Sondaj - strategia preferata

trategie de joc preferati ?


  • Total votanți
    219
  • Sondaj închis .
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Mă băiatule, râd şi copacii din grădina blocului de tine.
Avem varianta A:
Te aperi cu 300 topoare.
Vin cu un full de atac şi 2 nobili şi pe moral 30 dacă sunt cu zid 20 şi bonus şi tot scad adeziunea.
Varianta B:
Renoble cu 300 topoare şi nobil
Cu full-ul de atac te înnobilez şi fie şi zid 0 tot nu recuperezi satul.

Deci uimeşte-mă cum recuperezi tu cu 300 :))

death aici t contrazic iti spun ca multi nu fac asa mai nou se dau taburi si cu 300 de topoare pe speed de ex. iti sparg si 10 nobili numa din dodge/split iti si demonstrez intreabal p xThundeRx ca am auzit cal cunosti ^^

ON TOPIC : 90% Off **** ... mam obisnuit sa ma apar cu atac ... adika dodge/split tot ce se poate
 

DeletedUser7708

Siguranţa metodei cam care ar fi?
Plus de asta, diferă speedul de normală. Pe speed dacă vrei să joci măcar până la capăt fără 70% def nu rezişti singur.
 

DeletedUser

death aici t contrazic iti spun ca multi nu fac asa mai nou se dau taburi si cu 300 de topoare pe speed de ex. iti sparg si 10 nobili numa din dodge/split iti si demonstrez intreabal p xThundeRx ca am auzit cal cunosti ^^

ON TOPIC : 90% Off **** ... mam obisnuit sa ma apar cu atac ... adika dodge/split tot ce se poate

As vrea sa te vad pe L1 aplicand strategia asta :))
 

DeletedUser

mai mult de 60% aparare.

Eu spun ca legea junglei supravietuieste oriunde. Animalul mai mare ataca pe cel mai mic.

La noi, jucatorul cu mai multe puncte il ataca pe cel cu mai putine, e o chestie instinctuala, si multora le pasa de punctele inamicului inainte de rapoartele de spionaj. De aceea optez mai multa defensiva si mai putina ofensiva, pentru ca poti agresa pe cine vrei, dar agresorii nu ti poti tu alege, ma rog, doar daca nu iti alegi tribl potrivit :D

De aia, citand un jucator caruia nu ii mai stiu numele, "Nu conteaza cate sate furi, ci cate pastrezi".

Bine, da fiecare cu metoda lui, eu va recomand sa va faceti toti ofensivi, ca sa va sparg atacurile, si apoi sa va iau lejer satele, pentru ca eu imi "imping" trupele defensive in zonele laterale, iar satele din lateral le fac 100% ofensive, deci progresiv raportul defensiva-ofensiva apleaca mai mult spre defensiva, daca ma intelegeti. :p
 

DeletedUser

Atac - peste 60 % din sate ofensive , am bagat eu.
De obicei, cand intru pe o lumea incerc sa imi fac sat ofensiv.
fac si cateva spade dar mai mult topoare si cavaleria usoara.
Cand ma dezvolt mai tare,imi fac in continuare, sate ofensive.
 

DeletedUser

depinde mult de pozitionare si de perioada in care incep sa joc.la inceput de lume pana la 10 sate fac 50-50 dupa care incep sa bag mai multa defensiva.
 

DeletedUser19164

Siguranţa metodei cam care ar fi?
Plus de asta, diferă speedul de normală. Pe speed dacă vrei să joci măcar până la capăt fără 70% def nu rezişti singur.

ai intrat tu pe speed si ai vazut ca nu rezisti fara 70% deff??din contra......poate 70% ofensiv,asta iti va zice orice jucator de speed cu ceva experienta :D
 

DeletedUser

ai intrat tu pe speed si ai vazut ca nu rezisti fara 70% deff??din contra......poate 70% ofensiv,asta iti va zice orice jucator de speed cu ceva experienta :D

O fi mai lexyno, eu zic ca dfa stie cat de cat ce vorbeste.
La speed e altceva, si satele se iau repede si se pierde repede, de aceea decisiv e tribul si pentru tine... Activitatea.
 

DeletedUser19164

stie ce stie pe normala.....si speedul difera mult,atacul e tot pe speed:D
 

DeletedUser6681

Eu joc.. ori ff defensiv ori fff ofensiv in functie de harta... dar consider ca in jocul asta castiga defensiva..

asa.. de la 1 la 10 sate ( 1 ofensiv + 9 mixte ) care imi asigura suprematia zonala..
de la 10 la 20 sate ofensive.. transformand cele 9 sate mixte in sate defensive :)

iar dupa aceasta transformare depinde de cat de agresive... devin triburile de langa mine..

daca prin ca pe l 3, imi fac doar ofensiva..

daca este l 13 joc defensiv

Dar cred totusi ca fara defensiva.. nu rezisti.. :) oricat timp ai avea mai ales daca esti pe granitza
 

DeletedUser

Daca tribul e suficient de unit si inteligent in repozitionarea defensivei nu e nevoie de multa defensiva... Satele se fac invincibile nu cu foarte mult deci in functie de granite si satele defensive ale intregului trib se pot crea granite imbatabile usor.

Concluzie.. Totul sta in ofensiva, cu ea se cucereste si se duce totul mai departe... Din cate am observat toti au postat pe aici de defensiva si ofensiva ca SOLO, defapt defensiva tine de TRIB, ofensiva ceva mai putin de trib si mai mult de fiecare in parte cand ajungi la multe sate.

Nu tu trebuie sa iti modifici tactica dupa adversar, el trebuie sa si-o modifice dupa tine.
 

DeletedUser7039

Consider ca 30% ofensiva e mai mult decat suficient ..

Toata treaba este sa nu stea trupele in sate degeaba si sa nu doarma jucatorii pe ei ..

IMMO pe lumea 10 este un trib predominat defensiv, dar este primul la inamici invinsi cu o diferenta covarsitoare fata de locul 2 tocmai pentru faptul ca exploatam la maxim ce avem .. :)
 

DeletedUser6681

Consider ca 30% ofensiva e mai mult decat suficient ..

Toata treaba este sa nu stea trupele in sate degeaba si sa nu doarma jucatorii pe ei ..

IMMO pe lumea 10 este un trib predominat defensiv, dar este primul la inamici invinsi cu o diferenta covarsitoare fata de locul 2 tocmai pentru faptul ca exploatam la maxim ce avem .. :)

Daca esti primul la inamici invinsi... nu inseamna ca esti si cel mai profitabil.. dupa o astfel de serie..:)

nu stiu daca prinzi satul cu trupele in deplasare.. iti da la inamici invinsi :)

Dar daca iei fiecare sat .. in care 10k la atacat atunci vei face si victime..:) dar si posibilitatea de riposta este redusa.. inschimb jucand la greseala adversarului ai mereu atacul gata
 

PUSKI-ILIE

member
Scor reacție
4
Depinde de zona in care ma aflu...de cele mai multe ori sunt defensiv, cred ca totusi ofensiva castiga in cele mai multe cazuri, mai ales daca satele ofensive sunt formate din: Topoare, Cav.usoara, Berbeci(eventual si catapulte)...deoarece se reface intr-un timp mai rapid decat un sat defesiv format din: Lanci, Spade, Arcasi si Cav.grea...
Depinde de la jucator la jucator dar in cazul meu ar fi mai avantajos sa am mai multe sate ofensive in cele mai multe cazuri...dar nu stiu ce fac ca ajung tot la majoritatea defensive :))
 

DeletedUser

Consider ca 30% ofensiva e mai mult decat suficient ..

Toata treaba este sa nu stea trupele in sate degeaba si sa nu doarma jucatorii pe ei ..

IMMO pe lumea 10 este un trib predominat defensiv, dar este primul la inamici invinsi cu o diferenta covarsitoare fata de locul 2 tocmai pentru faptul ca exploatam la maxim ce avem .. :)

Se pare ca stie ce vorbeste avand in vedere ca au o media foarte mare de ODA la cat de (putini) sunt comparativ cu celelalte triburi. :)

Bravo lor, statisticile arata ca fac bine ce fac :)
Din pacate eu nu mai am trib pe nicaieri, ce sa va arat ?! Din amitiri pot sa zic multe :)
Dar sunt pro Ofensiva solo si sa se ia satele inteligent, iar defensiva a tribului, am scris putin mai sus.
 

DeletedUser

Eu joc c majoritatea (dupa cum se vede la voturi) peste 60% din sate fiind pentru aparare. Mai mult imi place sa vad cum isi saprg altii armatele pe satele mele si nu dau un nivel la zid jos,decat sa imi sparg eu 50 de atacuri pe unul si ,la fel k si in cazul meu,sa nu ii zgarii zidul.In plus,nu poti fi sigur k vei avea sprijin non stop din partea tribului ca sa faci mai multa ofensiva,asa ca parerea mea, mai bine imi fac mai multa defensiva ca sa am la nevoie fara sa fiu nevoit sa cer la altii
 

DeletedUser11501

Consider ca defensiva castiga razboaiele....defensiva inteligent distribuita functie de strategia tribului.
Nu mai vorbesc de cazul in care tribul are razboaie pe toate granitele;)
Personal sunt jucator defensiv, peste 90% sate defensive...de ce?...am un sentiment placut atunci cand imi pot ajuta colegii aflati in dificultate.
Un alt motiv pentru care joc defensiv este ca atunci cand sunt atacat nu vreau sa consum din resursele de defensiva ale tribului, defensiva care se poate folosi in alte zone mai fierbinti.
Nu agreez jucatorii ofensivi care joaca la inamici invinsi, mai ales cand, aflandu-se la inghesuiala, urla disperati dupa sprijinul tribului.
 

DeletedUser

Corect, asta tine si de trib... Dar da, jucatorii ofensivi sunt de mai multe feluri, inclusiv cei care i-ai mentionat tu mai sus si aici intervine omul, mai putin tribul ca si daca tribul e organizat si unit se poate ajunge sa isi dea unii arama pe fata cand te astepti mai putin.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus