Postarea pe forumul intern

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

@i0gina: daca orice lucru in care apare ceva despre un admin si acel lucru e postat pe forum, el dispare, mie nu mi se pare a fii discutie la misto sau glume.
Oricum topicu asta nu are rostu` de a acuza pe cineva, ci doar incercarea dezvaluirii unor .. "mistere"
 

DeletedUser

Ce am postat eu acolo nu avea legatura cu demersul tau i0gina. E o lupta cu morile de vant ce vrei tu. Atata timp cat justificare ,,cazuri extreme'' e folosita si nu se precizeaza clar ce anume inseamna asta, macar anumite puncte care sa fie incadrate acolo, vorbim in zadar. Se fac n reguli pentru forum, pentru jocul propriu zis, dar niste clarificari in regulament nu se pot face.
 

DeletedUser

eu una ma multumesc cu un raspuns oficial sau macar semi-oficial, daca nu cer prea mult...

insa as vrea sa stiu si parerea celorlalti forumisti...poate ca unii au idei mai bune sau poate ca ma vor contrazice, oricum incercarea moarte n'are...
 

DeletedUser

in incercarea de a afla ce inseamna cazuri extreme am luat la "pas"
DEX-ul.

CAZ, cazuri, s.n. 1. Împrejurare, circumstanţă, situaţie. ♢ Caz de conştiinţă = Împrejurare în care cineva ezită între sentimentul datoriei şi un interes propriu. ♢ Expr. A admite cazul că... = a presupune că... A face caz de ceva = a acorda prea multă importanţă unui lucru. A face caz de cineva = a scoate în evidenţă în mod exagerat meritele cuiva. 2. Întâmplare, eveniment; accident. Un caz banal. 3. (Urmat de determinări) Îmbolnăvire, boală. Două cazuri de scarlatină. 4. (Gram.) Categorie specifică numelui, prin care se exprimă raporturile logice dintre nume şi diverse părţi ale propoziţiei; fiecare dintre formele flexionare prin care se exprimă diferitele funcţiuni sintactice ale substantivului, adjectivului, articolului, pronumelui şi numeralului. – Din lat. casus, fr. cas.

EXTRÉM, -Ă, extremi, -e, adj., subst. I. Adj. 1. Foarte mare, exagerat. ♢ Loc. adv. La extrem = până la ultima limită, peste măsură. ♦ (Adverbial; urmat de determinări introduse prin prep. „de“, formează superlativul) Foarte, prea, extraordinar de... 2. Foarte grav. ♦ (Despre mijloace terapeutice, soluţii, remedii etc.) Foarte energic, întrebuinţat numai în împrejurări deosebit de grave; radical, drastic. 3. Aşezat în punctul cel mai îndepărtat, la capăt, la vârf, la margine. 4. Care are cea mai mare sau cea mai mică dintre valorile pe care le poate avea o mărime. II. S.f. 1. Margine, limită, capăt (foarte îndepărtat) ♢ Expr. A trece de la (sau a cădea dintr-)o extremă la (sau într-)alta = a trece de la o atitudine (exagerată) la alta opusă (dar tot exagerată). ♦ Extremă dreaptă (sau stângă) = partid sau fracţiune politică dintr-un partid, dintr-o adunare etc., care se situează pe poziţii extremiste de dreapta (sau de stânga); parte ultraradicală, exagerată de dreapta (sau de stânga) a spectrului politic. 2. Valoarea cea mai mare sau cea mai mică a unei mărimi. 3. Jucător care ocupă locul lateral cel mai înaintat din stânga sau din dreapta într-o echipă de fotbal, de handbal sau de hochei. III. (Mat.) 1. S.m. Primul şi ultimul termen al unei proporţii.

Asadar, cazuri extreme = Împrejurare, circumstanţă, situaţie, foarte mare, exagerat/a, peste măsură, foarte grav/a.
Dar totusi, care sunt aceste cazuri extreme?
Cum sunt clasificare cazurile? Cum se decide daca ele sunt extreme sau nu?

Si se mai ridica o problema, ca sa stabileasca un admin despre un caz discutat pe forumul unui trib, ca este caz extrem, trebuie sa citeasca discutiile de pe forumul acela. Este normal ?
 

DeletedUser

M-as risca eu sa dau niste situatii de cazuri extreme..sa ma scuze adminii daca gresesc, sunt doar pareri personale.

1. vanzare de cont - daca dovada (anuntul de vanzare al contului) se afla pe forumul intern al unui trib, consider necesar chiar ca un admin care are acele drepturi, sa intre pe forumul respectiv sa verifice.

2. acuzatii false aduse echipei de admini - din cate stiu nu doar odata s-au postat pe diverse forumuri interne acuzatii aduse adminilor cu asa zise dovezi, doar pentru a arunca cu noroi in imaginea echipei ( a se vedea cazul TrupDorit)

3. hack & security - daca cineva, prin absurd, are tentative de hack a sistemului si posteaza date sau informatii despre server pe forumul intern al unui trib, mi se pare normala accesarea lui pentru a vedea acest lucru.

Doar niste pareri personale, exemple de "cazuri extreme". Poate am aberat eu, poate nu, dar in rest, nu vad de ce ar accesa un admin forumul intern al unui trib.
 

DeletedUser

si de unde stie un admin ce se discuta pe threadurile unui forum, daca threadurile nu au subiect de genu: Vand cont.

De exemplu deschid un thread cu titlu "Salutare la toti" pe o sectiune a forumului si in threadul respectiv zic ca vand contul. Adminul ca sa ajunga la informatia cu vanzarea contului tre sa citeasca threadul (care are titlu Salutare la toti) si dupa parerea mea, asta ar insemna sa citeasca cam tot forumul (ca sa vada despre ce e vorba si pe urma sa intervina) ca banuiesc ca nu se arunca cu banu, pac pac acolo trebuie intervenit :D

Deci, ca sa posteze pe forumul intern, prima data trebuie sa citeasca acel forum. E normal ?
 

DeletedUser

sau poate un binevoitor ii spune despre ce se discuta pe forum si el intra sa verifice..
 

DeletedUser

facand aluzie la cazul dat exemplu, poza aceea, este exclusa partea cu "binevoitorul" deoarece evenimentul avea loc pe forumului ascuns, unde 100% sunt oameni de incredere :)
 

DeletedUser

Tickete, domnul meu. Si in plus, zvonurile circula repede, oricat de incredere ar fi persoanele respective.
 

DeletedUser

Si cine e prost sa posteze asa ceva pe forumul intern unde ar avea acces adminii? Daca tot ai chef sa faci chestii de genul asta, faci un forum extern ,eventual care sa inlocuiasca forumul intern al tribului, forumul respectiv este unul privat si pui mana si scrii ce vrei tu acolo pentru ca nimeni din afara nu poate sa vada ce s-a scris, si chiar daca sa zicem (pui la regulile cand isi face cont ca nu are voie sa instraineze contul, ca discutiile nu au nici o legatura cu triburile si te-ai acoperit cu prevederile astea din regulamentul pe care il accepta respectivul cand isi face cont, contul urmand a fi activat de unul din adminii forumului ca doar de aia e privat forumul) ca vede tot nu sunt probe ca persoanele care discuta sunt jucatori pe triburile. :p

Sustin idea ca reclamatiile sa fie facute publice pe forumul asta si sa fie rezolvate tot public. In modul asta s-ar elimina orice fel de discutii legate de rezolvarea unor reclamatii si eventualele acuze la adresa vreunui membru din TT.

Deci daca nu vreti sa vada adminii ce faceti pe forumul tribului faceti un forum extern. Cu chestia asta ati rezolvat toate potentialele probleme. E destul de usor sa gasiti un loc unde sa configurati in cateva minute un forum, cine nu stie poate sa caute cu google. :)

Nu intelegeti ca sugerez o metoda de a trisa, nici pe de parte, e o metoda sugerata persoanelor care nu vor ca adminii acestui joc sa vada ce discuta pe forumul lor, din diverse motive. Sincer mie unul nu imi place sa citeasca altcineva din afara tribului ce discut eu cu cineva din trib.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser184

oameni buni...suntem noi dusi cu capu si cerem prea mult sau ce d-zeu se intampla? cred, am spus'o si o repet de n ori daca e necesar, ca sistemul intern de suport nu este cel mai buna metoda de rezolvare a "nedreptatilor" (sa le zic asa) ce au loc pe triburile.ro

lamine...spune'mi te rog, de ce ar fi atat de greu rezolvarea ticketelor pe acest forum?

daca se doreste ca acest joc sa fie unul transparent si sa acorde aceleasi sanse jucatorilor, consider mult mai indreptatita aceasta metoda: de a face totul public!
1. avem exemple cu "asa nu se face"
2. creeaza precedente si data viitoare iti este mult mai usor rezolvarea facand trimiteri gen "vezi cazul x"
--> astfel, veti fi lipsiti de comentariile cum ca nush care admini face asta si asta, si de ce a fost asa si nu asa

nu e prima data cand sugerez asta si chiar as vrea sa stiu de ce nu s'ar putea

daca tot ne pierdem asa mult timp pe acest joc (si prin joc inteleg un mod placut de a'ti petrece timpul si nu de a'ti face un car de nervi din cauza disputelor si nedreptatilor la care uneori suntem suspusi) macar sa'l facem cu folos...


nu ar fi posibil acest lucru din mai multe motive (exista cel putin 2)
1. aceasta practica se utilizeaza pe toate serverele
2. contestarea ban-ului pe forum ar duce la modificarea mai multor lucruri in configurarea forumului (odata ce ai luat ban nu mai poti citi mesaje private, posta, etc)
3. ar aparea diversele pareri (pro si contra) in ceea ce priveste decizia luata - pe scurt sustinatorii acelui utilizator iti dai seama cum ar face.

din cate stiu eu (si am citit cateva forumuri) - contestarea unei decizii de ban nu se face decat prin mesaje private sau mail catre administrator.
 

DeletedUser

multumesc pentru raspuns...intarziat, dar...mai bine mai tarziu decat niciodatata
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus