine nu ma cunoaste
-nu am facut niciodata parte din conducere
14. Care este directia pe care Norok o va urma?
habar nu am nu fac parte din conducere,dar la ce se vede pe joc le-am spus in fata ca asa nu se face performanta
am intrat alaturi de ei pe aceasta lume,am multi prieteni aici...dar la ce se joaca la nivel de trib lasa de dorit
facem umbra la l26
15. Ce inseamna cuvantul "alianta" pentru tine , referitor strict la joc?
-aceleasi teluri,aceleasi ambitii,acelasi dusman
16. Un mic top 10 facut de tine , numai cu playeri de pe aceasta lume ( experienta, pasiune, maiestrie...). Un mic top 10 obiectiv.
-sunt citiva dar nu sunt eu in masura sa comentez,asta se poate vedea pe statistici...dar si acolo sa aveti grija unde va uitati ca aparentele inseala uneori
la fel ca in viata de zi cu zi asa e si aici[uni isi fac conturi...nu stiu sincer unde se duc cu ele :)),alti profita de alti...exact ca in realitate...citi ani ne-or mai trebui si noua ca romani sa ne schimbam aceasta mentalitate?
17. In ce masura iti afecteaza jocul viata reala?
eu pe joc ma distrez...eeeee ...sunt unele cazuri cind mai pierd si nopti ...dar totul face parte din joc
-pentru joc nu-mi neglizez familia,catelul,purcelul....etc
18. Ce te face sa dedici timp pretios acestui joc?
da pai scumpa domnita ...pusca si fluierul le am mostenire de la bunicu,herghelia de cai de la buna,casile de la maicuta mea...ce altceva as mai evea de facut de cit sa ma joc aici :))[am glumit]
-mai omorim si noi un timp liber in afara orelor de la servici
19. Ai in prezent o "arma secreta", care poate rasturna mersul lucrurilor pe L26?
-dar dumneavoastra credeti ca poate exista asa o arma sa rastoarne tot?
20. Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?
v-am spus parerea mea in raspunsurile anterioare ...l26 lume moarta...ce naiba realizari sau esecuri sa ai intr-o lume moarta
21. Esti pe locul 29 momentan. Ce anume te-a adus acolo, care sunt calitatile tale in paralel cu ceilalti jucatori?
asa a fost soarta ,eu nu tind la puncte si la clasament
22. Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman”
-as dori cu Brencus- de ce a plecat din ZEN si a lasat contul si a fugit in moh pe alt cont si sa se bata cu ei [as vrea sa stiu si eu lucrul asta sa nu mor prost]
-zemraime-as vrea parerea lui referitor la l26
-bogdan21111 de ce naiba tine la mine ca e geloasa nevasta-mea :))[am glumit]
23. Care este cea mai buna prietena a ta de pe lumea 26 , si cand ai vorbit ultima data cu ea. Ne poti preciza numele , si nick-ul de joc,ca sa nu existe confuzii
- si asa ma cearta G.Mentosan ca i-am furat fete din haremul lui,va dati seama ce ar insemna acum un nume
mi-as da foc la valiza singur :))
24. Care a fost cel mai mare atac care l-ai organizat? contra cui ? si ce rezultate a avut ?
-pe l26 nu am avut parte de nici un atac organizat ca la carte...asadar nu pot ** despre atacuri daca nu mi-au placut
25. Cine a fost cea mai buna recrutare ca si jucator? De ce crezi asta?
-aici sa raspunda conducerea norok,eu sunt total pe linga
26. Ce alegi din variantele urmatoare si de ce?
a) Crezi in dusman pe harta si prieten in viata? Da sau nu?
b) Jucator bun si activ sau subaltern de incredere , slab si semi-inactiv?
c) Dusman mai puternic chit ca pierzi sau dusman foarte slab fara nici o provocare de joc ?

-a)-da
-b)-da
-c)-da
27.In incheiere, ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe L26 ?
-dupa luna august in colo sper sa se trezeasca la viata si l26[pina atunci ii cred ..concedii..mare..munte...etc] dar si din august ,septembrie in colo daca tot asa se joaca va rog sa scrieti undeva l26 a fost o lume moarta din punct de vedere al jocului
 
Ultima editare:

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Interviu vasy112
1. Pentru inceput ai putea sa ne spui cateva lucruri despre persoana din spatele nick-ului?

Sigur.Numele meu real este tudorel vasile am 20 de ani sunt din Satu Mare...pe langa aceste lucruri am si un job.

2. Cum ai aflat de joc? Cum a inceput aventura pe triburile.ro?

De acest joc am aflat de la fratele meu pe care`l vedeam mai tot timpul cu ochii in calculator si implicit pe acest joc si ca orice adolescent care sta intr-o proportie foarte mare din timp pe calculator am inceput si eu sa ma joc fara a sti despre ce este vorba…Inceputul a fost greu.Pot sa spun ca prima lume pe care m-am inscris a fost lumea 5 care era in desfasurare,unii jucatori avand cateva sute de mi de puncte…

3. Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 30, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?

Tinand cont de evolutia jocului am o parere foarte buna in ceea ce privesc unele avantaje insa sunt impotriva acelor lumi pe care se baga puncte premium pt unele facilitate pt a te dezvolta mult mai repede

4. Cum ai ajuns sa joci pe L26?

Pot sa spun ca am ajuns pe aceasta lume datorita faptului ca am dat stergere cu mai multi prieteni printer care si magnatu cel care se afla si el pe aceasta lume.Am ajuns pe aceasta lume pt ca era lumea care imediat dupa ca am dat stergere isi “deschidea portile” si am decis cu unii jucatori de pe 5 sa ne bagam aici daca mai avem chef si totodata sa mai tinem legatura.

5. Ce semnifica nick-ul tau?

Nick-ul meu Vasy112 nu semnifica prea multe decat numele meu real+3 cifre nesemnificative (un nume ales la nimereala fara a sti ca voi ajunge unde am ajuns)

6. Ai vreun "mentor" in jocul triburile?

Un mentor as putea spune ca a fost fratele meu pt ca el m-a invatat sa iau primul sat,care pe langa asta mi-a mai spus unele lucruri esentiale si nimic mai mult.

7. Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L26, mai bine zis cel mai experimentat?

Nu pot sa spun un lucru cert despre cel mai experimentat trib,pot sa spun doar ca toate tribulurile din top 5 au niste jucatori foarte buni ca individualitati insa conteaza foarte mult colaborarea intre acestia!

8. Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ in cadrul acestui joc?

Da...pot sa spun ca m-a surprins jucatorii de speed care au castigat campionatul mondial de speed,bineinteles intr-un mod foarte placut.

9. Ai vrut sa renunti vreodata, daca da: Ce lucru te determina sa ramai in joc?

Pot sa spun ca am vrut de cateva ori sa ma las de joc(de lumea 26) insa pot sa spun ca eu mai sunt aici doar pentru ca mai joaca magnatu insa nu pot sa spun ca nu conteaza si colegii din trib pe care i-am cunoscut pe parcursul lumii 26.

10. Ce calitati crezi ca trebuie sa le aibe un lider in cadrul acestui joc?

10. Ce calitati crezi ca trebuie sa le aibe un lider in cadrul acestui joc?

Un lider in cadrul acestui joc dupa parerea mea ar trebuii sa aiba 3 lucruri esentiale:
a) sa fie un om influent
b) sa aiba o viziune,un plan asupra derularii jocului chiar de la inceputul lumii
3) sa fie un tip exigent fara a le permite jucatorilor prea multe “prostioare” care sa stie sa-si incurajeze jucatorii

11. Cred ca ai foarte multe informatii despre lucrurile ce au loc pe L26. Ce alte lucruri ne poti dezvalui? (dintre cele care ar trebui pastrate secret, uneltiri samd) Ai spioni in alte triburi?

Cred ca la aceasta intrebare nu va pot spune foarte multe lucri,pot sa va spun ca din tribul din care fac parte probabilitatea de avea un spion este foarte mica din prisma faptului ca interactionam foarte mult iar prin acest lucru tind sa cred ca nu avem iar in ceea ce priveste zen-ul,fiind inamicul nr 1 al tribului a fost un jucator care a incercat sa se faca cunoscut prin asemenea metode,probabil ca v-or mai aparea pe parcursul jocului.

12. Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 26 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?

Pot sa spun ca sunt si aici,ca pe orice lume jucatori foarte experimentati atat jucatorii din zen,nrv cat si cei din moh si norok care au venit multi,cunoscandu-se de pe alte lumi care au venit cu tot felul de idei pe care le pun in practica pe acesta lume aici referindu-ma la conducatori.

13. Cum ai fost privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului tau?


Pot sa spun ca sunt un tip vulcanic insa totodata sunt un tip vorbaret,glumet care probabil a fost criticat de multi din trib insa fiecare are propriul caracter si nu il putem schimba in niciun fel...in ceea ce privesc actiunile tribului nu pot sa-mi dau foarte mult cu parerea,ii las pe colegi sa-si dea cu parerea!


14. Care este directia pe care MOH o va urma? (chiar daca nu e definita in detaliu, cateva exemple)


O directie pe care MoH incearca sa o urmeze este de a inchide lumea chiar daca unii sunt extrem de convinsi ca noi nu v-om castiga,incercam sa le demonstram ca s-au inselat,nimic mai mult!

15. Ce inseamna cuvantul "alianta" pentru tine , referitor strict la joc?

De la inceput alianta pt mine a insemnat ca si propriul trib insa jucand nu pe foarte multe lumi am observat ca unii se ataca si intre ei numai sa le cucereasca satul sau satele insa cred ca am ajuns la un nivel la care nu ma pot astepta la asa ceva asa ca merg pe aliati ca si pe propriul trib.

16. Un mic top 10 facut de tine , numai cu playeri de pe aceasta lume ( experienta, pasiune, maiestrie...). Un mic top 10 obiectiv.

Nu pot sa spun ca am interactionat cu foarte multi jucatori si din aceasta cauza nu pot da un top 10 exact.Din punctul meu de vedere pot sa spun ca jucatori precum Magnatu si Extraction Point se afla pe podium...pe langa cei 2 jucatori vreau sa-i mentionez si pe: georgeta...,iti iau satu.,Norris jr,rayvang1 acestia fiind din tribul MoH iar din celalalte triburi i-as putea mentiona pe Tribunul,Doeion,kommodoro,Annya18 care sunt la randul lor jucatori foarte exeprimentati!

17. In ce masura iti afecteaza jocul viata reala?

Pot sa spun ca acest joc,de cand am inceput sa joc m-a afecatat foarte mult:eek:re pierdute de la scoala si mai nou nopti pierdute pe joc si prin asta cred ca am spus totul.

18. Ce te face sa dedici timp pretios acestui joc?

Probabil oamenii pe care ii stiu in acest joc virtual chiar daca nu am reusit sa ma intalnesc cu foarte multi iar intr-o alta ordine de idei mi se pare un drog acest joc,as vrea sa ma las insa si dupa ce am dat stergere pe o lume abia am asteptat o lume sa inceapa sa ma pot inscrie si eu...

19. Ai in prezent o "arma secreta", care poate rasturna mersul lucrurilor pe L26?

Nu pot sa spun ca detin o "arma secreta" care ar putea rasturna mersul lucririlor pe aceasta lume,totul tine de cat de activi sunt jucatorii din propriul trib.

20. Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?

Nu sunt genul care sa ma laud sa ies in evidenta cu ceva anume,joc pt mine si pt propriul trib iar prin acest lucru incerc sa ma fac cunoscut,nimic mai mult iar din celalalt punct de vedere nu am avut niciun esec care sa ma faca sa cedez!

21. Esti pe locul 13 momentan. Ce anume te-a adus acolo, care sunt calitatile tale in paralel cu ceilalti jucatori?

Pot sa spun ca m-a adus pe acest loc 13 pt moment 2 lucruri si anume: activitatea in primul rand iar in al 2-lea rand stau foarte bine din punct de vedere psihic...

22. Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman”

Ar fi frumos sa vedem un interviu de la toti conducatorii de triburi din TOP 5 iar pe langa asta as vrea sa mentionez cativa jucatori de la care as vrea sa vad un interviu pe langa cei mentionati anterior:
georgeta...,iti iau satu.,Tribunul si ZaMaster

23. Care este cea mai buna prietena a ta de pe lumea 26 , si cand ai vorbit ultima data cu ea. Ne poti preciza numele , si nick-ul de joc,ca sa nu existe confuzii

Nu sunt multe fete in MoH.O deosebita placere de a interactiona cu ea este georgeta...,nimic mai mult.

24. Care a fost cel mai mare atac care l-ai organizat? contra cui ? si ce rezultate a avut ?

Daca ma pot lega si de alte lumi as mentiona organizatele pe care le dadeam impreuna cu colegii de trib de pe lumea 5.Nu stiu exact numarul atacurilor lansate de trib insa probabil doar cei atacati o simteau pe propria “piele”.Pot sa spun ca fiecare organizat a fost un success,nu foarte mare succes de fiecare data insa tot timpul avansam pe harta de asta se temeau pot sa spun toate triburile de pe lumea 5.

25. Cine a fost cea mai buna recrutare ca si jucator? De ce crezi asta?

Pot sa spun ca o recrutarea foarte buna in ceea ce a vizat mersul lucrurilor pe aceasta lume a fost intrarea lui Brencus.Intr`adevar a avut un oarecare punctaj cu care am reusit sa avansam foarte mult insa este un jucator foarte bun desi pana la intre la noi in trib ciugiulea intr-o mare parte din propriul trib insa care a ajuns la noi in trib iar acum pot sa spun ca traieste in mare masura pe spinarea dusmanilor iar pe aceasta cale tin sa-l felicit!

26. Ce alegi din variantele urmatoare si de ce?

a) Crezi in dusman pe harta si prieten in viata? Da sau nu?
Nu prea cred in asa ceva sau cel putin nu m-am intalnit cu asemenea jucatori.Ar putea fi o probabilitate de a fi prieteni in viata si dusmani pe joc pana in momentul in care se tachineaza…daca ajung sa se tachineze acolo s-a sfarsit o asa zisa prietenie.
b) Jucator bun si activ sau subaltern de incredere , slab si semi-inactiv?
Ma rezum doar la un raspuns din cele 2.Jucator bun si activ
c) Dusman mai puternic chit ca pierzi sau dusman foarte slab fara nici o provocare de joc ?
Aleg ambele variante pentru ca un razboi nu il poti castiga jucand contra unor jucatori activ si buni,mai apar pe traseu si jucatori care dupa un mic organizat parasesc jocul sau dupa ce sunt atacati isi bat joc de munca tribului si fie ca golesc satele fie ca dau parola in tribul dusman.

27.In incheiere, ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe L26 ?

Tin sa le urez mult succes pe mai departe tuturor si fie ca cei mai buni sa castige lumea avand la baza corectitudinea!
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Interviu ZaMaster
1. Pentru inceput ai putea sa ne spui cateva lucruri despre persoana din spatele nick-ului?

Ma numesc Calin Remus, am 33 de ani, sunt din Medgidia/ Constanta si imi plac jocurile de strategie. Te rog frumos sa nu modifici nimic din raspunsurile mele chit ca mai au greseli gramaticale sau de alta natura.

2. Cum ai aflat de joc? Cum a inceput aventura pe triburile.ro?

Cautam sa cumpar ceva pe ebay si tot imi aparea o imagine cu tribalwars.co.uk, efectiv din greseala am dat click, pentru ca pagina de net respectiva ma deranja am lasat-o jos in bara, cand am terminat de cumparat ce vroiam pe ebay, am accesat si aceasta pagina, cum facea reclama la strategie si alte chestii mi s-a parut interesanta, am accesat jocul fiind o treaba simpla, un e-mail/parola/ cont si gata treaba...

Pe triburile.ro

Dupa aceasta aventura am cautat si varianta romaneasca, asa am intrat in Lumea 2, unde pierdusem startul, apoi am nimerit intr-un trib bun, datorita faptului ca eram activ, reusisem sa cresc bine ca si jucator, raport agresor/aparator egal..etc, aici mi-am facut ucenicia cu alte cuvinte ( m-am plimbat prin vreo 20 triburi, pentru ca nu imi convenea multe lucruri, copii de 14 ani ce stabileau numa si numa prostii') , in L2 cred ca jucau vreo 20 colegi de munca si discutam de treaba asta non-stop.
Primii pasii seriosi au fost in L3, dar discutam de L26.

3. Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 30, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?

Multe lumi nu au suferit modificari majore, dupa care s-au imbunatit/ modificat:
- s-a lucrat la grafica
- arme paladin
- biserica
- modificari simple sunt la viteza lumi si a trupelor, multi vrem lumi mai rapide

Eu am trimis un e-mail la nemti si am propus trupe noi si mi s-a spus ca serverul nu poate duce astfel de modificari, modificarile ce le vroiam eu erau:

- la 20 sate sa ai posibilitatea sa ai inca un paladin, la 40 sate sa ai 2 paladini si asa mai departe
- paladinul sa poate fi inarmat cu mai multe artefacte ca si la jocul "Heroes", astfel o armata cu 1 paladin inarmat cu artefacte pentru topoare, cai usori, berbeci...etc ar face damage mai mare
- - "vrajitor": 1 vrajitor sa poate fi facut prin taleri magici, gen nobili, scopul lui este sa fie scump ca si resurse dar sa aibe doua abilitati: cand ataca un sat dusman si acel sat e de atac sa-si atace propriile trupe din sat iar daca este de aparare sa dispara, rolul masiv al acestui vrajitor se simte la lumile avansate cand fiecare granita e sprijinita cu zeci sau sute de mii de trupe si multi jucatori isi pierd cheful sa mai joace cand intervine aceasta stagnare si vezi ca dai mii sau zeci de mii de atacuri degeaba

O lume unde imi place efectiv sa joc acum este http://www.tribalwarsmasters.net, viteza serverului/ trupelor foarte buna, premii date de innogames, sa mai zic ca participa si cei mai buni playeri din lume ...

4. Cum ai ajuns sa joci pe L26?

Ma lasasem de joc la un moment dat, apoi am primit un telefon de la marbah sa revin sa joc si daca vreau pe L26, initial nu am vrut dupa care mi-am facut un cont mic, am studiat harta, am nimerit in mijlocul dusmanilor si am zis " de ce nu", faptul ca eu am inceput sa joc pe 09.01.2012 si la sfarsitul lunii ianuarie eu aveam deja 4 sate luate prin forte proprii spune destul de mult si m-a ambitionat si mai tare :)

5. Ce semnifica nick-ul tau?

Sincer nu stiu :)
Este un cont mostenit/ preluat din L5 de cand avea 200.000 puncte acolo si l-am dus sus de tot, acum parafrazand si discutand de L 26 pot zice ca sunt Za / Zu / Zen si Master :), za za :)

6. Ai vreun "mentor" in jocul triburile?

Nu. Cine m-a invatat sa dau primele comenzi in acest joc este un englez dar nici decum mentor. Privind in urma la experienta acumulata in joc pot spune ca sunt un autodidact.

7. Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L26, mai bine zis cel mai experimentat?

Dpdv al jocului si strategiei adoptate cred ca NRV, cel mai bun per ansamblu este familia ZEN, nu pentru ca fac parte ci pentru ca rezultatele o dovedesc.

Exemplific putin partea cu NRV.
- ca si numar de sate comparativ cu MoH suntem net inferiori
- ca si strategie si rezultate suntem net superiori
- fac un printscreen acum, il pun aici si veti fi lamuriti

pentruinterviu.png


MoH in raport cu dusmani de la diplomatie au: 392.940.304 ( Clasic ) si 485.860.260 ( MoH ) = 878.800.564 inamici invinsi iar noi NRV avem 946.352.071 + suntem pe loc doi la aparatori pe general lume.

7.a Carui fapt crezi ca i se datoreaza succesul tribului tau?

Realizarile tribului NRV se datoreaza in mare parte faptului ca avem in componenta jucatori ce pe alte lumi au fost conducatori/ intemeietori si inteleg bine jocul avand o viziune asupra jocului cu bataie lunga de finalizare.
Coordonatorii tribului nu urmaresc neaparat un avantaj imediat ci mai degraba unul pe termen lung, avem un plan defensiv bine pus la punct si la organizarea atacurilor pot oricand enumera 5 colegi ce o pot face cu succes.

8. Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ in cadrul acestui joc?

Pozitiv:

- implicarea pe joc a lui Extraction Point, este cel mai activ implicat jucator ce il stiu eu
- schemele de "joc" ale lui neluchelu
- relatiile interumane / sociale din afara jocului ale melbel si DarkWitch
- cunoasterea in viata reala a cat mai multor tribali si tribalite :)

Negativ:

- ambitia unor jucatori de a avea cat mai multe sate facand lucruri in general incorecte
- certurile intre colegi/ triburi in afara limitei bunului simt

9. Ai vrut sa renunti vreodata, daca da: Ce lucru te determina sa ramai in joc?

Am renuntat 1 data la joc, am zis eu definitiv si dupa 1 an si 3 luni am revenit. Am renuntat a doua oara cam 3 luni si am revenit din nou. Daca ma las si a treia oara nu mai revin cred eu deloc si chiar am fost tentat sa renunt si a treia oara de curand :).

9.a Motivele pentru care ai vrut sa renunti la joc au legatura cu probleme reale, sau tradari si dezamagiri in joc ?

Motivele au fost in special de joc: banari si dezamagirea fata de unii colegi.

10. Ce calitati crezi ca trebuie sa le aibe un lider in cadrul acestui joc?

Acest joc poate fi perceput in mod diferit de diversi jucatori si as exemplifica acest punct de vedere al meu, astfel:

1. in primul rand sunt lideri cunoscuti pe acest server ce le place fff mult inceputurile de lume, aproape in fiecare lume au avut starturi furtunoase, eu le zic "starting player", nu vor rezista niciodata la un razboi de anduranta

2. sunt lideri de triburi care cunosc pe toata lumea si le e foarte usor sa faca diplomatii, sa se ajute intre ei ca si triburi, acesti lideri sunt "periculosi", i-as incadra la categoria " nu trebuie sa ai incredere ", ca si exemplu la un anumit razboi intre doua triburi aliate te lasa cu ochii in soare cand va crede ca il va avantaja razboiul ..

3. d.p.d.v. al meu un lider cu adevarat, care este respectat si apreciat pentru munca depusa sunt acei jucatori ce in cadrul tribului stie sa:
- sa-si atraga jucatori
- sa-i tina activi non-stop, prin razboaie si nu numai, sa nu se plictiseasca
- sa promoveze colaborarea in orice domeniu nu numai de joc, chiar si in viata reala
- sa fie capabil in a-si face colegi sa fie loiali tribului, sa "nu dea din casa" indiferent de motiv
- sa fe corect si cinstit cu toti membri, sa fie impartial, sau daca e subiectiv sa promoveze jucatori mai activi
- sa fie maleabil in a rezolva conflictele interne, de genul " pentru un bine mai mare/ general" sa fie capabil in a-si sacrifica "pionii"
- intretinerea unei bune colaborari si o comunicare eficienta cu aliatii si de ce nu si cu dusmanii, lasand ca esti dusman pe joc dar te poti intalni la o bere sau la o distractie cu ei la mare sau munte
- sa-si asigure din timp spioni in triburile aliate si eventual sa fie " pregatit" la orice ora din zi si noapte in a-si muta jucatori activi la orice granita pe harta
- sa fie capabil in a-si recunoaste greselile si daca este depasit de situatie sa predea stafeta oricui crede ca merita acest lucru
- si cea mai grea misiune a lui este sa fie miel cand e cazul si leu cand se impune situatia, sa stie sa vorbeasca civilizat dar la o adica sa fie si "uns cu toate alifiile".

10.a Daca esti un lider al tribului din care faci parte, crezi ca te incadrezi in standardele in care crezi ? Daca nu esti, crezi ca ai fi potrivit pentru o astfel de pozitie ?

Un lider dpdv al meu este detaliat la punctul de mai sus, cat priveste persoana mea pot fi considerat de alti colegi lider dar nu ma auto-intitulez. Personal nu imi trebuie diverse bulinute in cadrul tribului ca sa arat ce stiu si pot face. Personal cred sau mai bine zis asteptarile mele la cei ce au bulinute cresc exponential fata de ceilalti colegi, tocmai ca ei ar trebui sa cunoasca jocul la perfectie, sa faca strategii, sa fie implicati masiv pe joc, sa fie un exemplu pentru ceilalti ... eu mai am si cativa "pitici" pe creier ce pot deranja pe unii.

11. Cred ca ai foarte multe informatii despre lucrurile ce au loc pe L26. Ce alte lucruri ne poti dezvalui? (dintre cele care ar trebui pastrate secret, uneltiri samd) Ai spioni in alte triburi?

Cand ma uit la triburile dusmane/ inamice nu pot sa nu observ ca stiu cativa membri cu care am colaborat strans in alte lumi. In general informatiile de la dusmani in marea lor majoritate vin de la jucatori ce ei insisi sunt suparati cu ceva pe tribul/ conducerea din care fac parte si ajung la stadiul de a-si dori sa faca rau.

Presimt un colaps al familiei Norok, am observat ca ei au cativa jucatori buni, mult peste medie dar nu au echipa, in orice joc de strategie daca nu ai sau faci echipa rezisti putin si singura necunoscuta este timpul.

Tribul MoH se va dezbina singur din interior mai mult decat ar face-o familia ZEN din exterior.

12. Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 26 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?

Jucatori si conducatori foarte buni spre exceptionali.

13. Cum ai fost privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului tau?

Nu sunt privit intotdeuna cu ochi buni, sunt constient de acest lucru, de multe ori planurile mele pot deranja pe unii desi observ ca astfel de planuri sunt facute si de altii din cadrul familiei. Am un singur plan in care sunt criticat dar e temporar si cu limita de timp. Tribul din care fac parte daca este criticat pentru o anumite actiune dusmani ar trebui sa tina cont ca sunt "dusmani" si orice avantaj creat/ obtinut este binevenit.

14. Care este directia pe care NRV/ ZEN o va urma? (chiar daca nu e definita in detaliu, cateva exemple poate da) si aici astept o descriere marca Ovi tinand cont de diplomatiile din zona.

Facand abstractie ca intrebarea era lansata de mine pentru Extraction Point pe forum extern, dpdv al meu este ceva simplu:

- familia ZEN are jucatori de anduranta
- planul cel mai simplu: cucerim marginile, blocam mijlocul harti

15. Ce inseamna cuvantul "alianta" pentru tine , referitor strict la joc?

ALIANTA ...

1. un trib aliat cu tribul meu inteleg sa fie acel trib cu care:

- impartim aceeasi dusmani
- atacam aceeasi dusmani
- avem aceleasi diplomatii
- nu ne incurcam reciproc, de genul eu atac un trib dusman cu mine si aliat/PNA cu ei si ei ajuta dusmani mei, pai asta nu mai este alianta, asta e " nesimtire "
- multi considera ca la umbra unei aliante pot face diverse manevre, practic spus aliatii care intr-adevar sunt cu tine pe bune nu te incurca la barbare, nu incalca rezervarile, te intreaba daca ai nevoie de defensive sau sa te ajute cu atac sa curete pentru tine, organizeaza impreuna atacuri coordonate/ sprijin / logistica / sittere / planuri
- acel conducator care stie doar sa tipe / sa impuna / sa ordone / sau sa-si invete colegi la "magarii" nu isi va respecta cuvantul dat nici fata de aliati/ colegi la timpul potrivit
- sa nu confunde lucrurile, prieteni din viata reala cu dusmani de pe joc, daca e asa bun prieten va juca alaturi de tine de multa vreme nu doar la necaz sau la manevre

2. cel mai bine o alianta se mentine si se dezvolta cand se pun bazele de la inceputul unei lumi si se continua multe vreme, daca exista comunicare, cuvantul dat are valoare, analizezi si iei decizi reciproc avantajoase, atunci fiecare coleg de trib va spune de colegi din trib aliat cu ei acelasi lucru, atunci poti vorbi de o familie.

15a Conform criteriilor prezentate de tine, tribul din care faci parte, are parte de astfel de aliante ?

Daca nu ar fi fost setarile lumi cu limita de membri la 80 cred ca ZEN si NRV ar fi unul si acelasi trib.
Imediat langa este SMURD, trib pe care il apreciez la adevarata valoare si dpdv al meu ar putea sa arate mult mai mult decat au facut-o pana acum si ei efectiv se incadreaza in standardele enumerate de mine pentru un aliat.

16. Un mic top 10 facut de tine , numai cu playeri de pe aceasta lume ( experienta, pasiune, maiestrie...). Un mic top 10 obiectiv.

Parerea mea:

1. Extraction Point
2. Pandorra
3. magnatu
4. DarkWitch
5. melbel
6. doeion
7. zemraime
8. MENOFVALOR1
9. marbah
10.maxx4ever23 la egalitate cu mondyalu12

Nu sunt subiectiv, am spus mai devreme de ce NRV are rezultate si mi se pare normal sa vorbesc despre ce cunosc.

17. In ce masura iti afecteaza jocul viata reala?

In acest moment nu imi afecteaza, cand imi va afecta si trebuie sa iau o decizie va fi sa renunt la joc temporar sau definitiv.

18. Ce te face sa dedici timp pretios acestui joc?

Intotdeauna mi-au placut jocurile de strategie, efectiv in timpul liceului ne strangeam la cate o sala de net multi baieti si fete si jucam Starcraft I pe " bani/ diverse beneficii", apoi au urmat si altfel de jocuri Heroes ( de unde am propus printr-un ticket la admini doua lucruri: prima ca si paladinul sa poate fi inarmat cu mai multe obiecte/ artefacte odata si a doua ca la un numar de sate, sa zicem 20 sa tot primesti un paladin, acest lucru te ajuta la lumile avansate ) ... plus alte jocuri.
Triburile este un joc on-line in timp real, este pentru jucatori de strategie cu mult timp liber, nu este chiar asa complicat ba din contra ...majoritatea celor ce au acces la internet de la locul de munca/ birou este exceptional.
Dedic atat de mult timp pentru ca in timp iti faci un grup de prieteni si zilnic discuti cu ei, de multe ori ai colegi in trib ce te pot ajuta in viata reala ( am cunoscut prin intermediul jocului avocati/ judecatori/ patroni de firme / contabili ...de multe ori te ajuta mai mult decat crezi), plus ca socializand cu diverse persoane in diverse colturi de tara cand faci cate un concediu te mai intalnesti si la un gratarel/ mititei / plaja / munte ..etc.

19. Ai in prezent o "arma secreta", care poate rasturna mersul lucrurilor pe L26?

Nu am.
Daca as avea nu as face-o publica.

20. Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?

Am avut numai realizari singurul meu neajuns ( greutate, dificultate, neplăcere, necaz ) este ca tot timpul am probleme cu nobili. O realizare importanta este ca imi fac alti prieteni noi pe joc in afara celor ce-i aveam deja in viata reala.

21. Esti pe locul 4 momentan. Ce anume te-a adus acolo, care sunt calitatile tale in paralel cu ceilalti jucatori?

Pe locul 4 este Ovi, eu sunt acolo mult mai jos ...:)
Avand in vedere ca am inceput jocul mult mai tarziu ca si ceilalti stau destul de bine:)
Calitatile mele: activ, cunosc jocul la perfectie, pot juca pe orice granita

22. Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman”

O sa fac cate 3 nominalizari:

1. coleg de trib: Extraction Point, marbah, melbel
2. aliati: DarkWitch, doeion, neluchelu
3. dusmni: magnatu, vasy112, zemraime

Dupa opinia mea sunt reprezentativi pentru triburile din care fac parte si cand vor avea loc interviurile isi vor da seama toti de calitatile lor.

23. Care este cea mai buna prietena a ta de pe lumea 26 , si cand ai vorbit ultima data cu ea. Ne poti preciza numele , si nick-ul de joc,ca sa nu existe confuzii

Cea mai buna prietena... sunt 3: Zoitica, gabbby1984, soft love.

Am precizat nick-urile de joc, numele nu il spun si vorbim aproape zilnic.

24. Care a fost cel mai mare atac care l-ai organizat? contra cui ? si ce rezultate a avut ?

Cel mai mare atac organizat de mine este pe alta lume, un player de la peste 4 milioane in ziua atacului a ramas in 200.000 puncte. Aici am participat / coordonat / ajutat la eliminarea:

1. jucatorul warcaller adus din alta lume ce s-a dat mare maestru pe joc si acum mai are 105,524 puncte din peste 2 milioane
2. oaja ce mai are 53,922 din peste 1 milion
3. nashu1981 idem ...

25. Cine a fost cea mai buna recrutare ca si jucator? De ce crezi asta?

Cea mai buna recrutare ca si jucator, de pe toate serverele pe care am jucat, din toate punctele de vedere , atat pe joc cat si in viata reala o reprezinta Life Or Death.

26. Ce alegi din variantele urmatoare si de ce?
a) Crezi in dusman pe harta si prieten in viata? Da sau nu?
b) Jucator bun si activ sau subaltern de incredere , slab si semi-inactiv?
c) Dusman mai puternic chit ca pierzi sau dusman foarte slab fara nici o provocare de joc ?


a. DA
b. aleg jucator bun si activ, dar ... nici a doua nu e de lepadat daca sunt perioada mici de inactivitate, poate fi inactiv dar daca e loial/ incredere e bun si asa decat deloc ( il poti transforma in full defence si bagi unde e nevoie, in joc e nevoie si de astfel de conturi )
c. aleg prima varianta, dusman puternic si ne incercam fortele decat slab si nici o motivatie

27.In incheiere, ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe L26 ?

In primul rand doresc ca la fiecare jucator sa cucereasca cat mai multe sate, daca se poate sa fie un joc cat mai corect si sa se dispute 100% pe harta si sper sa ne revedem cu bine in momentul in care lumea 26 se va inchide.
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Interviu marbah
1. Pentru inceput ai putea sa ne spui cateva lucruri despre persoana din spatele nick-ului?

Salut numele meu e George momentan stau in Bucuresti si lucrez la Gameloft.

2. Cum ai aflat de joc? Cum a inceput aventura pe triburile.ro?

Aventura a inceput pe l1 fara succes :) dupa care am intrat pe l3 unde i-am cunoscut pe Sciti :)

3. Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 30, ce parere ai despre modificarile aduse

jocului?


Jocul a evoluat foarte mult iar modificarile vin in ajutorul jucatorilor ceea ce e imbucurator. Cert e ca

fara premium nu poti juca la capacitate maxima cu multe sate :).

4. Cum ai ajuns sa joci pe L26?

Dupa terminarea l3 nu am putut sta prea mult departe de joc, imi era dor sa dau alt tab dintr-un meci de

dota sa scot trupele din sat:)

5. Ce semnifica nick-ul tau?

Mai sincer nu stiu daca inseamna vreo ceva. Mi s-a parut ca aud cuvantul asta, sau ceva de genul, cand

ascultam o melodie acum multi ani la televizor si mi-a placut. In niciun caz nu vine de la vreo masina sau

mai stiu eu ce minune.

6. Ai vreun "mentor" in jocul triburile?

Nu, in niciun caz. Jocul se rezuma la timpul pe care esti dispus sa il investesti. Micile trucuri se invata

rapid.

7. Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L26, mai bine zis cel mai experimentat?

Zen-ul fara doar si poate. Iar prin Zen inteleg toata alianta:p

8. Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ in cadrul acestui joc?

Calitatea persoanelor cu care am intrat in contact pe l26 m-a suprins negativ as putea spune :)

9. Ai vrut sa renunti vreodata, daca da: Ce lucru te determina sa ramai in joc?

Nu n-am avut niciodata intentia si nici tentatia:)

10. Ce calitati crezi ca trebuie sa le aibe un lider in cadrul acestui joc?

Un lider, in cadrul acestui joc, trebuie sa aiba in primul rand timpul necesar. Dupa care urmeaza calitatile

organizatorice si cele diplomatice precum si felul in care vorbeste si in care asculta partenerii de joc.

11. Cred ca ai foarte multe informatii despre lucrurile ce au loc pe L26. Ce alte lucruri ne poti dezvalui?

(dintre cele care ar trebui pastrate secret, uneltiri samd) Ai spioni in alte triburi?


Dupa toate probabilitatile Zen-ul v-a castigat si va fi cea mai scurta lume de pe .ro. Da, avem si spioni in

alte triburi. Iar la capitolul dezvaluiri, avem maine organizat :)) dar cred ca jucatorii in cauza deja

stiu :p

12. Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 26 ca nivel al jucatorilor

din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?


Fara sa ofensez pe nimeni, si vorbind mai mult de partea de sud, nivelul jucatorilor este foarte scazut atat

la nivel de trib cat si individual. Nu am intalnit pana acum jucator care cu adevarat sa puna probleme, si

sa opreasca granita.

13. Cum ai fost privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului

tau?


In trib se pare ca am o imagine de om dur, dar nu stiu de ce :p. Am fost si criticat si blamat si injurat,

dar cand vin de la persoane care nu te cunosc sau care vorbesc in necunostiinta de cauza nu au de ce sa te

afecteze.

14. Care este directia pe care NRV/ ZEN o va urma? (chiar daca nu e definita in detaliu, cateva exemple

poate da)


Dupa cum ti-a explicat si el odata luata marginea de Sud a hartii vom inainta in bloc inspre Vest flancand

zona pe care zen-ul o tine in centrul hartii :). De precizat ca, cu aceeasi miscare, am inchis si lumea 3:).

15. Ce inseamna cuvantul "alianta" pentru tine , referitor strict la joc?
Bleu pe harta, nu ataca ca te cearta Yna.

16. Un mic top 10 facut de tine , numai cu playeri de pe aceasta lume ( experienta, pasiune, maiestrie...).

Un mic top 10 obiectiv.


Fara sa fie intr-o ordine anume nu i-as putea exclude pe urmatorii: Doeion, Extraction Point, Tribunul,

Darkwitch, Melbel, neluchelu, maxx4ever23 dintr-un eventual top10. Si da pe toti ii cunosc de pe lumea 3,

dar au dovedit aici, mai mult sau mai putin, ca locul lor e acolo in top.

17. In ce masura iti afecteaza jocul viata reala?

Jucandu-l de peste 4 ani, jocul s-a cam imbinat cu viata reala :). Morning routine: trezeste-te spala-te da

drumu la calculator login pe triburile :). Dar trebuie sa stii si cand sa tragi linie sa spui stop, si cand

sa o lasi mai moale. Iar la cum se prezinta l26 ai timp berechet:).

18. Ce te face sa dedici timp pretios acestui joc?

Amicitiile facute in cadrul jocului precum si Un anumit thrill cand ii iei un sat unui coleg de joc.

19. Ai in prezent o "arma secreta", care poate rasturna mersul lucrurilor pe L26?

Personal nu, dar pot spune ca jocul se va termina mai devreme decat spera adversarii :)

20. Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta

lume?


Pe aceasta lume nu am avut parte de esecuri dar nici de realizari notabile. Poate doar topul de la agresori

si faptul ca pana acum o saptamana eram inaintea lui Doe :).

21. Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de

trib,un aliat si un „dusman”.


Cel mai mult as vrea cu Yna si cu Mel :p dragele de ele.

21a. Esti pe locul 42 momentan. Ce anume te-a adus acolo, care sunt calitatile tale in paralel cu ceilalti jucator ?

Nu consider ca este nevoie de vreo calitate speciala ca sa fi in top 100 ci doar de timp, pozitie pe harta si implicit un trib care sa iti permita dezvoltarea.

23. Care este cea mai buna prietena a ta de pe lumea 26 , si cand ai vorbit ultima data cu ea. Ne poti

preciza numele , si nick-ul de joc,ca sa nu existe confuzii

Ovi :))) si chiar ieri am vorbit cu el :p

24. Care a fost cel mai mare atac care l-ai organizat? contra cui ? si ce rezultate a avut ?

Nu am nici chiar atata timp, plus ca sunt jucator de granita. Cele mai bune organizate sunt cele din timpul

noptii cand te trezesti ca n-ai somn si le faci o dimineata placuta amicilor de peste gard.

25. Cine a fost cea mai buna recrutare ca si jucator? De ce crezi asta?

Zamaster, dar nu se poate spune chiar ca l-am recrutat ci doar l-am rugat sa vina sa se joace cu nobii :)

26. Ce alegi din variantele urmatoare si de ce?
a) Crezi in dusman pe harta si prieten in viata? Da sau nu?
b) Jucator bun si activ sau subaltern de incredere , slab si semi-inactiv?
c) Dusman mai puternic chit ca pierzi sau dusman foarte slab fara nici o provocare de joc ?


a) Nu prea, conflict de interese.
b) Intodeauna jucator bun si activ. Prefer sa il cert ca mi-a luat fata in granita decat ca a pierdut 10

sate intr-o noapte.
c) Dusman mai puternic care sa fie cat de cat challenging, ca de pierdut, nu am fost pus in situatia de a fi

in vreo granita in care sa fiu dominat si sa o pierd.

27.In incheiere, ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe L26 ?

Enjoy it while it last, ca tragem cortina devreme :p.
 
Ultima editare:

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Interviu melbel
1. Pentru inceput ai putea sa ne spui cateva lucruri despre persoana din spatele nick-ului?

Numele meu este Melania. Am 36 ani, motiv pentru care am ajuns sa nu ma bucur ca suflu in lumanari si sa tot sper sa nu ajung la 40 ca atunci sigur ajung la depresie. De fapt problema mea e ca am auzit ca incepi dupa o varsta sa pierzi neuronii si sa dai in mintea copiilor, nu ca m-ar deranja varsta:)
In rest ce sa va mai spun? Am o fetita si automat un sot:p, un job de care-mi mai aduc aminte cand mai ma lasa colegii de pe triburile(glumesc si aici, nu de alta dar o sa zica vreunul "nu are viata reala:p") si ceva fire albe.(ma tot gandesc si la ele daca de la sot, copil sau triburile mi se trag)

2. Cum ai aflat de joc? Cum a inceput aventura pe triburile.ro?

Povestea a inceput cam asa: Intr-o zi m-am intalnit cu nasii la cafea. Nasa, o femeie sobra(invatatoare - femeie ce educa copiii) isi ia cafeaua si ne paraseste scuzandu-se ca are 10 minute treaba. Cum cele 10 minute se facusera 20 imi iau cafeaua si plec in birou dupa ea sa vad daca pot sa o ajut cu ceva. Cand m-a vazut a zambit si imi spune: "Ia loc langa mine si nu scoate un cuvintel!" Ma execut, ca de, nasa e nasa si doar e exemplu pentru fina:) Cand imi arunc ochii pe computer, minune, nu facea nici probleme, nu discuta cu cineva anume ci dadea click-uri. Zambetul ei deja se largise si realizez ca trebuie sa privesc fara sa pun intrebari, asa ca tac. In urmatoarele minutele imi explica ce si cum, dar fiindca nu prezenta prea mare interes o iau la cafea si inchidem subiectul repede. Cand se lasa seara am in intentie sa inchid computerul si surpriza: ramasese logata. Imi arunc ochii nitel si prind firul relativ repede - asa credeam pe atunci. Dupa va imaginati toti ce a urmat. Telefoanele intre noi doua nu mai erau de genul: "ce ai gatit?"/"cum se face problema x?".


3. Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 30, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?

Acum o sa incerc sa raspund mai sobru ca si intrebarea o cere. Daca-mi aduc eu bine aminte nu cred ca am jucat vreodata fara PP(asta apropo de ce a raspuns colegul meu marb). Jocul, Triburile, este o afacere si ca in orice afacere se incearca sa se scoata bani si din piatra seaca. Nemtii o stiu cel mai bine:). Nu-mi place ideea cu injumatatirea cladirilor. Stiu ca este o afacere dar mai cred si ca daca se va transforma numai intr-o afacere se va pierde din farmecul jocului. Sper ca nu da nimeni cu pietre in mine ca mi-am spus parerea, chiar daca nu coincide cu a majoritatii.

4. Cum ai ajuns sa joci pe L26?

Raspunsul e simplu: am fost pacalita!:( M-a pacalit Ina: "Mel hai cu noi pe L26!" I-am spus ca nu am chef de alta lume iar replica ei a fost asa naiva incat nu am rezistat: "Hai Mel ca doar spamam, mai schimbam o vorba, mai dam un atac" si uite asa am muscat-o. Sincera sa fiu am crezut-o atunci cu toate ca daca m-as fi gandit vreo secunda ar fi trebuit sa realizez ca nu merge cu Ina: "doar spamam"

5. Ce semnifica nick-ul tau?

O...nick-ul meu vine de la dragutul meu sot care imi spune asa cand ma alinta:)
Sa nu indrazniti sa zambiti ca orice nevasta este alintata si o sa intelegeti asta mai tarziu.

6. Ai vreun "mentor" in jocul triburile?


Daca stau bine sa ma gandesc, da. Primul jucator(excluzandu-mi nasa) a fost alizeusss, (nu cred ca mai joaca pe vreo lume, iar daca joaca chiar mi-ar placea sa-i aud gurita) care se afla in NWO cu mine - un trib ce l-a ingurgitat Ina si dupa care plang si acum! Cred ca pe veci o sa-ti port dusmanie Ina ca mi-ai papat NWO-ul cu tot cu jucatori!!


7. Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L26, mai bine zis cel mai experimentat?

Daca ma iau dupa statistici: familia ZEN (a nu se uita ca si NRV face parte din aceasta familie - nu de alta dar mergem pe premiza: "Daca noi nu ne laudam atunci cine?")
Cand noi, NRV, eram foarte mici si la inceput de joc auzeam la tot pasul - "magnatul o sa va faca zob, magnatul e fost jucator pe lumea..." - incat la acel moment credeam ca o sa fie o batalie pe cinste. Ghinionul nostru, sau norocul nostru a fost ca nu am ajuns la MoH inca, incat sa-mi dau cu parerea, dar promit ca atunci cand ajungem o sa va spun o parere obiectiva.


8. Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ in cadrul acestui joc?

Pozitiv e tot ce inseamna NRV ca doar e locul in care sunt si eu!
Negativ?! Inca ma gandesc daca nu cumva suntem proveniti dintr-un popor migrator venit de prin Mongolia...

9. Ai vrut sa renunti vreodata, daca da: Ce lucru te determina sa ramai in joc?

Da, am renuntat o data pe finalul lumii 3 cand din motive personale nu am mai putut juca. Cand s-a intamplat acest lucru mi-am cedat toate satele iar in momentul in care m-am reapucat am luat-o de la capat.

10. Ce calitati crezi ca trebuie sa le aibe un lider in cadrul acestui joc?

Ati vazut voi conducator de tari perfect? Conducatorii sunt fix ca oamenii care ii conduc, se muleaza dupa ei:)
Nu cred ca exista o "reteta" pentru asa ceva, dar cred ca un lider trebuie sa aiba in primul rand bun simt, restul se rezolva pe parcurs. A, daca mai are si vreo sclipire din cand in cand e minunat, dar probabil ar trebuie sa cautam prin alte tari asa ceva:)

11. Cred ca ai foarte multe informatii despre lucrurile ce au loc pe L26. Ce alte lucruri ne poti dezvalui?
(dintre cele care ar trebui pastrate secret, uneltiri samd) Ai spioni in alte triburi?


Sa am informatii despre joc? Aici clar nu e vorba de mine, cautati pe la extraction point - el stie tot ce misca pe harta!:)
Secrete? E ceva secret pe acest joc? Glumiti! Toti stiu despre toti ce mananca, cu ce sosete se incalta, cata bere bea, asa ca nimic nu e secret pe acest joc!
Nu ma credeti? Faceti incercarea: spuneti un lucru la mai mult de 2 persoane si o sa fiti surprinsi!:) Totul e de vanzare si in caz ca nu se cumpara se da gratis numai sa se dea:)
Spioni nu am ca ii detest! Urasc sa aud asa ceva, iar daca mai aflu informatii din alte triburi e doar pentru amuzament, nu pentru a folosi asa ceva. Nu-mi plac jucatorii care vin si spun: "iti dau eu informatii - sunt spionul tau!" Aceia ma fac sa-i atac si nicicum sa ii iau vreodata in trib. Ba mai mult am fost/sunt asa de inraita pe asta incat la un moment am vrut sa fac schimb de spioni cu Norok-ul dar ghinion, cineva vedea prea drept si nu m-a crezut!:p

12. Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 26 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?

"Viata bate filmul!" - Pe lumea 26 s-a intamplat fix la fel. Daca in teorie ar fi trebuit sa avem parte de un joc greu fiindca la tot pasul auzeam: "x jucator e foarte bun"/"y grup e venit de pe lumea z si au avut urmatoarele rezultate", pe harta lucrurile nu au stat chiar asa. Singurul razboi pe care noi l-am avut pe sud a fost cu STRONG. O data intrat in Strong totul a fost "Piece of cake". O sa vedem ce ne ofera M0H cand o sa ajungem sus ca acolo nu ma pot pronunta. Pana la urma mi-as dori sa reziste psihic ca stiu clar ca ZEN-ul nu va claca - asta ca sa poata si NRV sa ajunga acolo si sa va pot povesti!
Chiar nu am nicio informatie, noi liderii NRV mergem dupa cum ne bate vantul. Norocul nostru e ca pe aici pe sud vantul este cam rarefiat si nu ne spulbera ca la cat de slabi suntem am putea sa fim secerati imediat!:)

13. Cum ai fost privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului tau?

Aici numai pe ei puteti sa-i intrebati. Ati vazut vreodata vreun "lider" criticat in fata(excluzandu-i pe cei mai colerici - dar la aceia innobilez mereu ca sa nu am parte de vreunul ce-mi vrea scaunul)? :)
Criticile sunt benefice daca sunt pertinente si sunt spuse cu bun simt, in rest nu aduc decat haos!

14. Care este directia pe care NRV/ ZEN o va urma? (chiar daca nu e definita in detaliu, cateva exemple poate da)

Toata lumea in Romania stie sa discute despre doua lucruri: politica si femei. Cand nu face niciuna din aceste doua lucruri, recita din Eminescu:

"Bate vântul frunza-n dungă -
Cântăreţii mi-i alungă;
Bate vântul dintr-o parte -
Iarna-i ici, vara-i departe.
Şi de ce să nu mă plec,
Dacă păsările trec!
Peste vârf de rămurele
Trec în stoluri rândurele,
Ducând gândurile mele
Şi norocul meu cu ele."

motiv pentru care dupa versurile lui ne luam si noi: "cum bate vantul asa face si NRV, nu avem strategie pe termen lung.":p De fapt la ce ne trebuie atata timp cat totul curge lin?


15. Ce inseamna cuvantul "alianta" pentru tine , referitor strict la joc?

Aici ar trebui sa raspund fix ca marbah: "albastru pe harta - nu atacam ca ne cearta Ina!", dar devin grava si spun:

Nu-mi plac aliantele, le urasc! Am avut parte pe L3 de aliante si am ajuns sa le regret! Am fost cea care am spus: "nu facem alianta" /"hai sa rupem alianta - nu suntem pregatiti pentru asta!". Macar cand nu avem o alianta stim de la inceput cum sa ne jucam cartile, dar cand avem aliante si cartile se invart dupa cum e soare afara, asta nu-mi place. Eu sunt Toma Necredinciosul si nu cred in afaceri din care nu iese un profit. Cand toata lumea are de castigat e minunat, cand una din tabere nu mai castiga e o problema, motiv pentru care prefer rosu decat sa ajung in impas. De altfel sunt genul de jucator care de la inceputul L 26 am spus: "fiecare cu felia lui - facem liniute pe harta si ne impartim bucata de paine asa macar nu ne certam! Aceasta e optica mea, buna rea, dar painea tot mai buna-i in tara mea.

16. Un mic top 10 facut de tine , numai cu playeri de pe aceasta lume ( experienta, pasiune, maiestrie...).
Un mic top 10 obiectiv.


1.extraction point - jucator cu mult bun simt, jucator ce vede harta, jucator strategic si la nivel de trib

2. darkwitch - Cam rea cand cere defensiva fara numar, dar o iertam ca-i de-a noastra:p, extrem de buna strateg(alta ca ea nu avem), o foarte buna colega (cea ce-si da ultima lance sa ajute un amarat pe harta cand e atacat - na ca te parai - acum sa vezi atacuri ce-ti iei si sa nu ceri defensiva la mine ca nu mai am:) ). Tot ea e cea ce uneste grupul la nivel de familie!

3. marbah - Vreti sa vedeti ce poate in aparare? Atacati-l! Aoleu...nu-l mai atacati ca vine cu cersitul, asta nu e Ovi orgolios sa nu ceara...Iertati-l!

4. tribunul - Imi place stilul lui. Nu stiu cum joaca pe L 26 ca nu mai e pe zona mea, dar stiu cum juca pe L 3... Cu aparare putina reusea multe lucruri. Fain!
Aici as mai putea spune si Lidcos - e fantastica domnita!

5. maxx4ever - cere-i ceva omului si iti da si camasa dupa el!

6. serifu20, crescova, T.Daniel, motescupaul si simplon - Cu toate ca eu personal pe acesti oameni i-am cunoscut pe aceasta lume si nu fac parte din vechea "gasca" mie mi-au placut extrem de mult. Sunt genul de jucatori extrem de toleranti ce vad interesul tribului in fata lor. Putini stiu a face asta!

7. High3rEnergy - Am pornit cu el in grup ca pe un razbel: "care pe care" si am ajuns la a ne place teribil unul pe altul!:) Coleg extrem de fain dar nitel cam coleric. Oare e printre cei ce trebuie innobilati ca-i coleric? Ce zici marb?:)


17. In ce masura iti afecteaza jocul viata reala?

Momentan nu-mi afecteaza. Cand o sa simt ca imi va afecta viata reala o sa spun: "stop"!

18. Ce te face sa dedici timp pretios acestui joc?

As vrea sa cred ca amicitiile, dar intr-o oarecare masura cred ca imi face placere sa vad si cum avansam.

19. Ai in prezent o "arma secreta", care poate rasturna mersul lucrurilor pe L26?

Inca ma uit in curtea vecinilor. Cand o sa o gasesc acolo o sa o aplic si in NRV!

20. Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?

Am avut asa ceva? Oare care era intrebarea: "esecuri sau realizari"?
Da, regret ca la un moment a trebuit sa ne lipsim de doi colegi: extragekados si marmota sinucigasa. Am facut acest lucru fiindca aveau langa ei o persoana colerica si cum spuneam nu stau pe ganduri cand e vorba de asa ceva. E singurul lucru care ma deranjeaza pe acest joc, bunul simt.(a nu se intelege ca la cei doi faceam referire ca ei aveau din plin). In ceea ce priveste realizarile, daca ele sunt se vad pe harta, daca nu sunt nu cautati ca nu aveti ce gasi!

21. Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman”.

Ina, magnatul, gromka, zemraimre - Ca sa vedem si noi muritorii de rand cum se simte aerul de la nivel inalt;
tribunul - imi e drag omuletul chiar daca s-a infoiat ultima data la mine:)


23. Care este cea mai buna prietena a ta de pe lumea 26 , si cand ai vorbit ultima data cu ea. Ne poti preciza numele , si nick-ul de joc,ca sa nu existe confuzii.

Termenul de prieten e cam greu si cu cat ai mai multe fire albe cu atat iti dai seama de asta. Daca discutam de amici e altceva si pot enumera destui dar se stiu ei si fara sa-i enumar!:)
Imi plac foarte tare : Zoe, Cris si Bogdan

24. Care a fost cel mai mare atac care l-ai organizat? contra cui ? si ce rezultate a avut ?

Nu am eu cu ce ma lauda...nici nu stiu de ce ma intrebati din asta! Va pot spune in schimb ca mi-a placut foarte tare un coordonat facut de zamaster care a avut si reusite foarte bune si care a si multumit foarta multa lume, fiind dispus pe toata granita!
Un alt coordonat foarte frumos, dar nu prin natura rezultatelor, a fost ultimul dat pe un coleg de harta foarte blindat. Il spionasem initial, o facusem seara inainte de coordonat si in ziua coordonarii asteptam din minut in minut sa ne luam "prada". Se face 10, 11, 12...si stam ...si stam ...si stam, rapoarte rosii, rapoarte rosii. Incepem spionajele ca ni se stergeau zambetele de pe fata usor, usor. Ajung spionajele. Stiti cum e ca la aniversari :"surprizaaaaa!" Din tort nu iesise vreo domnita ci tortul avea o ditamai bomba. Satele se umplusera ca prin minune!:)
Ce puteam face? Sa plangem? Nu, suntem adulti si cica si demni, dar ne aduceam aminte cum tot atacul tribului se ducea pe niste sate blindate unde nu luam nici praful din ele. Toata acea zi a fost numai un ras cand mai se suplimenta, mai se faceau calcule, mai se spiona si tot asa. Un coordonat nereusit a reusit de fapt sa scoata o multime de zambete si sa ne binedispuna:)

25. Cine a fost cea mai buna recrutare ca si jucator? De ce crezi asta?

motescupaul
Stiti povestea Pasarii Phoenix sau a Mesterului Manole? Asa a fost Paul. A intrat in NRV cu niste sate de 100 puncte si unul mare de unde a facut salt langa noi. Strong il ataca azi si maine el cladea tot ce ii distrugea Strong-ul. A doua zi o lua de la capat si tot asa o lunga perioada de timp pana a reusit sa incropeasca ceva si sa se puna pe picioare. A fost jucatorul caruia i s-a spus din capul locului: "Vrei la noi, te luam dar nu avem sprijin!" Raspunsul lui a fost simplu: "Am suficienta rabdare, nervi si putere sa cladesc tot ce am cedat in Strong inainte sa intru" Zis si facut. A intrat in NRV fara nimic si e in NRV numai prin munca lui si fara sa ceara nimic intern, ba mai mult a ajutat si alti doi jucatori ce erau in rosu la acea vreme langa el!
Frumos caracter, frumos joc!


26. Ce alegi din variantele urmatoare si de ce?
a) Crezi in dusman pe harta si prieten in viata? Da sau nu?
b) Jucator bun si activ sau subaltern de incredere , slab si semi-inactiv?
c) Dusman mai puternic chit ca pierzi sau dusman foarte slab fara nici o provocare de joc ?


a) pe L3 am avut asa ceva. Pe aceasta lume am decis sa am cat mai putine tangente cu "dusmanii". O fi bine, o fi rau habar nu am dar un lucru stiu clar: e mai sanatos!
b) nu se poate ambele sau macar o cale de mijloc?:)
Degeaba e bun daca tuna si fulgera si face numai ce-l taie capul. Nu exista jucator slab ci doar zona care nu vrea sa-l ajute ca macar sa devina de mijloc. Daca sunt multi de mijloc eu sunt multumita fiindca sunt genul de jucator care promovez "intercalarea intre jucatori" tocmai ca sa nu pierd 1k intr-o zi!:)
c) ala slab - clar. Cand o sa devin ca marbah sau Ovi atunci da, o sa-l vreau pe ala puternic, pana atunci sunt buni aia slabi:)
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Interviu georgeta...
1. Pentru inceput ai putea sa ne spui cateva lucruri despre persoana din spatele nick-ului?
Da,numele meu real este Georgeta,sunt casatorita,nu am copii si locuiesc in Vatra-Dornei.
2. Cum ai aflat de joc? Cum a inceput aventura pe triburile.ro?
Am aflat de joc de la fratele meu care din pacate nu mai este printre noi si in memoria lui am zis sa continui .La inceput ii puneam "n" intrebari vizavi de joc ,pana il plictiseam,mai apoi am incercat sa ma descurc singura citind regulament,tot felul de teme postate pe forum,punand intrebari conducatorilor,s.a.m.d.
3. Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 30, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?
Sunt modificari benefice,care ne fac jocul mai usor,cu injumatatirile constructiilor nu sunt de acord,am folosit si eu o singura data la ridicarea unui zid ,m-am trezit fara pp-uri si nici zidul nu am reusit sa-l ridic,din pacate.
4. Cum ai ajuns sa joci pe L26?
Mereu am jucat cu prietenii mei de pe lumea 9,ultima data intrand pe l20,am zis:este ultima lume pe care joc..
Multi au renuntat acolo si ce s-au gandit ei,sa inceapa pe l26,m-au sunat,i-am refuzat,dar au insistat si au reusit sa ma prosteasca.Ca si pe celelalte lumi anterioare,multi au renuntat,eu am ramas,mi-am facut prieteni noi si datorita lor sunt inca,aici.
5. Ce semnifica nick-ul tau?
Cand m-am inscris in joc,credeam ca e ceva normal sa joci cu prenumele,ce-l ai,asa mi-a ramas nickul
6. Ai vreun "mentor" in jocul triburile?
As putea spune ca au fost multi,de la fiecare am invatat cate ceva,dar cea care a avut rabdare sa-mi explice si sa raspunda intrebarilor mele a fost cea mai buna prietena a mea de pe triburi,Lorenne.
7. Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L26, mai bine zis cel mai experimentat?
As fi tentata sa zic NRV,aici ma refer strict la acest trib dar,nu-i cunosc,nu pot afirma ceva ce nu stiu,pana voi ajunge sa-i cunosc pot spune ca Moh-ul are jucatori buni si nu le va fi usor adversarilor sa-i scoata de pe harta.
8. Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ in cadrul acestui joc?
Daca ma intrebati cand jucam pe lumea 9,va puteam spune ca m-au surprins multe,nu credeam ca pot fi jucatori care dupa ce i-ai ajutat sa-ti intoarca spatele,aici ..nu ma mai surprinde absolut nimic,sunt constienta ca orice rau e posibil,din pacate.
9. Ai vrut sa renunti vreodata, daca da: Ce lucru te determina sa ramai in joc?
La fel cum am renuntat la lumea 9 care a fost prima si cea mai frumoasa lume pe care am jucat si aici am fost tentata sa renunt,dadusem stergere cont,apoi mi-am dat seama ca-mi dezamagesc prietenii,am intrat ,am lasat sitter ca dupa 3 zile sa revin.
10. Ce calitati crezi ca trebuie sa le aibe un lider in cadrul acestui joc?
Mereu am fost criticata pe lumile pe care am jucat si joc ptr. faptul ca sunt prea buna, mi se reprosa ca trebuie sa fiu mai exigenta,acum realizez ca un bun conducator trebuie sa fie exigent in mare masura dar corect in decizii,bineinteles sa intuiasca evolutia pe harta si ce e mai important sa piarda mult timp pe joc,din pacate.
11. Cred ca ai foarte multe informatii despre lucrurile ce au loc pe L26. Ce alte lucruri ne poti dezvalui? (dintre cele care ar trebui pastrate secret, uneltiri samd) Ai spioni in alte triburi?
Urasc spionii,niciodata nu am avut incredere in astfel de oameni,cum ei ne-ar putea da noua informatii la fel ar putea-o face si invers,atunci la ce-ar fi buni??
12. Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 26 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?
Stiu ca-mi voi primi critici,dar..cu scuzele de rigoare,este cea mai urata lume pe care am jucat,ma tin in joc prietenii,daca ar fi dupa mine renuntam de mult.
13. Cum ai fost privita de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului tau?
Ma pot lauda ca nu am fost criticata niciodata,doar ca nu stiu cum fac,pe fiecare lume pe care joc trebuie sa fie cate o doamna careia nu-i convine prezenta mea,mereu ma intreb ce vina am si nu gasesc nici un raspuns.
14. Care este directia pe care MoH o va urma? (chiar daca nu e definita in detaliu, cateva exemple poti da)
Am vazut unele afirmatii ale colegilor mei,cu riscul sa fiu ciufulita pot sa afirm ca nu m-am inscris niciodata pe vre-una din lumi cu gandul sa o si castig.Voi fi alaturi de colegii mei pana la final,chiar daca vom fi noi invingatorii sau nu,iar in ce priveste directia Moh-ului,il las pe magnatu sa decida,merg pe mana lui.
15. Ce inseamna cuvantul "alianta" pentru tine , referitor strict la joc?
Daca pe alte lumi alianta ptr. mine insemna dureri de cap,incalcari de rezervari,atacuri intre aliati,s.a.m.d,aici a fost si este o culoare bleu,unde nu am voie sa atac(este parerea mea personala,ptr. ca nu m-am implicat in diplomatiile tribului)
16. Un mic top 10 facut de tine , numai cu playeri de pe aceasta lume ( experienta, pasiune, maiestrie...). Un mic top 10 obiectiv.
Sincer voi incerca sa fac un top 10,dar doar din auzite,[ma refer la jucatorii din alte triburi],nu am avut inca ocazia sa-i cunosc .
1.magnatu
2.Extraction Point
3.Tribunul
4.brencus
5.Norris jr
8.iti iau satu.
7.vasy112
8.rayvang1
9.doeIon
10.ZaMaster
17. In ce masura iti afecteaza jocul viata reala?
Nu-mi afecteaza viata reala cu toate ca este o atributie in plus pe langa celelalte pe care le am.
18. Ce te face sa dedici timp pretios acestui joc?
Ma intreb si eu de multe ori,dar nu stiu ce sa zic:probabil este un drog,iti intra in obicei sa deschizi pc-ul, sa-ti faci ordine in sate,sa raspunzi mesajelor,sa mai postezi pe forum,mai dai un atac,mai aperi un sat..
19. Ai in prezent o "arma secreta", care poate rasturna mersul lucrurilor pe L26?
Sunt femeie si nu port arme(glumesc),nu.. nu am ptr. ca sunt genul de om ca nu pot pastra secrete.
20. Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?
Realizari: mi-am facut prieteni noi cu care vorbesc mereu la telefon,cu unii m-am intalnit si-atat.
Esecuri:nu cred sa fi avut,ptr. ca nu mi-am impus niciodata sa fac ceva anume pe joc ,am lasat sa decurga lucrurile cum au vrut.
21. Esti pe locul 17 momentan. Ce anume te-a adus acolo, care sunt calitatile tale in paralel cu ceilalti jucatori?
Nu cred sa fie vorba de calitati,fiecare poate ajunge in top,depide de timpul petrecut aici.Eu personal am ajuns,din vina lui Norris jr,ii place sa ma tachineze cand sunt in urma lui si ca nr. de sate si puncte si ca nr. de inamici invinsi ca agresor,mereu duc o competitie cu el..il las sa ma intreaca,sa se bucure si el..iar cand ma ambitionez il anunt si il intrec:)
22. Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman”
Mi-as dori sa vad un interviu cu Norris jr,coleg de trib,cu zemraime,aliat si de la dusmani mi-ar placea sa vad cum gandeste Tribunul.
23. Care este cea mai buna/cel mai bun prietena/prieten a ta de pe lumea 26 , si cand ai vorbit ultima data cu ea/el. Ne poti preciza numele , si nick-ul de joc,ca sa nu existe confuzii .
Cel mai bun prieten al meu este Norris jr,nu cred sa fie o noutate ptr. nimeni,vorbim la telefon ore in sir,zilnic..sunt 5 minute de cand am terminat de vorbit??dar si ceilalti colegi imi sunt prieteni,zilnic vorbesc cu majoritatea.
24. Care a fost cel mai mare atac care l-ai organizat? contra cui ? si ce rezultate a avut ?
Din pacate nu mi-a venit randul sa organizez un atac,in Moh,baietii se dau peste cap cu organizarea,cica ma protejeaza ei:)
Am avut parte de un super organizat pe lumea 23 daca-i pot spune organizat,am atacat jucatorul de pe locul 1 din tribul dusman doar noi ,primii 3 jucatori din trib,ne propusem sa-l scoatem de pe harta si cand a venit ora atacului,m-am trezit atacata de tribul lor..am pierdut noaptea de 7 spre 8 Martie,anul trecut,o voi tine minte mereu..dar a fost un succes,eu le-am rupt nobilii,nu am pierdut nimic,in schimb i-am luat celui atacat 5 sate,cu ce luasera si cei 2 colegi ai mei,respectivul a fost nevoit sa dea stergere,probabil de rusine.
25. Cine a fost cea mai buna recrutare ca si jucator? De ce crezi asta?
Fara indoiala venirea lui brencus$ company,chiar daca nu-i pot spune recrutare ptr. ca eu stiam ca Fero si Cristi nu pot juca fara mine:))sa-ncerce ei sa ma cotrazica:)
26. Ce alegi din variantele urmatoare si de ce?
a) Crezi in dusman pe harta si prieten in viata? Da sau nu?
b) Jucator bun si activ sau subaltern de incredere , slab si semi-inactiv?
c) Dusman mai puternic chit ca pierzi sau dusman foarte slab fara nici o provocare de joc ?
a.nu nu cred in asa ceva,motivul???daca mi-e prieten,nu-l pot ataca,asta sunt,ma feresc de prieteniile cu tribul advers sa nu ma certe magnatu,el are o vorba,citez:sunt prieten doar cu harta.
b. jucator bun si activ.
c. dusman mai puternic,cu siguranta.Daca ar fi dupa mine,doar jucatorii puternici i-as ataca,imi plac provocarile,pe cei mici ii las altora,nu ma tenteaza.
27.In incheiere, ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe L26 ?
Un joc frumos in continuare tuturor,daca s-ar putea sa fie si corect ar fi super ok,iar cei mai buni,sa castige.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus