nOOb sau newbie ?

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Noob (în argou) este un termen folosit a desemna o persoană nou apărută într-o comunitate de grup, în special pe internet.
Noob este prescurtarea de la "newbie", un alt termen care vine de la cuvântul new(nou). Acesta (newbie) pune întrebări, ia cunoştinţă cu regulile şi evită să creeze neplăceri.
Spre deosebire, noob-ul nu are respect faţă de reguli, nu vrea să facă nimic pentru alţii şi, de cele mai multe ori, acţionează ca un idiot. De asemenea, este un magnet pentru conflicte, provocând şi iritând pe toţi cu care intră în contact.

Cuvintele "noob" / "newbie" sunt originare din al doilea război mondial. Erau folosite de veterani pentru a descrie noii recruţi. Recent termenul "noob" este folosit în principal ca un apelativ pentru a se referi la alţi jucători în diferite jocuri (FPS, TPS, RPG, etc) şi a căpătat un sens peiorativ, de jignire.

Sursa : http://simple.wikipedia.org/wiki/Noob

Un amic îmi dezvăluie că vrea să facă un experiment.
Creează un junior şi va posta inocent, pentru a testa reacţiile celorlalţi. La fel şi în joc, nick nou, schimbă diverse mesaje cu jucători mai vechi.

Întrebare :
Cum reacţionăm, pe joc şi pe forum, la astfel de provocări ?
Apariţia unui “noob” sau “newbie” ne irită sau ne provoacă compasiunea ?
Tupeul sau naivitatea lor sa ne fac să îi ignorăm sau să declanşăm flame-uri nesfârşite ?
Ne coborâm la nivelul lor sau încercăm să-i ridicăm pe ei ?

Sunt curios de opinia voastră şi sper ca măcar aici noob-ii să se abţină la postare.
 

DeletedUser

Daca apare un noob ( ma refer strict in joc..pe forum, dupa cum se vede, nici eu n-am cine stie ce vechime ) care chiar vrea sa invete, sincer m-as cobori la nivelul lui...Depinde cum se comporta. Daca e ambitios, invata si prinde repede as discuta si l-as invata cu cea mai mare bucurie, daca insa stau 7 ore sa-i explic ca daca treci pe cineva la aliati fara sa-i spui habar nu are ca l-ai trecut, il las in plata lui de noob :D
 

DeletedUser9568

Depinde.
Cu un copil exasperant de 13 ani care scrie la nesfarsit cu "k", "sh", "tz" si alte prostii tip mess, nu as schimba mai mult de 2 replici.
Daca un om serios vrea sa joace, poate sa joace si sa invete si singur,
nu trebuie sa stea cineva langa el sa il "educe".
Cum ar putea sa imi provoace compasiune?
Doar nu e handicapat sau paralizat sau suferind de ceva!
 

DeletedUser15145

n00b , noob folosesc atunci cand vorbesc despre joc si numai despre el .

noobi - sunt jucatorii care de la inceput vin pe extern si dupa 3 zile se considera veterani , cum am prins pe unu , juca de 4 luni si mia zis ca joaca din 2004 :)) ..

newbie il folosesc in game-uri in general. Un newbie incearca , din greu , deobicei reuseste depunand eforturi..

Întrebare :
Cum reacţionăm, pe joc şi pe forum, la astfel de provocări ?
Apariţia unui “noob” sau “newbie” ne irită sau ne provoacă compasiunea ?
Tupeul sau naivitatea lor sa ne fac să îi ignorăm sau să declanşăm flame-uri nesfârşite ?
Ne coborâm la nivelul lor sau încercăm să-i ridicăm pe ei ?

Sunt curios de opinia voastră şi sper ca măcar aici noob-ii să se abţină la postare.

Ma enerveaza la nubi , dupa ce le dau indicatii atat de exacte ca as face asta cu ochi inchisi zic `mai explica odata` sau ` nam inteles` si asta ma enerveaza , incerc sa ma cobor la nivelul lor , si sa ii ridic la al meu , numai ca nu sunt un profesor de nota 10 xD.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5151

cum ai zis, exista o diferenta intre noob si newbie..

Noob-ul, se crede tare si mare inca de la inceput, si comite zeci de greseli.

Newbie, este rabdator, invata, si incearca cat de cat sa isi faca contacte si experienta.

Unui noob, i-as vorbi ceva mai autoritar, mai urat.., pe cand unui newbie, i-as explica totusi cum sta cu acest joc.

un noob, este si ala care se baga si raspunde la intrebarile altora total aiurea (am vazut destui la sectiunea intrebari) sau vine cu propuneri aiurea, sau spammeaza sistemul de tickete intern.

Exemplu de noob de acu 5 minute
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Un amic îmi dezvăluie că vrea să facă un experiment.
Creează un junior şi va posta inocent, pentru a testa reacţiile celorlalţi. La fel şi în joc, nick nou, schimbă diverse mesaje cu jucători mai vechi.

ceva de gen am facut eu: dupa 2 ani de joc pe L3 si avand scoala razboiului cu Scitii ( probabil cel mai bun trib de pe L3 am decis sa o iau de la 0 ( nick nou fara sa stie altcineva) pe L10: cand am incercat sa intru in vorba si cu altii pe care i-am vazut ca aveau cat de cat experienta m-au tratat din start ca pe un noob: pana la urma noob-ul le-a luat satele!:D:p
 

DeletedUser

toti am fost noobi la inceput.Si eu am fost "instruit" de jucatori mai mari..care sau coborat la nivelul meu.Eu as face la fel daca persoana respectiva stie sa se poarte si sa vorbeasca frumos.
 

DeletedUser2821

Un amic îmi dezvăluie că vrea să facă un experiment.
Creează un junior şi va posta inocent, pentru a testa reacţiile celorlalţi. La fel şi în joc, nick nou, schimbă diverse mesaje cu jucători mai vechi.

Întrebare :
Cum reacţionăm, pe joc şi pe forum, la astfel de provocări ?
Apariţia unui “noob” sau “newbie” ne irită sau ne provoacă compasiunea ?
Tupeul sau naivitatea lor sa ne fac să îi ignorăm sau să declanşăm flame-uri nesfârşite ?
Ne coborâm la nivelul lor sau încercăm să-i ridicăm pe ei ?

Sunt curios de opinia voastră şi sper ca măcar aici noob-ii să se abţină la postare.

Daca schimba mesaje cu niste jucatori mai vechi sau jucatori buni in primul rand conteaza ce limba foloseste daca limba ar fi romana atunci ar avea sanse chiar sa se imprieteneasca cu respectivul . Dar daca foloseste messingeraniana are sanse de 70% sa ajunga de rasul tuturor ;) .

"Cum reacţionăm, pe joc şi pe forum, la astfel de provocări ? " - daca ma provoaca un noob il iau la misto in 90% din cazuri .

"Apariţia unui “noob” sau “newbie” ne irită sau ne provoacă compasiunea ?" - depinde , si de acest noob , daca stie sa vorbeasca si vrea sa invete normal ca incerc sa il ajut daca vine si imi zice ca joaca de 6 ani e evident ca o sa imi bat joc de el ... .

"Tupeul sau naivitatea lor sa ne fac să îi ignorăm sau să declanşăm flame-uri nesfârşite ?" - nu raspund .

"Ne coborâm la nivelul lor sau încercăm să-i ridicăm pe ei ? " - la fel depinde si de cum stie sa vorbeasca , sa se comporte sa scrie si daca vrea sa invete incerci sa il inveti :) .
 

DeletedUser

Pai un newbie care incearca sa invete si vorbeste cat de cat corect si sincer nu ma irita.
Ma irita noobi care iti vin in fata si zic :"Joc tiburile de 4 ani *** am avut un 200 de sate pe ttoate serverele"
 

DeletedUser17308

re

eu joc de vreo 6-7 luni si ma mandresc ca sunt noob... si folosesc si eu tz.. man.. si toate cuvintele posibile.. dar asta nu inseamna ca sunt copil.. e limbaj de mess..
 

DeletedUser

eu joc de vreo 6-7 luni si ma mandresc ca sunt noob... si folosesc si eu tz.. man.. si toate cuvintele posibile.. dar asta nu inseamna ca sunt copil.. e limbaj de mess..

Arata-mi un dictionar in care sa spuna ca exista cuvinte romanesti in care sa se scrie tz in loc de ţ.Limbajul de mess e un limbaj cu prescurtari pe care il folosesti ca sa te exprimi mai repede pe mess,dar avand in vedere ca aici nimeni nu te grabeste nu vad de ce l-ai folosi.
 

DeletedUser17308

re

lordkaos.. dar tu stai doar pe extern? sa provoci lumea? sau esti vreun zeu in devenire?
 

DeletedUser17308

re

nu testez pe nimeni.. am spuso sunt noob si inca invat dar tu vad ca esti zeu si cu gura mare.. asta e naspa sa stii
 

DeletedUser5151

naspa era daca ma consideram.

Daca ma consideri tu, asta e alta chestie.
 

DeletedUser

Definitia pentru "noob" e proasta.

Noobul e un cretin, nu un spammer sau un jucator ce actioneaza pe cont propriu.
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
noob-ul nu are respect faţă de reguli, nu vrea să facă nimic pentru alţii şi, de cele mai multe ori, acţionează ca un idiot

Defineste cretin (sau mai bine nu) ... eu zic ca definitia este cea corecta.
 

DeletedUser

Defineste cretin (sau mai bine nu) ... eu zic ca definitia este cea corecta.

Un cretin este un tip care actioneaza prostesc (vorbeste prostii, nu aduce nicio contributie nici lui, nici altora prin ce spune si prin actiunile lui, se baga-n seama gratuit, fara sa aiba nimic de spus, vrea sa fie o "legenda" si nu gaseste alta cale decat sa posteze rahaturi si sa-si dea cu parerea in chestii de care nu stie nimic, care nu-l privesc si nici nu-l afecteaza).

Zici ca definitia aia e corecta? Hai sa luam niste ipoteze...

Tu, Lord Adex (ca vad ca-ti place sa-ti vezi numele peste tot) ai decis sa te dezvolti voiniceste ca sa zgarii fruntea clasamentului. In concluzie, nu mai dai sfaturi altora si nici nu-i mai ajuti, pentru a nu exista riscul sa ti-o ia inainte. Te consideri noob, in situatia asta?

Tu, Lord Adex, nu ai respect fata de reguli si gasesti o metoda subtila si eficienta de a le incalca, incetul cu incetul, fara sa fii prins. Te consideri noob, in situatia asta?

Tu, Lord Adex, joci de 2 ani, stapanesti exceptional jocul cu toate tehnicile si chichitele lui, dar intr-un acces de orice vrei tu, iei o decizie gresita si ajungi sa actionezi ca un idiot, fiind pacalit subtil de alti jucatori. Te consideri noob, in situatia asta?

Ei?
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Tu, Lord Adex (ca vad ca-ti place sa-ti vezi numele peste tot) ai decis sa te dezvolti voiniceste ca sa zgarii fruntea clasamentului. In concluzie, nu mai dai sfaturi altora si nici nu-i mai ajuti, pentru a nu exista riscul sa ti-o ia inainte. Te consideri noob, in situatia asta?

Am ales sa ma dezvolt si implicit sa fiu in top ca si jucator, fara ca sa uit sa ajut si sa sfatuiesc pe cei care au solicitat asta. Nu ma bag in seama degeaba, nu ma intereseaza clasamentele cu orice chip. Daca tot ai verificat niste cifre, vorbeste si cu oamenii din jurul meu, ei iti pot confirma ce spun.
Ca imi place sa-mi vad numele iata, chiar tu ma promovezi, desi ultima oara am facut-o prin mesaje private si mi-a/ne-a prins foarte bine. De ce acum crezi ca va fii altfel ?

Tu, Lord Adex, nu ai respect fata de reguli si gasesti o metoda subtila si eficienta de a le incalca, incetul cu incetul, fara sa fii prins. Te consideri noob, in situatia asta?

Am acceptat de la bun inceput regulile si le respect, nu am incalcat niciodata regulamentul si, daca o voi face, din eroare desigur, voi suporta consecintele. Acele metode de care vorbesti nu ma intereseaza si nu le voi da curs, fiind pentru mine "moartea pasiunii" vorba unei prietene. Cand voi considera ca este cazul sa inchei acest hobby, o voi face din alte considerente decat cele legate de sanctiuni si interdictii.

Tu, Lord Adex, joci de 2 ani, stapanesti exceptional jocul cu toate tehnicile si chichitele lui, dar intr-un acces de orice vrei tu, iei o decizie gresita si ajungi sa actionezi ca un idiot, fiind pacalit subtil de alti jucatori. Te consideri noob, in situatia asta?

Ma flatezi acum, oricat ai crede ca stii nu exista zi/saptamana sa nu aflii ceva nou, sunt convins ca am facut greseli, poate pentru unii actiunile mele au parut "de idiot" insa nu au fost prea dese, mai degraba accidentale. Am invatat multe in privinta increderii, respectului si loialitatii varianta triburile, dar nu am facut din asta o tragedie si nici nu m-au afectat intr-atat cat sa imi fie rusine de ce am facut. Dimpotriva.

noob-ul nu are respect faţă de reguli, nu vrea să facă nimic pentru alţii şi, de cele mai multe ori, acţionează ca un idiot

Nu ma consider un n00b, desi cuvantul este folosit foarte mult cu mandrie in acest joc. Tema aceasta atrage atentia asupra acestei erori si, mai ales, a atitudinii pe care ar trebui sa o avem fata de cei putini, indaratnici dar galagiosi care strica atmosfera in jurul lor (n00bii) si incepatorii de joc, seriosi , respectuosi si perseverenti (newbie).

Eu cred ca primii trebuiesc ignorati, eliminati (si nu provocati si tolerati) iar ultimii incurajati si ajutati (si nu luati peste picior).

Pai nu ?




LE :
Un cretin este un tip care actioneaza prostesc (vorbeste prostii, nu aduce nicio contributie nici lui, nici altora prin ce spune si prin actiunile lui, se baga-n seama gratuit, fara sa aiba nimic de spus, vrea sa fie o "legenda" si nu gaseste alta cale decat sa posteze rahaturi si sa-si dea cu parerea in chestii de care nu stie nimic, care nu-l privesc si nici nu-l afecteaza).

App, esti de acord sa le spunem pe nume celor care corespund acestei descrieri ???
 
Sus