Povestea mea, povestea noastra

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Sunt destule teme in care ati fost invitati sa va prezentati, sa povestiti cum ati interactionat in jurul acestui joc, triburile - sa va dezvaluiti experiente stiute sau nestiute de catre colegii si prietenii pe care vi i-ati facut.

Sunt topicuri dedicate exclusiv discutiilor de acest gen, mini-interviuri prin care se incearca o abordare personala a acestui joc din partea celor care s-au dedicat si au avut rezultate pe acele lumi.

Eu va invit sa faceti acest lucru mult mai epic, ca o mica poveste. Nu neaparat un c.v. sau o prezentare, mai mult ceva care sa surprinda aspectele sentimentale din jurul fenomenului.



Cea mai frumoasa poveste o voi premia (cel putin 200 pp). Succes.
 

DeletedUser

Pentru minim 200 ma bag, desi numai sentimental nu-s.

Prin 2007 am intrat pe triburile, dar pe ce filiera nu mai stiu. Poate sa fie in primavara, e plauzibil. Poate fi in vara, si mai plauzibil. Intrasem pe lumea 1 probabil, unde setarea era cu foarte multi jucatori pe trib, probabil nelimitat. Am jucat in LR probabil...unde incercam sa ma afirm si sa cunosc jocul. Dar vai, eram prea slab de fire ca la atacarea unui sat am pierdut foarte multa armata (nu retin sa fie toata) si am abandonat lumea.
In acele zile am intrat si pe clasica unde am prins 600 de puncte dar infatisarea satelor era asa stramba ca incercam sa o corijez cu carioca pe ecran...Si viteza de deplasare era asa de buna ca pana la intoarcerea trupelor dintr-o farmare ma barbeream asa: incepeam prima miscare pe cand iesea peste zid primul soldat, faceam a cincea miscare cand iesea paladinul si incepeam a doua barbierire cand paladinul ma instiinta ca se intoarce. Prin acel an ma barbieream o data pe saptamana.


Am inceput si serverul 2, unde mi-am incercat puterile organizatorice cu un grup de vreo 10-20 oameni. Si eram asa de agitat de perspectiva ca grupul meu sa domine un continent ca in interiorul tribului am facut grupul k33+, din cei mai activi. Si surescitat de ideea acapararii primului meu sat am lasat loctiitor de lipsa (poate prima data) colegului kenobi si nu mai stiu cum, care m-a sunat in weekend (caci jucam numai in zilele lucratoare, la servici) sa imi spuna ca lovitura masii pe care trebuia sa o faca la CN avea un obstacol: un taler de batut. Am zis ca tipul isi rade de mine, dar parea serios si de incredere.
Bineinteles ca acel sat castigat era destul de mic, azi nu l-as lua decat daca luandu-l castig serverul. Iaca nu mai stiu cum am iesit din lume, dar socot ca de frica. Colega in conducere era o fata din Vestul tarii, atunci am prins ca pe joc distanta e relativa si Einstein juca de mult triburile...

Am mai intrat pe alte lumi, pe una retin ca intrand doar luni-vineri si stramband din nas la afilierea la triburile din zona, m-am trezit luni cu rapoarte rosii si cu sodom de topoare venind. Am zis: "dracu sa te ia" in gand si am sters afacerea.
Si auzi, intrai neica pe lumea 7 unde am dat prima dovada de pricepere ca am dovedit pe un coleg mai necajit ca mine la fapta si gand, l-am berbecit si catapultat pana s-a refugiat la aliati. De atunci am un tic nervos cand se discuta despre aliante: imi zvacnesc degetele ca la pianisti, sa mor io. Pe lumea 7 am prins si un colectiv frumos la trup si la suflet, doar colega mea Alexandra, misto fata, era ra(ta)cita si mi-a dat sa ascult piese de gradinita cu oac-oac diridac, de rasuna camera la volum mediu. Mandrete de fata, bine ca era studenta sa imi faca in ciuda cu amintirile ce rascolesc.
Atunci am primit o apostrofare severa in joc de la un parinte care mi-a zis ca progenitura nu isi poate face temele din cauza ca i-am luat satul abia cucerit in curtea mea. "Sa ii dau satul inapoi" de parca eram la sectia de politie si nu in jungla medievala. Dar satul il tocmisem de mult, si lacrimile copiilor nu ma mai impresioneaza de la retragerea dramatica a lui Teodor S. E posibil oare sa fi fost fetita aia necajita Elena? Caci parintele cu lacrimi in ochi tot imi zicea "sa-ti fie rusine, analist, sa-ti fie!".


Auzi neica, pe lumea 8 facui tribu' HRIB pana s-o-ndura colegul puf aricos si ma baga in TLB. Atunci auzii si eu de atas la coloana de farm, un coleg mi-a zis sa pun si un spion, fara sa stie ca farmul nu venea niciodata complet. Ca altfel ma ducea mintea. Prin acele zile aflai ca Grecia instruieste si romance, de la kalliopi. De pe atunci ma aratai vorbaret, caci tinand partea Anei in marile dezbateri tlbiste despre dictatura si democratura hemoragia s-a oprit si TLB s-a stabilizat. Daca stiam care erau acuzele si dovezile poate spuneam altceva. Pe lumea 18 am vazut un tanar, stelistul nu mai stiu cum (seful Macedonia) stalcind in asa hal romana ca am plans pentru prima data de ras si de necaz simultan. Ce cuvinte abreviate scotea, procesatorii de recorduri nu mai gasesc printre incultii adolescenti de azi.
Am luat multe sate pe 8, bune. Atunci am pricipit ca poti sa te bazezi si pe oameni in joc, eu crezand ca in lumea lui Adrian Nastase favorurile se fac numai pe EURO si doiari. Am inceput sa ma trezesc noaptea pentru atacuri, fara sa stiu ca satele se pot blinda, nu numai tevile de apa. Cu vorba dulce am incercat sa mai aduc jucatori in TLB, pe partea mea de joc dar ei radeau la ce scriam si ramaneau unde vroiau. Invatai o lectie: nu iti bate gura, ca sistemul e ticalosit. A fost o viata frumoasa prin grotele talibanistice, multi amici. De atunci invatai ce inseamna diplomatul: spune-le tuturor civilizat ca nu vrei si or sa aiba cuvinte de lauda pt tine si de ocara pt tribul tau.
Pe acele timpuri citeam externul cu interes si amuzament, fara sa postez. Ma ruga Ana, caci o imbulinase la propaganda cu o postare de genul: "TLB va anunta ca are un anunt: nu se baga" sa corijez, caci eu eram tare cetos in exprimare si putea reiesi, dupa ce interveneam ca Ana a zis: "Am oua, nu mai am mere si TLB asista impasibil la razboiul lumilor"


Mi se intorc trupele, vedem daca imi mai aduc aminte sa postez aici.
Contez numai pe prezenta ontopic a lui pirates, ca e prima data cand am cumparat si consum CP din bani proprii.
Madhorsefuzzy, vechi amici din atatea lumi: daca cititi asta, am un cont pt voi pe 22!
 

DeletedUser6558

prin care se incearca o abordare personala a acestui joc din partea celor care s-au dedicat si au avut rezultate pe acele lumi.

Eu va invit sa faceti acest lucru mult mai epic, ca o mica poveste. Nu neaparat un c.v. sau o prezentare, mai mult ceva care sa surprinda aspectele sentimentale din jurul fenomenului.



Cea mai frumoasa poveste o voi premia (cel putin 200 pp). Succes.

Deci, cea mai frumoasa poveste a fost cum era cronos sef de trib si facea aliante, si restul. Aspectele sentimentale doar nu crezi ca o sa apara pe forum. Aspectele sentimentale cele mai teribile au fost cum un trib care detinea k85 s-a dat batut fara lupta, in speranta ca va beneficia de alte beneficii odata cu o fuziune. Dixit. Se numeste fuziune, si este esenta razboaielor pe triburi. Nu e un joc de razboi, e un joc de diplomatii. DACA diplomatii AR FI CIT DE CIT INTELIGENTI , AR FI UN JOC DE RAZBOI.


P.S. E un complot.
 

DeletedUser31321

Era parca vara lui 2008:D cum era vara si scoala isi pregatea usile cautam disperat dupa un joc :D pe vremea aia nu auzisem de jocurile acestea online:D vedeam mereu reclame cu Triburile dar eu le consideram pe toate niste virusi...m-am gandit sa il incerc,am apasat butonul inregistrare si am intrat pe lumea 6 parca:-?? ei bine eram pur si simplu fascinat:O nu imi venea sa cred ca exsista astfel de jocuri,nu stiam pe ce sa dau prima data click,eram pur si simplu ... nu stiu cum sa ma exprim...In cele din urma am luat'o incet ... m-am informat,am descoperit cum se ataca si alte alea... prima data atacam ca orice incepator cu lancieri :)) am invatat pe parcurs jocul,ca trebuie sa cercetei la fierar si apoi sa recrutezi.. bla bla bla.Era dificil:-s nu cunosteam jocul,eram pentru prima data cand intalneam un joc MMORPG:D intre timp am descoperit ca un coleg al mamei juca acest joc:D m-am mirat:) un om cu familie si copil sa joace un joc de copii:)) m-a invatat unele chestii si m-a ajutat:D am inceput sa invat despre triburi,chiar intrasem in unul:D cel mai bun trib in care am fost zic eu ca era Black-A(academie tribului Black) de pe lumea 6.Apoi am inceput sa cunosc multi jucatori care spre uimirea mea erau adulti in toata firea.Cunosteam multi din SH(Silent Hunters) carora le multumesc foarte mult pentru tot ajutorul acordat!Aveam vreo 20.000 lancieri/spadasini/arcasi/cav grea.Un mare trib incepuse sa se sature de mine:) imi mureau trupe,le mureau trupe:D incepusem chiar sa rad si sa imi placa foarte mult jocul.Intradevar a avut cine sa ma ajute si ma indrume si fara ei nu as fi ajuns sa cunosc acest joc:D In cele din urma mi se urase sa vad atatea neintelegi si razboaie inutile...am renuntat la Lumea 6.M-am dus pe lumea 9 unde aveam un cont de 1 mil jumatate care pot spune ca l-am crescut cu mainile mele la 3 milioane:D Sunt mandru,ma mandresc mereu cu munca mea,am muncit foarte mult la acel cont si am trecut cu el peste multe razboaie.In prezent joc pe Lumea 9 pe contul de 3 milioane si pe lumea 4 pe un cont de 10 milioane:) Inca nu ma pot considera nici macar un jucator...eu cred,sunt sigur ca nu cunsoc nici macar jumatate din acest joc...In schimb pot spune cateva nume de jucatori intradevar experimentati:aggerru(lumea 6),esenian(lumea 6),adinescu(lumea 6),horace(lumea 9),claponel(lumea 9),nosferatu(lumea 9) Acestia sunt cu adevarat niste jucatori experimentati!
Tineti minte,jocul asta nu inseamna nimic fara o viata reala:D Multi au ajuns sa isi petreaca tot timpul pe acest joc.Sfatul meu este sa va bazati mai mult pe viata reala,sa nu ajungeti ca mine sa nu ma pot lasa de el:)) Oricum este un joc foarte frumos care necesita mult timp si multa strategie.Felicitari tuturor care au facut jocul si care au participat la personalizarea lui!bafta!
 

DeletedUser

Eram copil , aveam vreo 15 ani på vremea aia ,
Fugeam de la ore sa ma joc , pana ma lua Gaia.
Ma jucam o gramada de rahaturi ,
Incepusem sa cunosc sistemul de joc ,
Si faceam o gramada de blaturi .
Aveam o familie mare pe un alt joc ,
Oameni batrani la 60 de ani aveau grija sa am noroc.
Banii din jocuri ieseau si burtile ni le umpleau
Jucam la un nivel pe care altii il invidiau .
Dar
Oamenii intr-o zi s-au saturat,
De bani , vroiau ceva fun ,
si de triburile pe .net s-au apucat.
M-au tras si pe mine dupa ei , am inceput sa cresc satul sa o ard printre zmei
Erau oameni cu experienta mare si valoare .
Cand jucau ei triburile forumu' intern era plin de candoare
Candoare d'aia , de te lesina ,
Pofta de triburile - daca nu simteai ironia - pe loc te lasa.
Si am crescut cu ei , am tras tare , m-au invatat sa trimit atacuri
si trupele la plimbare.

Din pacate s-a intamplat ceva nebun ,
Am luat-o pe aratura , cu scoala nu mai faceam nimic bun.
A trebuit sa o las mai moale cu jocul , sa uit sa ma distrez
M-am oprit sa mai chiulesc.
De scoala m-am reapucat , notele le-am indreptat , viata alt sens a capatat.
Dar intr-o zi mai acum cateva luni , pofta de triburile a reintrat in vena .
Baietii de pe .net deja aveau o stema , purtau un blazon , un nume il carau cu ei mereu.
Pentru ei , nu mai eram decat un simplu out-sider , venit mai diferit decat un neveu.

Pe triburile .ro , am aterizat .
Un post pe forum ,
In care staff ei cautau eu am observat
Am aplicat , increzator si foarte distrat
Functia de mod , eu am dobandit , si din dat warn-uri , nu m-am mai oprit.
Nu dadeam puncte , nu dadeam vacante , tente de ironie aruncam printre gloante.


Ascult muzica hip-hop la ora asta , mi-am incercat norocul...
Am zis hai s-o fac si p'asta.
Nu ca as avea eu cine stie ce poveste,
Sau vreo lirica criminala , ca sa pot evidentia anumite contexte.
Am vrut doar sa spun si eu , de'a mea viata , pe forum.triburile.ro
Eu am adus-o in fata .
Nici nu stiu cat de corect gramatical am scris,
Cert e ca povestea mea a avut un cuprins ,
Astept cand o sa vina incheierea
Si atunci o sa dau si eu berea,
Pe care la multi de pe aici am promis-o .
Gataaa , ma duc inapoi pe sectiunea mea ca prea tare am comis-o.
 
Sus