Propunere joc

DeletedUser

M-a apucat si pe mine cu propunerile... Ma gandeam la ceva de genu "siege mode"/asediu... ceva in genu:

Atacatorul trimite o armata si instaureaza starea de asediu(daca alege aceea optiune), in momentul acela aparatorul poate sa atace aceea armata - aparatorul poate vedea trupele atacatorului, asa ar fi logic si normal- sau poate sa astepte. Atacatorul, daca vrea, poate sa mai trimita si alte armate din alte sate - care sa se alature celei care deja e in starea de asediu.
Acum ce e mai complicat e (exceptand progamarea :D) cum sa se desfasoare aceast asediu, eu m-am gandit asa:

Ascunzatoarea sa fie principalul "personaj", oricum acum nu o prea foloseste nimeni, nu ? In ea sa se puna proviziile - aici eventual daca s-ar putea face ca ferma sa produca si ea grau sau ceva de genu- si sa fie stabilit un grafic, daca pot sa il numesc asa, ceva in genu: 50kg grau, 2000 oameni - sa reziste o zi (am dat un exemplu). In momentul asediului productia de *grau* sa se opreasca si sa inceapa sa se ia din ascunzatoare produsele, cand acestea se termina sa scada nivelul de populatie pana ajunge la 0/100/n si asediul e castigat de atacator. Aparatorul sa poate ataca in orice moment, cu trupe din acel sat sau altul trupele atacatorului...

Fa multumesc! Sper ca am fost destul de clar in mesajul meu. Eu unul cred ca asta ar face jocul mult mai realistic. Sper doar sa fie posibil sa se implementeze ceva de genu.
 

DeletedUser

Ar fi misto daca sar face asa ceva dar nu prea cred...nici macar la germani nu e asa. Oricum e bine sa visam :D
 

DeletedUser5151

Din pacate o cam dam in SF..

poate daca le propui la cei de la Inno acest lucru, si poate baga in urmatoarea versiune de joc..

nu ar fii rau :)
 

DeletedUser

imi plac sf-urile :p e aproape singurul gen din care mai citesc (nu foarte mult, sa nu ma obosesc :p).

Eu, in prostia mea, ma gandeam ca aceste propuneri ajung la ce "de sus", nu ? Daca nu ... cred ca am postat degeaba...
 

DeletedUser

Ce zici tu deja schimba total conceptiile jocului. Defapt deja schimba jocul. Va da totul peste cap. Alte calcule, alte cifre, alte chestii de luat in considerare. E o idee buna pentru un joc nou dar o modificare prea mare pentru Triburile.

PS.: Ideea ta este din Medieval - Total War daca nu ma insel
 

DeletedUser

Da, mi-a placut Medieval Total war (ca toate din serie de altfel), poate a avut si acel joc o influenta, dar ideea pur si simplu mi-a venit acum cateva zile cand am vazut un serial "din timpurile acelea"... Eu unul nu cred ca va schimba de total jocul, asediul, asa cum il vad eu, e riscand, de ce ? pentru ca daca trimiti o singura armata (hai sa zicem ca e ea mixta si atac si aparare) cu 3 (aproximativ) armate de atac aparatorul te poate distruge, trebuie sa fi sigur ca poti duce asediul pana la sfarsit. De asemenea aparatorul vede ce trupe ai trimis, deci stie - isi poate da seama- ca in unele sate tu nu ai aparare, nu ? In momentul acesta poate linistit sa spuna colegilor de trib sau aliatiilor.

Si inca ceva ce am omis in primul post, editez acum, ceva ce este chiar logic ... trupele de atacatorului trebuie sa aiba si ele ce manca, nu? (e o reproducere a realitatii-antice- jocul, nu ?) deci trebuie trimise provizii si cu acele trupe (deci din start daca aparatorul are mai multe resurse ca atacatorul castiga) - aici se poate merge foarte bine la risc in calitate de aparator si se poate sa ai 0 pierderi - (in materie de trupe). Desigur aici ar putea intervenii si negustorii,de partea atacatorului, dar e mai complicat acest lucru asa ca nu ma leg de el.

