Lumea Viitoare, adica restabilirea lumii de la inceput intr-o forma noua

DeletedUser

Aici as dori sa precizez cateva aspecte legate de lumea care v-a urma sa-se creeze pe Triburile.ro ; mentionez ca aceasta este parerea mea personala si doresc sa aud discutii din partea jucatorilor si nu numai.

In primul rand m-am tot uitat , tot gandit si chiar nu stiu cu ce sa incep dar am sa incep de la o anumita cladire dupa care voi continua cu ce mi-a mai venit in cap momentan.

Lumea Noua:

Cladiri:

-atelierul
ar putea avea doar 10 nivele de dezvoltare ( deoarece majoritatea nu pun accentul atat de mult pe aceasta cladire, in schimbul punctelor care se pot castiga pana la extinderea ei la maxim ; se pot creea trupe care au un folos mai mare )

-fieraria
-II-

-ferma
ar putea avea un debit mai mare , asta pentru ca noi sa putem creea mai multe trupe (ex: 50.000)

-magazia
consider ca aici este putin exagerat deoarece este putin cam greu sa strangem 400.000 mii resurse ; chiar daca ajungem cu populatia la maxim , vom trimite trupe in lupta , vom cuceri alt(e) sat(e) sau/si ne-vom trimite resurse catre alte sate personale deja existente ( cred ca ar fi de ajuns la Nivel 27 sau modificat pe 25 ; cu debitul maxim de 200.000 mii resurse / individual , lemn , argila , fier )

-ascunzatoare
aici am intalnit ceva banal, rog conducerea sa-mi scuze expresiile sau daca se considera jigniri la adresa Triburile.ro ; ceea ce doresc sa spun in legatura cu cladirea numita ascunzatoare este faptul ca de la un anumit nivel de dezvoltare al minelor ; aceasta ¨ASCUNZATOARE¨ detine un debit atat de mic incat daca suntem atacati iar agresorul v-a castiga , el va pleca acasa cu toate buzunarele pline iar noi vom ramane cu o amintire frumoasa a resurselor care le-am avut candva ; deci ascunzatoare este enorm de mica in comparatie cu productia noastra ( cred ca s-ar putea urca ascunzatoarea macar la 100-150 mii resurse / individual ;lemn , argila , fier )


Trupe:

-trupe noi
consider toate trupele foarte bine definite , sunt destule dar se mai pot adauga noi trupe , ceva cu o viteza putin mai mare sau modificare anumitor trupe

Sistem de lupta

-este explicat foarte bine cazul spionilor, doresc sa fac o precizare si anume faptul ca s-ar mai putea adauga cateva detalii nu doar despre spioni ( ps: majoritatea celor care sunt incepatori nu citesc in forum(forum.triburile.ro) ,nici in forumul tribului ; unde, ca peste tot, pot gasi informatii utile , detaliate si pe intelesul fiecaruia ; ce sa-ne asteptam sa citeasca la AJUTOR , dar ... totusi exista cativa care o fac

Puncte:

-posibil sa fiu singurul (in acest caz imi cer scuze) sau posibil ca majoritatea jucatorilor sa-fi observat fenomenul LAG sau SLOW sau cestiu eu cum sa ii spun la faptul ca dupa terminarea unei cladiri punctele care imi erau alocate pentru constructia respectiva nu mi-au intrat la puncte ( cred ca nu este ceva ce nu se poate pune la punct )

Acestea sunt doar niste aspecte pe care eu le propun , rog conducerea sa imi scuze orice gresala (sper sa nu existe) dar aceasta este parerea mea personala si as dori sa vad si parerea altor jucatori sau chiar parerea conducerii
Va multumesc frumos , Ionut :D
 

DeletedUser8607

-ascunzatoare
aici am intalnit ceva banal, rog conducerea sa-mi scuze expresiile sau daca se considera jigniri la adresa Triburile.ro ; ceea ce doresc sa spun in legatura cu cladirea numita ascunzatoare este faptul ca de la un anumit nivel de dezvoltare al minelor ; aceasta ¨ASCUNZATOARE¨ detine un debit atat de mic incat daca suntem atacati iar agresorul v-a castiga , el va pleca acasa cu toate buzunarele pline iar noi vom ramane cu o amintire frumoasa a resurselor care le-am avut candva ; deci ascunzatoare este enorm de mica in comparatie cu productia noastra ( cred ca s-ar putea urca ascunzatoarea macar la 100-150 mii resurse / individual ;lemn , argila , fier )

Nu sunt de acord cu tine. Atunci eu daca atac un sat si imi rup jumatate de armata pe el cu ce imi recuperez pierderile daca nu-l pot farma?
In cazult asta vor fi favorizati jucatori care alearga dupa puncte. Cum sa-i mai farmezi ca iei vor avea tot timpul resurse sa creasca si sa se extinda.
 

DeletedUser7072

tu sti ce inseamna ferma in care incap 50k trupe? pai daca si acum e in avantaj aparatorul cu ferma la 20k si ceva cum ar fi la 50k? gandestete si la bonusul de 100% al zidului!!!! pai un sat cu ferma de aparare full si cu ceva sprijin va fi aproape imposibil de cucerit, sa nu mai vb ca mai intalnesti sate care au ca sprijin inca 2 sau chiar 3 ferme de aparare:eek:
 

DeletedUser431

ascunzatoare nu trebuie neaparat marita la 100k-150k resurse....la o productie de peste 3000 resurse/ora la nivelul 30 al unei mine...ar fi de ajuns ca ascunzatoarea sa detina productia pe.....2-3 ore sa zicem....

daca ferma ar adaposti 50.000 trupe atunci noi nu am mai avea nevoie de al doilea sat, al treilea sat.....iar daca stai sa te uiti la statisticile lumilor vei vedea de ce fermele sunt asa mici....

magazia nu trebuie modificata, vei vedea ca de la 3(?) sate in sus vei incepe sa ai magazii pline...


greseala cea mai mare este faptul ca nu multi incepatori citesc ajutorul, dar nici ajutorul nu contine chiar toate informatiile pe care ar trebui sa le contina + ca are prea multe linkuri :rolleyes: (parerea mea, vei ajunge sa te incurci in ele la un moment dat)

viteza trupelor este data si de viteza serverului, de alte trupe chiar nu cred ca este nevoie....si asa cred ca arcasii si cu arcasii calareti cred ca sunt in plus (nu zic ca nu sunt buni), spre exemplu pe lumea clasica nu sunt iar luptele se duc foarte bine si fara acestia...


punctele nu se acorda pe moment (asta ar incetini serverul foarte, daca nu, extrem de mult), spre exemplu mie punctele imi vin la maxim 3 minute dupa ce cladirea a fost terminata....

acestea au fost cateva explicatii/argumente/pareri/comentarii despre ce ai scris tu, insa mai am o parere personala, iar aici cred ca veti fi de acord cu mine:
Triburile.ro este un joc original, cu actiunea plasata in evul mediu. Aceasta originalitate ar fi stricata cu mult daca s-ar decide introducerea unor noi tipuri de trupe, a unor sate cu lupi, barbari sau alte minunatii. Aceste implementari ar strica aceasta originalitate a jocului (satele parasite care au barbari, lupi se gasesc in travian). S-a dorit lansarea unei idei cat mai reale si orginale. Eu as dori pastrarea acestei idei. Conceptul de joc medieval a fost atins. De ce sa fie stricat? Sunt multe alte jocuri care ofera alte facilitati.

Daca ati ajuns cu cititul pana la aceste randuri, atunci va multumesc pentru rabdare. Daca nu ati ajuns, atunci va urez rabdare.

Va multumesc.
 

DeletedUser7072

foarte bun comentariu, ai rezumat tot ce trebuia spus. felicitarile mele
 

DeletedUser

Lumea Noua:

Cladiri:

-atelierul
ar putea avea doar 10 nivele de dezvoltare ( deoarece majoritatea nu pun accentul atat de mult pe aceasta cladire, in schimbul punctelor care se pot castiga pana la extinderea ei la maxim ; se pot creea trupe care au un folos mai mare )

Nu te obliga nimeni sa ai atelierul la niv 15,eu de exemplu il am la max 5

-fieraria
-II-

-ferma
ar putea avea un debit mai mare , asta pentru ca noi sa putem creea mai multe trupe (ex: 50.000)
Ar dezechilibra lupta intre jucatori ... sa stiti ca aceste cifre ,nivele s.a.m.d. ... nu au fost puse random ,ci s-au facut multe calcule ,in asa fel incat jocul sa fie cat de cat echilibrat.

-magazia
consider ca aici este putin exagerat deoarece este putin cam greu sa strangem 400.000 mii resurse ; chiar daca ajungem cu populatia la maxim , vom trimite trupe in lupta , vom cuceri alt(e) sat(e) sau/si ne-vom trimite resurse catre alte sate personale deja existente ( cred ca ar fi de ajuns la Nivel 27 sau modificat pe 25 ; cu debitul maxim de 200.000 mii resurse / individual , lemn , argila , fier )
Din nou,nu te obliga nimeni sa ai magazia la niv 30,o poti pastra la ce nivel doresti ... desigur,vad ca esti nou, satele tale vor avea mai putin puncte , dar crede-ma ca nu punctele conteaza si iti vei da seama mai tarziu ca e bine sa ai cat mai putine puncte
-ascunzatoare
aici am intalnit ceva banal, rog conducerea sa-mi scuze expresiile sau daca se considera jigniri la adresa Triburile.ro ; ceea ce doresc sa spun in legatura cu cladirea numita ascunzatoare este faptul ca de la un anumit nivel de dezvoltare al minelor ; aceasta ¨ASCUNZATOARE¨ detine un debit atat de mic incat daca suntem atacati iar agresorul v-a castiga , el va pleca acasa cu toate buzunarele pline iar noi vom ramane cu o amintire frumoasa a resurselor care le-am avut candva ; deci ascunzatoare este enorm de mica in comparatie cu productia noastra ( cred ca s-ar putea urca ascunzatoarea macar la 100-150 mii resurse / individual ;lemn , argila , fier )
Ascunzatoare este folosita doar la inceput,cand jucatorii sunt farmati ... in felul asta ei pot pastra un anumit numar de resurse (2000 la niv 10),de la un anumit nr de sate ea nu este necesara

Trupe:

-trupe noi
consider toate trupele foarte bine definite , sunt destule dar se mai pot adauga noi trupe , ceva cu o viteza putin mai mare sau modificare anumitor trupe

Sistem de lupta

-este explicat foarte bine cazul spionilor, doresc sa fac o precizare si anume faptul ca s-ar mai putea adauga cateva detalii nu doar despre spioni ( ps: majoritatea celor care sunt incepatori nu citesc in forum(forum.triburile.ro) ,nici in forumul tribului ; unde, ca peste tot, pot gasi informatii utile , detaliate si pe intelesul fiecaruia ; ce sa-ne asteptam sa citeasca la AJUTOR , dar ... totusi exista cativa care o fac

Puncte:

-posibil sa fiu singurul (in acest caz imi cer scuze) sau posibil ca majoritatea jucatorilor sa-fi observat fenomenul LAG sau SLOW sau cestiu eu cum sa ii spun la faptul ca dupa terminarea unei cladiri punctele care imi erau alocate pentru constructia respectiva nu mi-au intrat la puncte ( cred ca nu este ceva ce nu se poate pune la punct )
La sectiunea Ajutor >> Puncte apasa pe butonul Arata diferenta de puncte si vei vedea cate puncte vei primi pentru fiecare nivel in parte.Chiar conteaza asa de mult daca ai 500 de pct sau 520 ?

Sfat: Incearca butonul Demolare :)

Va multumesc frumos , Ionut :D

Raspunsurile ingrosate.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Raspunsurile ingrosate.

:)) hehe , iti multumesc :p esti dragutz .
mda... stiu si eu unde sa ma uit pentru a vedea punctajul care se aloca pentru fiecare constructie in parte :) nu ma refeream la asta , am vrut sa spun faptul k serverul nu iti da toate punctele pentru cladirile care le-ai facut(posibil sa gresesc dar asa am observat eu) si mai mult s-ar putea face ca serverul sa faca doar odata pe zi update in top si la jumatate de zi pentru fiecare jucator(deci daca ai construit ceva , doar la o jumatate de zi sa ti-se actualizeze punctele personal , iar odata pe zi in top) asta ar ajuta serverul.
PS: ceva de genu am vazut si la alte jocuri.
 

DeletedUser431

......
PS: ceva de genu am vazut si la alte jocuri.

exact la asta ma refeream eu..... acest joc incearca sa se pastreze original...nu sa copieze alte jocuri.... :rolleyes: ai stat tu sa-ti calculezi punctele de pe toate cladirile construite si nu ti-a dat exact cat ai si in top???
 

DeletedUser

exact la asta ma refeream eu..... acest joc incearca sa se pastreze original...nu sa copieze alte jocuri.... :rolleyes: ai stat tu sa-ti calculezi punctele de pe toate cladirile construite si nu ti-a dat exact cat ai si in top???

:)) nu ! nu am stat dar asa in mare... uite sa-ti dau un exemplu :p : s-a terminat constructia minei de fier la nivel 25 , inainte am stiut cate puncte am avut , dupa o mai bine de jumatate de zi nu au intrat punctele ; dupa terminarea urmatoarei constructii primesc punctele dar nu toate , doar pt ultima constructie , pentru anterioara s-au pierdut pe drum :) nu odata am patit asa :) in fine nu vreau sa-ma sinucid pentru acele puncte ; nu vreau sa mai lungesc discutia cu punctele ; doar mi-am spus parerea si doream sa stiu si eu daca mai pateste si altul asa cum patesc eu :)
PS: doar nu m-au facut pe mine acele puncte , eu le fac :p
ORIGINALITATE : imi place ideea , recunosc k imi place mult acest joc , ceea ce am spus in acest subiect , ma refeream tot la ceva original , chiar si adaugarea unei alte trupe , consider ca mai erau si alte trupe pe acea vreme , poate si mai subºevoluate decat cele care le detinem in prezent (arcasi,lancii,cav grea...) :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser431

m-ai pus pe ganduri... totusi, dupa cum cred ca ai aflat deja, punctele se updateaza mai greu....s-ar putea sa fie si din cauza asta....:confused:
 

DeletedUser

Te sfatuiesc sa calculezi ce numar de puncte ar trebui sa ai si sa compari rezultatul cu cate puncte ai.Daca exista nereguli ,cel mai bine este sa trimiti un ticket moderatorilor server-ului ,iar ei se vor ocupa in cel mai scurt timp de problema ta.
 

DeletedUser

Te sfatuiesc sa calculezi ce numar de puncte ar trebui sa ai si sa compari rezultatul cu cate puncte ai.Daca exista nereguli ,cel mai bine este sa trimiti un ticket moderatorilor server-ului ,iar ei se vor ocupa in cel mai scurt timp de problema ta.

done, e in regula; mmmmmmm ; posibil sa fi fost LAG ? :(
PS: Totul e bine cand se termina cu bine !
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser4645

Lumea Noua:

Cladiri:

-atelierul
ar putea avea doar 10 nivele de dezvoltare ( deoarece majoritatea nu pun accentul atat de mult pe aceasta cladire, in schimbul punctelor care se pot castiga pana la extinderea ei la maxim ; se pot creea trupe care au un folos mai mare )

-fieraria
-II-

Daca nu folosesti atelierul la lvl 15 asta ar insemna ca nici noi sa nu`l folosim ?
Chestia cu Fieraria ce ar vrea sa insemne ?

-ferma
ar putea avea un debit mai mare , asta pentru ca noi sa putem creea mai multe trupe (ex: 50.000)

Destabilizeaza jocul.

-magazia
consider ca aici este putin exagerat deoarece este putin cam greu sa strangem 400.000 mii resurse ; chiar daca ajungem cu populatia la maxim , vom trimite trupe in lupta , vom cuceri alt(e) sat(e) sau/si ne-vom trimite resurse catre alte sate personale deja existente ( cred ca ar fi de ajuns la Nivel 27 sau modificat pe 25 ; cu debitul maxim de 200.000 mii resurse / individual , lemn , argila , fier )

Daca ai doar 2 sate si ataci zilnic pierzand trupe ... e ceva normal sa nu fie magazia plina ... Daca ai avea 100 si ceva sate ai vedea cum e cu magazia mica ...

-ascunzatoare
aici am intalnit ceva banal, rog conducerea sa-mi scuze expresiile sau daca se considera jigniri la adresa Triburile.ro ; ceea ce doresc sa spun in legatura cu cladirea numita ascunzatoare este faptul ca de la un anumit nivel de dezvoltare al minelor ; aceasta ¨ASCUNZATOARE¨ detine un debit atat de mic incat daca suntem atacati iar agresorul v-a castiga , el va pleca acasa cu toate buzunarele pline iar noi vom ramane cu o amintire frumoasa a resurselor care le-am avut candva ; deci ascunzatoare este enorm de mica in comparatie cu productia noastra ( cred ca s-ar putea urca ascunzatoarea macar la 100-150 mii resurse / individual ;lemn , argila , fier )
Ascunzatoarea a fost facuta doar pt primele saptamani de joc ... atunci cand se farameaza pentru resurse ...

Trupe:

-trupe noi
consider toate trupele foarte bine definite , sunt destule dar se mai pot adauga noi trupe , ceva cu o viteza putin mai mare sau modificare anumitor trupe

Aici ai punctat cel mai bine ! :eek: probabil cu ferma la lvl 100 iti poti permite acest lucru ! Trupele sunt foarte bune asa cum sunt !

Puncte:

-posibil sa fiu singurul (in acest caz imi cer scuze) sau posibil ca majoritatea jucatorilor sa-fi observat fenomenul LAG sau SLOW sau cestiu eu cum sa ii spun la faptul ca dupa terminarea unei cladiri punctele care imi erau alocate pentru constructia respectiva nu mi-au intrat la puncte ( cred ca nu este ceva ce nu se poate pune la punct )

Umbli dupa puncte si nu e bine !




Citesc si ... mai bine ma dau cu capu de zid decat aberatiile astea.


P.S. La mine in sat miroase urat datorita grajdului. Se paote scoate ? Fermierii fac grea ! datorita duhorii din sat !
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Aici ai punctat cel mai bine ! :eek: probabil cu ferma la lvl 100 iti poti permite acest lucru ! Trupele sunt foarte bune asa cum sunt !



Umbli dupa puncte si nu e bine !




Citesc si ... mai bine ma dau cu capu de zid decat aberatiile astea.


P.S. La mine in sat miroase urat datorita grajdului. Se paote scoate ? Fermierii fac grea ! datorita duhorii din sat !


ok...
PS-ul meu: ai grija este posibil sa fie din cauza mirosului de la grajd ... ma refer la faptul k vrei sa te dai cu capul de pereti; sa speram k nu e contagios...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Ce spui tu ... tiefschwarz, nu cred ca s-ar putea modifica curand .

Deocamdata suntem o "filiera" a jocului , original , tribalwars [ o versiune tradusa], nu cred ca admini ar putea modifica "in asa hal" jocul ... cum ai dorii tu.

Plus ca ... lumea care spui tu ar trebui sa se numeasca "Fantasy" .
 

DeletedUser

Ce spui tu ... tiefschwarz, nu cred ca s-ar putea modifica curand .

Deocamdata suntem o "filiera" a jocului , original , tribalwars [ o versiune tradusa], nu cred ca admini ar putea modifica "in asa hal" jocul ... cum ai dorii tu.

Plus ca ... lumea care spui tu ar trebui sa se numeasca "Fantasy" .

:p mersi d replay ... dupa cum am zis e doar parerea mea, dreptul de-ami exprima opinia, la fel ai si tu. Apropo de Fantasy e chiar o idee buna :p
 

DeletedUser

Stie cineva sate in Evul Mediu cu peste 24.000 locuri? Nu??????????
Atunci 24.000 sunt suficienti.
 
Sus