One

  • Autor subiect mattyussy-l17
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

nu cred cas cel indicat sa deschida aceasta tema..si daca am facut o prostie rog sa o stergeti...

dc sa infintat the one ? ..
din ce motive ati plecat din DST ?
 

DeletedUser

nu mai au loc unii de altii. din partea mea sa isi faca fiecare tribu lui de zmeu
 

DeletedUser

DST e un trib puternic si unit...pacat de micile neintelegeri,eu ma bucur de compania prietenilor din zona cu care sunt de mult timp voi fi acolo unde sunt si ei...alte explicatii sa le ceretii de la cei care sunt capabili sa va dea mai multe raspunsuri
 

DeletedUser8678

eu am incredere in DST ... are puterea sa ramana ce a fost ...
 

DeletedUser14037

DST nu exista asa cum credeti voi...asa cum nu exista nici SOF si nici CIRC. ceea ce tine in picioare asemenea structuri sunt cercurile de conducere care le compun. fara aceste cercuri de putere triburile nu exista.
exista 2 metode de a uni jucatorii in cadrul unei structuri tribale: prin forta celui mai puternic (dovedit sau inchipuit) sau prin prietenii locale. ideal ar fi fost ca fiecare jucator sa fie constient de puterea si interesul lui .....si sa stie ca aici are puterea de a-si arata calitatile si personalitatea. din pacate majoritatea ori isi arata partea negativa ori joaca sa-si refuleze toate frustrarile din RL.

revenind la ONE. este ultimul meu proiect, cel anterior (DST) a devenit incontrolabil pt mine iar timpul va fi judecatorul suprem si va arata cine a fost de fapt "creierul" din spatele paravanului. nu voi spune ce au gresit unii sau altii si nici macar nu voi raspunde la minciunile de care tot sunt acuzat de zeus. le-am transmis celor din DST un singur mesaj "cei carora le-am facut rau sa ridice primii piatra si sa ma atace".
DST a fost construit pe o structura sanatoasa si poate evolua doar daca este condusa de catre jucatori cu perspectiva, cu proiecte viabile pe termen mediu si lung.
cei care ma cunosc si au lucrat cu mine au inteles plecarea mea. insa foarte multi nu ma cunosc si imi trimit mesaje ca sunt spargator de trib si ca pe mine ma intereseaza numai satele mele si ale prietenilor mei. daca m-ar fi interesat numai asta nu as fi pierdut aproape 1 an de zile- 15/20 ore pe zi batandu-mi capul cum sa facem sa securizam tribul asta si sa-i gasim un loc pe harta. daca eu am ales sa stau mai in umbra si sa las pe altii sa se ocupe de problemele curente a fost pt ca eu mi-am insusit sarcina de a ma ocupa de structura tribului, relatiile cu vecinii, formarea unor zone, gasirea unor lideri zonali. iar dupa 10 luni de munca sunt mandru ca am format acele zone si ca am gasit si sustinut acei lideri zonali (dogsofwar, kaiuss, trafalete, turturica, etc). dar puterea vine si cu urmatorul risc, pe care l-am vazut de multe ori si in RL: "daca vrei sa vezi adevarata fata a unui om, pune-l sef si se va manifesta in toata splendoarea lui, fara restrictii". probabil ca multi dintre voi ati simtit "iesirile" acestui gen de oameni.
am stat 2 sapt sa ma gandesc ce este de facut. eu nu pot participa la un joc unde nu pot sa-mi pun in practica abilitatile iar dupa ce am analizat problema bine intern si extern (prin discutii cu jucatori) am tras concluzia ca REST prin atitudinea lui agresiva creaza deservicii atat mie cat si DST-ului. decizia mea a fost sa-i cer retragerea lui din postul de zeus si coborarea pe postul de lider zonal. am intrebat si cativa colegi din conducere (daca nu cumva sunt eu nebun sa cer asta) si cum am banuit parerile au fost unanime. omul este extremist in gandire si agresiv in comportament iar decizia mea o consideram oportuna.
pt istoria jocului mai vreau sa fac o clarificare: am plecat din RIP dupa ce am incercat in repeate randuri sa fac un plan pt zona de sud a lui. conducerea RIP era situata in toatalitate in nordul hartii iar sudul era doar o zona de muls sprijin. ca dovada, dupa plecarea mea, la nici 2 luni RIP a disparut definitiv din sud. pt ca un trib daca nu are o strategie buna dispare. apoi a urmat Haita. am reusit sa implementez destul de multe lucruri de organizare acolo si chiar am propus un plan pe termen lung care i-ar fi dus pe baieti pe locul 1 garantat (planul ala l-am implementat ulterior in DST si in 10 luni am dus un trib de la 9000 de sate la 63.000). problema cu Haita a fost ca nu a inteles deloc planul si parca in ciuda mi-au raspuns la el cu o cerere de sprijin zonal care mi-ar fi taiat definiv toata perspectiva de extindere din zona grupei mele. adica mi-au cerut ca zona mea (care era intr-o parte relativ sigura a hartii) sa-si mute mare parte din aparare la 100-200 de ore in nord. normal ca am refuzat si i-am facut egoisti pt ca ne-ar fi pus in postura de a juca pasiv. cei care au jucat alaturi de mine cunosc aceste date si de aceea m-au urmat imediat.
ca sa nu mai plicitsesc lumea...mai am doar un mesaj: baieti jucati cu cap si cu placere. decat sa jucati cu frica mai bine lasati-va!


multumesc pt atentie,
adrian
 

DeletedUser

Chiar ca propaganda!

Nu vreau sa arunc cu noroi dar nu pot sa ma abtin sa nu comentez.

Spui ca cei din nord din HD ti-au cerut sprijin. De ce oare?
Pentru ca EI duceau un razboi si voi erati intr-o zona sigura!
In situatia actuala a hartii este f. greu sa duci razboaie pe toate fronturile. E imposibil sa rezisti pe toate. Vezi CIRC. CIRC au jucatori buni, activi, dar cu toatea astea nici ei nu rezista (sau nu rezistau ca le-au mai scazut inamicii) pe toate fronturile.
Daca vroiai sa joci activ, trebuia sa ceri sate pe granita nu sa-ti refuzi colegii care erau pe front si duceau greul si tu stateai in spatele frontului cu trupele in sate si cucereai barbari sau inactivi.
Drept dovada, ce ai facut? Vroiai actiune nu? Ok, vroiai actiune...dar ai plecat in DST!!! Ce actiune ai avut in DST? Aaaa, pai nimic, tot innobilari interne si barbari.

Nu zic, poate esti bun organizator, dar in rest...

Nu ii iau apararea lui REST. Toti avem defecte.
Critic doar ce ai postat tu aici. Consider ca ai spus adevarul si chiar crezi ce ai zis, dar ai judecat complet GRESIT. Esti individualist si dornic de putere si control.

Sper sa nu te superi prea tare ci doar sa iti recitesti postul si poate sa-ti pui niste intrebari...
 

DeletedUser

revenind la ONE. este ultimul meu proiect [...] am tras concluzia ca REST prin atitudinea lui agresiva creaza deservicii atat mie cat si DST-ului.[...] omul este extremist in gandire si agresiv in comportament iar decizia mea o consideram oportuna.

Ma mir ca ti-a luat un an ca sa tragi concluziile astea. Eu am insistat inca de la desprinderea de Haita [sau HL] sa ne facem tribul nostru. Aveam si sustinerea si ambitia colegilor din zona. La momentul respectiv aveai temerea ca nu vom rezista. Iata ca m-am apucat de joc iar, pe L14, si aici am nimerit intr-o mare de rosu. Si nu numai ca am rezistat, dar am si progresat. De ce? Pentru ca am avut colegii de care aveam nevoie ca sa reusesc. Si la fel ar fi stat lucrurile si pe L1. Erau indeplinite toate conditiile pentru a reusi. In plus aveam si entuziasm, aveam libertate.

Succes la noul proiect. Acum nu mai ai nici un motiv sa nu reusesti :)
 

DeletedUser14037

colegule,
poate nu m-am exprimat complet. revin: un conducator de trib trebuie sa se gandeasca la binele intregului grup, nu doar a unora. sa sacrifici o zona ca sa o salvezi pe alta este o metoda cu care eu nu voi fi niciodata de acord. mi s-a cerut ca jucatorii care sunt in grupa mea sa puna la dispozitie 80% din deff la 100-200 ore distanta. initial nu am zis nimic apoi mi-a sarit colegii in cap....ei cum se vor apara cand vor incerca sa se dezvolte?! un conducator bun apara o granita fara sa infraneze dezvoltarea tribului in zonele "calde". de asta am plecat.

DST a fost de multe ori in postura de a fi in razboi pe 2-3 fronturi dar niciodata nu am cerut 80% (nici macar 50% sau 30%) din aparare celor care statea la caldurica. fiecare a trimis cat a considerat ca poate si a fost f bine.....toata lumea a fost fericita.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Rabdarea este o virtute in acest joc.
Cine e cumpatat isi asteapta randul.
Aceleasi probleme le-am avut si noi in SOF.
Cei din nord nu mai au ce sa atace decat daca incepeam razboi cu fam. RY.
Care a fost solutia? Sa vina pe front. Au primit sau au cucerit sate pe front si se dezvolta acolo.
Cred ca gresesti ca gandesti la nivel micro. Te gandesti numai la o zona a hartii, la "grupa ta" fara sa o plasezi si in intregul puzzle.
Majoritatea au sate pe mai multe K-uri, deci ajungerea pe front, implicarea si sustinerea colegilor/tribului nu este o problema.
Asta spuneam ca la nivelul actual al jocului "spatele frontului" este foarte dezvoltat.
Cine vrea sa joace, urmareste razboaiele si cauta sate pe granita. Cine intra rar, sta in spate si baga deff si ataca la comanda. Restul sunt innobilati intern.

Cel putin asta e parerea mea.
 

DeletedUser14037

Rabdarea este o virtute in acest joc.
Cine e cumpatat isi asteapta randul.
Aceleasi probleme le-am avut si noi in SOF.
Cei din nord nu mai au ce sa atace decat daca incepeam razboi cu fam. RY.
Care a fost solutia? Sa vina pe front. Au primit sau au cucerit sate pe front si se dezvolta acolo.
Cred ca gresesti ca gandesti la nivel micro. Te gandesti numai la o zona a hartii, la "grupa ta" fara sa o plasezi si in intregul puzzle.
Majoritatea au sate pe mai multe K-uri, deci ajungerea pe front, implicarea si sustinerea colegilor/tribului nu este o problema.
Asta spuneam ca la nivelul actual al jocului "spatele frontului" este foarte dezvoltat.
Cine vrea sa joace, urmareste razboaiele si cauta sate pe granita. Cine intra rar, sta in spate si baga deff si ataca la comanda. Restul sunt innobilati intern.

Cel putin asta e parerea mea.




daca si eu mai gandesc micro?!......ce vorbesti tu acolo am descoperit jucand acum mult timp.....DST nu are un singur front iar pana acum 1 luna nu era nevoie de adus oameni pe granita (desi am adus) ca erau sate de cucerit peste tot.
de unde ti-ai dat tu seama ca eu ma gandesc numai la grupa mea?.....ca eu am sate de pe o granita pe alta?!
cat despre innobilarea interna....este o chestiune discutabila. jocul asta nu este facut numai pt obsedatii care nu au serviciu si stau si ataca toata ziua. marea majoritate intra 1-2 ori pe zi, citesc forumul, dau unele comenzi si isi pregatesc satele pt campaniile de weekend. si acesti jucatori merita sa aiba sansa lor si de aceea am muncit eu ca disperatul sa-i adun intr-un grup functional in care sa aiba climatul in care sa se manifeste.
 

DeletedUser

DST nu exista asa cum credeti voi...asa cum nu exista nici SOF si nici CIRC. ceea ce tine in picioare asemenea structuri sunt cercurile de conducere care le compun. fara aceste cercuri de putere triburile nu exista.

multumesc pt atentie,
adrian

aici te inseli
 

DeletedUser14037

daca ma insel.......de ce se organizeaza peste 2 sapt alegeri?.............la ce ne trebuie conducator?.......ca doar ne putem si auto-conduce...nu?


ps - mi-au placut argumentele tale
 

DeletedUser

an 2009 luna octiombrie -noiembrie revolutinari din DST pleca.. : ))

a fost un pas mare acest trib ONE si poate avea consecinte bune dar si foarte RELE
 

DeletedUser

DST nu exista asa cum credeti voi...asa cum nu exista nici SOF si nici CIRC. ceea ce tine in picioare asemenea structuri sunt cercurile de conducere care le compun. fara aceste cercuri de putere triburile nu exista.
exista 2 metode de a uni jucatorii in cadrul unei structuri tribale: prin forta celui mai puternic (dovedit sau inchipuit) sau prin prietenii locale. ideal ar fi fost ca fiecare jucator sa fie constient de puterea si interesul lui .....si sa stie ca aici are puterea de a-si arata calitatile si personalitatea. din pacate majoritatea ori isi arata partea negativa ori joaca sa-si refuleze toate frustrarile din RL.

revenind la ONE. este ultimul meu proiect, cel anterior (DST) a devenit incontrolabil pt mine iar timpul va fi judecatorul suprem si va arata cine a fost de fapt "creierul" din spatele paravanului. nu voi spune ce au gresit unii sau altii si nici macar nu voi raspunde la minciunile de care tot sunt acuzat de zeus. le-am transmis celor din DST un singur mesaj "cei carora le-am facut rau sa ridice primii piatra si sa ma atace".
DST a fost construit pe o structura sanatoasa si poate evolua doar daca este condusa de catre jucatori cu perspectiva, cu proiecte viabile pe termen mediu si lung.
cei care ma cunosc si au lucrat cu mine au inteles plecarea mea. insa foarte multi nu ma cunosc si imi trimit mesaje ca sunt spargator de trib si ca pe mine ma intereseaza numai satele mele si ale prietenilor mei. daca m-ar fi interesat numai asta nu as fi pierdut aproape 1 an de zile- 15/20 ore pe zi batandu-mi capul cum sa facem sa securizam tribul asta si sa-i gasim un loc pe harta. daca eu am ales sa stau mai in umbra si sa las pe altii sa se ocupe de problemele curente a fost pt ca eu mi-am insusit sarcina de a ma ocupa de structura tribului, relatiile cu vecinii, formarea unor zone, gasirea unor lideri zonali. iar dupa 10 luni de munca sunt mandru ca am format acele zone si ca am gasit si sustinut acei lideri zonali (dogsofwar, kaiuss, trafalete, turturica, etc). dar puterea vine si cu urmatorul risc, pe care l-am vazut de multe ori si in RL: "daca vrei sa vezi adevarata fata a unui om, pune-l sef si se va manifesta in toata splendoarea lui, fara restrictii". probabil ca multi dintre voi ati simtit "iesirile" acestui gen de oameni.
am stat 2 sapt sa ma gandesc ce este de facut. eu nu pot participa la un joc unde nu pot sa-mi pun in practica abilitatile iar dupa ce am analizat problema bine intern si extern (prin discutii cu jucatori) am tras concluzia ca REST prin atitudinea lui agresiva creaza deservicii atat mie cat si DST-ului. decizia mea a fost sa-i cer retragerea lui din postul de zeus si coborarea pe postul de lider zonal. am intrebat si cativa colegi din conducere (daca nu cumva sunt eu nebun sa cer asta) si cum am banuit parerile au fost unanime. omul este extremist in gandire si agresiv in comportament iar decizia mea o consideram oportuna.
pt istoria jocului mai vreau sa fac o clarificare: am plecat din RIP dupa ce am incercat in repeate randuri sa fac un plan pt zona de sud a lui. conducerea RIP era situata in toatalitate in nordul hartii iar sudul era doar o zona de muls sprijin. ca dovada, dupa plecarea mea, la nici 2 luni RIP a disparut definitiv din sud. pt ca un trib daca nu are o strategie buna dispare. apoi a urmat Haita. am reusit sa implementez destul de multe lucruri de organizare acolo si chiar am propus un plan pe termen lung care i-ar fi dus pe baieti pe locul 1 garantat (planul ala l-am implementat ulterior in DST si in 10 luni am dus un trib de la 9000 de sate la 63.000). problema cu Haita a fost ca nu a inteles deloc planul si parca in ciuda mi-au raspuns la el cu o cerere de sprijin zonal care mi-ar fi taiat definiv toata perspectiva de extindere din zona grupei mele. adica mi-au cerut ca zona mea (care era intr-o parte relativ sigura a hartii) sa-si mute mare parte din aparare la 100-200 de ore in nord. normal ca am refuzat si i-am facut egoisti pt ca ne-ar fi pus in postura de a juca pasiv. cei care au jucat alaturi de mine cunosc aceste date si de aceea m-au urmat imediat.
ca sa nu mai plicitsesc lumea...mai am doar un mesaj: baieti jucati cu cap si cu placere. decat sa jucati cu frica mai bine lasati-va!


multumesc pt atentie,
adrian

Creierul?Creierul a maritat peste 10 conturi importante ale DST fara acordul meu sau al cuiva din conducerea DST, de aici si motivele de cearta, i-am spus de foarte multe ori domnului StafiaBC ca raspundem de 400 de oameni, nu numai de prietenii lui.
Cand facea un om de al lui vreo prostie gen snipuiala, mistocareala, cuvinte urate, tradare, nu puteam sa iau nici o masura ca venea StafiaBC si zicea : "pai asta e din grupa mea, cum sa-l pedepsim?"
Acum revenind la liderii zonali :

Kaiuss - pus cu acceptul meu, e demult cu StafiaBC
DogsOfWar - pus de mine, eu l-am sprijinit cel mai mult, drept dovada ca la si refuzat pe StafiaBC cand acesta a incercat sa-l recruteze, poate confirma ceea ce am spus
Trafalete - era un lider inca dinainte de a intra in DST si inca e
turturicapisulica - eu am adus-o in DST si eu am fost cel care ia dat drepturile de conducere cand a venit, am avut mai multe conversatii la telefon, ea poate confirma oferta mea.
Acum revenind la cele 10 luni de munca, StafiaBC nu ai facut mai nimic, nici de forum nu aveai grija, nici sa scoti inactivii, mereu ii puneai pe altii, tu doar stateai cu drepturile aiurea, ai facut si ai dres, imi vine sa rad cand te aud, ai facut urmatoarele pentru DST : ai furat peste 10 conturi Diablo fara acordul nimanui, ai promovat inegalitatea intre membrii DST, ti-ai favorizat prietenii si mai si minti cu nerusinare :)
Tot ce s-a creat din DST s-a creat in mare masura mostenirii pe care am preluat-o si a muncii pe care am dus-o impreuna, nu ai facut nimic de unul singur, ce am facut eu se stie in trib, iar tu ti-ai facut tribul de acuma prin furtul a 2 conturi, primirea a inca 3-4 clone si a oamenilor care au fost langa tine mereu, in rest...nimic :)
Faptul ca ai facut pace cu dusmanii traditionali ai DST denota doar faptul ca tu la fel ca si cativa din "prietenii" tai va vindeti pentru sate, bafta in State si macar lasa-ne pe noi DST sa ne vedem de treaba noastra :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Acum revenind la cele 10 luni de munca, StafiaBC nu ai facut mai nimic, nici de forum nu aveai grija, nici sa scoti inactivii, mereu ii puneai pe altii, tu doar stateai cu drepturile aiurea, ai facut si ai dres, imi vine sa rad cand te aud, ai facut urmatoarele pentru DST : ai furat peste 10 conturi Diablo fara acordul nimanui, ai promovat inegalitatea intre membrii DST, ti-ai favorizat prietenii si mai si minti cu nerusinare :)

Groaznic! 10 luni din viata pierdute degeaba... NIMENI, dar ABSOLUT NIMENI, in afara de REST nu a facut nimic pentru DST. Nici eu, cu dovezile in mana... Ce e cel mai grav este ca societatea e plina de oameni ca REST... le plang de mila copiilor educati de azi in ce societate vor ajunge sa traiasca maine. GROAZNIC!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus