Intrebari Brainiac

  • Autor subiect DeletedUser1969
  • Data de început

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
4. Se dau doua sate.
Primul sat este populat de canibali mincinosi iar al doilea sat este populat de oameni buni si sinceri.
Se stie deci ca oamenii buni spun adevarul tot timpul iar canibalii mint tot timpul.
Te afli la intersectia dintre cele doua sate si te intalnesti cu un om din cele doua sate, dar nu sti din ce sat provine el.
Ai dreptul sa-i pui o singura intrebare si sa afli directia incotro trebuie sa mergi ca sa nu ajungi in satul de canibali.



nu s-a raspuns inca :p


În mod normal poţi întreba : CARE ESTE SATUL TĂU ? Dacă este sincer, indică satul celor buni, dacă este mincinos, la fel.

Asta dacă respectivul este bărbat.
Dacă ar răspunde o femeie, ştiind că oricum pentru ele DA înseamnă NU şi invers problema nu are rezolvare.
 

DeletedUser

4. Se dau doua sate.
Primul sat este populat de canibali mincinosi iar al doilea sat este populat de oameni buni si sinceri.
Se stie deci ca oamenii buni spun adevarul tot timpul iar canibalii mint tot timpul.
Te afli la intersectia dintre cele doua sate si te intalnesti cu un om din cele doua sate, dar nu sti din ce sat provine el.
Ai dreptul sa-i pui o singura intrebare si sa afli directia incotro trebuie sa mergi ca sa nu ajungi in satul de canibali.

il intrebi: vrei sa iti dau o bucata de carne sa o duci prietenilor tai canibalii?,poate sa fie si mincitos si oricum,daca e canibal va lua carnea,daca nu-nu,nu?
 

DeletedUser19074

am si eu o nedumerire. se spune ca ochiul are oarecare diferente de sensibilitate fata de culorile de pe spectrul luminii.

asadar violetul se afla la 400nano metri,nederanjand ochiul,in schimb verdele se afla la 550nm,deranjand sensibilitatea retinei cel mai mult,iar rosul,se afla la 700nm,avand acelasi efect precum violetul. asadar, violet(creste)-> verde(punct de maxim)-> rosu(scade).

intrebarea e urmatoarea: daca semafoarele sunt metode de avertizare impotriva pericolului,de ce nu e verde in loc de rosu,si viceversa? avand in vedere ca verdele e perceput cel mai usor..
 

DeletedUser7708

Roşul s-a consacrat de-a lungul timpului ca fiind pentru stop(războaie, sângerări etc...). Şi dacă am putea vorbi şi de legende, cred că mărul primit de Adam era roşu, "fructul oprit".
O altă chestie, mai există şi daltonişti, tu caracterizezi în general acum :)
 

DeletedUser19074

nu..foarte serios vorbesc.. intrebarea asta ne`a pus`o proful de fizica azi,si asteapta raspuns de la noi,joi..!

si strict la semafoarea. daca verdele e mai usor de observat,de ce nu verdele e culoarea pentru stop.

in sfarsit am dat si eu peste un prof de fizica care te face sa te gandesti la aplicatiile fizicii..:)
 

DeletedUser20143

cred ca ai primit raspunsul mai sus.gandeste-te ce ar fi sa se schimbe acum ordinea la semafoare.
iar cand s-au facut aceste conventii probabil nu se stiau atatea despre culori
 

DeletedUser19074

anyway..mai astept raspunsuri. si semafoarele nu au mai mult de 100 de ani,cred..

joi va voi spune raspunsul profului de fizica ..:D
 

DeletedUser9568

Din cate stiu ochiul reactioneaza la rosu.
E imediat observabila culoare rosu.
Daca intr-un peisaj ff mare sunt mai multe culori, rosu va fi cea observata.
In plus rosu e corelata automat de creier cu instruciunea STOP
 

DeletedUser19074

pe un grafic XoY unde Xo -lungimea de unda Lamda,** - sensibilitatea ochiului.

graficul urca dinspre violet,atinge punctul maxim in verde,si scade ajungand intr`un minim local,la rosu. asta a fost schema facuta de proful de fizica.


doamne,ce ma framanta intrebarea asta.. :))
 

DeletedUser7708

Roşu are cel mai mic lambda(lăţimea undei)...d-aia era aşa mic.
Răspunsul ţi l-am dat şi eu şi l-a completat raduh :)
 

DeletedUser19074

am si eu o nedumerire. se spune ca ochiul are oarecare diferente de sensibilitate fata de culorile de pe spectrul luminii.

asadar violetul se afla la 400nano metri,nederanjand ochiul,in schimb verdele se afla la 550nm,deranjand sensibilitatea retinei cel mai mult,iar rosul,se afla la 700nm,avand acelasi efect precum violetul. asadar, violet(creste)-> verde(punct de maxim)-> rosu(scade).

intrebarea e urmatoarea: daca semafoarele sunt metode de avertizare impotriva pericolului,de ce nu e verde in loc de rosu,si viceversa? avand in vedere ca verdele e perceput cel mai usor..

am promis ca vin cu raspunsul.

cum ziceam,ochiul,la culoare rosie,nu manifesta o sensibilitate foarte sporita. insa,rosul e la sfarsitul spectrului,asadar are lungimea de unda cea mai mare 700 nanometri. precum undele radio,care,cu cat sunt mai lungi,cu atat posibilitatea de a trece de un obstacol(munte,cladire) este mai mare,asadar semnalele undei pot fi percepute de la o distanta mai mare...asa si rosul,avand practic,lungimea undei,cea mai mare, poate fi perceput de la o distanta mai mare..

prin urmare,rosul e folosit pentru a semnaliza un pericol,pentru ca poate fi perceput de la o distanta mai mare decat verde,albastru,violet s.a.m.d.
 

DeletedUser

sigur au facut aia aceste studii cand au inventat semaforul acum 60 de ani
 

DeletedUser

sunt eu olimpic la mate, am locul 5 si medalie de aur:p pe tara:D

LE: Dar la nivelul cunostintelor mele de clasa a 5-a, discutiile alea sunt desene animate pt. mine:p
 
Sus