Off-topic

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Asta nu e un topic de spam, ci vreau sa lamurim problema definitiei de "off-topic".

Cum intreba v3rra, ce inseamna off-topic?

Ca definitie generala, e simplu. Orice discutie care nu are legatura cu tema sau subiectul unui topic, e off-topic.
DAR
Si aici e un mare "dar"...se face ft des confuzia intre off-topic si spam. Vedeti voi, odata ce un thread are un nume, automat are o tematica. Chiar daca e in sectiunea off-topic, are un subiect, pe baza caruia ar trebui sa se discute.

Sa luam in discutie cazul de fata. Forumul jocului triburile.ro, cu sectiunea de off-topic. teoretic, si practic, aici ar trebui sa se discute tot ce nu are legatura cu jocul, de asta se numeste off-topic.
In cadrul acestui thread, un user (sa-l numim X) deschide un topic cu numele "Muzica", pentru ca vrea el sa se discute despre muzica. Topicul respecta regulamentul, pentru ca e in sectiunea corespunzatoare. Si la fel cei care posteaza referitor la muzica. Dar cei care in acea sectiune incep sa scrie despre cu totul altceva decat muzica, nu au nici un drept sa faca asta. Sunt postari off-topic, pentru ca in topicul respectiv exista o tema de discutie.
Si daca in cadrul acestui topic apar "invazii", stiti la ce ma refer, ala e spam. Nici macar off-topic nu e.

Asta ca parere personala, despre ce inseamna off-topic...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

pai chiar asta ar fi definitia...mai bine pune topicul acesta cu important ca sa se citeasca...
 

DeletedUser13067

a fost o intrebare retorica si ironica,dar despre asta nu vom vorbi aici, BlooM
 

DeletedUser

Stiu, dar raspunsul meu nu e nici retoric nici ironic. E strict la obiect, pentru ca foarte multi considera ca daca posteaza in sectiunea off-topic, pot posta orice le trece lor prin cap, in orice topic.
Poate citind asta isi vor da seama de greselile lor.
 

DeletedUser2936

Daca ar fi sa o luam strict dupa tematica topicurilor la Buna dimineata! nu ar trebui sa zicem "Buna ziua" :D ...cred ca ar trebui sa fiti mai ingaduitori putin,parerea mea :) totusi e un joc...
 

DeletedUser

tyron, atunci poate ar trebui ca cei care deschid topicuri sa fie mai inventivi si sa permita tema lor (a topicurilor) discutii mai inteligente.
 

DeletedUser2936

Mi-am dat si eu cu parerea pentru ca mi se pare destul de ok forma actuala.Poate ar fi prea monotone discutiile daca se respecta tema ? Zic si eu...Bine,daca deranjeaza pe cei care deschid tema e altceva.
 

DeletedUser

tyron, pai daca tema topicului este "Buna dimineata" normal ca e monotona tema topicului. Daca vreti discutii mai interesante, propuneti (deschizand topicuri) teme mai interesante.

Inventivitate multi au... insa cand vad ca in toate topicurile se spameaza despre consumul de alcool, fumatul de tigari, despre bomboane, despre un anumit tip de iubire de tara, in propozitii de tip yahoo messenger, de catre aceeasi 4-5 useri, sunt descurajati sa isi exprime inventivitatea. "Pentru ce sa postez aici cand inevitabil tot la aceeleasi discutii inutile o sa se ajunga?!"
 

DeletedUser13067

pot sa ma abat putin de la subiect si sa postez o poza cu 3 dintre spameri?:D
 

DeletedUser13067

:)))
Multumesc Zeitate:D Sincer nu ma pot abtine... cu riscul de a lua warn....

Pac-Pac ne-au banat.....
1SXW0T694702-02.jpg


Imi cer scuze, dar vroiam sa scapam de stresul creat de acest topic:)Va iubesc:D
 

DeletedUser12196

chestia asta cu spamul tine pana la urma de subiectivitatea fiecaruia.
voi moderatorii ,care le stiti pe toate,stergeti postarile care se incadreaza in definitia de spam si totul va fi Ok,veti mentine un forum curat.
 

DeletedUser

v3rra, cand nu ai respect pentru ceilalti useri ai forumului, neganditu'te ca unii dintre acestia prefera si alte discutii nelegate de relatia grupului vostru de amici si de ce minunatii ati mai facut, imi dau si eu seama ca nu te poti abtine.

chestia asta cu spamul tine pana la urma de subiectivitatea fiecaruia.
voi moderatorii ,care le stiti pe toate,stergeti postarile care se incadreaza in definitia de spam si totul va fi Ok,veti mentine un forum curat.

Falcon Lady, si asa'i ca daca moderatorii o sa stearga spamul din sectiunea asta a forumului, nimeni nu o sa le "sara in cap"? :)
 

DeletedUser2936

Ha,cum stergeti ceva cum sarim toti in capul vostru :D

Lasand gluma la o parte nici nu cred ca o sa puteti face topicuri separate pentru un anumit grup de jucatori.parerea mea este ca totusi e bine ca intra lumea aici si posteaza.Pe mine unul ma relaxeaza forumul asta,chiar daca nu se respecta temele.Nu vedeti in ce lume traim ? Plina de reguli facute pentru a fi incalcate :D
 

DeletedUser

exact cum banuiam.... dar ma abtin de la comentarii;)

v3rra, in loc sa avem o discutie constructiva pe tema topicului, tu venind cu o idee, eu cu o alta si tot asa, tu preferi sa te abti de la comentarii.

Ha,cum stergeti ceva cum sarim toti in capul vostru :D

Lasand gluma la o parte nici nu cred ca o sa puteti face topicuri separate pentru un anumit grup de jucatori.parerea mea este ca totusi e bine ca intra lumea aici si posteaza.Pe mine unul ma relaxeaza forumul asta,chiar daca nu se respecta temele.Nu vedeti in ce lume traim ? Plina de reguli facute pentru a fi incalcate :D

tyron, dar nu noi trebuie sa facem neaparat topicuri. Voi le faceti. Insa faceti'le cu gandul ca aici exista o comunitate virtuala extinsa, nu numai cel/cea care deschide topicul si cei cativa amici ai dansului/dansei.

Daca cineva doreste sa deschida o tema de discutie doar pentru cativa utilizatori ai forumului, desigur ca poate sa o faca.. insa ar trebui sa se incerce ca discutiile pe acea tema sa fie pastrate doar in acel topic, nu sa fie extinse in absolut toate celelalte topicuri.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser13067

Exact! bine punctat tyron. Forumul asta binedispune,chiar si prin stupiditate. Pana la jigniri insa,recunosc. Totul e frumos,amuzant,pana la un punct. Aici sunt de acord.

Zeitate, dar putem vorbi,nu ma deranjeaza. Numai ca s-ar putea sa facem off-topic la off-topic..... si am strica thread`ul off-topic....
 

DeletedUser12196

Falcon Lady, si asa'i ca daca moderatorii o sa stearga spamul din sectiunea asta a forumului, nimeni nu o sa le "sara in cap"? :)
vrei prea mult.
ceri oamenilor sa nu fie oameni:D
sterge si protestele...simplu:D
vrei un forum curat ?
scoate "sarea si piperul".
 

DeletedUser

Exact! bine punctat tyron. Forumul asta binedispune,chiar si prin stupiditate. Pana la jigniri insa,recunosc. Totul e frumos,amuzant,pana la un punct. Aici sunt de acord.

Zeitate, dar putem vorbi,nu ma deranjeaza. Numai ca s-ar putea sa facem off-topic la off-topic..... si am strica thread`ul off-topic....

v3rra, daca binedispune atat de mult aceasta sectiune a forumului, cum se face ca s'a ajuns ca doar cativa utilizatori sa posteze in dansa si sa posteze aceleasi teme de discutie?
 

DeletedUser2936

Zeitate,si fe forumurile triburilor din care am facut parte sunt activi cam 10-20 la suta din jucatori.Asta nu inseamna ca restul sa nu mai posteze si sa astepte sa isi faca toti prezenta.Nici mie poate nu-mi plac toate temele.Rezolvare ? Simplu,nu intru unde nu-mi place :) Bine,jignirile nu-si au locul nicaieri...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus