sistemul de aparare

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

sal am si eu o nelamurire la soldatii cu sabie spada potor etc scrie asa putere de parare in general ,printre arcasi ,si printre cavalerie care e diferenta si care e cel mai bun soldat pt aparare?
 

DeletedUser

Depinde cu ce esti atacat

Aparare in general - iti spune cat defense are impotriva trupelor de atac infanterie (topoare, berbeci, catapulte)

Aparare prin cavalerie - defense impotriva cavaleriei usoare, cavaleriei grea, paladinului

Aparare prin arcasi - defense impotriva arcasilor calareti
 

DeletedUser1647

Nu cred k exista cel mai bun soldat in aparare...fiecare e bun in aparare impotriva la o unitate de atac.... lancii impotriva la cavalerie, spade impotriva la topoare, arcasi impotriva la arcasi calareti.... dupa parerea mea.... 1 lancier, 1 spada si 1 arcas formeaza o unitate defensiva. Deci incearca sa faci si lancii si spade si arcasi... numar egal... nu fa numai lancii sau numai spade...sau numai lancii si spade.... majoritatea..am vz k fac asa... lancii si spade vreo 9000 de fiecare si arcasi acolo vreo 1000...dar nu e bine eu merg pe 1:1:1 .. l sp a..
 

DeletedUser3127

arcasi

eu arcasi ,chiar nu-i folosesc...e ceva rau in asta?nu ma bazez pe ei:confused:
 

DeletedUser

Nu prea se folosesc arcasii calareti, asadar ar trebui un numar redus de arcasi. Deasemeni exista posibilitatea ca cineva care se bazeaza pe arcasi calareti (rar) si nu cav.u poate face ravagii.
 

DeletedUser

de cand sunt arcasii pt arcasi calareti?? :confused: arcasii nu au defense impotr arcasi...si arcasi calareti nu sunt cons. cavalerie, ci arcasi.....
 

DeletedUser

Si cine invinge arcasii calareti ? Tot lancierii ? Cele 2 unitati se exclud reciproc in lupta. Fa niste simulari.
 

DeletedUser

Si cine invinge arcasii calareti ? Tot lancierii ? Cele 2 unitati se exclud reciproc in lupta. Fa niste simulari.

I see a n00b..
Look at this n00b:
Agresor Unitãþi: 5000 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Pierderi: 1267 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Apãrãtor Unitãþi: 0 0 0 0 0 0 500 0 0 0 0 0
Pierderi: 0 0 0 0 0 0 500 0 0 0 0 0

500 cavalerie arcasa invinge 1267 lancieri! Mijto, dar nu de asta vorbim, dar unitatzile astea nu se resping dupa cum se vede :D

dar daca cavaleria arcasa ataca e si mai rau:
Agresor Unitãþi: 0 0 0 0 0 0 500 0 0 0 0 0
Pierderi: 0 0 0 0 0 0 500 0 0 0 0 0

Apãrãtor Unitãþi: 5000 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Pierderi: 2323 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1563

Fa si niste catapulte si tine-le in defensiva. Daca situatia o impune faci lancieri, spada si arcasi la cazarma (nu dai cu sutele, dai in reprize de genul 5 lanci, 5 spada 5 arcasi, sau alte variante in functie de ce contin atacurile agresorului/agresorilor), cavalerie grea la grajd si catapulte la atelier (se presupune ca ori e iminent un atac/o serie de atacuri asupra ta sau ca ai respins cateva atacuri si esti sigur ca o sa urmeze altele). Eu ti-as sugera sa faci mai multi arcasi si spada decat lancieri, sunt cam praf lancierii din toate punctele de vedere.
 

DeletedUser

I see a n00b..
Look at this n00b:
Agresor Unitãþi: 5000 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Pierderi: 1267 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Apãrãtor Unitãþi: 0 0 0 0 0 0 500 0 0 0 0 0
Pierderi: 0 0 0 0 0 0 500 0 0 0 0 0

500 cavalerie arcasa invinge 1267 lancieri! Mijto, dar nu de asta vorbim, dar unitatzile astea nu se resping dupa cum se vede :D

dar daca cavaleria arcasa ataca e si mai rau:
Agresor Unitãþi: 0 0 0 0 0 0 500 0 0 0 0 0
Pierderi: 0 0 0 0 0 0 500 0 0 0 0 0

Apãrãtor Unitãþi: 5000 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Pierderi: 2323 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0


Nu judeca puterea lancierilor in fata aracasilor calareti prin raportul asta. aici e vorba de un atac cu trupe de aparare asupra unor trupe de atac. Ca sa nu mai vorbim ca agresorul are un singur tip de trupe deci e cu atat mai prost atacul.

Arcasii calareti sunt foarte vulnerabili in fata arcasilor. Cum lumea nu prea mai foloseste arcasi calareti ar mai trebuii redus din numarul de arcasi din sate, dar in nici un caz nu trebuie jucat fara. E bine sa se pastreze un echilibru intre toate trupele de aparare (si aici ma refer si la cavaleria grea pe care vad ca nimeni nu o aduce in discutie desi eu o consider cea mai importanta in aparare).
 

DeletedUser

Nu cred k exista cel mai bun soldat in aparare...fiecare e bun in aparare impotriva la o unitate de atac.... lancii impotriva la cavalerie, spade impotriva la topoare, arcasi impotriva la arcasi calareti.... dupa parerea mea.... 1 lancier, 1 spada si 1 arcas formeaza o unitate defensiva. Deci incearca sa faci si lancii si spade si arcasi... numar egal... nu fa numai lancii sau numai spade...sau numai lancii si spade.... majoritatea..am vz k fac asa... lancii si spade vreo 9000 de fiecare si arcasi acolo vreo 1000...dar nu e bine eu merg pe 1:1:1 .. l sp a..

Uneori e f util sa ma uit si pe forumul mare, vecine :D
 

DeletedUser685

Nu se fac arcasi contra arcasi calareti ! E tocmai invers, atacatorul face arcasi calareti daca aparatorul are in aparare arcasi. Impotriva arcasilor calereti sunt spadele si cav grea.
 

DeletedUser

da..

Exact dak ataci un sat numai cu cavalerie usoara si topoare si ala are in sat cel putin 5000 de arcasi si 5000 de spade si zidu la 20 ti-ai distrus toate trupele dar dak mai incluzi si niste arcasi calareti situatia se schimba radical
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus