Tabara militara/Fortareata personala

  • Autor subiect gerrardnr8
  • Data de început

DeletedUser

Deci..ideea mi-a venit in momentul in care am dat click pe pagina sa ma loghez si am citit urmatorul text:
Triburile este un joc online, care se petrece în evul mediu

pai in Evul Mediu,daca nu ma insel,in razboaie oamenii isi uneau fortele,nu?nimeni nu trimitea 1000 de luptatori acum,1000 maine,samd

de ce nu se poate face acelasi lucru si acum?
Adica:fiecare jucator sa isi poata face o 'fortareata' in care sa adune un numar limitat de trupe in felul urmator:

1.Fortareata sa nu poata fi facuta pana un jucator nu ajunge la 10/15 sate
2.Pentru ca aceasta cladire sa fie produsa fiecare jucator trebuie sa investeasca taleri
3.Cladirea poate fi construita pe nivele(de ex la lv 1 sa poata adaposti maxim 50k trupe sa zicem,la lv 2 70k...-bineinteles,trebuie sa aiba un numar limitat de nivele)
4.Pe lumile cu biserica,tabara sa poata fi construita numai in raza bisericii unui sat propriu
5.Numarul atacurilor ce se pot trimite din tabara sa fie limitat(maxim 10 as zice eu)
6.Tabara militara sa NU poata fi atacata/cucerita
7.Armata trimisa din fortareata sa poata parcurge maxim 100/150 de campuri
8.Fiecare jucator poate avea o singura tabara militara


care sunt avantajele?nu multe,insa cel mai important il gasesc in atacarea satelor 'testoasa' pe care inamicul le are pe granita/in interiorul tribului si pentru care e nevoie zeci si zeci de sate de atac,mai ales cand nu te ajuta nici moralul

de ex:pe un sat 'testoasa' ce contine cate 100.000 de lanci/spade/arcasi,10000 de cav grea si 2000 de catapulte 10 sate de atac de tipul 4000 de topoare,2500 CU,500arcasi calareti,400 de berbeci si 100 de catapulte produc foarte putine pagube

in schimb,adunand 3-4 sate intr-o tabara militara din asta,pagubele provocate sunt mult mai mari


Nu stiu daca am fost destul de explicit,insa sper sa intelegeti ce am vrut sa spun:D

pareri?comentarii?intrebari?
 

DeletedUser

tu vrei ca cele 10 sate de atac sa nu mai participe la lupta individual ci ca un tot unitar ?
 

DeletedUser

4.Pe lumile cu biserica,tabara sa poata fi construita numai in raza bisericii unui sat propriu
asta nu-i bine , de ce sa fii constrans sa o faci doar intr-o anumita zona cand pe o lume fara biserica o poti face oriunde ?
6.Tabara militara sa NU poata fi atacata
de ce nu ? las' sa poata fi atacata cum era inainte

in mare parte se cere reintroducerea taberelor doar ca acum nu mai implica tribul in crearea/folosirea lor . nu cred ca sunt singurul care isi vrea jucariile inapoi . nu stiu ce sa zic legat de posibilitatea ca atacul sa se comporte ca un tot unitar , asta e dezavantajul atacatorului fata de aparator :(
in fine , desi nu sunt convins ca inno va lua in seama aceasta propunere ... PRO
 

DeletedUser

4.Pe lumile cu biserica,tabara sa poata fi construita numai in raza bisericii unui sat propriu
asta nu-i bine , de ce sa fii constrans sa o faci doar intr-o anumita zona cand pe o lume fara biserica o poti face oriunde ?
6.Tabara militara sa NU poata fi atacata
de ce nu ? las' sa poata fi atacata cum era inainte

pai..pe lumile fara biserica sa nu poata fi construita la o distanta mai mare de 5 campuri de un sat propriu..de ce sa nu o faci oriunde?pai sa zicem ca o faci in mijlocul tribului inamic..nu mi se pare normal..la un trib de 60-80 de jucatori razboiul nu s-ar mai duce pe granite,ci in mijlocul tribului

ok..sa poata fi atacata..dar nu si cucerita
 

DeletedUser24788

imi place ideeea... dar de ce nu si cucerita? :D in fond poti pune la fel de bine si aparare in ea nu doar atac:D in fine PRO

edit: la o adica ...cucerirea fortaretei ar putea fi o strategie... spuneai ca poate fi consutruita doar pe costul talerilor:D deci poti sa lasi pe altu sa isi consume talerii si tu sa vii tiptil sa o furi:D:)
 

DeletedUser

imi place ideeea... dar de ce nu si cucerita? :D in fond poti pune la fel de bine si aparare in ea nu doar atac:D in fine PRO

pot fi 2 cazuri:
1.o cuceresti si iti ramane tie
2.o cuceresti,dispare si jucatorul de la care ai luat-o e fortat sa isi faca una noua

personal,sunt pentru punctul 2,pentru a evita 'jocurile de culise'(adica se gasesc 2 jucatori,x si y care fac in felul urmator:x ataca pe y,ii ia tabara,y face o noua tabara,cucerita din nou de x pana cand jucatorul x ajunge sa aiba n tabere/fortarete-spuneti-i cum vreti-)
 

DeletedUser24788

mie imi place sa fie numarul de sate cat mai mare:))) asa ca de ce sa nu fie si cel de tabere :D ... dar exista posibilitatea sa se produca un dezechilibru daca un jucator are prea multe tabere... eventual sa existe si o limita de tabere si ar fi perfect:D oricum daca se aproba ideea...cei de la inno vor decide:D

eu te sustin :d
 

DeletedUser

buna idee, parca vad cum ma duc cu 100.000 topoare+100.000CU + ce o mai fi, pe un sat care are aparare cat atacul meu :D:D:D

PRO - daca satul fortareata este cucerit, jucatorul sa aiba posibilitatea sa isi faca alta fortareata.
 

DeletedUser

buna idee, parca vad cum ma duc cu 100.000 topoare+100.000CU + ce o mai fi, pe un sat care are aparare cat atacul meu :D:D:D

PRO - daca satul fortareata este cucerit, jucatorul sa aiba posibilitatea sa isi faca alta fortareata.

nici chiar asa...cred ca daca tabara ar contine 60-100k trupe,ar fi foarte bine
 

DeletedUser

Voi cam aberati putin pe aici!
Cand s-au bagat taberele militare a fost ceva inedit! Ei bine, tocmai cand acestea functionau la nivel optim (adica erau un succes pentru triburi), s-a dat urmatorul anunt: "Datorita faptului ca taberele militare s-au dovedit ineficiente si au reprezentat un esec, cu data de xx.xx.xxxx acestea vor fi scoase in totalitate!"


Ei bine!
Eu, ca si noob caruia i-au placut taberele si am inceput sa le folosesc din ce in ce mai mult, ma intreb! De ce s-au scos??? Rog pupatorii adminilor sa se abtina de la comentarii!
Pentru ca stim cu totii de ce s-au scos taberele!
 

DeletedUser35377

Voi cam aberati putin pe aici!
Cand s-au bagat taberele militare a fost ceva inedit! Ei bine, tocmai cand acestea functionau la nivel optim (adica erau un succes pentru triburi), s-a dat urmatorul anunt: "Datorita faptului ca taberele militare s-au dovedit ineficiente si au reprezentat un esec, cu data de xx.xx.xxxx acestea vor fi scoase in totalitate!"


Ei bine!
Eu, ca si noob caruia i-au placut taberele si am inceput sa le folosesc din ce in ce mai mult, ma intreb! De ce s-au scos??? Rog pupatorii adminilor sa se abtina de la comentarii!
Pentru ca stim cu totii de ce s-au scos taberele!

de ce?
 

DeletedUser

Tabara putea sa aiba maxim 20 de armate! Nu avea zid! Se activa si putea fi atacata doar in momentul in care prima armata poposea! (spionii stiu)
Era frumos la inceput, cand o tabara avea armate de la 7 jucatori!
Cand s-a avansat la nivelul unde un singur jucator era in stare sa aiba 3 tabere (60 de armate) acestea s-au scos!

Taberele militare erau un mod de a-i ajuta pe noobi impotriva asa-zisilor profesionisti! Nu au reprezentat un ajutor pentru cei "<<avansati>>" asa ca au fost scoase!
Praf in ochi se poate arunca oricui!
Daca cineva a folosit taberele si a si trisat pe ele (spionand dincolo), atunci eu sunt!
Desteptilor!
 

DeletedUser35216

Nici eu!!!!
:((((((
Hai sa facem un partid
PNFTT = Partidul N-am Fost pe Timpul Taberelor

vreau si eu in partidul vostru! nu am jucat pe nici o lume cu tabere militare

ontopic- buna idee! dar eu as vrea sa fie un numar limitat de sate, nu de trupe... in felul asta vom scapa de jucatorii cu sate de 12154 :D
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
Era frumos cu tabere pentru ca iti puteai deruta adversarul in diferite moduri :D

Puteai face tabere fake, tabere blindate sa isi rupa trupele in ele, si tabere de genul "hit and run" (loveste si fugi) pe care le umpleai cu atac in aceeasi secunda, loveai din scurt unde te interesa, si apoi dizolvai tabara :)
 

DeletedUser

Era frumos cu tabere pentru ca iti puteai deruta adversarul in diferite moduri :D

Puteai face tabere fake, tabere blindate sa isi rupa trupele in ele, si tabere de genul "hit and run" (loveste si fugi) pe care le umpleai cu atac in aceeasi secunda, loveai din scurt unde te interesa, si apoi dizolvai tabara :)

intr-adevar...sper sa se implementeze o versiune a ceea ce am scris sus de tot,macar pe lumile viitoare,daca nu se poate si pe cele existente deja
 

DeletedUser

pai ar trebui sa se faca o lume cu toate propunerile: fara CP, cu fortareata, donare taleri, limitata ca timp de joc ( max un an ), etc etc, nu mai stiu tot ce s-a propus :(
 
Sus