Reducerea costurilor la taleri.

Eight

member
Scor reacție
2
Salut !

Exista aceasta practica de a se face sondaj pe o anumita lume, atunci cand se solicita reducerea costurilor la taleri sau dezactivarea moralului.
Dupa parerea mea, este total absurd ca unii jucatori care au un singur sat sa aiba aceasi putere de decizie cu jucatorii avansati care au nevoie de reducerea solicitata.
Oare este corect ca votul primului jucator din clasament, care joaca de la inceputul lumii si care a investit timp si bani iar pentru un nobil trebuie sa bata sute sau mii de taleri, sa aiba aceasi putere cu votul unuia abia intrat pe lume, care are un singur sat si caruia un singur taler ii este suficient pentru un nobil ?
Ba mai mult, unul abia intrat, cu un sat de 26 de puncte ii poate rasturna votul celui care joaca de la inceputul lumii si care a solicitat reducerea costurilor.

Cred ca rezultatul unui astfel de vot ar trebuii stabilit altfel, crearea unui altgorim care sa tina seama de marimea si vechimea conturilor sau daca e prea complicat asa ceva, sa ramana la latitudinea(votul) adminilor.
Asa cum de pilda s-a luat decizia de a se initia votul pentru lumea 38, sa se ia direct decizia daca se vor reduce sau nu costurile pentru taleri sau dezactivarea moralului.

O alta propunere ar fi ca in setarile jocului sa fie o reducere(dezactivare) automata atunci cand se ajunge la un anumit nivel de dominanta.
 

mythra

SuperModerator GameSuport
Membru personal
Scor reacție
90
Ai dreptate in ceea ce spui, iar propunerea, mie personal, mi se pare ok (n-as stii sa iti spun daca se va si putea implementa asa ceva).
Daca tot ai mentionat de lumea 38, as vrea sa completez ca noi suntem la a doua incercare de reducere a talerilor si asta din pricina faptului ca diferite persoane cu intentii ... evidente, si-au facut numeroase conturi dupa deschiderea sondajului, doar pentru a vota negativ (si nu ma refer la 2-3-5-...10-20 de conturi). Deci, poti adauga si acest factor pe lista de argumente mentionate in postul tau :)
 

DeletedUser28264

Eu la cei inregistrati pe lume si care nu au crescut , nici nu le-as da dreptul la vot. E ca si cum la alegerile din Romania ar vota si bebelusii :).
Si inca ceva - 7 zile mi se pare foarte mult. Cine joaca si stie ce vrea pe joc, nu are nevoie de 7 zile. Care au nevoie de 7 zile sunt inactivii care intra 1 data pe saptamana pe joc, si care nu ar trebui luati in calcul.
Din nefericire sunt prea multi din ambele categorii, si care reusesc sa influenteze prin votul lor jocul si regulile dupa care joaca cei activi.
 

DeletedUser

De asemena, e ca si cum in real life celor ce nu au o anumita suma de bani in cont sau un anumit numar de case le-am interzice dreptul la vot. Putem asocia numarul de puncte cu varsta oamenilor dar, sa nu uitam ca cei cu puncte putine pot fi adulti sau oameni in varsta. Indiferent de motivele interzicerii, numarul de puncte, numarul de sate, suma de bani din cont sau valoarea proprietatilor, tot discriminare se numeste. Si asa cum in real life se lupta contra discriminarii, banuiesc ca nici detinatorii acestui joc nu sunt de acord cu discriminarea de orice fel.
 

DeletedUser28264

Sa stii ca ai dreptate. E vorba de discriminare cand unii se inregistreaza pe server dupa inceperea sondajului, doar in scopul de a influenta votul.
 

DeletedUser

Nu este corect sa le interzici tuturor celor sub un anumit punctaj dreptul de a vota. Atata cat joaca pe acea lume, mult sau putin, totusi joaca. Insa se pot gasi solutii daca propunerea va fi acceptata pentru a nu se mai crea conturi doar cu scopul de a participa la sondaj. De exemplu, de la data la care se face anuntul privind sondajul de va fi deschis si pana se inchide sondajul, serverul ar trebui inchis la inregistrari.
 

DeletedUser28264

1 - cand te inregistrezi pe o lume si nu dai nici macar o singura comanda, zile, saptamani intregi, care e rostul tau pe acea lume?

2 - sa revenim la discriminare - nu e discriminare si faptul ca cei care au bani cumpara pp uri si au anumite avantaje in joc fata de cei care nu isi permit sa cumpere?
 

DeletedUser42339

Nu cred ca genul de conturi : maria1 ,maria2 ,maria3 ....sunt oameni maturi si care au inceput fix jocul in prima zi de deschidere a sondajului.....sa fim seriosi...de ce sa am eu care joc de un an jumatate aceleasi drepturi cu unul de 26 puncte,cand eu am pierdut noptile si multe altele....plus ca mythra nu cred ca se referea la jucatori care au putine puncte si se referea fix la jucatori aparuti peste noapte special pentru astfel de sondaje...
 
Sus