Propunere optiune blocare mesaje

  • Autor subiect DeletedUser18865
  • Data de început

DeletedUser18865

Propun ca undeva la sectiunea mesaje, sa ai optiunea (chiar daca nu ai CP) de a bloca sitter-ul sa iti vada mesajele.
Nu stiu cat poate ajuta/imbunatatii jocul dar dau 2 exemple:
1.Esti in mijlocul unde-i discutii importante (viata sexuala in cazul asta).Ai x000 de atacuri.Primesti telefon de la spital ca prietenul/ruda a fost calcata de tren dupa ce a fost impuscata in teasta (sper sa nu incit la violenta).Ce faci in caz ca omul pe care il lasai deobicei sitter nu e on?Te duci pe forum si intrebi(sau dai circulara).Se ofera Y sa iti stea sitter.Desigur ca in cazul in care nu il cunosti foarte bine pe om,nu ai chef sa vada ce vorbesti tu la mesaje si stergi mesajul.Te intorci de la spital (unde realizezi ca totul a fost o gluma) si intrerupi sitter-ul dupa care ii zici prietenei (sau prietenului):"Da-mi si mie mesajul ala, te rog, ca am uitat unde am ramas."

2.X si Y is colegi de trib.Si povestesc despre tribul/jucatorul/gruparea Z.Despre cum vor sa ii il atace, cine sprijina pe cine, pe ce sate,cand dau atacurile,fake-urile,etc...Toate bune si frumoase pana suna telefonul (si se intampla ca in cazul 1,mai putin partea cu stersul mesajului)...lasi sitter pe A...intrerupi sitter-ul.A doua zi(sau seara) vezi ca A a plecat in tribul (lui) Z.Si stai si te intrebi singur:"O fi vazut mesajul,nu l-o fi vazut?Imi baga acum defensiva intre nobili?A primit oare sprijin?Sa ma astept la atacuri din partea lor (Z)?

Accept si astept doar critici constructive si bine argumentate si pareri pro/contra.Fara atacuri la persoana,spam sau ironii ieftine,va rog :p.
posibilitatea de a selecta care dintre mesajele existente sa ii fie invizibile siterului si care nu sau sa fie un filtru prin care sa poti alege daca acesta poate vedea mesajele noi sosite din momentul prelurii contului sau le poate vedea si pe cele vechi .

O seara buna sa aveti.
 
Ultima editare de un moderator:

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Sa luam si invers,esti sitter pe un cont si ai nevoie sa corespondezi cu vecinii sau invers, vecinii au nevoie de tine repede...ce faci atunci?
 

DeletedUser

intrutotul de acord cu tine , intimitatea trebuie respectata . dar in cazurile in care x se pregateste sa te atace si iti da un mesaj prin care verifica daca esti on sau nu iar simpla citire a acelui mesaj l-ar face sa nu te atace ce te faci ? nu vei regreta ( poate ) ca ai bifat ca siterul sa nu iti vada mesajele ?
daca ar va fi introdusa aceasta setare intr-una dintre versiunile viitoare ale jocului ideal ar fi sa ai posibilitatea de a selecta care dintre mesajele existente sa ii fie invizibile siterului si care nu sau sa fie un filtru prin care sa poti alege daca acesta poate vedea mesajele noi sosite din momentul prelurii contului sau le poate vedea si pe cele vechi .
si varianta lui alex trebuie luata in considerare
 

DeletedUser18865

posibilitatea de a selecta care dintre mesajele existente sa ii fie invizibile siterului si care nu sau sa fie un filtru prin care sa poti alege daca acesta poate vedea mesajele noi sosite din momentul prelurii contului sau le poate vedea si pe cele vechi .
Poate ca am fost cam vag dar la asa ceva ma refeream si eu :)
EDIT:Alte pareri?Mi-am ales prost momentul?:confused:
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Mai repede blocat sitterul sa vada discutii cu anumiti jucatori(ca asta e si realizabil tehnic), altfel mai mult ar incurca exact pentru cele expuse de cei de dinainte :)
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Mai repede blocat sitterul sa vada discutii cu anumiti jucatori(ca asta e si realizabil tehnic), altfel mai mult ar incurca exact pentru cele expuse de cei de dinainte :)

Da,dar si asta fiind in situatia descrisa de el mai sus,mai stai tu sa setezi cu ce jucatori sa fie vizibil sau nu ?
 

DeletedUser18865

Da,dar si asta fiind in situatia descrisa de el mai sus,mai stai tu sa setezi cu ce jucatori sa fie vizibil sau nu ?

Am mai facut un edit primului post.
Selectezi/bifezi ce mesaje sa nu le poata accesa sitter-ul pe parcursul timpului.(ex:azi mai dau o bifa,maine inca una,pana se ajunge in situatia de sus cand mai dau una singura daca e cazul).
 

DeletedUser30910

Contra.

