Intrebari Brainiac

  • Autor subiect DeletedUser1969
  • Data de început

DeletedUser7708

pe un grafic XoY unde Xo -lungimea de unda Lamda,** - sensibilitatea ochiului.

graficul urca dinspre violet,atinge punctul maxim in verde,si scade ajungand intr`un minim local,la rosu. asta a fost schema facuta de proful de fizica.


doamne,ce ma framanta intrebarea asta.. :))

Încă o treabă, că numai acum ce observai....e minim local, nu global...prin urmare e mai bun ca alte culori. Între timp s-a făcut argumentarea şi ce-i cu roşul :p
 

DeletedUser7708

Profilul e făcut la mişto...şi citez "însă nu îţi trebuie mult creier" ca să crezi că e chiar pe bune :))
Adică să fim serioşi, nu ştie un manelar de lăţimea bandei şi a undelor :D
 

DeletedUser8266

Pai daca sti tu atatea dfa , ar trebui sa iti dai seama ca daca asculti rock nu iti creste creieru cum daca asculti manele nu ti se micsoreaza . Doar mergi odata cu turma... ,,cum nu se mai asculta manele? is nashpa?...nici eu nu mai ascult is penale rau " :))
 

DeletedUser7708

Pai daca sti tu atatea dfa , ar trebui sa iti dai seama ca daca asculti rock nu iti creste creieru cum daca asculti manele nu ti se micsoreaza . Doar mergi odata cu turma... ,,cum nu se mai asculta manele? is nashpa?...nici eu nu mai ascult is penale rau " :))

Studiile au arătat că oamenii care ascultă muzică, clasică sunt mai culţi iar creierul este folosit mai mult, fiind cu multe trepte superiori celorlalţi.

Prin urmare, ai rămas aceeaşi gură spartă pe care o ştiam. Dai din ea ca o morişcă, de fapt mint, că morişca e productivă la mori, tu dai din gură mult şi prost, de unde ori şi dezinformezi, ca şi acum(spunând că oamenii nu diferă la nivelul creierului în funcţie de muzica ascultată). :)

Dacă nu ştii să aduci ceva în plus topicului(o întrebare măcar), poţi spama în altă parte şi te rog nu mă mai vâna pe forum, ştiu că eşti fanul meu, dar nu dau azi autografe, poate mâine, ok?
 

DeletedUser25417

Insa nu iti trebuie mult creier sa ai un nume si o poza ca a ta ^^
GeeeZz! ^^

nu trebuia sa iti etalezi prostia pe forum,darling. daca tu esti atat de cult incat poti afirma ca un nick si o poza fac un om,esti "bengos" (aluzie la nickul meu - pentru ca nu am pretentia sa prinzi toate detaliile).

iar fizica: care sunt aplicatiile practice ale inelelor lui Newton? eu stiu doar una..

Rog pe inteligentul domnisor DiaZz sa raspunda. te`am pupat pe portofel,baştane.
 

DeletedUser7708

nu trebuia sa iti etalezi prostia pe forum,darling. daca tu esti atat de cult incat poti afirma ca un nick si o poza fac un om,esti "bengos" (aluzie la nickul meu - pentru ca nu am pretentia sa prinzi toate detaliile).

iar fizica: care sunt aplicatiile practice ale inelelor lui Newton? eu stiu doar una..

Rog pe inteligentul domnisor DiaZz sa raspunda. te`am pupat pe portofel,baştane.

Inelele lui Newton se folosesc pentru verificarea suprafeţelor plane sau convexe, cu ajutorul laserului şi a surselor virtuale :)
 

DeletedUser25417

cu ajutorul inelelor poti masura de asemenea raza sferei din care ti'a fost taiata lentila ochelarilor,atata timp cat cunosti dioptria lentilei.
 

DeletedUser25417

Studiile au arătat că oamenii care ascultă muzică, clasică sunt mai culţi iar creierul este folosit mai mult, fiind cu multe trepte superiori celorlalţi.

Prin urmare, ai rămas aceeaşi gură spartă pe care o ştiam. Dai din ea ca o morişcă, de fapt mint, că morişca e productivă la mori, tu dai din gură mult şi prost, de unde ori şi dezinformezi, ca şi acum(spunând că oamenii nu diferă la nivelul creierului în funcţie de muzica ascultată). :)

Dacă nu ştii să aduci ceva în plus topicului(o întrebare măcar), poţi spama în altă parte şi te rog nu mă mai vâna pe forum, ştiu că eşti fanul meu, dar nu dau azi autografe, poate mâine, ok?


sincer nu stiu daca studiile au demonstrat ca oamenii sunt mai culti. pur si simplu face bine la nivelul organismului,si ajuta la o dezvoltare armonioasa.

sa fim seriosi,nu muzica clasica iti face infuzie de neuroni,nici nu'ti imbogateste cultura generala,sau te ajuta la matematica. astea sunt doar deductii.
 

DeletedUser8266

Studiile au arătat că oamenii care ascultă muzică, clasică sunt mai culţi iar creierul este folosit mai mult, fiind cu multe trepte superiori celorlalţi.

Prin urmare, ai rămas aceeaşi gură spartă pe care o ştiam. Dai din ea ca o morişcă, de fapt mint, că morişca e productivă la mori, tu dai din gură mult şi prost, de unde ori şi dezinformezi, ca şi acum(spunând că oamenii nu diferă la nivelul creierului în funcţie de muzica ascultată). :)

Dacă nu ştii să aduci ceva în plus topicului(o întrebare măcar), poţi spama în altă parte şi te rog nu mă mai vâna pe forum, ştiu că eşti fanul meu, dar nu dau azi autografe, poate mâine, ok?

Nu te vanez pe forum , doar imi exprim parerea , eu garantez ca daca de maine se apuca de ascultat Elena Basescu muzica clasica ramane la fel , aia la care face studiu referire studiu is oameni care asculta muzica clasica din placere si dintodeauna ...nu ca au auzit ei ca li se mareste creieru .

p.s. gata nu iti mai raspund ca zici ca te vanez ...nu de alta da ma mai trezesc cu tine la usa la mine sa imi oferi autografu'
 

DeletedUser

Forum Triburile > Triburile > Off-topic > Intrebari Brainiac
Eu consider ca acest thread are acelasi scop,... Intrebari Brainiac, asa ca ...
Cu ce viteza trebuie sa cada un mar din pom, pentru ca persoana in capul careia cade sa aiba macar 10 % sanse sa faca o descoperire stiintifica ?

P.S. Si ce muzica trebuie sa asculte in acel moment ? :rolleyes:
 

DeletedUser25417

N`am auzit de blondy ^^
Apropo ... guta nu ma amuza =))
Ma face sa vars
31.gif
31.gif
31.gif
31.gif
31.gif

si atunci de ce vorbesti in necunostinta de cauza?

in alta ordine de idei,care stie daca s`a studiat cate frunze are un stejar adult?
 

DeletedUser8266

Si totusi, DiaZz, care e problema ta? Daca el asculta manele, ce? Nu zic ca imi plac manelele, dimpotriva, dar genul de muzica pe care il asculti nu reflecta nivelul de IQ, sa stii ca exista rockeri idioti si manelisti inteligenti, scuzati prima expresie. Nu s-a luat de tine din senin, dar tu, cum i-ai vazut avatarul, gata, l-ai considerat un incult, si gata, ai explodat. Nu poate sa spuna ceva, ca tu imediat ii legi vorbele de manele, chiar nu te poti abtine? Din cate se vede, nu!

PS: Presupun ca stii povestea cu magarusul, legata de "Coada de Maimuta"...


correct ...ce am spus si eu , nu are legatura muzica cu iq-ul ...faza e ca manelel ca si hip-hop-ul la americani e o muzica ascultata in special de patura saraca a populatiei care nu prea are acces la educatie , dar asta nu inseamna ca toti care asculta manele is idioti ori prosti , sunt si educati si sunt si oameni inteligenti dar care datorita saraciei nu prea au acces la scoala dar asta nu ii face prosti. ca in orice gen muzical si in manele sunt niste interpreti mai buni si mai putini buni ...si ca orice interpret au piese mai bune si piese mai proaste ...
 

DeletedUser

DiaZz sa lamurim ceva odata pentru totdeauna:
- prejudecatile si atitudinea ta fata de gica baros bengos poate fi considerata ca fiind rasism, prejudecata, discriminare - si asta se pedepseste pe forum. prin urmare, iti recomand sa incetezi cu atitudinea aceasta pentru ca risti niste puncte.
plus ca le recomand tuturor sa incerce sa fie cat mai on-topic
 

DeletedUser

DiaZz sa lamurim ceva odata pentru totdeauna:
- prejudecatile si atitudinea ta fata de gica baros bengos poate fi considerata ca fiind rasism, prejudecata, discriminare - si asta se pedepseste pe forum. prin urmare, iti recomand sa incetezi cu atitudinea aceasta pentru ca risti niste puncte.
plus ca le recomand tuturor sa incerce sa fie cat mai on-topic

-daca e manelist ar trebui ars pe rug:D sau ceva mai bland...spanzurat:))

onn: Care este cel mai periculos loc din lume?
 
Sus