"Literatura" Triburile

DeletedUser

De pe profilul unui jucator in L. clasica:

Voi la fete nu va ganditi
Si la triburi voi izbanditi
Ele zic sa vi in pat
Tu farmezi un noob de rahat.

Fetele plang dupa voi
Iar tu zici ca este razboi
Bagi la aur in triburi
De esti tu umpic tulburi

Voi sunteti bucurosi
Ca ati facut un nobil
Fetele cochetele la usa ele-asteapta
Tu nu..... sa cuceresti satul!

Cand voi l-ati injurat pa unu
Adminu va banat
Voi ziceti ca acest joc
Este unul de rahat

Mai pleci si tu afara
Zice tata...
Tu nu si dai din picioare
Si zici ca nu ti s-a terminat hambaru'

Tu te joci la comp
Si tu joci triburi....
Unu vine cu catapulte
Sa te faca pulbere

Iar tu faci tastatura praf
Si ai dat bani de geaba
Deci tu ai terminat-o
Si te duci sa-ti cumperi alta!!
 

DeletedUser523

:Dsuper! oare cine prefera triburile in locul fetelor, totusi:confused:;)
 

DeletedUser1978

hmmm sa mai lucreze la rima si la alte chestii
destul de mult
 

DeletedUser

Hai mai fratilor, treziti-va.
Poezioara, poemul, sau cum vreti sa-i spuneti e vrednic de toata mila.
Nici sa rad nu pot cand vad ... (nu scriu ce sa nu se considere atac la persoana...)
Singurul lucru bun este mesajul trimis...

unu care nu are fete...sau e pe invers

Sau poate unul careia-i plac femeile ? :p
 

DeletedUser

Poezioara e patetica. :|
Am vazut unele mult mai bune la profilurile unor jucatori... Sa vad, daca am acceptul autorilor le postez si eu pe aici :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

De ce crezi ca am pus ghlimelele in titlul topicului? Pentru ca apreciez poezia?

P.S. In limba romana cuvantul patetic are un alt inteles decat in engleza (cum ar fi, sunt false friends)


PATÉTIC, -Ã, patetici, -ce, adj. 1. Plin de patos, care emoþioneazã, impresioneazã, înduioºeazã; plin de emfazã, de afectare. 2. (Despre nervi) Care inerveazã muºchii oblici ai ochiului. – Din fr. pathétique, germ. pathetisch.


pathetic - pitiful, inspiring mixed contempt and pity

Cand zici patetic cred ca te referi la sensul englezesc.
 

DeletedUser

tot e ceva ca omul s-a straduit sa scrie ceva original; desi nu e de calitate, are mesaj...:p...si apoi, nu numai baietii sunt captati de acest joc ci si fetele..:p...
 

DeletedUser

Dr@kon - Lumea 2

Am un sat ,dar nu am puncte,
Am in schimb ZID si ARMATA
Vrei sa sti ce poate Drakon?
Ataca-ma nu fi fata!

Drakon este tribul meu,
Si la bine si la greu,
La nevoie si razboi,
Cavalerii sar un-doi!

Suntem foarte apropiati,
Ne purtam ca niste frati,
De ne punem spate-n spate,
Luam 40 de sate!

Si o ultima strigare,
Avem prieteni aliati,
Daca vreti sa fim pe pace,
Va zic: Nu ne suparati!
 

DeletedUser

Nu zic al cui e profilul
Personal text
I`m player noob?noob? and i have 92 villages.
I`m the biggest n00b in TribalWars history.
n00b group
The n00bs!
madalin2009
noob?noob?
ieatn00bs
killer
thelastsamurai
 

DeletedUser816

Comentariul literar al unei manele
Auzi neamule, o ajuns Andreea Esca în manualul de istorie alternativã ºi nu ajunge ei maneliºtii în manualele de literaturã românã. Uite dacã nu poate profesorii de literaturã sã bage comentariu la manele, le dãm noi comentariul gata fãcut. Ei numai sã-l pune în carte sã învaþã ºi copiii ceva.

„Trei luni de senzaþii” de Florin Peºte
Comentariu literar

Încã din primele versuri, autorul plaseazã acþiunea într-un mediu feeric.

Ce miracol ºi ce vrajã
Stau cu gagica/gagiul pe plajã

Prin folosirea cuvintelor miracol ºi vrajã, poetul ne trimite într-o lume magicã, interzisã muritorilor de rând. Efectul este completat de plasarea celor doi protagoniºti pe plajã – trimitere directã la infinitul mãrii, care ar putea sugera ºi iubirea nesfârºitã, dar ºi eternitatea. Nisipul ne duce cu gândul la scurgerea timpului, autorul reuºind astfel sã îmbine prin folosirea unui singur cuvânt, atât infinitul cât ºi perenul.
În urmãtoarele douã versuri, poetul doreºte sã împace relativa bipolaritate dintre infinit ºi peren.

Am chef de distractie
3 luni de senzatie

Conºtient de clipa fermecatã pe care o trãieºte, autorul îºi avertizeazã ascultãtorul (cititorul) cã iubirea nesfârºitã, dragostea profundã, infinitultul, alfa ºi omega, arde intens, asemeni razelor unei zile însorite de varã, comprimându-se în “3 luni de senzaþie”. Necuprinsul este asfel încadrat în limite foarte bine delimitate - trei luni – iar profunzimea sentimentelor umane îmbracã forma senzaþiilor.
Iubirea magicã nu are suiºuri sau coborâºuri. Aºa cum spune ºi poetul, cuvintele de ordine în cazul unei asemenea iubiri sunt cheful ºi distracþia alãturi de gagiu sau gagicã.
Folosirea cuvintelor nu este deloc întâmplãtoare. Elementele de argou: gagiul, gagica vin sã sugereze faptul cã cel care vorbeºte este un om asemeni nouã, care însã, conform preceptului biblic, ºi-a pus în valoare, talanþii, reuºind sã pãtrundã într-o lume de vis.
A doua strofã a cântecului descrie opulenþa de care se bucurã eroul.

Dau o cheie la mertan Si am plecat pe litoral
Mi-am pus plinul de benzina
Si in dreapta o blondina

„Merþan”-ul face trimitere la stilul de viaþã al marilor padiºahi. Folosirea expresiei „plinul de benzinã” nu este deloc întâmplãtoare. Ea ilustreazã verticalitatea convingerilor personajului principal. El nu opereazã cu jumãtãþi de mãsurã. Totul sau nimic pare a fi deviza dupã care se conduce.
Noþiunea plin, are ºi un sens metaforic. Ea prezintã maturitatea dragostei dintre cei doi, care tind spre perfecþiune. Acest lucru este confirmat ºi de termenii cu care este descrisã marea iubirea a personajului nostru. Fata cu care se iubeste eroul principal nu este o fatã oarecare. Ea este o „blondinã” - simbol al frumuseþii feminine, aºezate la dreapta bãrbatului. Afirmaþia este întãritã în versul al doilea din cea de a treia strofã.

Am mertanul de mult timp
Si-o blondina prototip
E a mea numai a mea
Si-mi petrec vara cu ea

Hiperbola “blondinã prototip” descrie în profunzime calitãþile greu de egalat ale iubitei, ea fiind o fiinþã unicã. Prin folosirea unui termen tehnic pentru a-ºi descrie iubita – “prototip” – autorul ne reaminteºte cã dragostea lui este asemeni þinuturilor exotice, fascinante dar încã neexplorate în profunzime, afirmaþia fiind întãritã ºi de plasarea poveºtii în anotimpul de varã.
Ultima strofã descrie actul de iubire dintre cei doi. În primele douã versuri, ne este prezentatã atmosfera care domneºte între îndrãcostiþi.

Marea neagra e calduta
Blonda-i sexy si finuta

Iubirea se consumã în apa caldã a mãrii. Cristalinul mãrii descrie sentimentele celor doi iar cãldura apei descrie relaþia dintre ei. Dragostea dintre cei doi este imunã la scurgerea timpului

Ziua stau cu ea la soare
Noaptea o scot la plïmbare

Succesiunea zi noapte nu poate perturba trãirile profunde alte tinerilor îndrãgostiþi, dar autorul lasã o portiþã de ieºire din aceastã idilã aproape perfectã. Folosirea termenului “noaptea” din ultimul vers avertizeazã cititorul cã totul poate fi perfectibil, chiar ºi iubirea, iar dacã peste iubirea dintre cei doi s-ar lãsa întunericul, eroul va trece ºi peste acest obstacol. Este vorba doar de 3 luni de distracþie.
 

DeletedUser523

din vremea mea se pare ca s-a schimbat programa scolara..ehe...ce vremuri domle':eek:;):D
 

DeletedUser

Adanc...

Barac a scris:
Din ºold îi creºte grea, spadã ºtirbitã
De oasele templierior din Cruce…
Aripi în V sparg liniºtea zbârcitã
A anorilor - geometrii caduce -

Muguri scrâºnind din lamã de oþel: - mâini,
Iar gheare-i ies din deºte, în capãt clonþ
Cu ochi de ºoim pentru vânat, nu câini,
Sãgeþi ºi arbaletã în loc de glonþ.


Ce tristã-i pajiºtea cu iarba grasã,
Culcatã de-ncleºtarea-ntre fantome,
Târându-ºi rug în locul crucii-acasã,
In burguri medievale, monocrome.


Morþii e-acum vândut sub tine calul
Ce stãruie încremenit în stâncã,
Cu ochiul scurs priveºte animalul,
Alahi ºi Dumnezei venind sã-l plângã.


Tu vânãtor, vânat de halebarde,
Eremit, te-ascunde deci, bãtrân gonaci,
Sub jilþul negru-al viselor bastarde,
Rob al crucii-nfrânt, mormânt aici sã(-þi) faci!…




Si partea a 2-a:



Suntem moldoveni adica suntem multi
Osteni gata sa mute munti, gusterii sar sprinteni da-s mult prea muti
S-ar tripa dar cad pe rand pierduti
Las' ca-s demult tinuti in cuib multi pe baricade dati disparuti
Scuip ascuns printre betoane intr-o metropola ce sare
Din tipare, muzica sacra ce cade greu in timpane
Spui ca sunt taran priveste in dotare
Am bate, seceri, coase, baieti cu priviri brutale
Sunt vremuri grele noi avem zile cu soare
Acelasi sange in vene vere provincie latina nemuritoare
Condusi la razboi, decimand zeci de armate
Vegheati de Stefan , Creanga si vocea lui Barbu in spate
Deci lupta taras pe coate cu truda suporta forte brute
Dau pace din Radauti pana in Marasesti oricarei redute
Dau gloante de avertisment fugi, du-te, fereste-te
O ardem ca la Moldova “gen” vrei sa ne opresti ? Opreste-te !
 

DeletedUser

Comentariul literar al unei manele
Auzi neamule, o ajuns Andreea Esca în manualul de istorie alternativã ºi nu ajunge ei maneliºtii în manualele de literaturã românã.


Nu pot decat sa ma bucur ca am facut scoala demult si ca nu o fac acum .
 
Sus