Pe forumul GD...telenovela adevaruri mincinoase

  • Autor subiect mirceaberzovan
  • Data de început

DeletedUser

Regret, dar acest raspuns nu este satisfacator pentru mine... De fapt, deturneaza discutia de la ceea ce as dori sa aflu...

Apoi, daca unii conducatori sau jucatori au jignit, unde este profesionalismul si superioritatea celor care trebuiau sa elimine astfel de situatii? Ca pot da nenumarate exemple in care s-au tolerat si s-au agreat replici la fel de jignitoare, incurajandu-se escaladarea acestor conflicte.
Ba uneori, chiar cei care ar fi trebuit sa stopeze aceste situatii s-au angrenat in discutii, mai rau decat "jucatorii de rand".

Ceea ce vreau sa subiliniez este ca apartenenta moderatorilor sau adminilor la un trib este de fapt la originea aceastei situatii...Ca oricat ar fi gresit jucatorii, daca cei care erau in drept sa intervina ar fi facut-o impartial si corect din toate punctele de vedere s-ar fi evitat aceasta situatie si ar fi avut putere de exemplu pentru toti ceilalti! Dar...ei, adminii, sunt oameni si ca toti oamenii nu pot actiona impotriva propriului interes, sau impotriva simpatiilor si afinitatilor personale.
Functionand pe un principiu gresit din start, modul administare este principala cauza a situatiei de fata. Daca aveti argumente, va rog sa mi le prezentati ca sa ma puteti convinge de contrariu...

...Si astept in continuare un raspuns la ceea ce am intrebat, nu "variante ocolitoare".

Multumesc!
 

DeletedUser

arata replici jignitoare la adresa adminilor care nu s-au pedepsit..:)
si eu imi dau delete la cont!


iar impartialitatea se pastreaza,iti garantez,deoarece Carmi ii verifica pe admini/moderatori in actiunile lor la tot pasul
sau vrei s-o acuzi akum si pe Carmi ca nu isi poate pastra impartialitatea?...:eek:
 

DeletedUser

arata replici jignitoare la adresa adminilor care nu s-au pedepsit..:)
si eu imi dau delete la cont!


iar impartialitatea se pastreaza,iti garantez,deoarece Carmi ii verifica pe admini/moderatori in actiunile lor la tot pasul
sau vrei s-o acuzi akum si pe Carmi ca nu isi poate pastra impartialitatea?...:eek:

ma hades1234, da` tu te simti admin? ca uite ce a zis ea 3 post-uri mai sus :
Apropos de reguli...

Stimati domni care "impartiti dreptatea" in acest joc, va rog sa aveti amabilitatea de a-mi raspunde la niste intrebari :
..
mi se pare mie sau nu-ti era deloc adresata intrebarea?:confused:
 

DeletedUser

arata replici jignitoare la adresa adminilor care nu s-au pedepsit..:)
si eu imi dau delete la cont!

Adica numai replicile jignitoare la adresa adminilor se pedepsesc ?!!! In rest...lasa-i pe fraieri sa-si dea in cap si noi sa ne amuzam de pe margine, nu? Si apoi ne suparam foarte tare pe ceea ce a zis tribul x sau y si ne aliem sa-i scoatem din joc....Foarte tare, n-am ce spune!!!

Si nu stiu cine este Carmi...imi cer scuze, dar eu nu pot sa vad unde a intervenit, daca a facut-o si in ce sens...deci asta nu este un argument valabil, e doar ceea ce spui tu, un jucator despre care, iar, nu stiu daca nu cumva esti partinitor, la randul tau!
 

DeletedUser

arata replici jignitoare la adresa adminilor care nu s-au pedepsit..:)
si eu imi dau delete la cont!


iar impartialitatea se pastreaza,iti garantez,deoarece Carmi ii verifica pe admini/moderatori in actiunile lor la tot pasul
sau vrei s-o acuzi akum si pe Carmi ca nu isi poate pastra impartialitatea?...:eek:



inca nu ai dat delete la cont
nu te-ai putut gandi la asta mai devreme ?????????
 

DeletedUser

@qinty:
nu ma intereseaza pe cine intreba el ce intreba...cele mai grave jigniri pe fata si acuze ieftine au fost aduse la adresa adminilor in ultima saptamana si la adresa tribului TLD
au crezut ca pana si tu poti deduce asta..scuzele mele ca m-am inselat!..:D

@NorthStar:
"replici jignitoare"...defineste-le...caci s-ar putea sa cazi si tu in randul celor care nu pot face diferenta dintre jigniri,ironii,sarcasm etc..:)
Jignirile pe fata au fost pedepsite intotdeauna..incearca sa injuri daca nu ma crezi..:D

@sego:
degeaba ai fost moderator....
 

DeletedUser

...Si ca sa fiu mai clara...imi poate garanta cineva ca ceea ce se intampla acum cu tribul GD este o situatie clara de joc, bazata pe reguli si pe principiul "cel mai bun sa invinga"?
Sau, mai degraba, este vorba de un joc urat, de culise din care au de suferit o multime de jucatori care n-au alta vina decat ca au nimerit la mijloc ?

Daca nu s-ar fi permis de la inceput interventii jignitoare pe forumuri, pentru absolut toata lumea, daca s-ar fi raspuns concret si onest la problemele ridicate de unii dintre conducatori (chiar daca ei greseau li se putea explica fara patima si orgoliu acolo unde gresesc), daca - iata, la intrebarile mele, in loc sa raspunda un alt jucator, ar fi argumentat cine trebuia de fapt - poate ca nu se ajungea aici, iar TRIBURILE.RO ar fi fost ceea ce trebuia sa fie : o modalitate de a ne destinde, de a ne amuza si de a ne face prieteni... Asa a devenit un razboi al orgoliilor meschine si marunte, un nou "romanism" jenant pentru toata lumea...
Ce mai poate urma? Sa ne intalnim pe strada si sa ne luam la bataie?

Interventia mea nu are alt scop decat de a va face sa intelegeti ca poate nu e prea tarziu, ca ceva se mai poate indrepta cu conditia ca cei care sunt in masura sa o faca sa dea dovada - fie si in ceasul al -12 - lea - ca sunt acolo pentru ca au capacitatea de a-si depasi conditia marunta de simplu jucator afiliat unui trib si sa actioneze in consecinta. Sau poate ca nu...
 

DeletedUser

@qinty:
nu ma intereseaza pe cine intreba el ce intreba...cele mai grave jigniri pe fata si acuze ieftine au fost aduse la adresa adminilor in ultima saptamana si la adresa tribului TLD
au crezut ca pana si tu poti deduce asta..scuzele mele ca m-am inselat!..:D

1. pai atunci esti offtopic, nu? daca nu te intereseaza ce intreaba deschide-ti si tu un topic nou nout in care sa te plangi cat de oropsit esti.

2. tu chiar nu poti sa te abtii sa jignesti ..err...pardon, sa ironizezi (stiu ca asta o sa zici)? :confused:
 

DeletedUser

@NorthStar:
"replici jignitoare"...defineste-le...caci s-ar putea sa cazi si tu in randul celor care nu pot face diferenta dintre jigniri,ironii,sarcasm etc..:)
Jignirile pe fata au fost pedepsite intotdeauna..incearca sa injuri daca nu ma crezi..:D

Ma gandesc ca poate ma lamuresti tu...nu stiu atat de multe ca altii...

Apoi, eu personal am constat ca si ironia sau sarcasmul poate jigni, depinde de context...nu doar injuraturrile...dar ma rog, poate n-am atat carte ca sa ma prind cum sta treaba... :)
 

DeletedUser

...si ca sa-ti dau o mostra de ironie care jigneste ( cu scop pur didactic) am sa modific putin exprimarea din fraza anterioara "poate eu n-am atat carte ca tine ca sa ma prind cum sta treaba..." Este o ironie in care fac aluzie la educatia ta...si este posibil sa te simti jignit, mai ales daca esti o persoana care te consideri pe un nivel superior de educatie si instructie...
"Jignirea" reprezinta pana la urma "trairea" celui care a primit un mesaj. Mesajul poate fi ironic, vulgar, obscen etc...si da nastere unei trairi neplacute... Sunt categorii diferite...:)

JIGNÍRE, jigniri, s.f. Acþiunea de a jigni ºi rezultatul ei; ofensã, insultã; (concr.) vorbã, faptã care jigneºte. – V. jigni.
Sursa: DEX '98 |
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

1.[ignore][player]qinty[/ignore][/player].....:D

2.NorthStar,specifica te rog ce se intampla akum cu tribul GD...caci esti evaziva
:)..

si da,ironia si sarcasmul poate "ataca" o persoana,jigni nu cred,doar daca persoana respectiva se simte...atata timp cat sunt respectate regulile forumului,este ok...


referitor la exemplul tau,este o ironie "ieftina" s-o numim asa..no off...nu vreau sa te "atac" dar asta e..luandu-te de nivelul meu de educatie fara sa ma cunosti este o dovada clara de.....[te las pe tine sa completezi]
;)

mersi!
 

DeletedUser

1.[ignore][player]qinty[/ignore][/player].....:D

si da,ironia si sarcasmul poate "ataca" o persoana,jigni nu cred,doar daca persoana respectiva se simte...atata timp cat sunt respectate regulile forumului,este ok...


referitor la exemplul tau,este o ironie "ieftina" s-o numim asa..no off...nu vreau sa te "atac" dar asta e..luandu-te de nivelul meu de educatie fara sa ma cunosti este o dovada clara de.....[te las pe tine sa completezi]
;)

mersi!

In fine, acela era doar un exemplu pur didactic...dar daca insisti...

Well... "ataca" in raport cu "jigni", "ironie ieftina" si faptul ca trebuie sa te cunosc ca sa-mi dau seama de nivelul tau de educatie...
Hmmm, e prea mult pentru mine! Esti prea subtil si prea profund ca sa ma pot contrazice cu tine...
Si apoi ma tem foarte tare ca o sa vrei apoi sa ma "ataci"...

Dar nu e cazul sa deturnam discutia de la ceea ce doresc eu sa aflu si nu tu esti persoana cu care trebuie sa port aceasta discutie... Sau n-ar trebui...
 

DeletedUser

In ce calitate ma intrebi tu asta? Esti unul dintre administratori? Sau stam la o mica barfa amandoi despre tribul GD?
 

DeletedUser

In ce calitate ma intrebi tu asta? Esti unul dintre administratori? Sau stam la o mica barfa amandoi despre tribul GD?

in calitate de jucator si de cititor al forumului...si nu cred ca vre-un moderator sau admin o sa inteleaga ce vrei sa zici daca esti asa evaziva...;)

ai spus asa:
"..Si ca sa fiu mai clara...imi poate garanta cineva ca ceea ce se intampla acum cu tribul GD este o situatie clara de joc, bazata pe reguli si pe principiul "cel mai bun sa invinga"?"

la ce te referi exact?..:confused:


de ce trebuie sa facem o telenovela din orice post si sa punem 1000 de intrebari sau sa rasucim cuvintele?..pana akum nu cred ca am facut misto de tine,dar daca vrei ma pot apuca oricand
 

DeletedUser

in calitate de jucator si de cititor al forumului...si nu cred ca vre-un moderator sau admin o sa inteleaga ce vrei sa zici daca esti asa evaziva...;)

ai spus asa:
"..Si ca sa fiu mai clara...imi poate garanta cineva ca ceea ce se intampla acum cu tribul GD este o situatie clara de joc, bazata pe reguli si pe principiul "cel mai bun sa invinga"?"

la ce te referi exact?..:confused:


de ce trebuie sa facem o telenovela din orice post si sa punem 1000 de intrebari sau sa rasucim cuvintele?..pana akum nu cred ca am facut misto de tine,dar daca vrei ma pot apuca oricand

Ok.
Intai, in calitatea ta de jucator afiliat la alt trib, un trib adversar noua in acest moment, aceasta informatie nu iti este necesara. Cu atat mai mult cu cat posturile tale de pana acum te arata partinitor altei cauze...
In ce ma priveste, am incredere ca adminii vor intelege ce vreau sa spun...

Apoi, telenovela se face din cauza insistentelor tale...eu am pus niste intrebari administratorilor iar tu, din pricini pe care nu le cunosc, dar le intuiesc, te-ai simtit dator sa-mi raspunzi...

Iar chestia cu mistoul...nah, ce pot sa zic ?...decat ca poti sa faci ceea ce doresti. Ar fi in spiritul acestui forum, nu? Sa raspunzi neintrebat si apoi sa faci misto...

In ce ma priveste consider discutia noastra inutila, nu am nicio intentie in ceea ce te priveste, daca ti-am dat o lamurire privitor la "jignire" am facut-o doar pentru ca era o interpretare gresita a notiunilor, atat si nimic mai mult.

Problema care ma framanta este situatia tribului meu devenit victima unui cortegiu de "intamplari" si "greseli", poate neintentionate, dar care au degenerat in "marea conspiratie" printr-un fel de, sa-i spunem, neimplicare a celor in drept...
Poate nu e asa. Poate ma insel, desi asa cum am postat initial, am convingerea ca NU ESTE CORECT ca adminii si moderatorii sa joace si sa fie afiliati unor triburi. Le afecteaza neutralitatea, impartialitatea deciziilor.

In rest...s-auzim de bine...si raspunsul mult asteptat al celor in drept sa-l dea. :)
 

DeletedUser

iar tu ai depasit de mult limita nubismului
;)
ce te bagi in discutie ca musca in...stii tu ce

Pai daca el se baga ca musca, acelasi lucru e valabil si pentru tine in raport cu posturile mele...nu crezi?
Sau in ...asta nu putem fi decat eu si cu tine, altii nu mai au voie !

Daca e asa iti cedez tie "stii tu ce-ul" in totalitate, sa fi o musca fericita ca l-ai acaparat pe tot. :)
 

DeletedUser

vad ca nu ai inteles ce vroiam sa zic...si observ ca ai nevoie de explicatii
espresia mea se referea la faptul ca face off topic..eu makar am postat la subiect...;)

si intrebarea ramane:care e situatia cu GD?
sau te-ai grabit sa afirmi ceva si nu esti capabila sa-ti termini ideea?..:D
 
Sus