Manifest: "scriptul saracilor"

DeletedUser25287

Am citit cu placere si integral prima postare de la aceasta rubrica a lui @Efendim caruia am sa-i adresez doar 2 cuvinte: Jos palaria!

Tare urat a devenit jocul asta, imi amintesc cu ceva ani in urma cum indiferent cate pepeuri aveai daca nu stiai juca o luai pe coaja, imi amintesc cum scripturile erau putin cunoscute si lumea farma cu multe clickpuri pe harta, si tare mult ne mai bucuram pentru capturile noastre, imi amintesc cand jocul chiar era tare placut si foarte rar erai surprins de catre un adversar deoarece deprinsesei ce era mai important si stiai ca nu prea are cu ce sa te surprinda, imi amintesc cum prea putin conta daca ai sau nu premium, daca stiai jocul nu misca nimeni in zona ta...

Da, sunt doar amintiri, placute ce-i drept dar care dau nastere si nostalgiei deoarece triburile asa cum era pe atunci este doar o amintire placuta, o analiza obiectiva si cu un bun spirit de observatie releva un joc mizer in care doar banii fac legea; o coruptie jenanta si o lipsa crescanda de bun simt; cine are premium mai mult ( indiferent de modalitatea cum a intrat in posesia sa ) ala creste mai tare si mai repede, daca ai spate te poti da smecher ca la tine satul este mai harnic si creste mai repede; cine are pile unde trebuie nu mai are nevoie sa farmeze, resursele vin singure in sat; pentru ce sa ne mai pese de civilizatie si bun simt, noi suntem ai mai puternici asa ca dupa noi potopul si toata lumea face cum spunem noi fie ca vor fie ca nu si ne mai batem si joc de ei ca de... ne permitem...

Nu este de mirare de ce popularitatea serverului .ro si cred a jocului in sine a scazut, din peste 150k de jucatori inscrisi in vremile bune au mai ramas careva zeci si cred in 2-3 ani se vor injumatati si aia, de ce? simplu lumea s-a saturat de un joc care ar trebui sa fie gratis dar de fapt costa enorm de multi bani si al carui proprietar-INNO dezvolta lunar cu nerusinare noi modalitati de a stoarce bani de pe urma jucatorilor zicandu-si ca asa vor acoperi cumva pierderile cauzate de coruptia la nivel oarecum inalt dar de fapt cu cat jocul va deveni mai scump cu atat coruptia va deveni si mai acuta, este un cerc vicios in care INNO insusi s-a bagat si din care nu prea vad vreo scapare deoarece lacomia este poate cea mai puternica slabiciune a noastra, a oamenilor, cine neaga asta nu face decat sa-mi intareasca afirmatia.

Si eu ca si destul de multi altii imi voi incheia cariera pe triburile o data cu inchiderea unei lumi ceva mai vechi pe care inca joc, lume care nu a fost poluata atat de tare de porcariile de setari de pe la lumile mai noi, si as sfatui pe oricine citeste randurile mele sa-mi urmeze exemplul si sa evite acest joc care nu mai poate aduce nimic bun ci doar foarte mult timp pierdut, foarte multi nervi, si bani cheltuiti fara nici un folos.

Sunt constient ca probabil mi se vor sterge aceste randuri insa cu toate astea imi asum urmatoarea afirmatie care poate fi considerata si un soi de semnatura:
Rusine INNO!!!
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
Este o parere a ta personala pe care o respect cu o singura exceptie, InnoGames este o companie care se bazeaza pe profit, nu este Crucea Rosie sau Armata Salvarii iar faptul ca unele facilitati optionale trebuie platite, este inevitabil, deasemenea scripturile nu au fost introduse de Inno, ci de unii jucatori carora le era lene "sa dea un click pe harta", ca InnoGames le-a acceptat din varii motive este cu totul alta discutie. Conform gandirii tale ar trebui ca sintagma "rusine........" sa se aplice absolut tutoror companiilor din lume ( cu exceptia celor non-profit ). Nu te obliga nimeni sa stai pe un joc anume, cum deasemenea nimeni nu te obliga sa achizitionezi anumite facilitati.

Dar...trebuie sa sanctionez postul tau pentru afirmatia asta :

cine are pile unde trebuie nu mai are nevoie sa farmeze, resursele vin singure in sat;

Total gresit, dovedibil, probabil ( cu probe, nu in sensul de eventual )...cum vrei tu.
 

DeletedUser15142

Raka, nici sa nu aud, ce sanse sa am eu un amarat de nu-si permite 3 beri si 10 tigari intr-o seara de joi, sa se lupte cu cineva care are scripturi facute cu farm, trimite un click se duc farmurile....20 la suta mai multe resurse, adica din start 20 la suta mai multe sanse pentru el....eu nu inteleg ce ati facut cu acest joc, de ce considerati ca totul se reduce la bani nu stiu, dar probabil nu voi sunteti sefii asa ca...degeaba ne plangem voua ca ati ruinat un joc pe care il jucam cu adevarat cu placere...candva demult intr-o lume veche..
 

DeletedUser

Raka, nici sa nu aud, ce sanse sa am eu un amarat de nu-si permite 3 beri si 10 tigari intr-o seara de joi, sa se lupte cu cineva care are scripturi facute cu farm, trimite un click se duc farmurile....20 la suta mai multe resurse, adica din start 20 la suta mai multe sanse pentru el....eu nu inteleg ce ati facut cu acest joc, de ce considerati ca totul se reduce la bani nu stiu, dar probabil nu voi sunteti sefii asa ca...degeaba ne plangem voua ca ati ruinat un joc pe care il jucam cu adevarat cu placere...candva demult intr-o lume veche..

e foarte simplu
poate la inceput cand erau mai putine servere si mai putine lumi era mai ieftin
dar cu timpul au aparut tot mai multe
si inno a trebuit sa investeasca tot mai multi bani in servere
si sa nu uitam ca,daca vrei sa tii un server iti trebuie putere
au vazut cum oamenii incep sa vina,iar ei au sperat ca vor scoate ceva mai mult profit...dar s-au inselat
au inceput sa sparga bani de dragul de a sparge,si oamenii incetul cu incetul au inceput sa plece
iar ei cum s-au obisnuit cu multi bani,nu au avut ce face decas sa scumpeasca
credem ca nici mie nu imi convine ca x sau y are 20% mai multe ress
dar inno nu se gandeste ca,cu timpul va pierde toti jucatorii care joaca fara pp,avand in vedere ca este o mare sortimentatie de unde sa alegi un alt joc,si vor ramane doar cu cei care platesc,care la un moment dat isi vor da seama ca au stricat niste bani degeaba,si vor inceta a mai juca acest joc


da daca ne gandim mai bine,oricine ar avea un asemenea server,ar incerca sa scoata cat mai multi bani
si nu spuneti ca nu e asa,ca oricine vede ca iese o anumita suma din ceva,tot timpul va spera la ceva mai mult
va urez spor la joc
 

DeletedUser15142

Sa adauge reclame peste reclame fratica, eu as da click pe toate numai sa fie ei satisfacuti.
 
Sus