Sondaj - strategia preferata

trategie de joc preferati ?


  • Total votanți
    219
  • Sondaj închis .
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser4920

Am jucat numai ofensiv , sau doar defensiv am jucat si 50-50 , cert este si va spun din propria experienta , harta iti face strategia nu tio poti face de la inceput pana la satu al 3 lea nu fac defense sau cand am 10 sate sa am 5 cu 5...cu cat avansezi in joc pot sa bag mana in foc ca vei avea mai multa defensiva si nu ca vrei tu asta pur si simplu asta e jocu , sa iei sate e usor sa le tii e mai greu :)
 

DeletedUser7039

Eu sunt de parere ca jucatorii nu trebuie sa aiba dreptul sa faca prea multe alegeri de capul lor .. Inclusiv alegerea de a juca ofensiv sau defensiv ..

Un nou recrut IMMO imi spunea ca lui ii place sa joace 30% defensiv si 70% ofensiv .. exact invers .. :)
Foarte ok ..
Dar i-am pus o intrebare: si sprijin de unde trimiti?
Nu ar fi putut sa spuna "nu trimit" :))
Trebuie sa te gandesti ca joci triburile si ca e obligatoriu sa ajuti tribul tau .. trebuie sa cotizezi; sa iti meriti locul acolo.. de ce sa tin in trib un jucator care se descurca? bine ca se descurca, dar trebuie sa castig si eu ceva ..:D
 

DeletedUser

Depinde de timpul fiecaruia petrecut in joc.
Consider ca un jucator care chiar stie jocul si are mult timp liber petrecut pe joc, poate juca in faza de inceput a unei lumi asa: Atac - peste 60 % din sate ofensive
Am votat: Echilibrat - 50 % atac 50 % defensiva, deoarece in orice lume in faza de inceput am fost axat doar pe atac datorita timpului mare petrecut in joc.
La inceput se studiaza mult harta(jucatorii vecini), se aleg 2-3 jucatori maxim, nu chiar apropiati care fac o echipa de soc.
Impreuna cu ei prin atacuri coordonate pe toti din jur se stabilizeaza zona de conflict.(caci la inceput e bine sa privesti pe toti cei ce te inconjoara ca pe eventuali dusmani si e vorba aceea: "decat sa planga mama, mai bine mama lui." :D)
Consider ca un jucator agresor:
1. Nu are nevoie de aparare deoarece inspira teama celor din jur.(Ma rog, nici chiar 0 aparare, dar e suficienta proportia de 1 aparare/10 atac. :D)
2. Cu atac se farmeaza mult, aduni resurse de peste tot facandu-ti din jucatorii ce te inconjoara, asa-zisele "ferme".
3. Nu poate pierde satul la un atac cu 1 nobil, iar cei cu experienta stiu sa fizexe atacul la 1 secunda de a i se intoarce indraznetului trupele cu nobil in sat si i se smulg "coltisorii" cum ar veni.
---
In urmatoarea etapa, cand se grupeaza fiecare trib, incep sa se acomodeze jucatorii si sunt cat de cat organizati, este bine sa echilibrezi atacul cu defensiva. Deoarece oricand se pot strange laolalta cativa membri ai unui trib dusman pentru a organiza un atac in masa si a te elimina.
Si in ultimul rand, in faza de joc cand ai depasit cca. 100 sate, chiar nu mai conteaza sa faci aparare. Deoarece cu 50 sate de aparare flexibila, poti sa creezi doar sate de atac si sa instaurezi "regimul de teroare". :D
---
Am vazut o idee: "ca e obligatoriu sa ajuti tribul tau .. trebuie sa cotizezi; sa iti meriti locul acolo.. de ce sa tin in trib un jucator care se descurca? bine ca se descurca, dar trebuie sa castig si eu ceva."
Castigi enorm daca tii in trib jucatori care se pot tine singuri. Pe langa ca un tip de jucator descris asa, nu are nevoie de sprijin decat in situatii critice, el in schimb ofera siguranta si celor din jur tocmai prin simplul fapt ca nu lasa pe nimeni dusman in apropiere. Si crede-ma chiar e un avantaj. ;)
Sa nu mai vorbim de faima acestui tip de jucator.
---
E doar un punct de vedere. :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7708

Eu sunt de parere ca jucatorii nu trebuie sa aiba dreptul sa faca prea multe alegeri de capul lor .. Inclusiv alegerea de a juca ofensiv sau defensiv ..

