Sal

DeletedUser

Mi-am facut un server de Cs1.6 si un HUB
Eu pot sa intru pe ele dar cand altzii vor nu le intra
Pur si simplu
La CS1.6 incearca de 3 ori si spune ca nu poate sa intre
iar pe HUb connecting ... 10 ore si tot nu intra...
am modem speedtouch prin clicknet 4 MB/s:confused:

4.2. Va rugam sa folositi un titlu adecvat cand deschideti un topic. Evitati titluri incomplete sau de genul "lol", "intrebare" sau "ATENTIE!!".
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Nu ai IP real. ;)
Adica:confused::confused: (se poate IP ireal:p:confused::confused:).. Scuze dar chiar nu am mai auzit expresia asta pana acum...

andrei... Cel mai probabil ai IP dinamic, deci cand le-ai dat ip-ul prietenilor tai aveai un IP, iar apoi ti s-a schimbat... Daca esti sigur ca le-ai dat ip-ul corect, atunci asigurate ca nu ai vreun firewall activat, sau ca permite conectarile spre porturile necesare... Daca ai mai multe calculatoare acasa conectate printr-un router(sau doar unul dar totusi ai un router), atunci asigurate ca routerul iti "trimite mai departe" conexiunile ce vin pe porturile aplicatiilor tale, de asemenea ca tu le-ai dat ip-ul ce i-a fost atribuit router-ului de isp, ci nu ip-ul ce ti l-a atribuit el(daca incepe cu 192.168. nu ii bine)...

Daca esti sigur ca ar trebui sa mearga si totusi nu merge... cheama pe cineva care stie ce sa faca:p.. Eventual trimite-mi un mesaj cat mai in detaliu (ce le spune prietenilor tai cand incearca sa se conecteze, ce ip ai, ce tip de conexiune, si ce mai sti tu sa imi zici p-acolo) si o sa incerc sa te ajut..
 

DeletedUser

Trebuie sa vorbesti cu ISP sa iti furnizeze un IP real, nu stiu chiar asa bine.. dar iti explic cum stiu si ce stiu.

IP'ul dinamic inseamna ca doar cei din reteaua ta se pot conecta la tine. Deoarece tu nu ai acces la porturi, si ca urmare astea sun inchise, si fara port nu prea poti sa ai server. Decat printr'o situatie mult prea complicata.. Dar nu iti bate capu, ca o sa ai lag mai mult ca sigur. (192.168...) Asa incep astea.
IP'ul real inseamna ca tot se pot conecta la tine. (89.39....) Asa incep astea.

Parca asa era.

PS. Verifica si system.cfg ca linia "lan" (parca asa era) sa fi 1 nu 0 .. Numai stiu exact cum era, dar daca nu gasesti da'mi un PM si iti zic mai detaliat.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

se numesc: static and dynamic.
ip dinamic este dat de serverul i.s.p. ului printr-un protocol numit dhcp si se poate schimba ori de cate ori se reseteaza routerul.
ip-ul static ti-l da pur si simplu isp-ul si nu se mai schimba niciodata, decat la cerere.

problema ta se poate rezolva si cu unul si cu altul. problema insa poate fi in router. ai probleme cu porturile, trebuie sa vezi ce port foloseste C.S. (gugaleste si tu ca mi-e lene) si sa il eliberezi din router.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus