O noua viziune asupra triburilor

  • Autor subiect DeletedUser11275
  • Data de început

DeletedUser

ceea ce propune king sinatuo este foarte interesant, insa daca s-ar implementa ar fi cu totul alt joc.
totusi ar fi unele probleme in realizarea lui:
- aceste tipuri de jocuri browser pleaca de la premiza de a oferi cat mai mult cu cat mai putin. serverele au si ele o limita.
- daca ne alegem religia la inceputul jocului, tribul din care facem parte va avea aceiasi religie?...eu nu cred ca e normal sa ma cheme Sir Miki, sa fiu musulman si sa fac parte din tribul Dacii. si daca trec intr-un trib crestin atunci ma convertesc?...si ce fac cu moscheea?...o daram si fac apoi catedrala?
- vasalitatea se poate realiza si la "mica intelegere". apoi academiile nu sunt niste triburi vasale?
- vasalitatea unui jucator fata de altul nu se poate realiza deoarece atunci vasalul devine cont de "push" si va fi banat conform regulilor existente.
- paladinii. ideea unui singur paladin are rolul ei si e destul de interesanta. practic paladinul este un fel de conducator de osti. nu pot fi mai multi ci unul singur. se pot insa introduce noi trupe asa cum s-au mai introdus dealtfel arcasii si arcasii calare fata de primele versiuni. daca avem biserici putem avea si preoti de exemplu care daca insotesc nobilii scad o adeziune intre 25 si 35 nu intre 20 si 35. sau putem avea vraci, medic, eroi, conducatori de sat, sau de ce nu vagaboante pentru ridicarea moralului trupelor. la nivelul trupelor existente se pot aduce intotdeauna imbunatatiri.
 

DeletedUser

Ce zici tu cu religia e un fel de discriminare...e logic ca un musulman o sa aleaga sa fie musulman in joc,si un crestin,va alege sa fie crestin.
Deci daca esti crestin esti mai tare decat daca esti musulman,sau invers.In jocul asta nu exista caractere.
 

DeletedUser6558

Ce zici tu cu religia e un fel de discriminare...e logic ca un musulman o sa aleaga sa fie musulman in joc,si un crestin,va alege sa fie crestin.
Deci daca esti crestin esti mai tare decat daca esti musulman,sau invers.In jocul asta nu exista caractere.

Nu e nici o discriminare, religia e ceva generic, dacă am fi în Sudan am fi musulmani, suntem în Europa, deci suntem creştini, asta e tot. Ce idei creştine sunt prezente pe triburile? E doar o clădire care se cheamă biserică, nu are nici o altă valoare. Poate fi biserică, moschee, templu sau orice altceva. Infanterie, cavalerie, baliste, preoţi. Poate că unele triburi nu aveau cavalerie, aşa cum erau de exemplu americanii înainte de Columb. Sunt doar nişte denumiri generice. Tot aşa cum în heroes sau în orice alt joc sunt îngrămădite toate creaturile mitice existente, fără discriminare, centauri, titani, elfi, genii, pixie. Cine mai ştie că sunt luate de la greci, de la scandinavi, celţi sau arabi.
 
Sus