Un nou recrut IMMO imi spunea ca lui ii place sa joace 30% defensiv si 70% ofensiv .. exact invers .. :)
Foarte ok ..
Dar i-am pus o intrebare: si sprijin de unde trimiti?
Nu ar fi putut sa spuna "nu trimit" :))
Trebuie sa te gandesti ca joci triburile si ca e obligatoriu sa ajuti tribul tau .. trebuie sa cotizezi; sa iti meriti locul acolo.. de ce sa tin in trib un jucator care se descurca? bine ca se descurca, dar trebuie sa castig si eu ceva ..:D

Câştigi! Eu am jucat multă vreme aşa şi colegii din jurul meu nu se pot plânge decât de un singur lucru: acela că nu mai aveau ce farma. În rest, dacă erau atacaţi eu le săltam satul la atacatori înainte să ajungă atacul. Deci, eu sunt ăla care nu trimite sprijin, dar care ajută colegii. Cum eu sunt destul de ofensiv, ceilalţi colegi din jur devin defensivi astfel că în cazul atacurilor pe mine sunt şi eu asigurat, oricum am opţiunea renoble. Sunt curios de replica ta :p

@Eddy: farmingul este făcut de lănci prima dată deci satul de început este mixt, preponderent de atac cu timpul.
Edit: acum am citit, ce am descris eu e cam ce a scris nervozila.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser8266

:))) da am uitat de inceputu ...inceputului.

P.s. e bun si cum zici cu atacul dar eu prefer sa fac treaba asta cu mai multe de aparare , oricum daca un jucator in trib are numai sate de atac si imi demonstreaza ca stie sa atace ...nu ias impune o reprofilare ci ias asigura tot sprijinu posibil :D

Doar atacand poti lua sate , doar atacand poti castiga :D
 

DeletedUser7039

Câştigi! Eu am jucat multă vreme aşa şi colegii din jurul meu nu se pot plânge decât de un singur lucru: acela că nu mai aveau ce farma. În rest, dacă erau atacaţi eu le săltam satul la atacatori înainte să ajungă atacul. Deci, eu sunt ăla care nu trimite sprijin, dar care ajută colegii. Cum eu sunt destul de ofensiv, ceilalţi colegi din jur devin defensivi astfel că în cazul atacurilor pe mine sunt şi eu asigurat, oricum am opţiunea renoble. Sunt curios de replica ta :p

Pai .. Esti un pic egoist .. Fermele trebuie impartite frateste :p
Exista momente in care nu mai conteaza cat de bine te aperi, sau dai la recuperare .. In acele momente trebuie sa fii blindat .. Tribul trebuie sa dispuna de trupe dar si tu, pentru ca mai bine decat tine nu vede nimeni unde trebuie armata mai multa comasata.. Ai nevoie de trupele tale pe liber..
Si daca esti un jucator cu multe sate le lasi sarcina ofensiva celor mici cu moral bun si pe care putini se incumeta sa ii atace.. :cool:
 

DeletedUser7708

Da, dar până la 100-200 de sate îmi permit să joc aşa, apoi sparg jumătate din atac şi îl transform în apărare. Din 70% atac, ajung la 35% atac cu 65% apărare(bine, aproximativ, fiindcă mai pot apărea sate speciale).
 

DeletedUser

Nu e prima oara cand joc, am reintrat acum dupa o pauza :)
Prefer stilul de joc defensiv pentru ca el se potriveste cel mai bine cu programul meu RL.
Dar vad ca majoritatea il prefera, ceea ce ma face sa cred ca lucrurile nu vor fi explozive pe aici...
 

DeletedUser

eu am 95% atac si am peste 150 de sate

cand vin nobilii pe mine le bag....3oo de toporasi la utlimii 3...
am doar in granita cateva sate de aparare....
 

DeletedUser8500

Da, dar până la 100-200 de sate îmi permit să joc aşa, apoi sparg jumătate din atac şi îl transform în apărare. Din 70% atac, ajung la 35% atac cu 65% apărare(bine, aproximativ, fiindcă mai pot apărea sate speciale).

daca esti baiat cuminte si nu superi pe nimeni, da...poti juca asa pana la 100-200 de sate. Dar si daca ai suparat un trib anume si sar toti pe tine, nu ai mai fi asa zambaret :))


Legat de strategie, cum au zis si altii depinde de pozitionarea pe harta. Si, orice ar fi, nu cred ca exista jucator care pe parcursul jocului sa nu isi schimbe strategia de joc.. Nu ai cum sa mergi tot jocul pe aceeasi strategie

La inceput de preferat este sa joci pe off, apoi cu timpul treci mai mult pe deff...dar cum am zis totul depinde si de pozitioanarea pe harta, daca te gasesti in mijlocul tribului, este decizia ta, poti juca numai pe deff si sa iti ajuti colegii de la granita, sau off in proportie de 80% atac si 20% aparare...

Daca te aflii la granita cu dusmanul este normal sa ai mai multe sate aparare in proportie de 75% ap si 25% atac..
 

DeletedUser

Cum eram eu alb + albastru , imgineaza-ti ca aveam 10 sate 7 atac si 3 aparare :))
 

DeletedUser

Quote:
Text original A n d r e Y Vezi discuţiile
Si ce faci cu 300 de topoare la ultimii 3 nobili ? Le cureti cizmele ?
Mai ales dacă aceştia vin full ).


citeste tutorialele despre triburile
si cauta-ma dupaia
sunt dispus sa-ti dau lectii
 

DeletedUser

=))
Fiecare isi spune punctul de vedere, nu va certati acum.
Normal poti sa joci cu 10 sate pana se termina lumea, dar defapt sa ai 1000 de nobilari. :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7708

citeste tutorialele despre triburile
si cauta-ma dupaia
sunt dispus sa-ti dau lectii

Mă băiatule, râd şi copacii din grădina blocului de tine.
Avem varianta A:
Te aperi cu 300 topoare.
Vin cu un full de atac şi 2 nobili şi pe moral 30 dacă sunt cu zid 20 şi bonus şi tot scad adeziunea.
Varianta B:
Renoble cu 300 topoare şi nobil
Cu full-ul de atac te înnobilez şi fie şi zid 0 tot nu recuperezi satul.

Deci uimeşte-mă cum recuperezi tu cu 300 :))
 

DeletedUser

parerea mea totusi e caechilibrat e o proportie de 2-1 , defensiv devine de la 3-1 in sus. 1-1 mi se pare periculos
 

DeletedUser10929

Actuala mea strategie se bazeaza pe ofensiva. Am peste 400 de sate de granita, cu unul din cele mai bune triburi de pe clasica, atacuri date si primite non-stop. Iar cand ai cate 3-4000 de atacuri sincronizate, toate cu nobili, de la distanta, tinand cont ca vin cu cate 6-10 curatari inainte, nu te poti apara singur. Apararea o am de la colegii de trib, aliati, prieteni, iar eu am nevoie de atac pentru a le recupera rapid. De exemplu, in urma cu vreo luna, la 4100 de atacuri simultan, am pierdut intr-o noapte cam 100 de sate, din care am recuperat, in aceasi noapte 98% din ele.
In plus, in momentul in care sunt atacat, trebuie sa ripostez, din doua motive: imi tin si eu ocupati adversarii, si s-ar putea sa pierd unele sate, dar daca atac si eu, in timp ce pierd intr-o parte, pot lua in alta.
Aceasta strategie a fost "impusa" si de faptul ca nu tac niciodata in fata nici unui trib dc consider ca greseste, sunt ofensiv din toate punctele de vedere, lucru nu ce nu mi-a adus 20mil de puncte, chiar dc joc de mult, dar am zilnic o activitate atragatoare, nelasand sa intervina plictiseala.
*Scuzati modestia, trebuia sa postez asta:

4100atacuri.png
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus