Scuze ?

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Parerea mea este ca cineva cu simt de raspundere din conducerea acestui site/joc ar trebui sa isi ceara scuze pentru ce oameni pune cu diferite responsabilitati pe aici. Sincer, nu stiu de cand nu m-am mai simtit asa ofensat, cu puhoiul asta de topicuri inchise ...
 

DeletedUser

Eu sunt de acord ca aproape toate topicurile in care este "provocat" ciuly sa fie inchise. Se poate lasa 1 singur, in care sa se discute despre asta, ca deja e o problema de interes general, dar fara posturi de gen "admini hoti", "moderatoru`lu`peste", "va anunt ca ma las de joc ca m-au lasat nervii"(si ce?).

Mai sunt de acord shi cu inchiderea majoritatii topicurilor care n-au legatura cu ciuly shi care au fost inchise pentru ca sunt total offtopic. In majoritatea aia, mai discutau vreo 2-3 persoane despre altceva dekt subiectul initial.

Exemplu - intru sa citesc de ce nu merge serverul shi gasesc n posturi cu NUMARUL DE VIZITATORI AI FORUMULUI shi altele, la fel de numeroase cu un paste la un traceroute... Nimic din ceea ce ar fi trebuit sa fie postat acolo. Si la urma urmei, forumul nu`i loc de chat, intri aici ca sa afli ceva util. Ce spun eu e doar un exemplu de topic, dar toate care`i seamana ar trebui inchise cu toata viteza.

Edit: acum cel mai bine asteptam shi parerea altui moderator dekt ciuly, pozitia lui am vazut`o :D
 

DeletedUser

Topicurile de care vorbesti au fost inchise pentru provocari aduse moderatorilor si nu pentru off-topic, lucru subliniat clar de domnul ciuly intr-un PM. Asa ca ...

Tie ti se pare normal sa combati parerea unui om cu argumente sau asa sa inchizi de-amproasta o puzderie topicuri ? Daca cineva este nedreptatit, regula zice ca iti rezolvi problema pe privat cu suportul. Uita-te si tu, crezi sincer ca iti poti gasi dreptatea cu astfel de moderatori ? Sa fim seriosi ...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

aproape toate topicurile de-aici cuprind shi tot felul de aluzii la adresa adminilor sau moderatorilor, nu cred ca`i deplasat :) Oricum, bine, n-a fost invocat cel mai puternic motiv dintre toate cele existente dar rezultatul este cel corect - topicurile au fost inchise. Eu sunt multumit cu atat, deocamdata.
Am dat exemplu topicul de la "rollback reloaded" shi ala a fost inchis pentru ca se terminasera problemele... in locul lui as fi putut invoca vreo 3 alte motive, toate corecte :D
 

DeletedUser

Pai si tu ca moderator ce trebuie sa faci ? Bine, Doamne, in cazul asta ca nu opreste serverul ca sa fie sigur ca nu mai sunt moderatorii provocati. Ca moderator intai trebuie sa atentionezi ... un mesaj finut ... "Domnilor COLEGI, va rog frumos sa incetati provocarea moderatorilor prin folosirea de expresii (aici enumeri expresiile) sau enuntarea de idei conform carora (aici enumeri ce elucubratii crezi tu ca s-au spus de moderatori) pentru a face forumul NOSTRU cat mai usor si placut de citit pentru toata lumea. "... Ori tu ce faci ? Mihai Gadea, cand o ia Vali stan pe aratura in emisiunile sale, ce face ? Opreste emisiunea ? Nu ! Ii atrage atentia ... Hai sa nu mai vorbim vorbe ...
 

DeletedUser

ceea ce se intampla nu se numeste moderare ci dictatura si cenzura....este lipsit de bun simt si aduca atingere la personaliatea tuturor membrilor..de ce? pentru ca asa -sa trezit mr. ciuly sa gandesca...haideti sa fim seriosi...se lasa din ce in ce mai multi jucatori de joc pentru ca totul devine u kitch ieftin de joasa caliate...datorita oamenilor gen ciuly..astept sa vad ce masuri ia carmi in urma tichetelor depuse...aceste cred ca sunt e ordinul sutelor
 

DeletedUser

@smailmiami: el n-a fost destul de finutz si de diplomat inainte sa le`nchida, dar 12 topicuri au fost deschise imediat ca sa`l numeasca in fel shi chip. In fatza lor sa`si ceara scuze ciuly? nu cred ca merita. shi repet..motive de inchis topicurile respective tot erau..

@Gebeliza: :D ntz. (shi gata, astept sa vad ce zic adminii, parerea ne-am facut`o clara toti)
 

DeletedUser

Doamna Carmen mi s-a parut o persoana foarte echiibrata si moderata. Totusi, nu stiu cum face de gaseste numai oameni care (sa nu zic altceva) reusesc sa provoace niste scandaluri monstru pe forumul asta. chiar in halul asta ? Eu sunt curios ce experienta anterioara are domnul ciuly in calitate de moderator al vreunui alt site sau macar ceva in genul relatii publice, relatii cu oamenii. Presupun ca nu are sau nu si le-a insusit corect. Eu am. In orice caz nu asa te comporti cu oamenii in calitate de moderator, de mediator ... Reguli exista absolut peste tot, dar nu sunt absolute, nu exista doar alb si negru. Nu poti sa vii sa repeti ca robotul "Astea sunt regulile". Eu, in calitate de moderator, intai as gandi .. daca triburile.ro ar fi afacerea mea asta ar fi cea mai buna modalitate de a ma comporta cu clientii mei ? Eu nu platesc ContPremium (mi-a dat Dumnezeu gandul bun), dar tot client sunt, pentru ca cei care platesc ContPremium presupun ca nu ar putea juca singuri ... deci suntem toti clienti ...

@smailmiami: el n-a fost destul de finutz si de diplomat inainte sa le`nchida, dar 12 topicuri au fost deschise imediat ca sa`l numeasca in fel shi chip. In fatza lor sa`si ceara scuze ciuly? nu cred ca merita. shi repet..motive de inchis topicurile respective tot erau..
QUOTE]
Chiar tu spui singur(a) de ce au fost deschise cele 12 topicuri ...
Cum zic americanii ? "With great power comes great responsability". Deci el daca greseste e de asteptat sa foie de 100 de ori mai criticat decat daca gresea un simplu jucator ...

Acest post incalca regulile forumului, mai exact urmatoarea regula:

"Eventualele reclamatii privind moderatorii se vor face prin sistemul de suport.
Discutiile despre sanctiunile primite in joc/forum se vor face de asemenea numai prin sistemul de suport. Orice incercare de a deschide o discutie pe forum va fi considerata infractiune si pedepsita ca atare."
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

ei ar trebui sa te trateze cu bun simt shi sa`ti raspunda cu finetea, delicatetea shi bunavointa de care spui tu, sunt 100% de acord.
Dar nu poti acuza pe nimeni ca putea fi mai "dragutz" dekt a fost pentru ca la urma urmei beneficiezi gratis de un joc shi de un forum oferit tie pentru ca`s ei baieti buni.. Cand nu ai parte de respectul care ti se cuvenea pleci, cauti altul mai bun shi lor nu le mai merge afacerea, dar nu prea poti face scandal pe tema asta. Risponsibility al americanilor se refera la responsabilitate morala aici... Nu le poti impune sa fie draguti cu tine...shi in niciun caz nu`i poti da in judecata ca`ti ingradesc dreptul la libera exprimare, asa cum acuzau altii.
Shi iar ne-asezam la vorba :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

alta curiozitate - tre sa tina partea cuiva sau tre sa fie de partea dreptatii ?
 

DeletedUser

pichiutza tata

Au fost banati oameni care nu l-au facut in "fel si chip"...ca sa te citez unpic...
Deasemenea sun jucatori care platesc premium acount deci serviciul nu mai este gratuit in acel moment ci este o vanzare-cumparare de bun intangibil...care naste drepturi si obligatii de ambele parti , iar orice contract sau regula nu trebuie sa contravina legilor si cu atat mai mult constitutiei tarii respective
 

DeletedUser

Au fost banati oameni care nu l-au facut in "fel si chip"...ca sa te citez unpic...
Deasemenea sun jucatori care platesc premium acount deci serviciul nu mai este gratuit in acel moment ci este o vanzare-cumparare de bun intangibil...care naste drepturi si obligatii de ambele parti , iar orice contract sau regula nu trebuie sa contravina legilor si cu atat mai mult constitutiei tarii respective

In primul rand iti atrag atentia asupra unei reguli pe care nu prea o respecti:
Discutiile despre sanctiunile primite in joc/forum se vor face de asemenea numai prin sistemul de suport.

In al doilea rand, pentru cine are bunavointa sa citeasca, exista o explicatie in dreptul fiecarui post/topic care incalca regulile. Pedepse se dau pentru orice regula incalcata, nu doar pentru unele.
 

DeletedUser

Deasemenea sun jucatori care platesc premium acount deci serviciul nu mai este gratuit in acel moment ci este o vanzare-cumparare de bun intangibil ... iar orice contract sau regula nu trebuie sa contravina legilor si cu atat mai mult constitutiei tarii respective

Mai exact, ce servicii platesti prin premium account? interfata putin schimbata, o harta mai mare shi constructia unei cladiri in plus. Atat -forumul ramane in continuare la dispozitia ta fara sa`l platesti, nu? shi isi fac singuri regulile pentru ca`i proprietatea lor. Nu stiu la ce drepturi te-ai referit, dar Constitutia nu`ti permite sa`ti exprimi parerea pe banii shi in "curtea" altora daca ei nu vor sa te-asculte.
Ma rog, ca sa`ncheiem, uite ca topicul asta a ramas deschis daca n-a sarit nimeni calul shi reclamatiile prin tichete sunt luate`n considerare, din ce-a spus carmi. Eu nu pot sa vreau mai mult de-atat.
 

DeletedUser

Ref cont premium

Btw: exista si contracte tip "adeziune" prin care se aduc limitari libertatii contractuale - ex: contractele de energie, furnizare apa etc
Contul premium e un asemenea contract - primesti niste servicii (strict specificate) in schimbul unei sume de bani.
Prestatie - contraprestatie , n'est pas?:D
 

DeletedUser

Mai exact, ce servicii platesti prin premium account? interfata putin schimbata, o harta mai mare shi constructia unei cladiri in plus. Atat -forumul ramane in continuare la dispozitia ta fara sa`l platesti, nu? shi isi fac singuri regulile pentru ca`i proprietatea lor. Nu stiu la ce drepturi te-ai referit, dar Constitutia nu`ti permite sa`ti exprimi parerea pe banii shi in "curtea" altora daca ei nu vor sa te-asculte.
Ma rog, ca sa`ncheiem, uite ca topicul asta a ramas deschis daca n-a sarit nimeni calul shi reclamatiile prin tichete sunt luate`n considerare, din ce-a spus carmi. Eu nu pot sa vreau mai mult de-atat.

dragul meu pichiutza, doresc sa ityi aduc la cunostina insemnatatea procesului de vanzare- cumparare, interfata aceea imbunatatita este un produs( un lucru creat )iar banii sunt un alt produs(reprezentand valoarea la care este apreciat acel produs), punctele pemium si banii sunt "moneda de schimb"-orice schimb economic se face printr-un contract scris sau nescris
contractul -reprezinta acordul a doua sau mai multe parti prin care beneficiarul(clientul platitor) este de acord sa primeasca acea interfata imbunatatita(produsul intangibil)iar vanzatorul este de acord sa primesca banii sa sa lase in folosinta acea interfata imbunatatita.-cam asta insemna ceea ce tu preferi sa zici ca nu este insemnat.
constitutia Romaniei iti permite sa te exprimi liber in anumite limite( sa nu faci atingere morala sau verbala la adresa unui alt cetatean)si mai mult iti garanteaza acest drept. ca sa nu mai spun ca in acest secol in afara de cateva tari comuniste toate tarile prevad prin constitutie dreptul de libera exprimare a individului.
in momentul in care jucatorul x sau y a fost primit pe acest forum a fost primit cu drepturile garantate prin constitutie, drepturi pe care nu le poate lua nimeni nicaieri decat in statele mai sus mentionate(adica poate in cuba sau coreea de nord, )legile tarii si mai ales constitutia prevaleaza in fata oricaror alte reguli in tarile europene din care si tu si eu facem parte. tu daca primesti pe cinve in casa ta nu poti sa ii inchizi gura ca este la tine in casa-el tot acel drept de libera exprimare il are.foruml are un scop-acela ca jucatorii sa interactioneze, este un forum dedicat acestui jocdaca tu ingradesti jucatorii pe acest forum este ca si cum i-ai da afara de la tine din casa( iti place analogia nu? de inteles o intelegi?)ce se intampla daca tu iti dai afar din casa( sau putem sa ne gandim la un magazi sa fie mai evident)toti oaspetii???ramai singur sa urlii la luna si la stele.in cazul in care vbim de magazin ramai fara clientui si dai faliment( gandeste-te ca forumul este raionul de paine tu scoti clientii de acolo ca ei zic ca painea incepe sa se intareasca, pierzi si in celelalte raioane datorita atitudinii)
spec ca acum ai inteles care este motivatia economica a reactiei, cat si ce cumperi achizitionand si folosind acele puncte premium, cat si motivatia legala si social-economica.
aceasta este gandirea economica din tarile dezvoltate, economia se bazeaza pe schimburi de produse(vanzare cumparare), acest joc produce efecte economice pentru propietarii lui si deci in consecinta este un produs.

tot ce ti-am scris aici am facut-o in calitate de economist si nu de jucator, poti sa intelegi au nu, daca ai nelamuriri in ceea ce priveste explicatiile desre partea economica nu ezita sa imi dai un PM,
cu stima
mb
PS-cand cumperi o ciocolata primesti gratis si ambalajul, daca ambaljul este murdar pe dinauntru si atinge ciocolata ce faci????multumesti producatorului nu?forumul este un produs complementar;)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1756

...

sehr schon ... din pacate total inaplicabil si de neregasit aici si in Romania. Mai avem de asteptat sa se schimbe multe mentalitati Mircea, pana lucrurile vor arata atat de frumos si ideal precum le-ai prezentat tu... din pacate ...
 

DeletedUser

mirceaberzovan a spus:
tu daca primesti pe cinve in casa ta nu poti sa ii inchizi gura ca este la tine in casa-el tot acel drept de libera exprimare il are.foruml are un scop-acela ca jucatorii sa interactioneze, este un forum dedicat acestui jocdaca tu ingradesti jucatorii pe acest forum este ca si cum i-ai da afara de la tine din casa( iti place analogia nu? de inteles o intelegi?)

:) hai sa mergem pe linia analogiei tale: tu l-ai primit in casa, tu`l dai afara daca nu vrei sa`l mai auzi sau daca te deranjeaza prezenta/cuvintele lui. Ii da Constitutia dreptul sa se exprime la tine`n casa fara acordul tau? :) Nu. Asa shi pe forum...poate nu e corecta decizia lor (dar nu asta vreau eu sa stabilesc aici, deci nu sariti ca le-as tine partea), dar au tot dreptul sa`ti "inchida gura" sau sa "te dea afara din casa".

Uite ce clar e scris la reguli, cu care esti de acord din moment ce folosesti forumul: Ne rezevam dreptul de a inchide conturi chiar daca aceste reguli nu au fost incalcate. Terminati cu citarea Constitutiei, ca e ridicol.
In rest, ati putea avea dreptate, dar mutati discutia in offtopic ca postul initial vroia altceva shi`o sa va suparati cand va fi inchis pentru lipsa de continut.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus