.ro vs. .net

  • Autor subiect DeletedUser523
  • Data de început

DeletedUser523

De mult timp ma obsedeaza aceasta ideea si tot am vrut sa o pun in practica si sa deschid o discutie despre acest curent, aceasta stare etc, nu stiu exact cum sa-i spun...
MAi exact am vazut in multe postari de pe forum, indiferent de L, cum jucatorii de pe .net, care joaca de mai mult timp acest joc, inca inainte de a se fi infiintat .ro, atunci cand posteaza ceva, aduc intotdeauna ca argument in favoarea lor si se lauda cu experienta lor de pe .net si cu cat de cunoscuti sunt ei acolo sinu dau 2 bani pe cei ce joaca pe .ro deoarece acestia au o experienta mai mica decat ei si nu sunt cunoscuti pe .net, deci nu au valoare in ochii lor!
Acum, eu ca un jucator exclusiv pe . ro, am jucat doar in 2 runde de speed, f putin, pe .net si am aruncat o privire fuga pe forumul de acolo, as vrea sa stiu cum sunt impartite taberele si ce cred cei de pe .ro despre cei de pe .net, parerea celor de pe .net am vazut-o deja dar si pe ei ai invit la aceasta "disputa intre generatii", ca sa zic asa;si nu numai;vreau sa stiu si ce parerea aveti despre faptul k jucatorii cu mai multe luni/ani in spate se considera mai experimentati decat cei cu doar cateva luni, 1 an max. de joc si astfel se considera atotstiutori si nu i-au in considerare parerile celor mai "tineri' ba mai ai i-au, unii, si la misto pe baza acestui considerend!
Am sa incep prin a va spune parerea mea:
Mie personal, in I rand imi displac imediat cei care se lauda singuri cu anumite aspecte ale carierei lor desi nu aduc argumente despre calitatile lor de jucator; mai precis, nu-mi plac cei care se lauda ca au castigat nu stiu cate runde de speed, ca au nu stiu cate 'nspemii de sate, k joaca de N ani acest joc din care mare parte pe .net; si datorita acestor fapte ei considera parerile lor litera de lege si mult superioare celorlalti jucatori care nu joaca speed, au "doar" cateva zeci de sate, joaca "doar" de cateva luni bune poate 1 an acest joc si poate doar pe .ro; a si ce l mai mult ma amuza cand vorbesc despre jucatori celebri, cunoscuti insa toata lumea se pare k uita k in joc iti dovedesti calitatile si daca nu apari deloc pe forum si nu esti un jucator "cunoscut" nu esti si bun!;)
In concluzie tuturor de acest tip, care folosesc aceste sintagme, fraze, lozinci etc. in postarile lor nu am decat sa le spun:"ciocu mic si joc de glezna" deoarece "e usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune"
.rops- va rog sa va semnati du .ro sau .net sa facem si o statistica a simpatizantilor/mambrilor unui curent sau altul; desi am eu un "feeling" ca cei de pe .net vor castiga ;)
Mie acesta mi se pare un subiect interesant de discutie si sunt curios totusi daca va depasi discutiile de la "P&P" unde lumea se aduna mai rau ca la usa cortului cand e vb. despre acuze, defaimari, jigniri, spam,etc bla bla bla:)mentionez ca aici nu doresc nici o jignire sau iesire necontrolata ci doar o discutie civilizata si cat mai interesanta si piperata cu ironii fine, menita sa mai descreteasca fruntile si sa dezlege mintile!Daca am jignit sau se considera cineva jignit prin parea exprimata vis-a-vis de acest subiect, imi cer scuze anticipat si mentionez ca nu am dorit acest lucru ci doresc doar o dezbatere civilizta intre doua curente diferite dar ce fac parte, totusi, din acelasi context;)
 

DeletedUser4058

Sunt un jucator fantoma, insa care se poate lauda ca a avut 200+ sate pe W2 anul trecut. Exista diferente intre .ro si .net. Cum s-a mai spus si in alte topicuri, nu te poti certa cu adminii pe .net, in 99% din cazuri au dreptate. jucatorii nu obisnuiesc sa se jigneasca sau sa se certe pe claim-uri, de obicei se rezolva pe cale diplomatica. Cu toate acestea nu aprob ideea ca jucatorii de pe .net sunt mai experimentati ca cei de pe .ro. Indiferent unde ai acumulat experienta (pe international sau romania), experienta jocului este ceva care nimeni iti poate lua.
 

DeletedUser

Depinde foarte mult de cat timp petreci online si ce faci in acest timp.
Daca stai toata ziua mai dai cate o comanda,trupele stau in sat si joaca carti...
Atunci poti sa ai si 5 ani de triburi in spate ca oricum nu ai sa sti nimic.
Insa daca cat e ziua de lunga trupele tale nu stau acasa ,atunci in 3-4 luni poti invata foarte multe.
Cea mai rapida varianta de a invata o reprezinta speed-ul,acolo in 2 zile te confrunti cu situatii pe care probabil ca la speed 1 nu le intalnesti.
Oamenii sunt la fel si aici si acolo.Numai ca engleza nu stiu prea multi asa ca nu se prea gasesc oameni care sa se certe intre ei sau cu moderatorii.(turcii sunt mult mai rai ca noi ;) :) ).
Nivelul pe .net este ceva mai ridicat,motivele nu le stiu sigur.Daca ai rezistat pe o lumea acolo timp de 6-7 luni fara sa fi mutat la margine ,credeti-ma ca esti superior multora de aici.
Jocul asta e destul de simplu ,asa ca notiunea de "jucator extraordinar" nu reprezinta prea mult.E un joc al norocului si cam atat.
Forumul de pe .net e total superior celui de aici si nici nu-i vom egala vreodata,unul din motive ar fi faptul ca comunitatea de acolo e mult mai mare si variatia culturala este foarte mare.
Acolo chiar merita sa te implici pe forum si sa faci propaganda(aici nu ai cu cine),dar e foarte obositor.

In concluzie ,raman fanul .net-ului.Probabil ca atunci cand o sa am mai mult timp liber voi reveni acolo sa-mi salut vechi "camarazi de arme".Aici 10 min pe zi imi sunt suficiente si la sf saptamanii vreo 3-4 ore,cand am sate de luat :)
 

DeletedUser431

sincer sa spun eu am inceput acest joc pe .ro dar mi-am facut cont si pe net...pot spune ca am aproape 1 an acumulat pe .ro si cam 2 luni pe .net...din ce am jucat pana acum pot sa zic ca .ro rules:cool:

ME LIKE .RO!:D:p
 

DeletedUser

tzepes, se vede treaba ca nu te lasa seful tau sa spamezi intern, vad ca te descarci pe extern :rolleyes:
 

DeletedUser1924

=>Eu unu nu am inceput sa joc nici pe .ro nici pe .net :)
Prima oara am jucat pe .de unde pana la 10 sate m-am descurcat destul de bine dar intr-o singura seara m-au "aranjat" 5 nemti :)
Apoi am continuat pe .net unde am jucat vreo 10 runde de speed... numai zic cate am castigat sau cate am terminat pe podium ca iar zici ca ma laud :)
Concluzia pe care am tras-o e ca pe .net jucatori au mai multa experienta ... motiv ... cred ca din cauza ca multi vin de pe .de sau de pe sv olandez ...


@gabi23 ... tin sa te contrazic...turcii sunt cei mai slabi jucatori de TW ;)
 

DeletedUser523

@gabi23 mi-a placut cum ai prezentat .net;)poate intre zi voi incepe si eu sa joc pe vre-o lume de pe .net daca chiar zici k acolo sunt mult mai multi jucatori experimentati si mult mai greu de rezistat;)suna interesant
@rumi la ce lume te referi si mai ales cine esti daca zici asa ceva:confused::)un mp e suficient ca nu vreau off topicuri aici:p
@b3st nu e vb in sine de lauda k ai castigat nu stiu cate runde de speed ci de faptul ca aici nimeni nu da 2 bani pe asta;)ai vazut doar ce ai patit pe L3 unde esti luat la misto...cat despre turci si eu cand am jucat speed si am intrat intr-un trib romanesc am obs. antipatia romanilor fata de turci:D insa nu am jucat destul k sa le testez calitatile:p
 

DeletedUser3038

joc pe L2 ,L4 si W9. pe .net organizarea este foarte buna ,daca nu esti activ ai toate sansele sa fii inobilat de membri tribului. daca ai sansa sa ajungi intr-un trib mare poti supravietui ,daca nu marginea hartii te vede.
 

DeletedUser574

Hai nu mai laudati atata www.tribalwars.net.
Sunt extrem de multi noobi si acolo. Probabil mult mai multi decat pe .ro
Vb de .net ca despre paradis.
Vai vai..

Jucatori cu 10x mai multe puncte ca mine au esuat sa imi cucereasca un amarat de sat. E jenant...
Am intalnit pe .net atatia jucatori care nici macar nu stiau sa vb.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Hai nu mai laudati atata www.tribalwars.net.
Sunt extrem de multi noobi si acolo. Probabil mult mai multi decat pe .ro
Vb de .net ca despre paradis.
Vai vai..

Jucatori cu 10x mai multe puncte ca mine au esuat sa imi cucereasca un amarat de sat. E jenant...
.net in care unii jucatori nici nu stiau sa vb.

ai mare dreptate....nush ce e cu atatia laudatori p aici
sa nu vb acum si d forumul d p net......gees....cate expresii urate si acolo...d la drop dead la asshole etc
eee,dar asa e ......e la moda sa te plangi ca esti roman si in Romania totul e prost
vai d capul celor care se jelesc.....Mihai,Stefan,Corvine,ai vostri stranepoti:(
 

DeletedUser

Eu am inceput tot pe .ro, pe .net am jucat de curiozitate initial, tot din cauza acestor "laude" aduse acelor servere.
In principal, singura diferenta clara nu e experienta celor care joaca acolo, ca e mai mare sau nu.Ci, cel putin pe W6 unde joc de ceva timp, la modul serios, la unele triburi exista o capacitate organizatorica greu de egalata pe .ro Nu e lauda, ci o constatare.
Cat despre forumul lor, l-am studiat...e organizat intr-adevar, dar exista aceleasi probleme ca si aici.
Noobi au si ei...e normal.Incepatori sunt peste tot, nu doar pe .ro, .net, .de.
Si ca tot am amintit de .de, joc de ft putin timp acolo, cca 1 luna...nu cunosc triburi, sau jucatori, doar vecinii mei, care desi mai mari in puncte ca mine, n-au inteles nici in ziua de azi de ce armata mea apare cand ma spioneaza, si dispare la atac.(cu tot cu resurse:D)

Probabil gabi23 are dreptate, cateva servere de speed iti pot mari experienta ft repede datorita multitudinilor de situatii.Plus ca evidentiaza capacitatea de a gandi rapid si eficient.Ca dovada, tribul castigator de pe speed 1 .ro are in componenta ft multi jucatori vechi de pe speed .net

Oricum raman fanul .ro, si in special L1.

P.S. frumoasa initiatiava @tzepes. Felicitari!
 

DeletedUser

(turcii sunt mult mai rai ca noi ;) :) ).
Aici iti dau dreptate 100% :) (daca te refereai la gura mare, evident :D). Ii dau dreptate si b3stului.. turcii sunt printre cei mai slabi jucatori. Cat am jucat w3 si w4 am intalnit o gramada de turci, dar numai de unul singur pot spune ca e jucator bun.

Parerea mea pe scurt: .net e superior .ro. Acolo se joaca mai mult si se vorbeste mai putin aiurea.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Aici iti dau dreptate 100% :) (daca te refereai la gura mare, evident :D). Ii dau dreptate si b3stului.. turcii sunt printre cei mai slabi jucatori. Cat am jucat w3 si w4 am intalnit o gramada de turci, dar numai de unul singur pot spune ca e jucator bun.

Da la asta ma refeream,au gura mare si sunt mult mai certareti decat noi.
Cred ca au recordul pe tari la banuri primite pe .net .
 

DeletedUser1195

.ro vs .net?
obiectiv,dupa mine,.net castiga competitia.
subiectiv,.ro e o lume mai alerta,mai vesela,mai apropiata de noi insine si desi am avut mai mult succes in net,eu prefer .ro.
Pe net exista parca mai multa determinare,cu mult mai multa disciplina,la care,curios,cei mai multi romani adera neconditionat,sunt cativa jucatori cu mare experienta ,capatata pe lumile net,mai numeroase decat la noi si pe serverele nationale,sunt conducatori de triburi foarte dedicati.
Exista si explicatii:w6,unde joc ruleaza de mult mai mult timp decat l1 si majoritatea jucatorilor "nepriceputi"au fost eliminati.Acum incep marile batalii intre triburi stabile,actiuni coordonate impotriva jucatorilor foarte puternici,care incep a fi eliminati,metodele punitive impotriva celor care nu se supun disciplinei de clan sunt mai draconice.Dar...lipseste sarea si piperul care condimenteaza lumile romanesti.:)

Votez pro .ro:)
 

DeletedUser

sincer sa fiu imi place mai moolt pe .ro decat pe .net
dar pe .net sunt foarte moolti jucatori din toata loomea si akum cu experientza asta nu stiu ce sa zik ....... depinde de jucator..... poate fii unu de pe .ro mai bun ca unu de pe .net,dar dak nu are aliatzi degeaba este el bun... akum io consider ca amndoua si .ro si .net au jucatori experimentatzi
 

DeletedUser2147

a, jucat .net aproape un an, nici nu stiam ce e ala joc de strategie online cand m-am apucat aproape :p . Voi vorbi de W4, unde am jucat in principal.
Am reusit sa supravietuiesc , sa invat repede, cucerit cateva sate la inceput.Dupa care am intrat in tribul Bosl, care era o familie de triburi, de fapt 1 trib cu vreo 3 academii, limita jucatorilor fiind de 80 parca.
Am intrat in Bosl cand acesta era pe locul 42-43, cand am parasit .net din lipsa de timp, aveam vreo 60 desate, tribul era pe locul 14 si in continua crestere. Si totul s-a datorat la vreo 2 sau 3 razboaie, din care unul cu un trib din top10.
Acolo am invatat ce inseamna disciplina, ce inseamna cu adevarat lucrul in echipa, acolo am vazut cate 2000-3000 de fake-uri si atacuri trimise pe un jucator, cum poate sa cada un jucator de 800 k intr-o saptamana maxim.
Pe .ro in schimb, am venit de vreo 7-8 luni, aveam ceva experienta, nu prea mult. Ce m-a facut sa ma apuc serios de .ro, ma refer la L1 logic, a fost momentul in care , intr-un weekend cand am fost plecat si nu am lasat sitter, am avut vreo 15 atacuri de la membrii din GD, cu care 300 era in razb atunci. Atunci am hotarat ca vreau sa ma razbun pe ei rezistandule, am reusit sa fac sa nu imi ia satul.
Insa acum, de cand am intrat pe forumul mare, m-am scarbit dintr-o data de joc, cand vad atatea acuze aduse degeaba, si alte lucruri pe care le-am spus in alt post.

Sincer, imi doresc sa nu fi renuntat la .net, ci sa renunt la .ro, deoarece intradevar, acolo mai exista onoare, cuvant tinut, respect fata de ceilalti, si alte lucruri de genul asta care pe .ro au disparut la foarte multi.

raspuns final. .net 10 clar invingator.
 

DeletedUser

E adevarat ca .net e superior .ro-ului! Am jucat si eu pe w10 vreo 6 luni, dupa care am fost trimis la marginea hartii! E greu sa rezisti acolo din cauza ca sunt foarte multe persoane din toata lumea, iar sa intelegi engleza fiecaruia e cam greu! Ba iti vine un african cu o engleza pocita si nu intelegi nimic, ba iti vine un american sau un englez si iti vorbeste in argou si nici nu stii cum sa-i scrii sa inteleaga si el ceva! Nu toata lumea stie limba engleza la perfectiune si poate din acest motiv exista aceasta majoritate de noobi pe .net care deobicei e sau din turcia...sau din africa de undeva...sau din asia. Uitati-va pe .ro ! La prima vedere se poate zice ca sunt o groaza de jucatori foarte buni! E adevarat...dar acest lucru este doar din cauza ca toti vorbim limba romana si ne putem intelege si ne putem coordona actiuniile foarte usor. Cu o limba straina deja e altceva pt ca daca ii scrii ceva in engleza la x , el daca nu prea stie engleza nu intelege ce ai vrut sa zici si poate nu intelege ce ai vrut sa zici sau invers sau intelege altceva! Din aceasta cauza cred ca e multitudinea asta mare de noobi pe .net! Normal...si pe .ro sunt o groaza de noobi dar daca va uitati putin la ei 90% dintre ei au sub 14 ani. Am prins un speed round pe .net mai demult unde puteai intra fara sa platesti. Am intrat...am jucat vreo 4 5 zile...am ajuns mare si tare! Apoi am dat peste cativa jucatori cu experienta care in 2 3 ore mau scos de pe harta! Atunci am ajuns al concluzia ca .net e superior .ro-ului! Apoi dupa ce mi-am vazut de treaba pe w10 unde eram mai vechi am patit la fel. La inceput am rupt toti noobii...apoi am dat de cateva persoane cu experienta mai mare si mau ras de pe harta. Aici pe .ro din cate am observat lucrurile stau altfel. Decat sa te atace un trib in treg sa te scoata in cateva zile de pe harta...prima oara te intreaba..."vii la noi in trib?". Lucrul asta se intampla si pe l1...si pe l2...si pe toate lumiile de pe .ro ! Pe .net am jucat pe w10...pe w11...iar acu joc pe w12 si inca nu m-am intalnit cu asemenea cazuri! Dintr-un punct de vedere .ro e superior .net-ului, iar din alt punct de vedere e invers! Acum fiecare cu parerea lui.... :)
 

DeletedUser

Acolo am invatat ce inseamna disciplina, ce inseamna cu adevarat lucrul in echipa, acolo am vazut cate 2000-3000 de fake-uri si atacuri trimise pe un jucator, cum poate sa cada un jucator de 800 k intr-o saptamana maxim.

Been there, done that. ªi, surprinzãtor, pe .ro.

În altã ordine de idei, am jucat ºi eu pe .net, ºi în afarã de limbã nu e nicio diferenþã. Sunt convins cã experienþa fiecãruia diferã, cum diferã ºi lumile între ele (a întreba care e diferenþa între .net ºi .ro e acelaºi lucru cu a întreba care e diferenþa între lumea 1 ºi lumea 4, de exemplu), dar nu cred cã se poate spune cã e mai bine într-un loc sau în altul.
 

DeletedUser2147

Been there, done that. ªi, surprinzãtor, pe .ro.

În altã ordine de idei, am jucat ºi eu pe .net, ºi în afarã de limbã nu e nicio diferenþã. Sunt convins cã experienþa fiecãruia diferã, cum diferã ºi lumile între ele (a întreba care e diferenþa între .net ºi .ro e acelaºi lucru cu a întreba care e diferenþa între lumea 1 ºi lumea 4, de exemplu), dar nu cred cã se poate spune cã e mai bine într-un loc sau în altul.

Am spus ca acolo am invatat, nu ca doar acolo am facut, daca asta vroiai sa spui ;)
 

DeletedUser3235

eu joc de vre-o 7 luni triburile, am inceput pe .ro pe L2 , imediat am incpeut si pe W9, deci pe w9 incepusem ca incepator , datorita vitezei primul sat l-am cucerit tot pe w9.
la inceput nu se vede mare diferenta , sunt si acolo noobi multi ... dar cad repede , eu am ajuns pana pe locul 17 la 400k de puncte, cu toate ca eram un incepator, intr-un final am cazut , datorita ca triburile in care eram eu era roman si s-a facut fuziune cu un alt trib roman si unu englez , si se vorbea doar in engleza iar eu nu prea ma descurcam cu engleza.
plus ca acolo am avut si primele atacuri, ajunsesm la 400 de atacuri intr-un interval de cateva ore , ceia ce pe .ro nu am reusit sa ajung la 400 de atacuri adunate pana acum... pe.ro daca vede ca esti un jucator mare se cam tem sa te atace.
diferenta mare se vede o data cu avansarea in juc, pe .net am reusit sa vad cum se castiga un razboi in 2 saptamani impotriva tribului de pe locul 1, cum cade un jucator de peste 700k puncte in 3 zile.
pe w9 intr-un razboi cadeau si 50 de sate pe zi, ori eu pe .ro nu am apucat sa vad asta.
totusi pe .net se vede o diferenta foarte mare fata de .ro
 
Sus