O noua varianta de a dona taleri

DeletedUser

Plecand de la propunerea de aici a lui marele bunic am decis sa deschid o tema noua cu aceasta problema pentru ca acolo s-a cam spamat si subiectul nu ar beneficia de atentia necesara din partea voastra .

Desi luasem decizia de a nu mai discuta despre vreo propunere si de a nu mai face alta intrucat cei de la INNO aduc doar modificari asupra interfatei jocului de data asta imi calc pe inima pentru ca este o alta varianta a unei propuneri facute de un alt coleg . Noi vrem ceea ce propunem nu magazie colorata cand e aproape full sau like-uri pe forum

1. implementare buton "doneaza taleri". butonul va fi vizibil doar pentru titular, nu si pentru sitteri. butonul nu e vizibil nici in conturile ce au declarata impartirea legaturii internet. donarea de taleri va fi reglementata (cu mici modificari) de regula 10 privind conturile de sustinere.

cine a jucat cu taberele militare stie probabil si ca la scoaterea lor talerii ce erau deja donati s-au returnat jucatorilor . partea proasta e ca au fost returnati ( probabil ) si jucatorilor care nu donasera taleri pentru constructia lor . ideea ca cineva ( un jucator ) sa decida cum se impart acei taleri este proasta din start ( fara suparare ) pentru ca din pacate despre foarte putini jucatori putem spune ca sunt corecti si atunci ar aparea abuzurile : x primeste mai multi pentru ca e prieten cu y sau pentru ca e contul lui y samd . totusi ideea de a se dona taleri ar fi utila tuturor , ar insemna posibilitatea de a face nobili mai multi pe conturile jucatorilor activi .

cum s-ar putea realiza asta fara a da ocazia cuiva sa abuzeze de functii ? simplu .

in fiecare trib sunt jucatori care renunta la joc o data cu trecerea timpului . ideea de a exista un buton 'doneaza taleri' ar fi ok dar cu cateva modificari :
- butonul sa fie sau sa nu fie vizibil siterului
- donatia de taleri sa se poata face doar atunci cand contul/jucatorul respectiv mai detine doar un anumit numar de sate ( 10 sate , 1 sat )
- talerii donati sa nu mearga intr-o vistierie ci sa fie impartiti automat de server intre colegii de trib ai respectivului ; donatia sa se faca ori in mod egal intre membrii tribului ori procentual in functie de marimea conturilor din trib ( rang 1 in trib primeste 10% din taleri , rang 2 primeste 8% samd )
- sa existe posibilitatea de a dona taleri doar unor anumiti jucatori pentru a ajuta conturile active sa poata face nobili ( pentru ca cele mici/inactive au in mod cert mai multi nobili decat le vor trebui vreodata ) , butonul sa fie cum este cel de la baterea talerilor unde selectezi cati taleri sa bati : doneaza taleri primilor 60 colegi sau primilor 40 ( sa nu se poata dona unui numar mai mic de 20-30 jucatori pentru a se evita abuzurile unora dar modul de impartire sa fie decis de server )
- daca jucatorul x a dat stergere ( a nu se confunda cu conturile banate definitiv de admini ) talerii batuti deja pe contul lui ( doar cei cu care se pot crea noi generatii de nobili nu si talerii cu ajutorul carora au fost creati nobili ) sa fie impartiti in mod automat de server intre colegii respectivului .

pareri ?

as fi vrut ca in discutiile astea sa se implice si rakanishu ( fiind cel ce ne poate sustine 'cauza' cel mai bine in fata lui Carmi ) sau chiar Carmi ( care este singura persoana ce poate inainta si sustine propunerile noastre catre INNO ) .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser35377

da e o idee buna


asa nu ar mai fi monotonie ,sa stai o saptamana ca sa faci 4 nobili,s ar innobila repede conturile inactive si harta s ar misca mult mai repede

UN MARE PRO
 

DeletedUser

Intrun fel ideea nu e foarte buna ca cei mari nu vor mai cucerii altceva inafara de interne.
 

DeletedUser

la atata se rezuma cunostintele tale despre jucatorii mari , innobilari interne ? am cunoscut si astfel de playeri rang 1 doar din mocaciuni care dupa primele zile de atacuri au renuntat la joc dar am cunoscut si mai multi playeri de rang superior care i-ar folosi cum trebuie . oricum propunerea mea si a bunicului nu vizeaza posibilitatea de a lua interne sau nu , daca o tinem intr-un daca si iar daca si cu parca nu ajungem nicaieri
 

DeletedUser35216

pentru a nu da posibilitatea unui singur jucator sa adminstreze "rezerva de taleri" si ca sa nu ajunga talerii la jucatorii care iau sate de la innobilarile interne si barbari...
de ce sa nu se faca un fel de trofeu la razboaiele tribului?
pentru jucatorul cu cele mai multe puncte ODA/ODD pe luna trecuta, in razboiul cu tribul x
pentru jucatorul cu cele mai multe innobilari din razboiul cu tribul x
in felul asta, nu vor mai exista atatia jucatori care sa stea "pe spatele tribului" :D
 

DeletedUser

Intrun fel ideea nu e foarte buna ca cei mari nu vor mai cucerii altceva inafara de interne.

nu e obligatoriu, dar cel care a facut propunerea a spus si ca:
- sa existe posibilitatea de a dona taleri doar unor anumiti jucatori pentru a ajuta conturile active sa poata face nobili
daca s-ar lucra, aici, la aspectul tehnic, cred ca ar fi realizabil. pana la urma, se pot pune talpi oportunistilor si pot fi obligati sa ia si sate active. dar, sunt si conturi mari, care traiesc doar din interne, pentru ca titularul nu are timp de granita, insa tot ce face merge in sprijinul tribului (atac sau aparare). trebuie facuta distinctie intre crescuti din interne care ajuta tribul si crescuti din interne care doar se extaziaza in fata numarului de sate, dar, daca stranuti la ei, incep sa se picure...

mie mi se pare buna ideea.

PRO.
 
Sus