Strategie...

DeletedUser

Propun ca sa poti face asezarea trupelor ex(cavaleria pe flancuri cu pedestri in centru urmati de arcasi..) si acest lucru sa conteze foarte mult.........................si as vrea sa poate fi folosita tehnica de ASEDIU al unui sat.....numi vine o ideee momentan dar o sa gasesc pe parcurs
 

DeletedUser

asta probabil se poate rezolva mai usor cu un marker; pedestrii mei de exemplu sunt imbracati in roz, nu stiu daca tie iti convine culoarea.
 

DeletedUser5809

Propun ca sa poti face asezarea trupelor ex(cavaleria pe flancuri cu pedestri in centru urmati de arcasi..) si acest lucru sa conteze foarte mult.........................si as vrea sa poate fi folosita tehnica de ASEDIU al unui sat.....numi vine o ideee momentan dar o sa gasesc pe parcurs

din pacate nu se poate datorita metodei actuale de rezolvare a atacurilor.
 

DeletedUser5809

Nici eu nu mai stiu sigur si exact, dar din ce imi aduc aminte, cand se da o batalie, unitatile se lupta cam asa: topoarele cu sabii, CavUsoara cu lanci, etc. Adica se aduna punctele de aparare si atac de la unitatile acelea, plus bonusurile, de aparare sau atac si se calculeaza. Lupta asta se reia de cateva ori pana ori atacantul ori aparatorul ramane fara trupe.
 

DeletedUser

nam stiut asta...si inca ar ma fii frumos..daca ai putea seta modul de agresevitate...de exemplu de atac la atacuri....defensiv...sasi mentina pozitiele existente. s.a..........dar macar daca sar dori..ati putea face asa ceva.....sa creeti olume noua .....sau ceva///??
 

DeletedUser5809

Nu prea, tehnic ca sa faca ce ai zis tu, ar trebui ca in mijlocul bataliei sa se opreasca lupta si sa iti dea tie niste informatii cam cum merge lupta, si in functie de acele informatii sa selectezi agresivitatea, care ar trebui sa fie o variabila noua in sistemul de lupta.
In final lupta s-ar desfasura turn based, ceea ce e imposibil, doar daca nu vrei ca agresivitatea sa fie ca norocul, o variabila aleatorie. Dar daca vrei sa fie agresivi trebuie introdus si lasitate de exemplu, opusul, cand trupele nu mai vor sa lupte si pleaca, desi ar fi putut sa castige lupta. O chestie care nu le-ar place la multi, si asa multi nu le place chestia cu norocul, ca le strica planurile.:D
 

DeletedUser

ma gandesc ca aceasta sa fei setata din inainte....de exemplu daca stii ca aparatorul are multe trupe.......sa setezi ca armata sa fei mai agresiva aceasta influentand nr de victime.....dar si o variabila a apararii...de exemplu aici sai scada apararea dar sai urce atacului la un soldat.......
 

DeletedUser5809

ma gandesc ca aceasta sa fei setata din inainte....de exemplu daca stii ca aparatorul are multe trupe.......sa setezi ca armata sa fei mai agresiva aceasta influentand nr de victime.....dar si o variabila a apararii...de exemplu aici sai scada apararea dar sai urce atacului la un soldat.......

da, dar trebuie sa fie cu 2 variabile, cea agresivitate sa lupte mai bine si lasitate sa lupte mai slab, si asta sa tina de noroc, ceea ce nu ar place la multa lume. Ca tu simplu sa selectezi agresivitate si sa lupte mai bine nu e corect sau sa se apere mai bine, nu e corect, trebuie sa fie echilibrat, asa cum e norocul, cateodata ai noroc, cateodata ghinion si iti mor mai multe trupe decat trebuie.
 

DeletedUser

is mai am o intrebare..cand se termina o lume pe triburile...de exemplu are un timp limitat...dar aici...cand???
 

DeletedUser

mie imi convine!!! poate cel mai tare ar fii sa se faca din triburile ceva gen age of empires ar fi super tare
 

DeletedUser31489

ma gandesc ca aceasta sa fei setata din inainte....de exemplu daca stii ca aparatorul are multe trupe.......sa setezi ca armata sa fei mai agresiva aceasta influentand nr de victime.....dar si o variabila a apararii...de exemplu aici sai scada apararea dar sai urce atacului la un soldat.......


intra aici și iți poți selecta atât agresivitatea în atac cât și în apărare :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2821

Jackass tu ii explici de niste variabile , dar uite-te in primul rand cum scrie el , chiar vrei sa inteleaga ce vorbesti tu ?
Apuca-te " vendett " - o si joaca jocuri ca doar sunt atatea , nu mai revolutiona tu triburile :) ...

mie imi convine!!! poate cel mai tare ar fii sa se faca din triburile ceva gen age of empires ar fi super tare

Atunci apuca-te de aoe ce e asa de greu , of , of.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

am jucat si aia..dar mam gandit ca ar fii interesat........acum un atac depinde de 2 variabile...cine are mai multe trupe.......si aparatorul conteaza cat e zidu..dar dac atacatorul are berbeci....e ca si cum nu lai avea....o si mai sunt obiectele paladinului
 

DeletedUser5809

Jackass tu ii explici de niste variabile , dar uite-te in primul rand cum scrie el , chiar vrei sa inteleaga ce vorbesti tu ?
Apuca-te " vendett " - o si joaca jocuri ca doar sunt atatea , nu mai revolutiona tu triburile :) ...



Atunci apuca-te de aoe ce e asa de greu , of , of.

Pai el vrea ceva dar nu se poate. El vrea doar agresivitate dar nu se poate ceva care sa acorde un bonus fara sa aiba si o parte rea. De asta am zis, ca si norocul, ar trebui sa fie noroc-ghinion si sa fie o chestie aleatoare. Nu ar fi corect sa bifezi agresivitate si sa lupte mai bine oamenii tai, cu 1k lanci si spade sa distrugi un nuke full. Eu doar am incercat sa explic si din punct de vedere tehnic de ce nu se poate cum vrea el:D
 

DeletedUser

io am zis asa....sa spunem ca dai ca soldati sa fie mai agresivi adica sa le urce atacul....dar sa le scade defensica.........deci daca alegi una sa renunti la alta............armata ta o sa atace mai tare...dar punctele de defensiva o sa fei mai putine
 
Sus