Regulile jocului

DeletedUser

Un jucator poate fi penalizat pentru postarea numarului de telefon al unui alt jucator (fara aprobarea acestuia) pe forumul intern al tribului sub actualul regulament, mai exact o parte din paragraful 4 ("Jigniri împotriva altor jucatori sunt interzise. Amenintari si santajari au voie sa fie numai în joc."), desi aceasta actiune (postarea numarului) nu este specificata. Jucatorul ori trebuie sa stie intregul regulament, ori sa fie suficient de iscusit in interpretarea actualului regulament.
ce treaba are asta cu numerele de telefon a jucatorilor sau adminilor???
apropo de unde asi putea avea de exemplu numarul lui alex???
 

DeletedUser

adminul schimba numarul de telefon, jucatorul ia ban permanent - logic nu ?:p

unde este trecuta aceasta regula??? nu reprezinta cumva exemplu clasic de abuz??? nu abuz, ci interpretare a regulilor dupa bunul plac al unora, cand jucam in faza beta, multi isi postasera singuri numerele de telefon atunci pe forumurile interne, nu cred ca aceste aspecte au vreo legatura cu regulile jocului.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Imagineaza-ti ca am citit, inainte sa postez. Nimic deosebit, cineva se lanseaza in povesti si imediat apar adeptii. Suna cunoscut cumva? Teoria conspiratiei? Who shoot JFK?


Nick-ul "real" e cel pe care-l vezi.
Ca-ti suna cunoscute expresiile, nici un mister. Sunt expresii uzuale in romana (most of them) :D
:"Who shoot JFK" asta este in limba romana??? citeste regulile jocului:)
 

DeletedUser

Un jucator poate fi penalizat pentru postarea numarului de telefon al unui alt jucator (fara aprobarea acestuia) pe forumul intern al tribului sub actualul regulament, mai exact o parte din paragraful 4 ("Jigniri împotriva altor jucatori sunt interzise. Amenintari si santajari au voie sa fie numai în joc."), desi aceasta actiune (postarea numarului) nu este specificata. Jucatorul ori trebuie sa stie intregul regulament, ori sa fie suficient de iscusit in interpretarea actualului regulament.
ce treaba are asta cu numerele de telefon a jucatorilor sau adminilor???
apropo de unde asi putea avea de exemplu numarul lui alex???


Cred ca s-a mai discutat despre asta, nr. de telefon, printre altele, este o informatie privata, pe care doar proprietarul de drept o poate face publica sau nu.
Daca stii vreun motiv pentru care ai posta datele personale ale cuiva in scopuri nobile, as fi curios sa aud asta.
Cat despre detalierea in regulament a fiecarei actiuni in parte si invocarea faptului ca un fapt nu este expres prevazut in regulament, nu ar fi rau daca ai face apel la bunul simt elementar. Ca sa faci o paralela, nu exista in codul penal, prevazut specific furtul unui ou, de exemplu. Incearca de-l fura si disculpa-te ca nu e in prevazut in lege asa ceva.
Grow a brain!

PS. Vreau si eu numarul lui Alex (in scop nobil, bineinteles) :D
 

DeletedUser

:"Who shoot JFK" asta este in limba romana??? citeste regulile jocului:).

Reguli a spus:
Limba folosita pe forum este romana.

La fel ca si in joc, pe acest forum este permisa doar folosirea limbii romane. Va rugam sa limitati folosirea altor limbi la citate sau fraze bine cunoscute (sau traduse) si doar cand acest lucru este in concordanta cu situatia respectiva.

Daca simti nevoia sa-ti traduc, cere. Fac un efort si se rezolva :D



unde este trecuta aceasta regula??? nu reprezinta cumva exemplu clasic de abuz??? nu abuz, ci interpretare a regulilor dupa bunul plac al unora, cand jucam in faza beta, multi isi postasera singuri numerele de telefon atunci pe forumurile interne, nu cred ca aceste aspecte au vreo legatura cu regulile jocului.

Elementar, dragul meu Watson, elementar. :p

Datele tale personale (incluzand si numarul de telefon) sunt private. Tu ai dreptul de a alege daca pot fi facute publice sau nu, eventual de a cere protectia in cazul in care altcineva le foloseste abuziv. Daca ai chef, le poti imprastia pe tot internetul, e alegerea ta si asumarea implicita a eventualelor riscuri care decurg din acest lucru.
Datele private ale altei persoane nu sunt proprietatea ta, nu-ti dau dreptul de a le folosi fara acceptul persoanei in cauza si orice abuz e pasibil de sanctionare. Aici, in real, etc.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

iar legat de postarea nr. de telefon exista un precedent: cazul "URS MAYER"
 

DeletedUser

Pe deoparte spui :
Daca ai chef, le poti imprastia pe tot internetul, e alegerea ta si asumarea implicita a eventualelor riscuri care decurg din acest lucru.

Urmat de :
Datele private ale altei persoane nu sunt proprietatea ta, nu-ti dau dreptul de a le folosi fara acceptul persoanei in cauza si orice abuz e pasibil de sanctionare. Aici, in real, etc.


Din moment ce tu ai ales sa faci publice acele informatii, implicit te supui riscului ca acele informatii sa ajunga la cine nu trebuie ,iar acea persoana sa le transmita la randul ei mai departe.
Ce drept sa mai ai tu asupra acelor informatii ,din moment ce tu ai ales sa le faci publice ?

Eu spun acum la televizor numarul meu de telefon, e perfect posibil ca X sa vada acest fapt ,iar el sa-i dea numarul lui Y. Y ma va suna la ore tarzii, ma va injura la telefon si mai stiu eu ce .
Cine e principalul vinovat ? Eu sau X ?
Parerea mea este ca eu sunt singurul vinovat pentru ca am facut publice aceste date private, singura vina al lui X este una de natura morala.






Si acum privind pedeapsa pe care lamine a spus ca o va aplica daca se va intampla ca cineva sa afle numarul lui de telefon.
Cunosti cazul, un jucator a postat numarul de telefon ,pe forumul intern al unui trib , al unei persoane din conducerea unui trib advers.
Jucatorul respectiv a fost blocat si ii s-a dat o pedeapsa.Acum spui ca daca s-ar intampla ca cineva sa faca acelasi lucru cu numarul tau de telefon, acea persoana ar fi banata definitiv .
De ce ?
De ce nu sunt tratate amandoua situatiile la fel ?
De ce esti tu mai grozav ?
Pentru aceeasi fapta sunt date doua pedepse diferite si asta doar pentru ca tu esti admin ...
 

DeletedUser

interesant este ca de cand ti-ai creat contul ai postat doar la cateva topicuri, unde de fapt dai raspunsuri...sau te 'lupti' sa aperi "imaginea" adminilor....concluziile se trag singure!iar exemplul cu Urs Mayer l-am dat pentru ca a fost o situatie in care s-a vazut cum reactioneaza romanul nedreptatit
 

DeletedUser

Pe deoparte spui :


Urmat de :



Din moment ce tu ai ales sa faci publice acele informatii, implicit te supui riscului ca acele informatii sa ajunga la cine nu trebuie ,iar acea persoana sa le transmita la randul ei mai departe.
Ce drept sa mai ai tu asupra acelor informatii ,din moment ce tu ai ales sa le faci publice ?

Eu spun acum la televizor numarul meu de telefon, e perfect posibil ca X sa vada acest fapt ,iar el sa-i dea numarul lui Y. Y ma va suna la ore tarzii, ma va injura la telefon si mai stiu eu ce .
Cine e principalul vinovat ? Eu sau X ?
Parerea mea este ca eu sunt singurul vinovat pentru ca am facut publice aceste date private, singura vina al lui X este una de natura morala.






Si acum privind pedeapsa pe care lamine a spus ca o va aplica daca se va intampla ca cineva sa afle numarul lui de telefon.
Cunosti cazul, un jucator a postat numarul de telefon ,pe forumul intern al unui trib , al unei persoane din conducerea unui trib advers.
Jucatorul respectiv a fost blocat si ii s-a dat o pedeapsa.Acum spui ca daca s-ar intampla ca cineva sa faca acelasi lucru cu numarul tau de telefon, acea persoana ar fi banata definitiv .
De ce ?
De ce nu sunt tratate amandoua situatiile la fel ?
De ce esti tu mai grozav ?
Pentru aceeasi fapta sunt date doua pedepse diferite si asta doar pentru ca tu esti admin ...


Dupa cum vezi, eu emit doar o parere. Nefiind admin sau mod, nu eu sanctionez sau decid.
Iar ca idee, privind acest caz, este vorba de intentia cu care acel numar a fost postat. Cumva vroiau sa-l sune sa-l felicite, SMS-uri de incurajare sau ce?
Acel jucator si-a oferit numarul de telefon pentru un cerc restrans, probabil (tribul lui).
Ca altcineva l-a folosit in alte scopuri, fara acordul proprietarului, e vina lui.
Referitor la inculpatul lamine (primesc si eu nr. ?), mi se pare logic ca prin natura functiei pe care o are sa fie mai expus atacurilor si vendetelor de orice natura.
Facand o paralela cu RL, de ultraj ai auzit?

C.P a spus:
Potrivit art.239 alin.1 C.pen., constituie infracţiunea de ultraj insulta şi calomnia ori ameninţarea săvârşite nemijlocit sau prin mijloace de comunicare directă contra unui funcţionar public care îndeplineşte o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, aflat în exerciţiul funcţiunii ori pentru fapte îndeplinite în exerciţiul funcţiunii.


Dupa cum vezi, in real, te alegi cu o infractiune in plus.
Pe triburile, lamine are statut de autoritate. Normal, sanctiunea va fi alta.
 

DeletedUser

Cred ca s-a mai discutat despre asta, nr. de telefon, printre altele, este o informatie privata, pe care doar proprietarul de drept o poate face publica sau nu.
Daca stii vreun motiv pentru care ai posta datele personale ale cuiva in scopuri nobile, as fi curios sa aud asta.
Cat despre detalierea in regulament a fiecarei actiuni in parte si invocarea faptului ca un fapt nu este expres prevazut in regulament, nu ar fi rau daca ai face apel la bunul simt elementar. Ca sa faci o paralela, nu exista in codul penal, prevazut specific furtul unui ou, de exemplu. Incearca de-l fura si disculpa-te ca nu e in prevazut in lege asa ceva.
Grow a brain!

PS. Vreau si eu numarul lui Alex (in scop nobil, bineinteles) :D

Jocul nu este condus dupa bunul simt elementar. Jocul are un regulament.

Nu mai fa paralele cu al nostru cod penal. Nu trebuie sa fie prevazut specific furtul unui ou pentru ca ofera suficiente date de definire a furtului in general si a furtului de diferite naturi.
 

DeletedUser

sa desemnat un purtator de cuvant...bun! se face comparatie cu functionarii publici, si mai bine..., ce urmeaza???
 

DeletedUser

interesant este ca de cand ti-ai creat contul ai postat doar la cateva topicuri, unde de fapt dai raspunsuri...sau te 'lupti' sa aperi "imaginea" adminilor....concluziile se trag singure!iar exemplul cu Urs Mayer l-am dat pentru ca a fost o situatie in care s-a vazut cum reactioneaza romanul nedreptatit

Concluziile ti le tragi cum vrei, e decizia mea personala ce, cat si unde postez, cum si de ce ma lupt.

Ca "romanii nedreptatiti" prefera sa injure ca la usa cortului si sa recurga la acte care ies din sfera civilizatului, ti se pare o scuza? Mie chiar nu.
 

DeletedUser

nu am vazut pe nimeni pe acest topic care sa faca asta. te-ai pierdut in idei. si contul tau pe forum este o acoperire mult prea 'subtire':)
 

DeletedUser

Jocul nu este condus dupa bunul simt elementar. Jocul are un regulament.

Nu mai fa paralele cu al nostru cod penal. Nu trebuie sa fie prevazut specific furtul unui ou pentru ca ofera suficiente date de definire a furtului in general si a furtului de diferite naturi.

Jocul are un regulament care nu a aparut din neant, nu este impus de o vointa superioara si nu e batut in cuie.
Regulamentul a a fost creat in baza regulamentului din .net (poti verifica), si adaptat serverelor ro. In mare, este acelasi cu regulamentul in vigoare pe TOATE serverele tribal, indiferent de nationalitate. La baza are bunul simt si intentia de a oferi un cadru de joc echitabil pentru orice jucator.
Ca exista si "romani nemultumiti", din usa cortului strigatori, asta e inevitabil :D
 

DeletedUser

pe toate forumurile 'externe' strigati ca nu aveti de-a face cu tribal-ul....

in concluzie abuzurile din .net sunt valabile si aplicabile si aici!
 

DeletedUser

Jocul are un regulament care nu a aparut din neant, nu este impus de o vointa superioara si nu e batut in cuie.
Regulamentul a a fost creat in baza regulamentului din .net (poti verifica), si adaptat serverelor ro. In mare, este acelasi cu regulamentul in vigoare pe TOATE serverele tribal, indiferent de nationalitate. La baza are bunul simt si intentia de a oferi un cadru de joc echitabil pentru orice jucator.
Ca exista si "romani nemultumiti", din usa cortului strigatori, asta e inevitabil :D

Felicitari. Ai spus... nimic.

Jocul pe ce este condus? Pe regulamentul actual sau pe regulamentul actual plus regulile nescrise de bun simt?
 
Sus