Programming

  • Autor subiect DeletedUser38946
  • Data de început

DeletedUser38946

Pentru oricine are intrebari (inclusiv eu) celor mai "cu experienta", care lucreaza deja in acest domeniu sau sunt pregatiti pentru asta... Sparg eu gheata.

Indiferent de cate raspunsuri gasesc pe google.ro nimic nu se compara cu o parere de la N oameni in acest domeniu, intrebare:


-Care este diferenta dintre limbajele de programare si ce ar fi de preferat pentru inceput. Unde ajungi cu fiecare limbaj invatat?

Sper ca am pus bine intrebarea din moment ce sunt nou in domeniu :) Thanks!
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Asta se cam încadrează la offtopic, Adi. Sunt paralel cu subiectul, dar cred că la întrebarea "Unde ajungi cu fiecare limbaj invatat?" îţi pot răspunde: Departe. E bază matematică.. un domeniu căutat şi de firme dar şi de principianţi.
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Acum fie vorba intre noi, cred ca asta trebuia sa fie la Off-topic.

Intrebarea ta e prea larga si prea ambigua ca sa primesti un raspuns complet, dar o sa incerc.

Diferentele intre limbajele de programare pot sa fie majore(de la cer la pamant) in functie de paradigma de programare:
cod-masina (assembler): ASM
procedurala: C, Pascal, COBOL, Fortran
orientata obiect: C++, C#,Java,Visual Basic
logica-declarativa: Maude, Prolog
functionala: Lisp, Haskell

Fiecare dintre aceste paradigme are o gandire specifica, uneori extreme(exemplu programarea functionala vs cea logica vs orientata obiect)
Dintre acestea cele mai populare sunt cele orientate-obiect si procedurale in mare masura datorita usurintei si vitezei cu care se pot face diverse lucruri.

Unde ajungi cu un limbaj depinde numai de tine, iar in programare in general programatorul nu se leaga de gat cu un limbaj, el putand fiind flexibil si sa sara de la limbaj la limbaj in cateva saptamani. Important e modul de gandire(algoritmic), sa stie fundamentele(cum functioneaza behind the scenes) si structurile de date.

EDIT: Am uitat de categoria limbajelor de programare WEB(care majoritatea sunt orientate-obiect) si anume: PHP, Javascript, Python, ASP(.NET)
 
Ultima editare:

DeletedUser44200

Eu m-am dus o vreme și ți-aș recomanda și ție să mergi pe cele Object oriented, C++ și Java. Poți realiza o grămadă de lucruri, de la locuri de muncă bune la firme la aplicații pe care să le vinzi pe cont propriu.

Dar de multe ori, dacă vrei o slujbă solidă în domeniu îți trebuie o diplomă la fel de solidă. Sunt cazuri da, în care te iau pe ce știi, nu pe ce scrie pe diplomă dar sunt destul de rare în păturile de sus.
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Eu m-am dus o vreme și ți-aș recomanda și ție să mergi pe cele Object oriented, C++ și Java. Poți realiza o grămadă de lucruri, de la locuri de muncă bune la firme la aplicații pe care să le vinzi pe cont propriu.

Dar de multe ori, dacă vrei o slujbă solidă în domeniu îți trebuie o diplomă la fel de solidă. Sunt cazuri da, în care te iau pe ce știi, nu pe ce scrie pe diplomă dar sunt destul de rare în păturile de sus.

Diploma solida? In facultatile din Romania? sau lasa....

Pentru a te angaja la companii, in strainatate(de ex. Google) iti sunt testate cunostiinte in interviuri pe toate partile, diploma este more or less inutila. Nu spun ca nu ar trebui sa faca o facultate, ci doar ca nu o sa invete mare lucru.

EDIT: daca tot e vorba de diploma si "cursuri" poate sa urmeze niste cursuri online, free de la Stanford, Princeton si alte universitati renumite pe Coursera sau Audacity.
 
Ultima editare:

DeletedUser

Sa incep prin a te intreba,ce vrei sa faci din aceasta cariera care vrei sa o urmezi? Multi oameni care se apuca de programare in ziua de azi,se gandesc ca devin mari hackerii peste noapte,nu este chiar asa,dar depinde ce vrei sa faci cu viitorul tau,daca vrei programare web,atunci mergi pe php,aici se pune mare accent pe html5,css3,objective c,in caz ca vrei si aplicatii pe tabletA,iti recomand baker framework,jquery,ar fi bine sa inveti cms-urile daca vrei programare web(drupal,concret5,etc,stiu ca ti se par lucruri grele,dar le cauti si le inveti,la inceput nu o sa intelegi nimic,dupa un timp o sa incepi sa te prinzi,dar eu ti-as recomanda pentru inceput java,poti face mai orice si e si distractiv,incepe cu poo java,o sa ti placa :)
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Sa incep prin a te intreba,ce vrei sa faci din aceasta cariera care vrei sa o urmezi? Multi oameni care se apuca de programare in ziua de azi,se gandesc ca devin mari hackerii peste noapte,nu este chiar asa,dar depinde ce vrei sa faci cu viitorul tau,daca vrei programare web,atunci mergi pe php,aici se pune mare accent pe html5,css3,objective c,in caz ca vrei si aplicatii pe tabletA,iti recomand baker framework,jquery,ar fi bine sa inveti cms-urile daca vrei programare web(drupal,concret5,etc,stiu ca ti se par lucruri grele,dar le cauti si le inveti,la inceput nu o sa intelegi nimic,dupa un timp o sa incepi sa te prinzi,dar eu ti-as recomanda pentru inceput java,poti face mai orice si e si distractiv,incepe cu poo java,o sa ti placa :)

Pentru ca ai pus un amalgam de lucruri la un loc si pentru ca probabil ai batut recordul la scris fara punct, o sa incerc sa traduc pe intelesul tuturor.

Intr-adevar in programarea web, PHP este cel mai popular limbaj insa in ultima vreme a inceput sa piarda din teren in favoarea Python, Ruby on Rails, ASP.NET si altele. HTML5, CSS3 nu sunt limbaje de programare ci limbaje de marcare respectiv formatare/stilizare, mai nimeni nu te-ar angaja daca le-ai stii doar pe aceste 2 (ai nevoie de minim un limbaj de backend - adica server care sa genereze pagini web dinamice) pentru ca in HTML5 se pot creea numai pagini statice.

Pentru aplicatii tableta/telefon avem:
iOS - Objective C si mai nou Spring: sunt limbaje mai grele fata de cele clasice(Java,C#). Se poate si cu C#/C++
Android - bazat pe Java
Windows Phone - C# si XAML/C++ si DirectX/Javascript si HTML5

CMS-urile (Content Management System) sunt foarte utilizate azi (de ex. Wordpress) folosite de oameni care nu sunt neaparat tehnici (de ex. bloggeri). E o alegere interesanta dar relativ restransa avand in vedere multitudinea de CMS-uri si faptul ca joburile nu abunda de ele.
jQuery este o librarie pentru Javascript, prin urmare tot legata de web (folosita pentru diferite efecte, animatii etc).

Java este un limbaj foarte popular din categoria celor orientate obiect, din pacate sintaxa si interfata arata destul de invechita (din cauza dorintei de a pastra compatibilitatea cu versiunile anterioare) si inca ii lipsesc facilitati pe care alte limbaje moderne le au, dar se lucreaza la modernizarea limbajului.
 

DeletedUser

Pentru un incepator este mai usor java,eu cand am cerut ajutorul cuiva pentru a invata programare...mi s-a dat un site;)
A trebuit sa invat engleza pentru ca site-ul respectiv era in engleza,tutoriale si tot felu...am citit un an de zile pana am inceput sa prind ceva,apoi am inceput sa lucrez dupa tutoriale,am bagat la cap si am trecut de la x la y...si tot asa
Daca iti place poti invata,daca nu...o sa iti dai singur palme :)
Site-ul meu de suflet-http://packetstormsecurity.com
Gasiti tot ce vreti pe acest site,tot ce este nou in domeniu ;)
Sorry alex pentru scris,am avut o zi grea...
 
Ultima editare de un moderator:

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Java este intr-adevar usor si un limbaj care iti ofera satisfactia ca poti creea lucruri palpabile destul de repede dar are dezavantajul ca iti ofera o imagine trunchiata a ceea ce se intampla in spate pe langa cele enumerate mai sus. Programarea fara engleza nu exista :)
 
Ultima editare:

DeletedUser

Pynton si ruby imi plac pentru ca sunt doua limbaje de programare extrem de utile in niste chestii,de ex poti scrie linii de cod direct in bash-shell :)
Apropo de meserii,cea mai frumoasa mi se pare cea de cyber security consultant :)
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Pe mine nu ma pasioneaza mai deloc asta cu programarea web desi multe lucruri in directia asta se indreapta... RoR mi se pare si mie foarte interesant.
Cat despre meserii...s-a dezvoltat atat de tare domeniul asta incat numarul specializarilor este extraordinar de mare...nu stiu daca titulatura e neaparat importanta ci ceea ce faci si cat impact are ceea ce faci (produs folosit de milioane de utilizatori, produs care face milioane de euro/usd/CHF profit etc).
 

DeletedUser

Aduc foarte multi cash chestiile astea cu web si de aceea totul se indreapta acolo,oricum multe chestii au luat-o razna in ceea ce tine de securitatea internetului,e mai ceva ca un razboi mondial,mai cer cate o informatie ici-colo,se intampla multe lucruri in spatele acestui lucru virtual...care pentru un oarecare om...ar fi ceva aliens pe pamant :)
Personal sunt curios ce se va intampla pe viitor,nu prea vad sa fie bine :)
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Ei ba da, ca e in interesul tuturor ca internetul sa functioneze, sa nu cadem acum in barca conspirationista.
Sunt foarte multe, poate chiar mai multe lucruri care nu se intampla pe Web si aduc foarte multi bani, iar pentru altele web nu este mai mult decat o interfata pentru a opera/accesa date.
 

DeletedUser

Nu suntem in barca conspirationista,ca doar si noi unii traim de pe seama internetului,si ce este corect,daca nu ar fi existat,noi ce ne-am fi facut :D
 

DeletedUser38946

Multumesc tuturor celor ce ati raspuns!

@waterloo1815 Nu e aceeasi "mancare de peste" cu Politehnica, insa am reusit sa intru la Academia de Studii Economice Bucuresti, Facultatea de Cibernetica, Statistica si Informatica Economica, profil Informatica Economica cu predarea cursurilor in limba engleza :) God be with me... O sa fie greu pana ma obisnuiesc cu predare in engleza :))

@alex02dsa Nu e cine stie ce dar in liceu aproape am luat o certificare MTA sau nu mai stiu exact cum ii spune de la Microsoft... a fost un program pentru recrutarea copiilor ;)) dar nu era chiar pe programare si era si in engleza :)) am luat 67p si trebuia sa am 70 (3p o intrebare) ;)).

@Memo14 Pur si simplu vreau sa invat programare pentru ca ma pricep la 3 lucruri(foarte bine):

1.Mate
2.Engleza
3.Sa tastez rapid si fara sa ma uit ? :)

Pe langa asta, si ca imi place programarea (ca si photoshopul si ae :) ) este un job de viitor si bine platit :)
Ce vreau... pai in primul rand as vrea sa invat ceva html sau orice altceva de web sa fac mici site-uri sa castig niste banuti in timpul facultatii, apoi sa invat limbajul de programare care este "cod sursa" sau nu stiu cum sa-i spun, adica pur si simplu sa programez programe gen OS sau Adobe sau nu stiu... :) mai am ceva de gandit la viitor :)

Cum am spus si mai sus va multumesc tuturor pentru raspunsuri si as vrea daca se poate sa va fur cateva date de contact (mess;skype;facebook) ca sa va bombardez cu intrebari cand sunt acasa, liber, si ma apuc de treaba :)
 

ChineZeu

member
Scor reacție
37
pentru situri nu e asa de greu. invata in primul rand html , css si deja poti sa faci un mic site
dar pentru ceva pe care poti sa scoti bani trebuie sa inveti pe langa cele de mai sus si php, asp si javascript
 

mythra

SuperModerator GameSuport
Membru personal
Scor reacție
90
Multumesc tuturor celor ce ati raspuns!

@waterloo1815 Nu e aceeasi "mancare de peste" cu Politehnica, insa am reusit sa intru la Academia de Studii Economice Bucuresti, Facultatea de Cibernetica, Statistica si Informatica Economica, profil Informatica Economica cu predarea cursurilor in limba engleza :) God be with me... O sa fie greu pana ma obisnuiesc cu predare in engleza :))

@alex02dsa Nu e cine stie ce dar in liceu aproape am luat o certificare MTA sau nu mai stiu exact cum ii spune de la Microsoft... a fost un program pentru recrutarea copiilor ;)) dar nu era chiar pe programare si era si in engleza :)) am luat 67p si trebuia sa am 70 (3p o intrebare) ;)).

@Memo14 Pur si simplu vreau sa invat programare pentru ca ma pricep la 3 lucruri(foarte bine):

1.Mate
2.Engleza
3.Sa tastez rapid si fara sa ma uit ? :)

Pe langa asta, si ca imi place programarea (ca si photoshopul si ae :) ) este un job de viitor si bine platit :)
Ce vreau... pai in primul rand as vrea sa invat ceva html sau orice altceva de web sa fac mici site-uri sa castig niste banuti in timpul facultatii, apoi sa invat limbajul de programare care este "cod sursa" sau nu stiu cum sa-i spun, adica pur si simplu sa programez programe gen OS sau Adobe sau nu stiu... :) mai am ceva de gandit la viitor :)

Cum am spus si mai sus va multumesc tuturor pentru raspunsuri si as vrea daca se poate sa va fur cateva date de contact (mess;skype;facebook) ca sa va bombardez cu intrebari cand sunt acasa, liber, si ma apuc de treaba :)

Daca zici ca iti place matematica, atunci nu o sa ai probleme cu partea de algoritmi iar un limbaj de programare se invata usor, de fapt daca inveti si intelegi unul, ulterior o sa poti sa te adaptezi la oricare altul. Am fost "obligata" in primul an de doctorat sa predau programare la CSIE, la boboci, pe o programa impusa de ei, bineinteles. Iti pot spune din aceasta experienta sa nu iti faci mari iluzii, nu te invata nimeni programare cum trebuie acolo si in nicio alta facultate, in general, nici la poli la automatica, nici la ase la cibernetica (ma refer la partea aplicativa, la ceea ce se face/cere in marile corporatii din domeniul IT). Ti se vor oferi bazele programarii, ti se va explica partea matematica a algoritmilor (chiar se pune accent pe asta), o sa faci C/C++, SQL, PL/SQL (pe tehnologii oracle iarasi se pune accent) - in prima instanta si ulterior, C#, Java, Android, shell scripting si alte cele. In rest, trebuie sa inveti mult singur, pe langa ce se cere in facultate (fara sa neglijezi, evident), sa lucrezi, sa faci aplicatii, sa participi la concursuri, sa citesti mereu ca sa fi la curent cu noutatile din domeniu.
 
Ultima editare:

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
@adyboy7

Din cate stiu in ASE inca mai exista o echipa Microsoft Student Partners, te sfatuiesc sa intrii pentru a avea parte de anumite oportunitati cel putin interesante.

@mythra

Diferenta ar fi ca la automatica sunt mai multe firme si organizatii in jur care te pot ajuta sa inveti pe bune programare (Intel,Google,RosEdu).
Avand in vedere la cat de plin e netul, de tuturoiale, ghiduri, proiecte, etc daca ai vointa, poti sa inveti si singur :)


EDIT:
@ca sa "faci OS" trebuie sa ai cunostiinte extinse, mult mai multe decat ar presupune invatarea unui limbaj de programare WEB, care e foarte sus in ierarhia limbajelor(high-level). Ti-ar trebuie pentru asta un limbaj low-level(C,ASM).
 
Ultima editare:

mythra

SuperModerator GameSuport
Membru personal
Scor reacție
90
Absolut, de acord cu tine, n-am ce contesta referitor la diferenta mentionata. Eu ma refeream doar la ceea ce se preda in facultati.

Daca nu ma insel, ambele facultatii au diverse contracte pentru efectuarea programelor de practica, obligatorie in anii terminali, cu organizatii de renume (IBM, Oracle, Intel, Microsoft - printre altele). Aici multi au sansa sa si ramana ca angajati in companiile respective, pe anumite proiecte.
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Eu ma refer indeosebi pana atunci, ca doar nu o sa stai 3/4 ani ca sa faci si tu ceva practic. Dar pentru ca tot ai adus firmele respective in discutie o sa spun foarte pe scurt cu ce se ocupa ei in Romania.
IBM - face ceva dezvoltare dar mai mult cu limbajul lor COBOL care e putin antic. In rest mai fac support si chestii pe virtualizare.
Oracle - Baze de date la greu. Java mai putin iar posturile care sunt, sunt deja "luate".
Intel fac dezvoltare destul de vasta in Romania.
Microsoft - support only, nu se face dezvoltare in Romania propriu-zisa.
 
Sus