Sistemul de lupta

DeletedUser

Salut, m-am apucat si eu de jocul acesta acum 3 saptamani nestiind prea mult de lumi, tipuri de setari si diferentele dintre ele. Sunt pe L31 si in ultimul timp sunt atacat foarte mult, fiind oarecum fortat sa caut cele mai bune solutii de a-mi imbunatati apararea.

Ultimul atac de ieri arata asa:
Atacator: 718 topoare + 365 cai + paladin
Aparare: 540 sulite + 920 sabii (zid 20)

Norocul mi-a fost in mare pare favorabil si nu am avut probleme, oricum ce m-a facut un pic curios e ca ceilalti atacanti se bazau in mare parte pe infanterie (d-asta am multe sabii) iar la acesta puterea venea in mare parte din calareti.

In urma atacului am facut niste simulari sa vad cam ce combinatie e mai buna si cum as putea sa minimalizez pagubele in urma unui asemenea atac.

Cazul 1: acelasi atac, fara noroc

Atacator 718 topoare + 365 cai
Aparare 540 sulite + 920 sabii (zid 20)
Rezultat- aparatorul castiga, pierde 62,5% din trupe

Cazul 2: daca in loc de 200 sabii aveam 200 de sulite

Atacator 718 topoare + 365 cai
Aparare 740 sulite + 720 sabii (zid 20)
Rezultat- aparatorul castiga, pierde 62,8% din trupe

Cazul 3: am incercat sa duc un pic la absurd, in loc de 300 sulite aveam 300 sabii

Atacator 718 topoare + 365 cai
Aparare 240 sulite + 1220 sabii (zid 20)
Rezultat- aparatorul castiga, pierde 62,1% din trupe

In concluzie se pare ca nu prea conteaza ce trupe folosesti ca rezultatul e cam acelasi, dezamagitor.

Oricum nu am terminat pt ca inca nu stiu daca poti juca pe 2 lumi diferite in acelasi timp de pe un singur cont dar acum cateva zile mi-am facut un cont si pe jocul international, tribalwars. Joc pe world 66 unde setarile sunt complet diferite, paladinul are arme, steaguri, are arcasi, totul e diferit PANA SI SISTEMUL DE LUPTA.

Am simulat si acolo cele 3 cazuri iar rezultatele sunt complet diferite.

Cazul 1: aparatorul castiga, pierde 79% din trupe
Cazul 2: aparatorul castiga, pierde 72% din trupe
Cazul 3: aparatorul pierde

Intrebarea e de ce aceasta mutare de unitati nu are absolut nici o relevanta pe o lume iar pe alta poate sa determine lupta? Sunt sisteme de lupta diferite? difera intre romania si international? e vre-un bug?
Poate cei de pe alte lumi pot face acest experiment sa spuna ce rezultate obtin

Mi se pare normal ca impotriva calaretilor luptatorii cu sulite sa aibe un impact mai mare. Am mai observat ca pierderile sunt proportionale pt fiecare tip de unitate, indiferent de numarul lor sau cine te contracareaza.

Am mai facut urmatoarea simulare sa o dau ca exemplu:
Atacator 1000 topoare + 10 cai
Aparare 1000 sulite (zid 20)
Rezultat- atacatorul castiga, pierde 74,7% din trupe asta insemnand 747 topoare si 7 cai, cu toate ca sulitele sunt bune doar impotriva calaretilor

Pe world 66 aceiasi simulare- atacatorul castiga dar pierde 687 topoare si toti cei 10 cai, ceea ce mi se pare normal avand in vedere ca aparatorul are doar sulite. Am facut simularea si cu 100 cai si la fel mor toti, supravietuiesc mai multi luptatori cu toporul.


Am mai vazut un aici un sondaj despre ce plictiseste cel mai mult jucatorii, una din optiuni este sistemul de lupta, intrebarea ce ar trebui sa urmeze este: care dintre ele?
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Din ce am observat, joci pe L31, un lucru foarte important la lumea asta este cercetarea pe 3 nivele, trebuie tinut cont de asta cand se fac simularile. Pentru a fi ceva echivalent ar trebui toate nivelele de tech setate pe 1 ( la simularea pe L31 ), plus ca pe lumile fara arcasi sistemul de lupta difera putin de cel normal de pe lumile cu arcasi si cercetare simpla.

Presupun ca ai tinut cont de moral si de noroc.
 

DeletedUser

Din rezultatul luptei am dedus ca atacatorul avea lvl 2 si la topor si la cai, eu am lvl 2 si la sulite si la sabii. Norocul a fost de partea mea in lupta, simularile le-am facut cu noroc 0 si tech lvl 1 pt toate unitatile. Sincer nu conteaza daca toate sunt lvl 1 sau lvl 3 procentele raman relativ aceleasi.
Si ok, diferenta o face setarile lumii, eu m-am uitat peste ele dar nu am vzt nimic legat de sistemul de lupta, oricum mi se pare cam mare diferenta, adica acest sistem de pe lumea 31 e o gluma. Care e scopul existentei sale din moment ce ai unu mai bun?
 

DeletedUser43070

un 'noob' ( no offence ) cu capul pe umeri , nice :)

Oricum nu am terminat pt ca inca nu stiu daca poti juca pe 2 lumi diferite in acelasi timp de pe un singur cont dar acum cateva zile mi-am facut un cont si pe jocul international, tribalwars. Joc pe world 66 unde setarile sunt complet diferite, paladinul are arme, steaguri, are arcasi, totul e diferit PANA SI SISTEMUL DE LUPTA.

poti juca pe 2 lumi cu acelasi user dar nu pe aceeasi lume cu 2 useri . parerea mea e ca e mai bine sa joci pe un singur server nu pe 2 . fiind la inceput ... e ok , pe 2 conturi mici nu e asa greu dar daca vei deveni player de cursa lunga si vei reusi sa iti cresti conturile pana la cateva sute de sate iti va fi din ce in ce mai greu , jocul va necesita din ce in ce mai mult timp investit in el si din ce in ce mai multi bani ( daca vei juca cu pp )
mda , setarile difera de la o lume la alta . sunt diferente la paladin ( are sau nu are arme ) , la biserica ( este sau nu este prezenta ) si la nivelul de cercetare ( pe nivele sau nu ) . ar mai fi steagurile dar cred ca vor fi pe fiecare server nou deschis de acum deci le putem exclude din categoria diferentelor intre servere .

cum zice raka , daca joci pe server cu cercetare pe nivele important e sa ai trupele cercetate cat mai sus in satul aparat . pe server cu cercetare pe nivele conteaza nivelul din satul aparat nu din cel de plecare a trupelor deci indiferent ca esti sau nu ajutat de colegii de trib pentru a creste puterea de lupta a trupelor atat in atac cat si in aparare trebuie sa cresti nivelul de cercetare .

cat despre formula ideala de aparare , ei bine asta nu exista pentru ca nu exista o configuratie clasica de trupe de atac ci difera de la jucator la jucator . + ca rezultatul unei lupte depinde de mai multi factori ( nivel zid , noroc , moral , de prezenta paladinului si a unei arme asupra lui ... si chiar si de prezenta religiei pe serverele cu biserica ) . prin simulari nu poti gasi idealul dar te poti apropia de el ;) asta pentru ca poti simula abia dupa ce te-a atacat deja si nu stii cu ce te va ataca data viitoare .

Care e scopul existentei sale din moment ce ai unu mai bun?
sistemul in sine nu este 1 complicat indiferent de diferentele de setari , nu e ca in lupta reala unde tu ai armata formata din tarani si agresorul din mercenari . daca l-ai inteles de la inceput ai un mare avantaj chiar si in fata altora care joaca de mai mult timp decat tine dar o fac haotic fara logica sau strategie .
 
Ultima editare de un moderator:
Sus