Viata sexuala nu ti-o faci pe triburile.

Conducerea trebuie sa vada toate mesajele...multi spioni ii descoperi in felul acesta
 

DeletedUser18865

Contra.

Viata sexuala nu ti-o faci pe triburile.

Nu a zis nimeni sa iti faci viata sexuala pe triburile,era un exemplu.(daca vrei ia exemplul 2)

Conducerea trebuie sa vada toate mesajele...multi spioni ii descoperi in felul acesta
Oricum poti sa stergi mesajul in caz ca esti spion.(ca sa nu mai spun ca astfel de discutii au loc pe skype deobicei,sau ym).Dar chiar si asa nu ma refeream sa faci invizibil mesajul ci doar inaccesibil.Conducerea poate preciza clar ca in casuta de meaje sa nu apara mesaje blocate.
 

DeletedUser

Poate in sensul intocmirii unor grupuri de conversatie, ceva in genul grupelor de rapoarte, a caror mesaje sa nu fie vizibile ar facilita aspectul legat de bifarea mesajelor care sa nu fie vizibile.

Asa cum adresa de e-mail a contului si lista de prieteni nu este vizibila pentru un sitter, tot la fel de bine ar putea fi si mesajele. Ar putea fi o implementare utila, dupa parerea mea :)
 

DeletedUser25287

Nu a zis nimeni sa iti faci viata sexuala pe triburile...

Dar chiar tu ai zis asta prezentand primul exemplu, e ridicol sa amesteci jocul asta cu ceva atat de important din viata reala, nu intrii aici sa agati pe viitorul partener/partenera la pat, ci intrii sa iti petreci timpul liber pe un joc de strategie.

ON: Categoric contra, ca si conducator de trib am verificat intotdeauna lista de mesaje de la membrii, este un bun mod de a descoperi spionii, daca s-ar aplica ceva de acest fel munca cartitelor s-ar ususra destul e mult pe cand a conducatorilor s-ar ingreuna si mai tare, nu te obliga nimeni sa conversezi lucruri importante pe joc, pentru asta ai YM, Skype, planificarile se pot face acolo.
 

DeletedUser

Dar chiar tu ai zis asta prezentand primul exemplu, e ridicol sa amesteci jocul asta cu ceva atat de important din viata reala, nu intrii aici sa agati pe viitorul partener/partenera la pat, ci intrii sa iti petreci timpul liber pe un joc de strategie.

ca o paranteza legat de sexualitatea triburilor , stii ca s-au intemeiat familii pe triburile ? unele au durat , altele insa ... :(
 

DeletedUser25287

Cunosc asemenea exemple insa ma abtin sa comentez deoarece nu asta este scopul acestui joc, sunt doar niste exceptii.
 

DeletedUser18865

Categoric contra, ca si conducator de trib am verificat intotdeauna lista de mesaje de la membrii, este un bun mod de a descoperi spionii, daca s-ar aplica ceva de acest fel munca cartitelor s-ar ususra destul e mult pe cand a conducatorilor s-ar ingreuna si mai tare

Oricum poti sa stergi mesajul in caz ca esti spion.(ca sa nu mai spun ca astfel de discutii au loc pe skype deobicei,sau ym).Dar chiar si asa nu ma refeream sa faci invizibil mesajul ci doar inaccesibil.Conducerea poate preciza clar ca in casuta de meaje sa nu apara mesaje blocate.

nu te obliga nimeni sa conversezi lucruri importante pe joc, pentru asta ai YM, Skype, planificarile se pot face acolo.
Daca mergem pe sistemul asta, de ce sa nu purtam toate discutiile acolo?De ce sa mai existe forum extern/intern sau chiar sectiunea "mesaje"?

EDIT:Iar in privinta vietii sexuale,era doar o figura de stil,o metafora daca vrei tu.Dar nu cele doua cuvinte aruncate intr-o paranteza sunt definitorii propunerii ci ideea in sine.Unul dintre drepturile omului este intimitatea.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

ai dreptate


de exemplu eu ca si intemeietor las sitter unu coleg de trib pentru ca e urgent si nu am cui sa ii las... imi retrag drepturile dar acolo am mesaje despre diplomatie si multe altele...

acela poate sa imi citeasca mesajele si sa afle lucruri pe care eu nu doresc sa le stie alcineva.

Nu veniti cu chestii gen "lasi la cineva de incredere" pentru ca nu mereu poti lasa la cine doresti si poate eu stiu ca pot avea incredere sa ii las contul in grija dar e dreptul meu sa nu imi citeasca acele mesaje
 

DeletedUser

Da intradevar , este o propunere foarte bine venita si cred ca ar trebui sa fie luata in considerare de catre echipa de admini.Fiecare are dreptul la intimitate.Desi sunt conducator, cu siguranta nu depistezi spionii doar din mesaje...( poate sa uite sa stearga mesajele )
 
Sus