Limitare sprijin pe un sat

  • Autor subiect boggy-arsenal1990
  • Data de început

DeletedUser

imposibil sa blindezi toate satele,macar 1 sat tot va pica,macar 2,3 nivele la zid

zicea cineva de 500 atacuri pe sat,si nu a picat zidul...tot pe l3 s-au dat si 2000 atacuri pe un sat si nu a picat zidu:))

La ce crezi ca m-am gandit cand am facut aceasta propunere?dar multi nu stiu nivelul la care s-a ajuns pe unele lumi
 

DeletedUser5673

e problema lor ca nu au stiu sa atace de irosesc 2000 de atacuri ia gandestete
daca bagau pe 100 de sate 20 de atacuri cum era ? maia vea ala trupele alea acolo ? da ma rog fiecare cu strategia lui de atac
 

DeletedUser

pai daca se limiteaza apararea sa se limiteze si atacul(maxim 5 ferme pe sat) si tot acolo ajungem...sunt fel de fel de solutii de ocolire a unui sat blindat. si de-aia e joc de strategie sa ne punem mintea la contributie sa depasesti orice problema. oricine stie ca sunt multe sate lasate in mijlocul dusmanilor si blindate pentru a tine blocata o zona. daca sunt atacate in conditiile in care se stie ca sunt blindate e greseala atacatorului. daca jocul ar consta numai in trimitere de atacuri ar putea fi jucat si de copii de 3 ani.
nu sunt de acord cu propunerea.
 

DeletedUser25931

eu citesc si ma minunez...500k trupe pe un sat:O:O...la noi in trib dabea daca ai 25k pe un sat:))=))
 

DeletedUser

sa imi dau si eu cu parerea:D

au mai zis mai multe persoane desupra mea lucrul asta, cred ca si yetty(pe care il respect ca fiind un jucator bun cu toate ca mi-a dat la un mom niste atacuri de m-am stricat de ras, se mai intampla:D)

ce daca are 500k din fiecare?? asta inseamna 100 sate de aparare care sunt goale in alta parte, NIMENI, DAR NIMENI, NICIUN TRIB nu poate tine 500k din fiecare trupa de aparare pe toata granita, linia intai e normal sa fie foarte bine aparata, dar dai in linia a 2-a, sau mai in spate, unde satele nu sunt aparate, te infiltrezi, d-aia e joc de strategie dragi prieteni, nu sa umpli satele de trupe si sa astepti. cine isi umple un sat cu multe trupe e clar ca are altele vulnerabile, trebuie doar sa gasiti bresa:)


cu alte cuvinte: 1000000% contra, o idee neinspirata
 

DeletedUser

Aceasta limitare nu este benefica deoarece daca s-ar adopta o astfel de masura in unele situatii trebuie sa iti schimbi strategia radical. Personal sunt contra unei asemenea limitari deoarece orice limitare presupune o interdictie si deja sunt destul de multe interdictii de care trebuie sa tii cont, iar o limitare in plus ar complica si mai mult jocul care dupa parerea mea si asa e destul de complex. Deci o astfel de limitare dupa parerea mea nu aduce nici un avantaj ci doar dezavantaje atata atacatorului cat si aparatorului.
 

DeletedUser

Eu va prezint alta situatie: joc la inceput si am un sat mic, si brusc un jucator cu milioane de puncte imi trimite masiv trupe. Nu stiu cine este, nu stiu ce vrea, nu am vorbit cu el, dar trupele lui vin la mine in sat. Stiu ca ma protejeaza cat stau acolo, dar nu inteleg de unde pana unde. In plus, nu mai stiu cite trupe sunt ale mele si cite sunt ale lui, si ma deruteaza. Il intreb pe jucator de ce face asta, dar nu raspunde. Apoi, tot brusc, isi retrage trupele. Ce se poate intelege? Ca orice jucator, daca are nevoie sa-si ascunda trupele, poate in pregatirea unui atac masiv, poate abuza de satul unui alt jucator necunoscut pentru asta?
 

DeletedUser6558

Eu va prezint alta situatie: joc la inceput si am un sat mic, si brusc un jucator cu milioane de puncte imi trimite masiv trupe. Nu stiu cine este, nu stiu ce vrea, nu am vorbit cu el, dar trupele lui vin la mine in sat. Stiu ca ma protejeaza cat stau acolo, dar nu inteleg de unde pana unde. In plus, nu mai stiu cite trupe sunt ale mele si cite sunt ale lui, si ma deruteaza. Il intreb pe jucator de ce face asta, dar nu raspunde. Apoi, tot brusc, isi retrage trupele. Ce se poate intelege? Ca orice jucator, daca are nevoie sa-si ascunda trupele, poate in pregatirea unui atac masiv, poate abuza de satul unui alt jucator necunoscut pentru asta?

Poti sa trimiti inapoi armata.
 

DeletedUser

n-am gasit cum pot sa trimit inapoi armata. Dar de ce sa fiu nevoit sa fac asta? Adica, de ce sa fiu nevoit sa primesc in satul meu trupe straine, fara acceptul meu, si apoi sa pierd timp trimitindu-le inapoi? E ca un atac daca trebuie sa consum timp ca sa scap de ele, nu-i asa? Fiindca si timpul e o resursa in joc. Iar daca nu le bag in seama si doar ma bucur ca am aparare mai solida cat stau ele acolo, ca sa plece apoi brusc, asta imi poate afecta strategia de joc, si iarasi e ca o intruziune nesolicitata in jocul meu. Deci cred ca aici ar trebui schimbat ceva la joc.
 

DeletedUser25388

In plus, nu mai stiu cite trupe sunt ale mele si cite sunt ale lui, si ma deruteaza.

Pai daca nu stii sa joci e posibil sa nu stii care trupe sunt ale tale si care ale lui. Te sfatuiesc sa incerci sa te uiti in piata centrala si daca nu iti convine ceva poti trimite inapoi trupele primite sprijin.
in piata centrala iti arata trupele tale si ca sa poti trimite inapoi trupele nefolositoare poti face in felul urmator:

Comenzi
Trupe
Simulator

Cand intri in piata centrala e selectat butonul "Comenzi". Pentru a vedea trupele tale precum si cele primite sprijin sau trimise sprijin pe alte sate din satul tau va trebui sa selectezi butonul "Trupe". Dupa ce ai selectat acest buton vei avea posibilitatea sa trimiti de unde au venit trupele pe care nu le doresti in sat.
Aceste butoane se gasesc in partea marginea din stanga cam pe la mijlocul ecranului.
Deci nu trebuie nimic schimbat la joc in acest sens.
 

DeletedUser

multumesc mult, am aflat cum se face sa trimit trupele inapoi! credeam ca nu e posibil.
 

DeletedUser

marutzu_009
id meu cine vrea s ia legatura cu mn ca sa b am cont l triburi
 

DeletedUser23621

dap.....exista sate blinadate cu milioane de trupe si,oricate full-uri ai trimite,ti lepierzi si aparatorului nu-i moare nici o trupe si le trimiti degeaba
 

DeletedUser

nu cred ca la 240k trupe pe sat, cat a propus boggy poti chiar sa te joci dea na-ti satu ia-ti satu... dar din contra ar duce la sprijin pe mai multe sate de pe granita... deci nu ai mai avea 500k trupe ai avea 240k pe un sat si 240k pe al 2-lea.... si totusi nu poti spune ca 240k trupe e putin sau usor de spart....

deci s-ar elimina din ce in ce mai mult din portitele de care se vorbea mai sus... vor aparea din ce in ce mai putine sate goale in raza de actine a nobililor, deci vei fi nevoit sa ataci cu sute de fulluri orice sat vrei sa cuceresti

Dar sa bagi si tu trupe in acel sat ca sa le scazi eficienta te-ai gandit?Gandestete ca ptr 240k trupe pe un sat sa zicem ca iti trebuiesc 30 de full, dar bagand si tu 10 sate full (normal ca stiti la ce trupe ma refer, sau ar trebui sa stiti ca sunteti playeri) o sa fii nevoit sa ataci numai cu 20 de full. Deci vedeti o strategie bine gandita
 

DeletedUser

e idee buna,sa poti avea max 240k trupe sprijin intr-un sat,pe lumile vechi satele sunt blindate si cu cate 1000k trupe,daca sunt inconjurate de dusmani
PRO
 
Sus