Sah....si mat ?

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

iar esti moderator?...cred ca nu ai putea trai fara dreptul asta :D:D:D:D

de doua ori ai ramas fara drepturi...sa nu mai zic de ce :D

unde sunt doua mai exista si al treilea
 

DeletedUser

cum treci tu de pioni cu nebunul din prima mutare?

cam slab la sah...ce stil folosesti, ca un gambit nu cred ca esti in stare sa il faci, ca sa nu mai zic de matul lui Legal...mai studiaza nitel sahul
 

DeletedUser

cum treci tu de pioni cu nebunul din prima mutare?

cam slab la sah...ce stil folosesti, ca un gambit nu cred ca esti in stare sa il faci, ca sa nu mai zic de matul lui Legal...mai studiaza nitel sahul

Nu ma astept sa intelegi...dar ca sa-ti raspund strict referitor la sah, prefer o deschidere catalana, care imi da un avantaj major in fata unui gambit "gambitul Budapesta" daca preferi, printr-o deschidere de joc mai larga datorita inaintarii ambilor cai si a pionilor.

Beati pauperes spiritu
 

DeletedUser

jucam unul?
te tine?

Nu ma astept sa intelegi...dar ca sa-ti raspund, prefer o deschidere catalana, care imi da un avantaj major in fata unui gambit "gambitul Budapesta" daca preferi, printr-o deschidere de joc mai larga datorita inaintarii ambilor cai si a pionilor.

Beati pauperes spiritu

uau...omul stie de gogu...gogu sa traiasca!!! :D:D:D:D...dar de tine ma ocup mai incolo...esti prea mic pentru mine...:D

aaaa.... what`s new :)


long time no see ^^

7b to 7c :D

joci sau nu...ca asta nu e mutare normala
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Tabl%C4%83De%C5%9Eah.png


2e-3e...cine intra?
 

DeletedUser

Daca muti e2 - e3 te cred ca stii sa joci sah.

2e-3e nu se joaca decat printre incepatorii care abia au descoperit piesele de sah si cred ca-s papusi.
 

DeletedUser

Daca muti e2 - e3 te cred ca stii sa joci sah.

2e-3e nu se joaca decat printre incepatorii care abia au descoperit piesele de sah si cred ca-s papusi.

nu mai fii asa de sigur...:D
ce muti?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

e greu sa urci treptele...pacat...astept jucatori de sah, nu bagatori de seama

aquila non capit muscas...bloom, nihilius si iogina...:D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

vreau sa joc sah...nu sa convorbim in latina...faceti topic separat va rog
 

DeletedUser

vreau sa joc sah...nu sa convorbim in latina...faceti topic separat va rog

Sahul e un joc de inteligenta...din nefericire pentru tine... unii pot chiar conversa cand joaca sah.
Doar ca nu e un joc pentru copii mici...e pentru oameni inteligenti.

Prin definitie sport al mintii, sahul a aparut, spun cercetatorii care s-au aplecat asupra studierii lui, in Asia antica si a constituit dintotdeauna o atractie pentru spiritul uman. Strabunul sahului, asa cum il stim astazi, a fost satranjul si s-a bucurat, in vremuri imemoriale, cind europenii nici nu auzisera inca de el, de foarte mare popularitate. O popularitate care l-a impus apoi si pe celelalte continente, facindu-l multora prieten fidel si plasindu-l la intersectia dintre joc, stiinta, arta si sport. Gimnastica mintilor Gimnastica a mintii, sahul i-a atras de partea sa pe multi dintre scriitorii ieseni. Care, intre doua creatii in proza sau versuri, se asezau in fata mesei cu 64 de patrate alb-negru, pentru delectare. Jocul de sah le oferea ocazia unor savuroase momente de meditatie ori prilejul unor dialoguri pe care le inspira. Intr-o vreme erau celebre campionatele de sah organizate in mediile scriitoricesti. Chiar in Europa -- Franta, Rusia, Ungaria, exista puternice echipe de sah alcatuite din scriitori care au ajuns la rivnitul nivel de maestru. Mihail Sadoveanu a fost unul dintre scriitorii ieseni indragostiti de sah. De la redactia "Vietii Romanesti", in drum spre casa sa din Copou, el se oprea adesea la cafeneaua de la Hotelul Traian, unde juca cite o partida de sah, sau la celebrul Jockey Club, pentru o partida de bridge. In casa memoriala din Copou, o fotografie il prezinta pe scriitor fata in fata cu un alt mare autor al literaturii autohtone si jucator de sah redutabil, Camil Petrescu. Masa de sah si piesele cu care Sadoveanu juca se pastreaza si ele la muzeu. Autorul "Fratilor Jderi" a fost desemnat la un moment dat, ca recunoastere a valorii sale in materie, presedinte al Federatiei Romane de Sah si s-a preocupat de editarea primei reviste de specialitate din tara. Unele dintre partidele jucate de el sint consemnate ca antologice, prin solutiile ingenioase gasite de prozator. Un alt celebru partener de sah al lui Sadoveanu a fost poetul Mihail Codreanu(nu Zelea ;) ). In casa memoriala care conserva mediul de lucru al sonetistului, se pastreaza masa de sah unde acesta a dialogat frecvent cu Sadoveanu.

Deci, se poate conversa foarte usor cand joci sah...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Acei care au conversat in timpul acestei partide "virtuale" de sah, si stii bine despre ce vorbesc, iti atrag atentia ca nu e bine sa mai continue aceasta discutie. Scopul acestui topic a fost inutil si pueril creat, iar alta discutie , in afara de o partida de sah nu isi mai are rostul.
Pentru orice alte nelamuriri, va stau la dispozitie cu toata increderea.
De altfel, topicul se numeste Sah ...Mat...si nu altfel.
Deci sa dam Cezarului ce e al Cezarului, la sah, ai fost batut.
In ce priveste problemele culturale, nu cred ca isi au rostul aici, suntem pe un forum unde ar trebui sa ne simtim bine, nu suntem nici la Dacia Literara, nici la Cenaclul Flacara.
Toate cele bune!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

@Planeta Soarelui: Lipsa de coerenta si bagare'n seama precum proverbul...

Am vrut de multe ori sa'mi exprim respectul pentru BlooM...acum am si ocazia.

Felicitarile mele pentru tot ce faci!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus