Intrebari Brainiac

  • Autor subiect DeletedUser1969
  • Data de început

DeletedUser7708

Cam asta am vrut şi eu să spun, ai spus-o tu mai bine :p
Altă întrebare Q.E.D.
Mai aveţi?
 

DeletedUser8266

pai din cate mai tzin eu minte mica sirena avea un tata parca...deci sunt si de sex masculin ...sireni(sau cum se zice?)
 

DeletedUser7708

În ce condiţii um om de 50kg ar cântări o tonă? Rog răspunsuri serioase. Promit că vă dau răspunsul la final dacă nu va fi ghicit în 24 de ore.
 

DeletedUser7708

Da, doar că e pe lângă răspuns. Nu are legătură. Eu am întrebat strict de masă, nu de greutate.
 

DeletedUser

În ce condiţii um om de 50kg ar cântări o tonă? Rog răspunsuri serioase. Promit că vă dau răspunsul la final dacă nu va fi ghicit în 24 de ore.

Sa zicem ca Ionel are 50 de kg, si lucreaza la o ferma. Vine o remorca incarcata cu grau. Cantareste Ionel graul, si vede ca graul are 1 tona. Deci un om de 50 kg(Ionel) cantareste 1 tona(de grau). :D
 

DeletedUser8266

asta e cel mai tare raspuns :))) si corect :))))) bine asta daca nu mai este inca un raspuns corect...dar si asta mi se pare destul de corect la felul in care a fost enuntzata intrebarea
 

DeletedUser

M=m/sqrt(1-v^2/c^2)

M - masa relativa la ceva stationar
m - masa relativa la el
v - viteza lui
c - viteza luminii

1000 = 50 / sqrt(1-v^2/c^2)
sqrt(1-v^2/c^2) = 50/1000
sqrt(1-v^2/c^2) = 1/20
1-v^2/c^2 = 1/400
v^2/c^2 = 1-1/400
v^2 = 399/400 * c^2
v = sqrt(399/400)c

Deci daca un om de 50 de kg calatoreste cu o viteza v = sqrt(399/400)*c atunci el cantareste 1 tona. :eek:
 

DeletedUser

Poti sa aprozimezi si sa zici direct ca un om care calatoreste cu viteza lumini cantareste o tona :)
 

DeletedUser7708

M=m/sqrt(1-v^2/c^2)

M - masa relativa la ceva stationar
m - masa relativa la el
v - viteza lui
c - viteza luminii

1000 = 50 / sqrt(1-v^2/c^2)
sqrt(1-v^2/c^2) = 50/1000
sqrt(1-v^2/c^2) = 1/20
1-v^2/c^2 = 1/400
v^2/c^2 = 1-1/400
v^2 = 399/400 * c^2
v = sqrt(399/400)c

Deci daca un om de 50 de kg calatoreste cu o viteza v = sqrt(399/400)*c atunci el cantareste 1 tona. :eek:

Bravo, nu mă aşteptam să ştie cineva :D Şi chiar m-ai amuzat cu primul răspuns :p
 

DeletedUser1959

Diferenta de recunoastere moleculara intre Limfocitele B si T ?

Originea lor poate fi o distinctie.

Limfocitele T sunt produse de timus si sunt defapt timocitele care ating o faza de maturare,iar limfocitele B sunt produse ca toti ceilalti anticorpi de maduva spinarii.
 

DeletedUser7708

1.un om se uita pe cer si spune:
- buna ziua 100 de gaste!
gastele raspund:
- ca sa fim o suta, trebuie sa fim inca o data numarul nostru, inca jumatate, inca un sfert plus 1.
intrebare: cate gaste sunt?

2.se da o balanta si 9 lingouri de aur.
8 dintre ele sunt identice si unul e cu un gram mai usor.
facand doar 2 masuratori cum se poate afla care lingou e mai usor?

1.36*2.75+1=100
Încă o dată 2x
Încă jumătate 2.5x
Încă un sfert 2.75x
2.
Se împart cele 9 bucăţi în câte 3 grupe.
Se compară grupa A cu grupa B.
Varianta 1:Dacă sunt egale, înseamnă că în grupa C este lingoul problematic. Prin urmare, luăm din grupul C câte un lingou(C1,C2) şi comparăm: dacă un taler e mai uşor, înseamnă că e lingoul problematic, dacă e egalitate, înseamnă că lingoul problematic e cel care nu a fost cântărit niciodată.
Varianta 2:Unul din taleri e mai uşor, se procedează ca la varianta 1 cu grupul C şi afli din a doua cântărire pe cel problematic.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Intrebarea 1..cel mai simplu e sa numeri gastele..eu cel putin n`am invatat inca sa vorbesc cu animalele..:)))
Sunt sanatos..asa mi`au zis vocile..
 

DeletedUser

Pe a 3'a o stiam de ceva timp , parca trebuia sa adaugi o linie diagonala deasupra primului "+" si iesea : 545+5=550.

A patra ..

"Ai vrea sa ma duci la satul oamenilor sinceri si buni?" :D

Nu stiu daca e corect.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus