re- training moderatori/admini

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Deoarece s-a inchis topicul relativ repede, nu am apucat sa expun o idee. Stateam si ma gandeam mai devreme cu inca un user de pe l1 cati bani se scot din joc, am pus asa 3 euro pe luna contul premium * 2000 de jucatori pe lume (am pus asa la ochi, la nimereala) si au dat 36000 de euro pe luna. Daca cineva stie sau un admin ne poate informa exact cati sunt (probabil nu) ar fi mai bine, dar oricum eu spun ca sunt. E , din acesti 36000 de euro, se pot plati cu 100 de euro pe luna adminii si 50 de euro pe luna moderatorii de forum. In acest fel se reduce numarul si al adminilor si al moderatorilor de forum, pe forum cel putin e nevoie de maxim 2-3 moderatori, nu stiu cati sunt acum. Deci din cei 36000 de euro nu se produce mare paguba pe niste chestii care eu personal le consider importante, profitul ramane in continuare mare.

De asemenea mai trebuie un strain de preferinta, probabil cum este acum carmen schwartz care sa ia masuri si sa inlocuiasca la cea mai mica abatere adminii/moderatorii.. acum e cu motiv, ca doar sunt platiti.

Pana se va adopta un astfel de sistem , eu personal, cred ca pe triburile.ro orice este posibil. Astept pareri referitoare la idee.
 

DeletedUser

In legatura cu forumul, iti propun se te inscrii la "Moderator pentru o zi" , sa vezi cat de "usor" este sa te ocupi de forum.
Singura persoana care primeste si va prima bani , este carmi.
Administratorii si moderatorii nu vor primi niciodata niciun ban.
 

DeletedUser1195

Pana se va adopta un astfel de sistem , eu personal, cred ca pe triburile.ro orice este posibil. Astept pareri referitoare la idee.

pe triburile.ro e posibil orice doar in mintea jucatorilor.:)
Va asigur ca tot ceea ce facem este monitorizat si ,in plus,nu cred ca vreunul dintre noi si-ar pata numele si obrazul facand cu buna stiinta abuzurile despre care tot vorbesc jucatorii.Singurul caz de incalcare flagranta a regulamentului a fost pedepsit cu excluderea din team a adminului respectiv.

Pe de alta parte ce va face sa credeti ca daca adminii ar fi platiti,ei ar fi mult mai corecti?Corectitudinea lor nu depinde de o suma de bani ,oricat de mare ar fi ea,depinde de profilul lor moral si eu va asigur ca echipa a fost atent selectionata ,ca este verificata si ca atunci cand apar diferendumuri ele se datoresc unor greseli omenesti ale adminilor si au fost totdeauna reparate in favoarea jucatorilor.

Injuriile,amenintarea cu procese civile sau chiar penale:)au devenit pentru noi banalitati.In contrapartida,va pot spune ca exista jucatori care multumesc dupa ce primesc raspunsuri de la noi la intrebarile lor,care recunosc cu fair-play ca au incalcat regulamentul,unii intentionat,altii din neatentie(stiti cu totii ca e destul de usor sa gresesti cand esti sitter) si care accepta penalizarile ca pe un lucru firesc,ca pe o consecinta a greselilor lor.
 

DeletedUser

In legatura cu forumul, iti propun se te inscrii la "Moderator pentru o zi" , sa vezi cat de "usor" este sa te ocupi de forum.
Singura persoana care primeste si va prima bani , este carmi.
Administratorii si moderatorii nu vor primi niciodata niciun ban.

Pai da, dar spre deosebire de alte tari nu vezi ca in romania nu merge treaba? aici nu poti fi impartial, este imposibil. Sa spunem ca 2 (x si y) se cearta, nu urat verbal, ci doar se cearta. Apare a 3-a persoana, moderatorul. Pt ca il cunoaste pe x, si ca sa nu ii dea dreptul lui y la replica, cauta in arsenalul de reguli o regula mica si lipsita de importanta (cum e articolul 2.6.2) si il baneaza pe y. Cum pot fi oprite astfel de faze? raspunsul este ca nu pot fi oprite, dar ele sunt totusi foarte dese.

La certuri cu cuvinte urate, e greu de stabilit un "stop", totusi trebuie gasita o solutie si aici, de obicei moderatorii intervin atunci cand un user isi pierde cumpatul si efectiv injura.. asa compara cu urmatoarea situatie: "2 se bate urat rau de tot , dar politia care sta langa ei intervine abia cand cei 2 isi scot pistoalele si incep sa traga unul spre celalalt". Nu e normal
 

DeletedUser


sunt de acord cu tine albertus, dar intr-o oarecare masura. As fi raspuns si eu la admini de exemplu cu un multumesc daca ar fi rezolvat unele intrebari si nu au raspuns cu "nu stiu" . Nu intru in amanunte ca imi iau ban ca postez discutii private.. dar tare as vrea sa ti le trimit pe un mail sau pe ceva sa te uiti

si cu privire la corectitudine, inteleg ca toate datele sunt stranse, si nimic nu se pierde, dar daca nimeni nu face o sesizare, pot fi destule incalcari de reguli
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Nici ca admin nu e usor sa iti faci treaba. Sunt mii de jucatori care ar trebui supravegheati pe un server. Sa ne plangem ca se fac manarii de jucatori si adminii nu le vad si apoi sa cerem diminuarea numarului lor mi se pare ca ne-am contrazice. Nu vad ca banii sa fie o problema, faptul ca ei nu sunt platiti sa ii faca sa munceasca in dispret. Nu ar rezista prea mult daca ar face asta, au si ei pe unii care ii supravegheaza, mereu exista unul mai mare decat ei.
Revenind la moderatori nici aici nu vad rostul banilor, uneori banii strica ceva. Cred ca aici asa ar fi. E doar o opinie personala. Voi vedea exact cum e sa fii moderator, m-am inscris in programul lui lamine. Atunci voi putea vorbi cu o mai buna cunoastere a situatiei.
PS:
E pacat ca s-a inchis asa de repede acel topic deschis de valiusha, am cerut redeschidere lui, dar din pacate domnul era prea preocupat cu schimbarea profilului sau decat cu oferirea unui raspuns, fie el si negativ. Asta e, pentru unii a raspunde la mailuri li se pare ca e prea mult, ca s-ar cobora de pe piedestalul unde s-au urcat singuri.
Doar discutand, chiar si pe idei care poate nu sunt bune, se poate face ceva util. Atata timp cand se exprima in mod civilizat niste idei nu vad nimic rau in a le discuta.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Draga albertus, tema deschisa de vali nu facea referire la adminii din joc. Regulile de acolo sunt foarte clare: le incalci, esti pedepsit. Nu prea exista zone gri...
Probleme apar cu reguli interpretabile, cum sunt cele de pe forum, si cu moderatori care uita ca si ei fac parte din aceasta comunitate si abuzeaza de drepturile pe care le au trantind o fraza de genul "forumul este un privilegiu, nu un drept".
Este oare atat de dificil sa ne respectam reciproc? Oare noi suntem asa, o turma de animale care au ca unic scop iritarea moderatorilor? Toate nemultumirile noastre au o baza reala si n-ar strica sa mai atuncati un ochi si din perspectiva utilizatorului de rand, ca sa intelegeti de ce unii moderatori sunt respectati, iar altii sunt criticatii peste tot.
 

DeletedUser

Topicul iniţial sa redeschis asa că puteţi posta acolo nu este nevoie de mai multe topicuri cu acelaşi subiect.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus