Trupele de aparare

  • Autor subiect DeletedUser12211
  • Data de început

DeletedUser12211

Pentru ca foarte multi incepatori sunt interesati aproape exclusiv de atacuri, propun sa fie asezata intr-un loc care sa sara in ochi, lista recomandarilor privind trupele de aparare pentru diverse punctaje.
 

DeletedUser12211

Daca as avea destula experienta le-as scrie.

Recomandarile exista pe forum. Le-am vazut candva, dar nu le regasesc. Asta e motivul pentru care propuneam sa fie puse in evidenta.

Si daca esti ditamai SENIOR MEMBER si nu le cunosti, felicitari!
Macar invata sa raspunzi civilizat, nu in zeflemea.
 

DeletedUser4610

Dar de unde stii tu ca nu le cunosc ?
A..si madalin are senior member:D si danimaxxx :| , dar...
Iar eu nu ti-am spus-o in repros , daca asa ai citit...
 

DeletedUser177

Daca as avea destula experienta le-as scrie.

Recomandarile exista pe forum. Le-am vazut candva, dar nu le regasesc. Asta e motivul pentru care propuneam sa fie puse in evidenta.

Si daca esti ditamai SENIOR MEMBER si nu le cunosti, felicitari!
Macar invata sa raspunzi civilizat, nu in zeflemea.

Adevarul e ca le poti gasi la Ajutor ok? Acolo cauti orice in legatura cu jocul ok?

@Si daca are Senior Member nu inseamna ca ar fi si senior sau experimentat, ca sa nu mai zicem de diplomat ok? :D ;)
 

DeletedUser12211

Multumesc pentru raspunsul civilizat galagas.
Totusi, la ajutor nu sunt recomandari privind numarul soldatilor din diverse categorii. Tot ce se spune este ca e bine sa ajungi la 1200 lancieri si 1200 luptatori cu spada.
Oare arcasii sunt inutili? Mie mi s-au parut eficienti fata de cavaleria usoara.
Cam care ar fi raportul optim intre pedestrasi si cavaleria grea.
Exista un text de acest gen pe forum, dar nu mai stiu unde e.
 

DeletedUser4610

Exista 2 feluri ( 2 stiu eu... ) de armata pe care nu o poti distruge dintr-un atac :

1.10.000 lanci + 10.000 spade + zid 20
daca mai raman locuri in ferma , faceti cav. grea ( optional )

2. 4000 lanci + 4000 spade + 4000 arcuri ( nu imi plac , dar e buna armata... ) + 1000 cav. grea + zid 20
E mai grea de facut , parerea mea , fata de prima , dar merita !
 

DeletedUser12211

@Takeshi
Nu te supara, dar raspunsul tau e o rasoleala. Incearca sa-l aplici la un sat de 1500-2000 de puncte. Iar pentru un sat de 5000 de puncte, zidul de 20 e subinteles iar solutia poate fi utila si pentru a acorda sprijin altor sate mai mici pe care le ai.
Stii cumva in ce masura sunt utile catapultele in aparare?
Repet, exista o estimare destul de logica pentru diverse etape pe forum. Nu stiu unde e.
 

DeletedUser4586

@Takeshi
Nu te supara, dar raspunsul tau e o rasoleala. Incearca sa-l aplici la un sat de 1500-2000 de puncte. Iar pentru un sat de 5000 de puncte, zidul de 20 e subinteles iar solutia poate fi utila si pentru a acorda sprijin altor sate mai mici pe care le ai.
Stii cumva in ce masura sunt utile catapultele in aparare?
Repet, exista o estimare destul de logica pentru diverse etape pe forum. Nu stiu unde e.

si la un sat de 1500-2000p e subinteles zidul la 20..:confused:

catapultele sunt utile in aparare in absenta altor trupe..sunt bune,dar la 8 oameni,nu apara mai bine decat 2 sulite,3 spade si 3 arcasi..sunt bune de recrutat cand recrutezi de urgenta..dai drumu' sa lucreze toate 3,faci sulite,CG si catapulte..
 

DeletedUser

Aparerea cu cavalerie grea = aparare de noob .
Cavalerie grea = buna doar la suport .
 

DeletedUser

Aparerea cu cavalerie grea = aparare de noob .
Cavalerie grea = buna doar la suport .

combinata cu arcasi merge bine ;)


pentru cel care a facut topik-ul :

nu exista solutii ideale ... peste tot depinde de zona in care te afli si pe strategia pe care mergi .


poti nimeri intr-o zona unde sa n-ai nevoie de aparare mai deloc , dar poti nimeri in zone in care oricata aparare faci nu rezisti decat omorand nobili ... totul este relativ .
 

DeletedUser

Bun...am inteles apararea...dar care e cea mai buna trupa care poate sta si pe atac si pe aparare?
 

DeletedUser

Bun...am inteles apararea...dar care e cea mai buna trupa care poate sta si pe atac si pe aparare?

cavaleria grea....dar costa.....
Grafic Trupe/Puncte minim:
-La 1000 se puncte:
500 lanci
500 spade
250 arcasi
-la 2000
signsandflags18.gif
:
1000
unit_spear.png

1000
unit_sword.png

500
unit_archer.png

200
unit_axe.png
(optional pt farmat)
-la 2500
signsandflags18.gif
:
1500
unit_spear.png

1500
unit_sword.png

750
unit_archer.png

350
unit_axe.png

-3000
signsandflags18.gif
:
2000
unit_spear.png

2000
unit_sword.png

1000
unit_archer.png

500
unit_axe.png

-3500
signsandflags18.gif
:
2500
unit_spear.png

2500
unit_sword.png

1250
unit_archer.png

700
unit_axe.png
 
Sus