Limitare sprijin pe un sat

  • Autor subiect boggy-arsenal1990
  • Data de început

DeletedUser

Am cautat un topic asemanator dar nu am gasit asa ca va explic cum sta treaba.

Pe multe lumi s-a ajuns la un stadiu in care satele din granita sunt blindate cu sute de mii de trupe fiecare.Propunerea mea:sa se limiteze numarul de trupe pe care un sat il poate primi sprijin.O ferma full are 24k,sa zicem,sa se limiteze sprijinul la 240k de trupe.
Jocul se numeste Triburile - Browser game in evul mediu.Nu cred ca in evul mediu vreun imperiu reusea sa stranga sute de mii de trupe pentru a apara o cetate/oras.
In plus,pe lumile avansate se cuceresc foarte greu satele bine aparate sau cele din mijlocul dusmanilor.Cum sa iti vina sa mai ataci cand vezi ca aparatorul are peste 500k de trupe de aparare in sat(am vazut si sate de genul 500k lanci,500k spade,300k arcasi si 100k CG)?
Ar creste cu mult spectaculozitatea jocului


Nu ma injurati daca nu va place ideea,astept pareri pro sau contra
 

DeletedUser5151

Nu cred ca nici un trib, nu ar putea sustine permanent 500k trupe pe un sat..

Daca ii dai 200 de atacuri si au timp sa bage atatea trupe in sat, o sa bage, dar nu inseamna ca si le tin permanent acolo.
 

DeletedUser

am vazut si peste 500 de full-uri pe un sat si nici nu s-a miscat zidul.intreaba-i in special pe cei de pe lumea 3.e frustrant sa trimiti 500 de full-uri pe un sat fara nici un folos
 

DeletedUser17342

pai atunci trimite 500 de fake-uri pe un sat si 5 nobili pe ALT sat si iei satu ala:)

lasand gluma, asta e farmecul jocului, STRATEGIA. Asa s-ar duce toti ca berbecii si care e mai 'tare' castiga. Nu merge chiar asa :)



@boggy, e adevarat intr-un fel ca ai o groaza de avantaje ca si aparator, de aia pe unele lumi e limitat sprijinul pe care poti sa il primesti. nu cred ca pe .ro e vreo astfel de lume totusi
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7708

Pentru toţi de aici am 3 cuvinte:
-complaining
-farm rule
(desigur, cum a zis şi crazyyesco, a doua nu e activă încă pe .ro)
 

DeletedUser

pai e regula aia cu ferma care inseamna ceea ce propui tu
dar contra
 

DeletedUser5673

si care e faza daca are omu atata defens
da in linia a doua atacurile si iei satu :D
 

DeletedUser

Faptul ca intalnesti sate blindate te obliga sa te gandesti la noi strategii pentru a invinge, deci face jocul mai provocator.
 

DeletedUser17342

Eu zic ca faptul ca satele pot fi blindate cu oricate trupe e COMPENSAT de setarea: 'fara limita de fake'. Deci poti sa trimiti fake si cu 1 ram sau cat.


Bineinteles tot timpu exista varianta: 'fake cu nobili'. Nimeni nu lasa 5 nobili sa intre pe sat, fara discutie.
 

DeletedUser5673

Eu zic ca faptul ca satele pot fi blindate cu oricate trupe e COMPENSAT de setarea: 'fara limita de fake'. Deci poti sa trimiti fake si cu 1 ram sau cat.


Bineinteles tot timpu exista varianta: 'fake cu nobili'. Nimeni nu lasa 5 nobili sa intre pe sat, fara discutie.

nu ii mai invata pe nobi sa joace :D
 

DeletedUser

Mai lasi si 5 nobili sa-ti intre in sat de exemplu cand ai un sat proaspat cucerit si nu apuci sa-l blindezi la timp, lasi nobili sa vina linistiti si apoi trimiti si tu unu, dar mai sigur doi nobili la recuperare.
Propunere nerealista cu sprijinul limitat. Daca esti jucator bun eviti satele blindate si le iei pe alealalte si o sa vezi ca se "deblindeaza" singure satele initial blindate. :p
 

DeletedUser17342

cea mai mare satisfactie in 'triburile' o ai atunci cand te JOCI cu atacatorii :D cand le omori nobilii si nici macar nu stiu de ce au murit ca fullurile au intrat si spionajul fake de la cateva secunde dupa nobili arata 0 trupe in sat(sa-i vezi pe noobi cum sar cu tikete: ))) ), cand le intra 5 nobili pe adeziune 5 dar tot tu ai satul ca la o secunda dupa a intrat nobilu tau : )) si iar nu stiu ce s-a intamplat. Cel mai distractiv e sa te aperi, aia e clar. Daca iti blindezi toate satele pierzi din farmecul jocului:p
 

DeletedUser5673

nu te mai juca e mai simplu pentru tine :D
tu ataca si ia satu daca te tine :p
 

DeletedUser1630

Daca iti blindezi toate satele pierzi din farmecul jocului:p

imposibil sa blindezi toate satele,macar 1 sat tot va pica,macar 2,3 nivele la zid

zicea cineva de 500 atacuri pe sat,si nu a picat zidul...tot pe l3 s-au dat si 2000 atacuri pe un sat si nu a picat zidu:))
 

DeletedUser

Defense trimis sprijin unui sat inseamna defense minus pe altul.
Tipul care a reusit ce spui tu mai sus a avut nevoie de: suportul tribului, al prietenilor precum si de inspiratia+strategia de a sti unde sa stranga apararea respectiva. Faptul ca v-a ars e farmecul jocului, omul a riscat, impreuna cu tribul lui si i-a mers desi era riscant sa lase sute de sate fara aparare; putea sa nu-i iasa daca fake-urile il pacaleau.
Asta e farmecul jocului, inspiratie+strategie+unitate.
Gandeste-te cum un amarat de sat a schimbat harta de putere a triburilor. 500 de sate s-au linistit pentru o luna pe faza de atac doar pentru ca un jucator a fost "artist" la joc.
Propunerea asta s-ar transforma in "na-ti satul - da-mi satul", un sat ar fi cucerit de zeci de ori iar jocul ar deveni cam plictisitor.
Impotriva.
 

DeletedUser7072

nu cred ca la 240k trupe pe sat, cat a propus boggy poti chiar sa te joci dea na-ti satu ia-ti satu... dar din contra ar duce la sprijin pe mai multe sate de pe granita... deci nu ai mai avea 500k trupe ai avea 240k pe un sat si 240k pe al 2-lea.... si totusi nu poti spune ca 240k trupe e putin sau usor de spart....

deci s-ar elimina din ce in ce mai mult din portitele de care se vorbea mai sus... vor aparea din ce in ce mai putine sate goale in raza de actine a nobililor, deci vei fi nevoit sa ataci cu sute de fulluri orice sat vrei sa cuceresti
 

DeletedUser

Limitand apararea pe un sat inseamna incapacitarea unui jucator de a si-l apara chiar daca dispune de inca 500 de sate capabile sa-l sustina cu defense. Cu un numar de fulluri calculate si programate bine satul este luat indiferent de eforturile proprietarului. Corectati-ma daca gresesc.
 
Sus