O dau rau in SF ? :p
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

O dau rau in SF ? :p

O dai in Travian :)

Acolo ai nevoie de hrana pentru toate trupele tale si asta e motivul pentru care am renuntat eu la Travian.De la un punctaj mare deja devine enervant sa fii nevoit sa-ti trimiti hrana dintr-un sat in altul, sa nu ramai fara trupe..
E mai bine ca lucrurile sa ramana cat mai simple .Cu cat jocul e mai complex ,cu atat ai nevoie de mai mult timp ca sa-l joci.
 

DeletedUser

sau sa fie "carute" sau caruri de transport care sa transporte 10000 din fiecare resursa fiecare,aceste resurse sa fie folosite pentru crearea "campaniilor" ce-i permit atacatorului sau aparatorului sa retina trupe care in mod normal ar ajunge in sate,in afara satelor,iar cand are nevoie de ele sa le trimita in sat....asa s-ar putea da usor 10 atacuri intr-o secunda...
campania sa coste cate 10 ress(resurse) pentru fiecare loc ocupat in ferma,pe zi.
si sa poti trimite din mai multe sate resurse catre campanii,nu numai de la aparator sau cel ce-a trimis trupele,ci si de la alti jucatori,si sa poti sa ataci si numai campaniile,de aceea intelept ar fi sa se faca,cate o campanie pentru fiecare jucator ce a trimis sprijin
 

DeletedUser17991

Buna tuturor! Nu stiu sigur daca postez **, dar fie, e prima data :D

Nu stiu ce parere aveti, dar mie nu-mi convine schimbarea de imagine pe L7 si L8... ca cea de pe L9... personal, propun revenirea la cea veche... era mai mult contrast... era mai bine! :D

Cu respect, Mada!
 

DeletedUser

Buna tuturor! Nu stiu sigur daca postez **, dar fie, e prima data :D

Nu stiu ce parere aveti, dar mie nu-mi convine schimbarea de imagine pe L7 si L8... ca cea de pe L9... personal, propun revenirea la cea veche... era mai mult contrast... era mai bine! :D

Cu respect, Mada!

incearca mai sus ca nu esti singura nemultumita
 

DeletedUser

M-a apucat si pe mine cu propunerile... Ma gandeam la ceva de genu "siege mode"/asediu... ceva in genu:

Atacatorul trimite o armata si instaureaza starea de asediu(daca alege aceea optiune), in momentul acela aparatorul poate sa atace aceea armata - aparatorul poate vedea trupele atacatorului, asa ar fi logic si normal- sau poate sa astepte. Atacatorul, daca vrea, poate sa mai trimita si alte armate din alte sate - care sa se alature celei care deja e in starea de asediu.
Acum ce e mai complicat e (exceptand progamarea :D) cum sa se desfasoare aceast asediu, eu m-am gandit asa:

Ascunzatoarea sa fie principalul "personaj", oricum acum nu o prea foloseste nimeni, nu ? In ea sa se puna proviziile - aici eventual daca s-ar putea face ca ferma sa produca si ea grau sau ceva de genu- si sa fie stabilit un grafic, daca pot sa il numesc asa, ceva in genu: 50kg grau, 2000 oameni - sa reziste o zi (am dat un exemplu). In momentul asediului productia de *grau* sa se opreasca si sa inceapa sa se ia din ascunzatoare produsele, cand acestea se termina sa scada nivelul de populatie pana ajunge la 0/100/n si asediul e castigat de atacator. Aparatorul sa poate ataca in orice moment, cu trupe din acel sat sau altul trupele atacatorului...

Fa multumesc! Sper ca am fost destul de clar in mesajul meu. Eu unul cred ca asta ar face jocul mult mai realistic. Sper doar sa fie posibil sa se implementeze ceva de genu.

incearca imperia online si daca nu iti place nici aia poti sa te joci empire earth cu mn :D
 
Sus