nobilii

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

vreau sa stiu dupa ce imi fac un nobil cate sate pot sa cuceresc cu el??:)
 

DeletedUser

doar unu.
apoi mai bati 2 taleri si faci inc un nobil cu care mai cuceresti un sat,
dupa aia inc 3 taleri bati si mai faci un nobil.
 

DeletedUser

Si tre sa bati taleri asa in continuare?? 1 2 3 pt un nobil??PFFF:confused::mad:
 

DeletedUser4888

Fratilor sunt pe lumea 4 si va rog sa-mi spuneti tot ce trebuie sa stiu despre nobili. In pagina de ajutor iti spune doar unde poti sa-ti faci si cam atat. Dar am mai citit pe un forum din tribu in care sunt ca trebuie sa bati taleri si ca acestia variaza. Adica pentru primu tre sa bati un taler apoi pentru al doilea vreo trei apoi pentru al treilea nus vreo 10. E adevarat? Si daca da al 50-lea inseamna ca trebuie sa bati 500 taleri spre exemplu? Exista o limita? adica de la al cincilea spre exemplu numarul de taleri e acelasi? Daca cuceresc un sat nou si-mi fac curte nobiliara,apoi nobil care per total ar fi al 3-lea dar in satul acela e primul voi trebui sa bat taler ca si cand ar fi al treilea sau primu (1 taler sau 10 taleri.)?

Cu respect,
Noob cu acte in regula
 

DeletedUser1134

e simpla treaba...deci sa o luam cu inceputu: pentru primul nobil bati un singur taler (este "batut" pe loc, fara sa astepti), pentru al doilea nobil, doi taleri si asa mai departe...Mereu pentru urmatorul nobil vei bate cu un taler in plus decat ai batut pentru cel precedent...Si chestia cu 500 de taleri pentru al nu stiu-cate-lea nobil (probabil al 500-lea) e undeva departe in viitor, inca nu trebuie sa-ti faci griji..
 

DeletedUser

salutare!

daca sunt atacat cu nobil, iar eu am un nobil de-al meu in sat, imi mai scade adeziunea?

respect
 

DeletedUser

da, iti scade adeziunea chiar daca ai un nobil de-al tau in sat :) dar e de preferat sa dai dodge :)
 

DeletedUser4888

e simpla treaba...deci sa o luam cu inceputu: pentru primul nobil bati un singur taler (este "batut" pe loc, fara sa astepti), pentru al doilea nobil, doi taleri si asa mai departe...Mereu pentru urmatorul nobil vei bate cu un taler in plus decat ai batut pentru cel precedent...Si chestia cu 500 de taleri pentru al nu stiu-cate-lea nobil (probabil al 500-lea) e undeva departe in viitor, inca nu trebuie sa-ti faci griji..

Ok am inteles partea aceasta.Dar la intrebarea:

"Daca cuceresc un sat nou si-mi fac curte nobiliara,apoi nobil care per total ar fi al 3-lea dar in satul cucerit e primul voi trebui sa bat taler ca si cand ar fi al treilea sau primu (1 taler sau 3 taleri.)?
 

DeletedUser

Logik ar fi sa fie sa batzi doar un taler.
Gandeste-te la jucatorii kare au 150 de sate, au avut enshpe mii nobili. Ce crezi, pt. a-si face 1 nobil intr-un sat nou cucerit trebuie sa bat enshpe mii plus 1 taleri?:rolleyes:
 

DeletedUser4888

Logik ar fi sa fie sa batzi doar un taler.
Gandeste-te la jucatorii kare au 150 de sate, au avut enshpe mii nobili. Ce crezi, pt. a-si face 1 nobil intr-un sat nou cucerit trebuie sa bat enshpe mii plus 1 taleri?:rolleyes:

deci sa inteleg ca intr-un sat nou o iei de la capat cu 1 nobil.Oricum costa o groza de resurse si e aiurea deoarece in pagina de ajutor nu se precizeaza nimic de taleri si costurile pentru nobili. SI daca nu aflam informatia cu talerii imi luam o tapa de nu ma vedeam pentru ca aveam o strategie de dezvoltare bazata pe ce se spune in ajutor. Helpu e cam aiurea pentru ca sunt multe informatii care lipsesc,si nu dealea despre tactica tips-uri etc. ci informatii care tin de regula jocului.sa nu mai spun ca la partea aia cu spioni pe lumea a patra nu poti sa-i upgradezi la level 3 veac.
 

DeletedUser

Ok am inteles partea aceasta.Dar la intrebarea:

"Daca cuceresc un sat nou si-mi fac curte nobiliara,apoi nobil care per total ar fi al 3-lea dar in satul cucerit e primul voi trebui sa bat taler ca si cand ar fi al treilea sau primu (1 taler sau 3 taleri.)?

Da, va trebui sa bati ca si cand ar fi al treilea.

Logik ar fi sa fie sa batzi doar un taler.
Gandeste-te la jucatorii kare au 150 de sate, au avut enshpe mii nobili. Ce crezi, pt. a-si face 1 nobil intr-un sat nou cucerit trebuie sa bat enshpe mii plus 1 taleri?:rolleyes:

Daca ar fi asa cum ai spus tu as fi foarte fericit, dar nu e. Tre sa bati enshpe mii de taleri.
 

DeletedUser4888

Multi domnule multi. Deci de aici deduc o concluzie ca nu trebuie sa am curte nobiliara in fiecare sat numai in cele strategice, nu?
 

DeletedUser

Multi domnule multi. Deci de aici deduc o concluzie ca nu trebuie sa am curte nobiliara in fiecare sat numai in cele strategice, nu?

Logik:D
La urma urmei pt. a-ti face nobil si in alt sat e k si cum ti l-ai face in celalalt sat, dar ar trebui sa cheltuiesti resurse pt. constructzia curtzii nobile. Deci nu asta e motivul. Dak ai avea nobil in fiecare sat ai pierde o gramada de oameni, si probabil ai avea sate mixte, ceea ce nu se rekomanda.
 

DeletedUser

Logik:D
La urma urmei pt. a-ti face nobil si in alt sat e k si cum ti l-ai face in celalalt sat, dar ar trebui sa cheltuiesti resurse pt. constructzia curtzii nobile. Deci nu asta e motivul. Dak ai avea nobil in fiecare sat ai pierde o gramada de oameni, si probabil ai avea sate mixte, ceea ce nu se rekomanda.

Dap. Tre sa ai sate speciale pentru nobili. Preferabil de atac. In care sa tii 4-5 nobili. Cam 1 sat din acesta la 10-15 sate obisnuite...
 

DeletedUser4888

Mersi beieti pentru informatii acum m-am lamurit. Din partea mea acest topic poate fi inchis.
 

DeletedUser

:rolleyes:
Logik ar fi sa fie sa batzi doar un taler.
Gandeste-te la jucatorii kare au 150 de sate, au avut enshpe mii nobili. Ce crezi, pt. a-si face 1 nobil intr-un sat nou cucerit trebuie sa bat enshpe mii plus 1 taleri?:rolleyes:

se calculeaza talerii pe jucator...dar au mai fost 5 discuti de astea:rolleyes:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus