Propunere vizualizare SAT pe Harta

DeletedUser

Cel mai mult ma enerveaza atunci cand trebuie sa blindez granita.. trebuie sa iau fiecare sat in parte si sa vad daca are trupe destule in el.. daca mai trebuie sa adaug si etc
as vrea sa propun urmatoarea chestie: atunci cand accesezi harta .. pe satele proprii sa poti sa vezi (Undeva in dreapta lui mic..), numarul de atacuri la care acesta poate sa reziste .. estimativ pentru k aici mai conteaza si norocul.. moralul.. trupele cu care ataci .. etcc
chiar si prezentate cu diferite culori.. de ex.. intre 1-9 atacuri culoare galben.. .. intre 10-19 culoarea albastra.. intre 20-29 culoarea mov.. si etc..
la fel se poate face si la satul atacat.. cand esti atacat pe sat ati vz ca apar acele 2 sabii care iti arata ca satul este atacat.. dar in dreptul sabiilor ar putea aparea si numarul de atacuri care vin pe satul respectiv..
am si o imagine ca sa intelegeti ca idee la ce ma refer.. sper sa mearga :d
triburidefensiva.jpg


http://imageshack.us/photo/my-images/718/triburidefensiva.jpg/
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser8140

pro, ar ajuta, s-a mai propus demult, toti au fost pro dar nu s-a bagat :( ar fi frumos sa vezi si unde trimiti sprijin pe harta, ca si cand ataci un sat sa iti apara si cand il sprijini o iconita
 

DeletedUser35131

Nu o sa iti zica niciodata la cate atacuri rezista satul.. slabe sanse sa vezi asa ceva..
In primu rand simulatorul pe care il avem in piatza centrala , simuleaza doar cate un full si scade diferenta.. daca simulez la un sat de 50000 fiecare.. inebunesc numarand.. si nici calculul din simulator nu este exact .. ca intervin alti factori " noroc . moral . bonus noapte . biserica . paladini ..." deci scoateti din cap ideea asta :)
Intai sa ne faca la simulator. pui trupele si sa iti zica cate fuluiri iti trebuie sa spargi un sat q x trupe .. si dupa mai discutam.


partea cu cate atacuri iti vin direct de pe harta.. fara a uitiliza scriptul sa vezi cate atacuri ai pe sat ..e super.. sau sa vezi si unde trimiti sprijin.. " pro " .. da pana sa se confirme si sa se ia in considerare ideeile astea.. ne lasam de joc .. :)
 

DeletedUser

daca jocul ( interfata ) ne-ar da absolut toate informatiile ( ori daca l-ar face sa accepte comenzi vocale ) ... aportul nostru care mai fi ? ar fi zero . am juca triburile dar in realitate ne-am uita la un film de razboi . oricat as vrea si eu sa mi se usureze sarcina atat de mult ... nici eu nu cred ca va fi realizabila :(
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Contra! De ce? Pentru ca atunci unde mai e experienta jucatorului? Care mai e farmecul? Mi s-ar parea interesant sa apara in dreptul satului, pe harta, numarul de atacuri ce vin pe satul respectiv.
 

DeletedUser

Propunerea aceasta poate fi pusa in aplicare, folosind optiunile jocului deja existente, insa mai multe detalii nu dau, deoarece este un stil propriu de a juca :)

De asemenea, o informatie de genul acesteia, referitoare la numarul de atacuri la care poate rezista satul, ar duce la aparitia unui oarecare dezechilibru, deoarece dupa parerea mea, acestea sunt aspecte pe care numai din experienta le poti invata. Si asa cum s-a spus, sunt mult prea multi factori care pot interveni pentru a face o simulare precisa.
 

DeletedUser35377

dupa ce joci un anumit timp,aproximezi folosind ochimetrul ,cam din cate fulluri cade un sat anume
 

DeletedUser25287

Cateoric contra, pentru ce mai joci? daca toate ti le face serverul tu la ce mai intrii? lenea a devenit un fenomen epidemiologic pe triburi din pacate!..
 

DeletedUser

Cateoric contra, pentru ce mai joci? daca toate ti le face serverul tu la ce mai intrii? lenea a devenit un fenomen epidemiologic pe triburi din pacate!..

daca aveau toti gandirea ta nu am fi trecut de versiunea 1.0
am fi recrutat armata de pe fiecare sat in parte ca de.. doar nu vrei sa iti faca serverul tot
stiu k oarecum e complicat sa iti arate exact la cate sate iti poate rezista un sat datorita acelor factori pe care ii stim cu totii... dar .. am si spus estimativ(k ai un sat cu 30 k de fiecare + 5k CG sa iti arate k rezista estimativ la 14 atacuri de ex..).. k mai conteaza si restul asta e alta problema..e o chestie informativa si atat.. nu trebuie sa fie neaparat foarte precisa..
sau in loc de numarul de atacuri la care poate sa reziste sa iti arate numarul de ferme (sprijin) din sat.. e si asta o varianta.. si poti sa o iei estimativ .. (o ferma = 20000 sau 21000 populatie), ca acuma e doar cavalerie . .sau doar sulite,spade,arcasi .. asta e alta problema.. tot estimativ te intereseaza si nu precis..doar cat sa iti faci o idee despre satul respectiv..
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Eu cred ca experienta primeaza si dupa ceva vreme jucata pe triburi poti sa-ti dai seama si singur! nu cumva vrei sa-ti spuna si cam cate ferme trebuie trimise ca sa reziste satul? eventual si fara zid daramat?
 

DeletedUser

serverul nu poate compensa experienta . daca avem pretentia ca stim sa jucam inseamna ca stim sa si aproximam rezultatul atacurilor .
 

DeletedUser

Eu cred ca experienta primeaza si dupa ceva vreme jucata pe triburi poti sa-ti dai seama si singur! nu cumva vrei sa-ti spuna si cam cate ferme trebuie trimise ca sa reziste satul? eventual si fara zid daramat?

pai da .. pot sa-mi dau seama si singur la cate sate rezista un sat dar nu asta am vrut eu sa spun .. vroiam sa vizualizez totul cat mai rapid direct cu ajutorul hartii fara a mai lua fiecare sat in parte .. asta era ideea
adik ma refer la situatia aia in care sa zicem cer sprijin in granita la 100 de sate .. si apoi apoi vreau sa vad daca s-a trimis destula armata pe satele respective(sau poate din alea 100 au fost 2-3 pe care nu s-a trimis), fara a mai lua fiecare sat in parte ...
 
Ultima editare de un moderator:

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
De asta spuneam, ca afisarea atacurilor pe harta /sat ar fi o idee buna, nu la cate rezista.
 
Sus