Lumea 24 - Comentarii

  • Autor subiect DeletedUser25287
  • Data de început

DeletedUser25287

Salutari tuturor.

Dragi jucători,

Startul lumii 24 este planificat pentru data de 28.02.2011, între orele 10:00 şi 15:00.

Setări:

1- viteza serverului: 1.6
- viteza trupelor:0.625
2- timpul de construcţie a clădirilor se poate înjumătăţi în schimbul unor puncte premium
- numărul de membrii în trib va fi limitat la 130
3- atacurile în trib se vor transforma în vizite
4- sprijin se poate trimite doar membrilor din trib
5- account manager - nu este încă activ / va fi activat probabil pe parcursul jocului
- unitate nouă - gardă
- Arcaşi - activi
- "declaraţii de război" -activate
6- fără biserică
- paladin activat (poate găsi obiecte)
- sate bonus speciale
7- sate barbare pot ajunge până la 2000 de puncte
8- bonusul de noapte NU este activ
- moral – activ (nu depinde de timp)
- nobilul poate străbate o distanţă de 100 de câmpuri
- se va putea alege direcţia satelor la început

In sfarsit ceva nou pe triburile.ro ;)

1.Era si timpul pentru o viteza mai putin intalnita, 1,6 nu e deloc rau.
2.Din pacate nu scapam de problema asta, si aici cine are cu ce va face diferenta se pare.
3.Fara interne, interesant ;D
4.Fara spike, si mai interesant:cool:
5.Macar atata lucru daca tot exista punctul 2...
6.In sfarsit o lume cu viteza rezonabila fara biserica;)
7.Heheee ce bengos o sa fie farmu:rolleyes:
8.Incaierare la greu, sa vezi activitate fortata noaptea ca te trezesti dimineata fara sate :))

Per ansamblu imi pare o lume care are toate sansele sa aiba succes, ar putea fi una din cele mai frumoase lumi de pe .ro, acum ramane de vazut cati se vor inscrie, eu cu siguranta intru, ramane de vazut cu ce trib :D
 

DeletedUser25287

da, asa cred eu, este parerea mea ca lipsa posibilitatii de a innobila intern va forta pe multi sa se adapteze si sa atace adversari, multe triburi au aceasta problema, jucatori chiar relativ mari se feresc sa atace prea important adversarii, in felul asta nu se mai poate altfel.
 

DeletedUser9828

a mai fost setarea asta si nu a lipsit posibilitatea innobilari interne
 

DeletedUser

vor lasa inactivii pe granita? daca nu e innobilare interna tot vor fi innobilati cei inactivi.

pare o lume destul de interesanta, doar ca o setare va strica frumusetea acestei lumi si anume
- sprijin se poate trimite doar membrilor din trib



o sa vedeti voi in joc cat de mult "ajuta" aceasta setare, si aliantele pentru ce vor mai fi? doar pentru atac inteleg...
puteati sa lasati si biserica pe o lume cu aceasta setare, deoarece nu iti permiti sa ataci la distante mari.


Apropoo caut trib care sa nu aiba regula asta "innobilarea satelor barbare interzis", pentru ca trebuie sa luam satucele la rand cu o setare de tot rahatu.


Daca voi gasi trib voi intra, daca nu va doresc spor la joaca.


P.S. unitatea aia noua s-a cam invechit:)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser523

mai intai vor fi concediati si apoi innobilati :)
nu vei mai avea surpriza sa gasesti aparare de la colegi pe satul pe care il rezervi si apoi ataci :)
va fi o lume corecta datorita setarilor cea mai corecta lume de pana acum total nerealista fata de cum arata lumea reala in care se poarta razboaie in care se folosesc orice mijloace pentru a le castiga... :)
 

DeletedUser25287

a mai fost setarea asta si nu a lipsit posibilitatea innobilari interne

Exista posibilitatea concedierii inactivilor insa nu prea este de ales aceasta varianta daca respectivul este pe granita, satele vor putea ajunge si la adversari, eventual aliati, insa ceea ce consider eu ca este util la aceasta setare este faptul ca innobilarile fortate fara motiv aparent intemeiat vor fi mult mai putine.

SI pana la urma multi au cerut ceva nou, uite ca in sfarsit ni se da ceva nou si cred ca in loc sa tot criticam ca s-a facut asta mai bine am incerca sa ne adaptam si sa fim recunoscatori ca s-a realizat ceva ce au cerut multi de aici, acel sondaj nu a ramas fara rezultat si asta conteaza cel mai mult dupa parerea mea.
 

DeletedUser39150

Dragute setarile .. :) Pacat ca am apucat sa intru pe lumea 23.. :(
 

DeletedUser

Exista posibilitatea concedierii inactivilor insa nu prea este de ales aceasta varianta daca respectivul este pe granita, satele vor putea ajunge si la adversari, eventual aliati, insa ceea ce consider eu ca este util la aceasta setare este faptul ca innobilarile fortate fara motiv aparent intemeiat vor fi mult mai putine.

cu putina organizare din partea colegilor aceaste probleme cu inactivii, innobilari interne si sprijin in afara tribului se pot rezolva usor :)
ex: ai un coleg inactiv cu cateva sate pe granita, spionezi si organizezi cu colegii de trib o innobilare "interna" la care atacurile sa ajunga la aceasi ora iar sprijin trimiti sa ajunga dupa atacuri, cat timp e coleg din trib...cu cateva minute inainte de atacuri este concediat si ai scapat de setarile alea enervante, de vizite intre membri tribului si sprijin nepermis in afara tribului ;)

o setare buna e ca nu e bonus de noapte sau biserica...in rest vom avea parte de multe recuperari de sate :D
 

DeletedUser

SI pana la urma multi au cerut ceva nou, uite ca in sfarsit ni se da ceva nou si cred ca in loc sa tot criticam ca s-a facut asta mai bine am incerca sa ne adaptam si sa fim recunoscatori ca s-a realizat ceva ce au cerut multi de aici, acel sondaj nu a ramas fara rezultat si asta conteaza cel mai mult dupa parerea mea.

ceva nou constructiv? au votat toti nubii cu "pro" fara sa isi dea seama de urmarile acelei setari.


ceva nou vrem foarte multi, nu doar eu... de ce nu s-a facut un sondaj in legatura cu moralul? sau viteza? din contra, pana acum se modifica, in functie de timp...acum nici macar atat, si mai vreti lumi inchise:))


Radule 80 sunt in semnatura?:)) ca nu stau sa le numar:p
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9828

Exista posibilitatea concedierii inactivilor insa nu prea este de ales aceasta varianta daca respectivul este pe granita, satele vor putea ajunge si la adversari, eventual aliati, insa ceea ce consider eu ca este util la aceasta setare este faptul ca innobilarile fortate fara motiv aparent intemeiat vor fi mult mai putine.

SI pana la urma multi au cerut ceva nou, uite ca in sfarsit ni se da ceva nou si cred ca in loc sa tot criticam ca s-a facut asta mai bine am incerca sa ne adaptam si sa fim recunoscatori ca s-a realizat ceva ce au cerut multi de aici, acel sondaj nu a ramas fara rezultat si asta conteaza cel mai mult dupa parerea mea.

asta cu atacatul a mai fost si pe alta lume asa ca nu ii noua

daca s-a vrut ceva nou si in acelasi timp sa scape de spike mai bine se baga setare sa nu se poata spjinii satele parasite
 

DeletedUser25287

cu putina organizare din partea colegilor aceaste probleme cu inactivii, innobilari interne si sprijin in afara tribului se pot rezolva usor :)
ex: ai un coleg inactiv cu cateva sate pe granita, spionezi si organizezi cu colegii de trib o innobilare "interna" la care atacurile sa ajunga la aceasi ora iar sprijin trimiti sa ajunga dupa atacuri, cat timp e coleg din trib...cu cateva minute inainte de atacuri este concediat si ai scapat de setarile alea enervante, de vizite intre membri tribului si sprijin nepermis in afara tribului ;)

o setare buna e ca nu e bonus de noapte sau biserica...in rest vom avea parte de multe recuperari de sate :D

Cum anume ai de gand sa spionezi in prealabil ca sa stii ce ai de trimis devreme ce atacurile in trib se transforma in vizita? Se poate asa cum zici o organizare de acel gen dar va trebui sa fie ceva pe ghicite nu vei avea posibilitatea sa-l spionezi decat dupa ce va fi concediat, insa oricum asta merge la inceput cand sunt cateva sate/zeci de sate, dar cand se trece de un anumit nivel nu cred ca se mai poate, dar asta e, intotdeauna noul cere si adaptare, schimbarea mentalizatii, a strategiei, daca ne plafonam la aceleasi preferinte si stiluri de joc iar si iar la nesfarsit atunci vom descoperi ca nu ne mai putem adapta la lucruri noi.

@Tik Tak Toe Multumesc in numele tuturor nubilor care au votat cu pro la acel sondaj pentru caracterizare si devreme ce esti printre putinii experti ai acestui joc speram sa ne luminezi si noua mintile cu experienta ta vasta :eek:
 

DeletedUser

frumoasa semnatura Radule:)


Ar fi frumos, da...fara moral, dar vezi si tu ca se fac sondaje in scopul de a fugari lumea care a mai ramas pe acest joc, in loc sa faca cevacu cap care ar atrage jucatorii.


Setarea asta cu sprijinul este pusa pentru a nu renunta la joc "marii jucatori" cand iau un spike:eek: , doar cu ei vor ramane in curand .ro, cu "marii jucatori".


@Tik Tak Toe Multumesc in numele tuturor nubilor care au votat cu pro la acel sondaj pentru caracterizare si devreme ce esti printre putinii experti ai acestui joc speram sa ne luminezi si noua mintile cu experienta ta vasta :eek:


si eu am votat cu "pro" grabindu-ma, pe urma mi-am dat seama ce ar insemna...concluzia o tragi tu de aici.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Cum anume ai de gand sa spionezi in prealabil ca sa stii ce ai de trimis devreme ce atacurile in trib se transforma in vizita? Se poate asa cum zici o organizare de acel gen dar va trebui sa fie ceva pe ghicite nu vei avea posibilitatea sa-l spionezi decat dupa ce va fi concediat, insa oricum asta merge la inceput cand sunt cateva sate/zeci de sate, dar cand se trece de un anumit nivel nu cred ca se mai poate, dar asta e, intotdeauna noul cere si adaptare, schimbarea mentalizatii, a strategiei, daca ne plafonam la aceleasi preferinte si stiluri de joc iar si iar la nesfarsit atunci vom descoperi ca nu ne mai putem adapta la lucruri noi.

pe ghicite in nici un caz..spionaj se poate face rost si fara sa-l concediezi, eu ca atacator pot iesi din trib sa-l spionez si apoi sa revin..variante mai sunt, nu le insir pe toate, ajunge un exemplu :p

@dmn3.. pai setarea spune ca sprijin doar in trib, presupun ca automat nu poti sprijini barbarii sau satele bonus, nu doar alti jucatori care nu-ti sunt colegi.. dar cine stie ce bug-uri noi vor aparea pe L24 :D cert e ca ala mai nou, cu bonusul de noapte, nu ne va deranja :))
 

DeletedUser

pina la urma sa m-a lamureasca cineva , satele de barbari se pot sprijini?
innobilarile interne nu vor scadea cu setarile estea doar ca vor fi putin mai incomode , fiecare isi va face academie pentru asa ceva ca pe lumea 18 .... va fi un dute - vino din trib si la cedarile de sate pe granita
eu nu as juca niciodata pe o astfel de lume din cauza bonusului de noapte , daca ar fi dupa mine as face ca pe timp de noapte atacurile sa se transforme in vizite:) dar e bine sa se deschida o data pe an si o lume pentru cei care nu dorm noaptea
 

DeletedUser25287

4- sprijin se poate trimite doar membrilor din trib

Graur pai ce este neclar din aceasta setare? bineinteles ca nu poti sprijini nimic decat colegii de trib, deci nici barbari, nici aliati nici alti jucatori de pe harta.
 

DeletedUser

daca e asa strica tot farmecul jocului de inceput, iar pe viitor nu vei putea lua nici macar un amarat sat de barbari in mijlocul dusmanilor ca de la inamic nici nu se pune problema
 

DeletedUser

da, asa cred eu, este parerea mea ca lipsa posibilitatii de a innobila intern va forta pe multi sa se adapteze si sa atace adversari, multe triburi au aceasta problema, jucatori chiar relativ mari se feresc sa atace prea important adversarii, in felul asta nu se mai poate altfel.

ai pus punctul pe I . tu vei fi primul defavorizat de setarea asta , frica de a ataca jucatori activi te indeamna doar spre interne ? daca ai realizat ca nu se mai poate sa joci astfel ai o bila alba din partea mea ;)

lipsa bonusului de noapte nu-mi place , spre deosebire de alti jucatori eu vreau sa dorm noaptea nu sa stau de paza
 

DeletedUser9828

pe ghicite in nici un caz..spionaj se poate face rost si fara sa-l concediezi, eu ca atacator pot iesi din trib sa-l spionez si apoi sa revin..variante mai sunt, nu le insir pe toate, ajunge un exemplu :p

@dmn3.. pai setarea spune ca sprijin doar in trib, presupun ca automat nu poti sprijini barbarii sau satele bonus, nu doar alti jucatori care nu-ti sunt colegi.. dar cine stie ce bug-uri noi vor aparea pe L24 :D cert e ca ala mai nou, cu bonusul de noapte, nu ne va deranja :))

stiu ce spune setarea
si ce am spus eu era ca daca s-a urmarit eliminarea spikurilor era mai usor sa se bage interzicerea sprijinirii satelor parasite
asa se ajunge iar la discutia cu trimisul sprijinului dupa trenulet...
 
Sus